Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

senzori presiune pneuri

thomas27
post 2 Oct 2010, 14:33
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 January 10
From: BUCURESTI




Salve tuturor ,

Am o mica problema , poate ati intalnit-o si voi, am tot cautat in sectiunea grand scenic , dar nu am gasit nimic.

Deci, am roata de pe dreapta fata , mai bine spus , senzorul de presiune cred, in bord imi ramane aprinsa roata dreapta fata, partea mai urata este ca imi apare si STOP , si nu mai pot folosi celelalte functii alte computerului de bord.

In urma cu 3-4 luni am pus azot in roti, timp de 3 luni nu am avut nici o problema , chiar eram super multumit, in schimb de 2 saptamani ma zapaceste chestia asta cu roata dreapta fata din bord ca ramane aprinsa.
Am fost si am verificat presiunea , e cea corecta 2.5 bar, cat scrie pe usa masinii, am verificat sa nu am vre-o scapare de aer pe la valva, gaura in pneu, etc ... nimic tot aprins ramane in bord, iar ca eroare , din cate am inteles eu , ca ma meniul in spaniola, cum ca ar trebui schimbata roata .
Acum o saptamana rezolvasem problema , la vulcanizare propietarul, mi-a dezumflat roata de tot , si apoi a umflat-o la loc, a functionat si dupa 5 zile , a revenit eroare cum sa verific presiunea , am mers cam 5 ziel asa, nu am avut timp sa ma mai duc la vulcanizare , apoi mi-a aparut martorul rosu cu stop si ca ar trebui schimbata roata.
Azi am fost din nou la vulcanizare , am verificat din roata, valva , am dezumflat de tot roata , si NIMIC.. imi ramane martorul STOP , in continuare aprins si in schema masinii din bord , roata dreapta fata plina .

Ce parere aveti , a mai patit cineva asa? Ce remedii se pot face , sau ce ati facut voi daca ati patit asa ceva ?

Va multumesc si astept parerile vostre,
Cu stima !


--------------------
Renault Grand Scenic 2006 2.0 16V - B 627 THO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 2 Oct 2010, 18:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




QUOTE(thomas27 @ 2 Oct 2010, 14:33)
Salve tuturor ,

Am o mica problema , poate ati intalnit-o si voi, am tot cautat in sectiunea grand scenic , dar nu am gasit nimic.

Deci, am roata de pe dreapta fata , mai bine spus , senzorul de presiune  cred, in bord imi ramane aprinsa roata dreapta fata, partea mai urata este ca imi apare si STOP , si nu mai pot folosi celelalte functii alte computerului de bord.

In urma cu 3-4 luni am pus azot in roti, timp de 3 luni nu am avut nici o problema , chiar eram super multumit, in schimb de 2 saptamani ma zapaceste chestia asta cu roata dreapta fata din bord ca ramane aprinsa.
Am fost si am verificat presiunea , e cea corecta 2.5 bar, cat scrie pe usa masinii, am verificat sa nu am vre-o scapare de aer pe la valva, gaura in pneu, etc ... nimic tot aprins ramane in bord, iar ca eroare , din cate am inteles eu , ca ma meniul in spaniola, cum ca ar trebui schimbata roata .
Acum o saptamana rezolvasem problema , la vulcanizare propietarul, mi-a dezumflat roata de tot , si apoi a umflat-o la loc, a functionat si dupa 5 zile , a revenit eroare cum sa verific presiunea , am mers cam 5 ziel asa, nu am avut timp sa ma mai duc la vulcanizare , apoi mi-a aparut martorul rosu cu stop si ca ar trebui schimbata roata.
Azi am fost din nou la vulcanizare , am verificat din roata, valva , am dezumflat de tot roata , si NIMIC.. imi ramane martorul STOP , in continuare aprins si in schema masinii din bord , roata dreapta fata plina .

Ce parere aveti , a mai patit cineva asa? Ce remedii se pot face , sau ce ati facut voi daca ati patit asa ceva ?

