Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accident in Ungaria dauna totala, Legislatie despagubiri Ungaria

adixplod
post 8 Sep 2017, 11:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 July 16




Salutare ,
Am marea rugaminte daca este cineva care cunoaste legislatia si ma poate ajuta cu ceva informatii :
Pe scurt :
Am fost lovit in Ungaria pe 16 august anul acesta de catre un sofer maghiar ( vinovat el ) .
Am adus masina in tara pe platforma .
Am deschis dosar la reprezentantul in romania al asiguratorului din Ungaria unde avea RCA vinovatul .
S-a facut in tara dosarul de dauna , cu toate actele si s-a trimis in Ungaria la asigurator .
Masina mea - dauna totala cum mi-a spus si inspectorul de dauna .

Acum la trei saptamani de la accident inca nu am nici o informatie in afara de faptul ca Asiguratorul ungar trebuie sa i ia declaratia celui vinovat .
Am sunat la ei sa-i intreb de ce dureaza asa mult si mi-au spus ca legislatia lor prevede un termen maxim de 90 de zile in care pot sa-i ia declaratia . Dupa care urmeaza si restul etapelor pentru dosarul de dauna .

1. Stie cineva legislatia de acolo ? E normal un termen asa de mare pentru solutionarea unui astfel de caz ? In care eu ca si pagubit am de asteptat atat ?

2. Am inteles ca despagubirea se acorda astfel :
75% din pretul mediu de vanzare pentru tipul de autoturism implicat + epava care este maxim 25% din pretul mediu.
Dupa ce piata auto ( preturi ) se ghideaza ei ? Din Ungaria sau din Romania ?

In speranta ca se gaseste cineva care ma poate lamuri cu aceste informatii , va multumesc anticipat .

Si aveti grija cum conduceti ca sigur se gaseste un dobitoc care " trece pe rosu " .


--------------------
toyota auris 2008 - b21lgk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk100it
post 10 Sep 2017, 20:30
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 May 08
From: BUCURESTI




3 luni a durat la mine acum 8 ani,aici in tara.
Si dupa o luna,mi-au dat banii sa repar masina.
Probabil ca plimbatul actelor intr-o tara straina,cu tot riscul de a va dezamagi,s-ar putea sa mai dureze, din pacate.
Cum se spune,sa te fereasca Sfantul de accident,ca mori cu dreptatea in mana. sad.gif


--------------------
dacia 1300 1980 - B25PBU/B17DMF/B07JCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adixplod
post 5 Oct 2017, 21:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 July 16




Multumesc frumos de informatii.


--------------------
toyota auris 2008 - b21lgk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:12
Dacia