Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motor Diesel Euro 6 Motorina Aditivata sau NU, Ce fel de motorina punem in Euro 6

ValMara
post 15 Jan 2019, 16:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 29 April 18
From: Alba Iulia




Buna ziua,

De 7 luni de cand am masina (1.6 dci 130 CP) am tot cautat pe site o explicatie care sa sustina afirmatia dealer-ului atunci cand am ridicat-o:

" Puteti alimenta de la pompe ale oricaror mari vanzatori de combustibil de la noi cu motorina B7 sau B10 (asa scrie si in manual). DAR va sfatuiesc sa nu puneti motorina aditivata. Euro 6 si aditivii nu se impaca de loc si ati putea avea probleme cu motorul".

Pana azi nu am reusit sa gasesc, dar m-am conformat sfatului, pentru ca nu am cunostinte in domeniu.

E drept ca motorina B10 nu am gasit pe la noi, dar am pus B7 de la Mol sau Rompetrol neaditivata.

Oare fac bine?


--------------------
Renault Kadjar 1.6 dci 2018/Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Jan 2019, 16:38
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




perfect, daca maualul de utilizare nu cere altceva, e ok . oricum toata motorina e aditivata, una are si mai mult (gen 300 ml la tona in loc de 100) si e mai scumpa....
daca manualul nu cere scumpa, pune ieftina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValMara
post 15 Jan 2019, 16:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 29 April 18
From: Alba Iulia




Scuze nu m-am exprimat destul de clar.

Si la Mol si la Rompetrol pe manerele celor doua pompe (ieftina si respectiv cea Aditivata) scrie acelasi lucru ca si standard: B7.

Diferenta intre ele am vazut ca este pretul si temperatura de inghet (-17 C si respectiv parca -42 C).

Deocamdata combustibil produs conform B10 nu am gasit.

Manualul nu spune ca B7 este ieftina si B10 scumpa, doar enumera ca si tip de combustibil pe care sa-l utilizezi pentru motor Euro 6.
Dar nu mentioneaza daca aditivata sau nu.

La temperaturile din aceasta luna cea de -17 C este pe la limita.
Pana acum nu am avut insa, nici un fel de problema.


--------------------
Renault Kadjar 1.6 dci 2018/Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Jan 2019, 16:54
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




B7 are 7% biodiesel, B10 are 10%.... nu inteleg ce vrei ela mine, si B7 e aditivata, asta e clar.
poate iti place explicatia din film.
https://www.youtube.com/watch?v=5fKxLOTVEnI

P.S. zi si tu care a fost idiotul de dealer cu recomandarea aia.

This post has been edited by einstein1984: 15 Jan 2019, 16:59


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValMara
post 15 Jan 2019, 17:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 29 April 18
From: Alba Iulia




Imi cer scuze daca v-am facut sa va enervati. Mea culpa. Sunt total antitehnica si poate de aceea nu am reusit sa ma fac inteles. Mai mult ca sigur nu stiu ce inseamna aditivata.
Dar concret dealerul (Sibiu) mi-a spus ca pot pune Evo Diesel de la Mol, insa sa nu pun Evo PLUS Diesel.
La asta ma refeream si nu la cat combustibil BIO are fiecare.


--------------------
Renault Kadjar 1.6 dci 2018/Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Jan 2019, 18:37
Post #6


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@ValMara - B7 si B10 se refera la procentul de biodiesel. Adica pe langa motorina clasica se mai adauga un mic procent de motorina obtinuta din plante (gen rapita).
In carte scrie ca poti folosi B7 sau B10 - adica motorul accepta si dieta asta "vegetariana", dar numai in procente mici.
Si eu am acelasi motor ca al tau, nu mi s-a spus si nu am citit nicaieri ca nu e bine sa bagi motorina "aditivata".
Eu bag in cele 3 luni de iarna din cea scumpa pe motiv de rezistenta la frig. Poate e inutila cheltuiala in plus, dar nu vreau sa risc.
Cred ca si cea scumpa si cea ieftina au ceva aditiv, probabil cea scumpa in cantitate mai mare.
Sfatul meu e sa nu iti faci probleme ca nu din asta strici motorul.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValMara
post 15 Jan 2019, 21:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 29 April 18
From: Alba Iulia




Andy_ACS, multumesc mult pentru precizari si sfaturi.

Mi-am permis sa incerc sa deschid acest post din 2 motive:
1. Pentru ca m-am chinuit mult sa gasesc pe net raspunsul sec si transant dar nu a fost posibil.
2. Pentru ca afirmatia dealer-ului a fost seaca, fara a detalia motivele care sa justifice DE CE NU ESTE BINE!

Desi in Romania in acest moment Rompetrol si Socar comercializeaza motorina cu Cifra cetanica 55 sunt totusi reticent sa ma indrept spre EfixS Diesel a Rompetrom-ului pentru ca nu stiu daca nu si-au mentinut practicile de prin 2003-2005, cand Rafinaria de la Navodari care utiliza "petrol greu" adus din tari ale fostei URSS (petrol format sub stratul de pamant si nu de nisip precum cel din tarile arabe) nu reusea sa obtina in urma procesului de rafinare decat o benzina cu Cifra Octanica de 92. Restul pana la 95 respectiv 98 era obtinut prin adaugarea de aditivi (inclusiv benzen; toluen) pentru a creste CO.
Stiu acest lucru de la un var care a lucrat acolo si desi li se acorda lunar un tichet de 40 l de combustibil (in pachetul salarial) avand un Peugeot nou, benzinar, nu folosea tichetul, ci il dadea tatalui sau (mandru detinator al unei Dacii 1310 Berlina).
Poate ca de atunci s-au mai schimbat lucrurile, dar cine stie?

Asa ca am sa incerc si eu EVO PLUS Diesel sa compar. Socar nu pot pentru ca nu gasesc in zona.

Oricum inca o data multumesc si toate cele bune.


--------------------
Renault Kadjar 1.6 dci 2018/Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:39
Dacia