Va multumesc si astept parerile vostre,
Cu stima !
*






din cite stiu eu 2.5 atm. este o presiune prea mare(cel putin la laguna unde se recomanda max. 2.3 atm)incearca sa le regelezi la 2.2 sau 2.3!!! acei senzori is " smecheri" tare ,in sensul ca ,semnalizeaza si lipsa de presiune dar si suprapresiunea!!!
daca insista si nu vrea,ai intrat in "clubul" celor care trebuie sa schimbe cel putin un senzor(sunt si eu in aceeasi situatie:P) ca e pe moarte!!! iar becul cu stop este din cauza ca ,senzorul transmite presiune marita sau scazuta si calculatorul masinii "zice " ca trebuie sa te opresti la cel mai apropiat service sau vulcanizare si sa schimbi roata ca ai pana!!! simplu:D


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomas27
post 2 Oct 2010, 21:55
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 January 10
From: BUCURESTI




presiunea de 2.5 fata si 2.6 pe spate este ce acorecta intru-cat pe usa de la sofer exact asa scrie.
NU AM SPECIFICAT CA AM UN RENAULT GRAND SCENIC (7 Locuri) 2.0 16V, E greseala mea, deci in ceea ce priveste presiunea in pneuri e cea indicata din usa soferului .
O sa incerc si varianta cu scosul bornei de la baterie ( din ce am mai citit pe net , iar unii spun ca le-a functionat), poate o da randament, o sa va anunt rezultatul .
Oricum mai astept parerile si sfaturile voastre in legatura cu acest aspect !

Va multumesc ,

3 Oct 2010, 10:32:
Salve ,

Am incercat si operatiunea cu borna de la baterie , la inceput mi-a disparut eroarea de STOP , roata dreapta fata goala , nu plina , a fost ok, dar am facut cateva suet de metri si mi-a aparut la co STOP si eroarea: sa schimb roata , pana de cauciuc .
Am mai repetat figura odata cu borna , a fost ok cat am stat pe loc, apoi a aprut roata plina si eroare : sa verific presiunea , dupa care dupa cativa metri de mers, STOP - PANA DE CAUCIUC SCHIMBA ROATA .

Chiar nu mai inteleg nimic, e senzorul de vina , sa verific presiune ain toate pneurile, s ale readuc pe toate la acceasi presiune, in carte spune ca pe fata 2.5 iar pe spate 2.6 , la RENAULT GRAND SCENIC (7 LOCURI) 2.0 16V ..


Se poate repara senzorul, se poate anula ... nu stiu ce sa mai fac !

Cu stima !

3 Oct 2010, 17:48:
SA INTELEG CA NIMENI CARE POSEDA UN RENAULT SCENIC SAU GRAND SCENIC NU A AVUT PROBLEME CU SENZORII DE PRESIUNE ???

This post has been edited by thomas27: 3 Oct 2010, 17:48


--------------------
Renault Grand Scenic 2006 2.0 16V - B 627 THO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 21 Oct 2010, 16:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Ma nu tocmai probleme ...
Am avut si eu pe Scenic 1.9dci o problema acum de curand, dar nu stiu daca are legatura cu tine.
Imi aparea tot la roata dreapta fata sa verific presiunea, de vreo 3-4 ori si ma duceam si ii tot faceam presiunea, apropo eu bag 2.4 pe fata si 2.2 pe spate ... cam ciudat ca la tine e 2.5 desi motorul cu siguranta e mai usor, dar ma rog.
Pana la urma mi-am rupt o juma de ora sa ma duc sa verific problema si am fost la o vulcanizare banala. A dat roata jos si nu a gasit sa fasaie pe undeva dupa care a dat si cauciucul jos de pe janta si tot nu se vedea nimic decat ca era cam uscata solutia aia care se da pe margine ca sa faca priza janta cu cauciucul si au zis ca poate din cauza asta.
Asta a fost ieri si deocamdata nu a mai facut figuri in conditiile in care a doua zi incepea sa tipe de presiune ... In acelasi timp, mesterind Gicutza la roata mi-a zis ca senzorul are baterie proprie si ca se poate sa se termine bateria si sa faca scandal ...
Daca te ajuta cu ceva asta poate te interesezi si in sensul asta ... mai mult de atat nu stiu ce sa zic ... tine-ne la curent ! Oricum e dubios ca nu te mai lasa computerul sa vezi celelalte functii, asta nu mi s-a intamplat ...
BAFTA !

This post has been edited by Virgilake: 21 Oct 2010, 16:25


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 25 Oct 2010, 13:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Revin, nu mi-a mai facut figuri ...
Doar am dat roata jos si cauciucul de pe janta si le-am remontat cu mascaz din ala nou pentru priza dintre cauciuc si janta.
Se pare ca pana la urma era mascazul de vina si mi-au zis si aia de la vulcanizare ca era foarte uscat tongue.gif


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 25 Oct 2010, 23:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Aiurea. Uscat sau nu, maglavaisu' ala n-are nici o treaba, daca nu se pierde aer. Mai degraba de(si apoi re)presurizarea au mai "inviorat" putin senzorul ala. Dupa un timp problema va reaparea. Mai degraba verifica bateria de la senzorul ala.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 27 Oct 2010, 09:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Pai tocma, ca aer pierdea ... adica de fiecare data cand faceam presiunea era 2-2,2 fata de 2,4 cat pusesem. Si gaura in el nu au gasit, deci sper sa fi fost din cauza ca s-a uscat monzolul ala si probabil pierdea pe langa el ceva ca nu era izolat bine.
Daca mai face figuri inlocuiesc bateria la senzor si gata ! cat poate sa coste o baterie ?? Bine, cunoscand mintea bolnava a producatorilor de masini, probabil e in forma de stea si nu fac decat ei la un pret de-ti pica plombele ! radmasa.gif

This post has been edited by Virgilake: 27 Oct 2010, 09:34


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Oct 2010, 21:21
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu, de fapt senzorul nu se poate desface decat prin distrugere.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 29 Oct 2010, 09:16
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Tu vorbesti serios ?? e turnat ??


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Oct 2010, 15:17
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.ddd
post 1 Nov 2010, 20:17
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 26 December 09




ai incercat sa pui roata de rezerva care nu are senzor , dar numai sa vezi daca mai zice ceva pe bord de roata aia ? aici in bruxelles am intels ca costa 80 €un senzor de aceea pe modelele ren. vandute aici sunt scosi din cauza drumurilor pt ca faceau mereu probleme


--------------------
renault grandscenic3 2009/privilége
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomas27
post 20 Mar 2011, 23:01
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 January 10
From: BUCURESTI




revin cu stiri, de fapt si de drept senzorul meu nu are nimic defect , s/a rupt valva , si se pare ca si la roata stanga spate se v/a intampla acelasi lucru , in curand . nu s/a rupt cu totul ci doar un sfert sa spun din partea superioara , adica exact pe unde bagi presiune in pneu. FOARTE MISTO FAZA ... RENAULT THE BEST . asta este , parac zici ca le fac astia din guma , nene ...ma rog , asta este . Ideea este ca se pare ca nici nu se pot inlocui, sau repara , sau daca cumva cineva dintrei voi are vre/o informatie in privinta asta ... ar fi ideal ptr noi toti !!! VA DORESC NUMAI BINE LA TOTI SI ASTEPT VESTI D ELA VOI !


--------------------
Renault Grand Scenic 2006 2.0 16V - B 627 THO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 21 Mar 2011, 09:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




Hahaha, mi-a mai facut niste figuri roata de atunci si mi s-a rupt si mie valva !
De fapt aveam probabil amandoi aceeasi problema.
M-am interesat la un magazin de piese si mi-au gasit senzor aftermarket la 151 RON, sper sa fie ok si sa se potriveasca ! O sa ma duca pe la 200 RON cu tot cu montaj tongue.gif


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomas27
post 21 Mar 2011, 19:40
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 January 10
From: BUCURESTI




salve, sa ma tii si pe mine la curent daca iti merge ? chiar sunt curios daca o sa ti-l citeasca calculatorul masinii ? ciao


--------------------
Renault Grand Scenic 2006 2.0 16V - B 627 THO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atusca
post 23 Mar 2011, 13:03
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 16 January 10
From: Chisinau, Republica Moldova




Eu cind am luat masina (din Olanda) lipsea din start sensorul de la roata din dreapta-spate. Peste 1 an a inceput sa dea drumul la aer al doilea sensor (stinga-fata). Mesterul mi-a zis sa il scot cu totul si sa nu imi fac probleme. Dupa ce lam scos imi arata o eroare care a disparut peste citeva ore. Acum merg cu 2 sensoare lipsa si nu-mi apare nici o eroare decit rotile respective pline.

Renault Grand Scenic 1,5 dCi, 2004

This post has been edited by atusca: 23 Mar 2011, 13:04


--------------------
Renault Grand Scenic II 2004, 1.5 dCi - C OL738
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomas27
post 29 Mar 2011, 14:54
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 January 10
From: BUCURESTI




atusca, cumva dupa ce ai scos valva si ai inlocuit-o ti s-a aprins vre-un martor in bord sau vre-o eroare anume , ai avut si chestia cu STOP aprinsa ptr cateva ore cum ai spus tu si apoi s-a stins ? ma gandesc sa il scot si eu si sa pun o valva normala, fara senzor .
Mai nou s-a rupt si a doua valva pe stanga spate, deci ... e super . Din ce naiba fac astaia valvele astea ca nu imi pot imagina ???

salve,


--------------------
Renault Grand Scenic 2006 2.0 16V - B 627 THO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atusca
post 30 Mar 2011, 09:04
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 16 January 10
From: Chisinau, Republica Moldova





thomas27, nu mai tin minte exact ce martori s-au aprins, stiu la sigur ca mi-a aparut o eroare, si daca nu gresesc, SERVICE aprins. Dupa ce am inlocuit valva am mers cu treburi prin oras si eram deranjat de eroarea in bord. Vroiam sa fac cale intoarsa la vulcanizare dupa ce ma eliberez, dar nu a fost sa fie deoarece mesajul a disparut peste o perioada de timp. Acum imi sunt aprinse doar rotile respective in desenul masinii din bord. Doar acest lucru imi mai aduce aminte de lipsa sensorilor de presiune.


--------------------
Renault Grand Scenic II 2004, 1.5 dCi - C OL738
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jo0hn
post 20 Sep 2013, 20:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 May 12




Aceeasi problema si la mine... rupta valva cand am bagat aer in roata...
Nu am idee din ce material se fac dar toate arata rau parca ar fi atacate chimic (masina de 3 ani).
Aveti idee pe la noi unde se pot gasi doar valve de vanzare pentru senzori TG1C ?
Am gasit pe net ceva kituri de reparatie senzori de presiune in roti dar nu contin decat garnituri si piulite, lipseste exact valva.

Va multumesc !


--------------------
Renault Laguna III 2010 - 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldrocker1950
post 16 Dec 2016, 19:36
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 December 16




Dec cateva zile si la mine,dreapta fata. Verificat roata,presiunea e cea buna. Acum cateva saptamani am pus caucioace de iarna,ma gandesc daca nu cumva atunci s-a intamplat ceva. acum aflu ca senzorii ar avea baterie. Imi puteti zice ce fel de baterie ? Intuiesc ca ar fi cam ca aceea de la card.


--------------------
Scenic scurt VF1/JMRG 2004 privilege - gr 93 tom
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Dec 2016, 20:26
Post #20


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(oldrocker1950 @ 16 Dec 2016, 19:36)
Imi puteti zice ce fel de baterie ? Intuiesc ca ar fi cam ca aceea de la card.

Bateria se schimba.....cu tot cu senzor nou!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 19 Dec 2016, 10:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salut!
Senzorul este construit monobloc/capsulat ,adica nu ii poti schimba bateria.
Pe original costa nou 180Lei.
Uite o imagine mai jos ca sa-ti dai seama de ce nu se poate schimba bateria.

Attached thumbnail(s)
senzor_senzori_de_presiune_pt_roti_pneuri__tnaqCt.jpg ( Size: 43.73k ) Number of downloads: 400


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Dec 2016, 10:13
Post #22


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti






--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 19 Dec 2016, 10:37
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Auzi R19,si eu trebuie sa schimb unul pe stanga fata,dupa inlocuire trebuie configurat pe Clip?


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 5 Feb 2017, 22:07
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




La un Scenic 2004 se pot monta senzori, daca nu a fost prevazut din fabrica? Adica restul componentelor ce tin de computer exista pe masina (antene si electronica)? La megane am facut operatiunea asta, dar a fost nevoie de schimbarea tabloului de bord. Pe Scenicul 2004 am montat senzorii, i-am activat functia cu CLIP insa nu ii detecteaza (procedura cu CLIP si excitator).


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 5 Feb 2017, 22:11
Post #25


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(miciceii @ 19 Dec 2016, 10:37)
Auzi R19,si eu trebuie sa schimb unul pe stanga fata,dupa inlocuire trebuie configurat pe Clip?
*


Da


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 25 Feb 2017, 14:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Tks!


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 24 Apr 2017, 05:38
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 882
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Se poate schimba bateria oricarui senzor de presiune roti !
Eu mi-am schimbat si n-am probleme .
Nu va lasati ametiti de numerosii "gica-contra".
Pentru cei care vor sa invete:

https://youtu.be/JQhK8WqRZ2g
https://youtu.be/T2EwlfMV_1Q
https://youtu.be/NLRgZ3cnZCQ
https://youtu.be/QjrT7WBG6U8

Succes !


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maneloltean
post 27 Jan 2018, 22:29
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 January 18




Salut am o problema su senzorul roata dreapta spate nu imi apare deloc roata de cand am luat masina dar saptamana trecuta a nins am dat peste mormane de zapada si sa reaprins in bord roata pt 3 zile dar azi iar sa stins si imi apare in bord senzor de presiune eroare.


--------------------
Renault Scenic 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:57
Dacia