Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Remapare 2.0dci (an 2011+) la 205CP/440Nm, de la 130CP/320Nm sau 150CP/340Nm sau 175/380Nm

cj98czh
post 17 Jan 2019, 14:50
Post #121


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am discutat cu un amic care se pricepe la din astea .. el zicea ca etse 80% sigur ca problema ta este din remap ... adica ce ai acum nu este ok ...

Exact ce iti spuneam ca a patit si cumnatul meu .... ai mari sanse sa arunci bani pe fereastra din cauza ca softu-ul nu este bun.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 17 Jan 2019, 15:14
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Acum e posibil daca corectiile pe injectoare si overboost-ul pe turbina cu soft-ul stock sa fi fost doar praf in ochi aruncat de cei de la TCM Tuning. Si problemele cu DPF o cireasa pe tort. Doar ca ultima s-a concretizat ulterior (niciodata in 100.000Km nu am prins masina sa isi faca regenerarea pe loc).

Am mai studiat piata de reconditionari/verificari/reparatii injectoare diesel

injectoarediesel.ro:
- 400 lei - demontaj/verificare pe banc/montaj la loc pentru 4 bucati - dureaza de pe o zi pe alta maxim
- 500 lei/buc - reconditionare - garantie 3 luni (la toate 4 facute garantia este de 1 an)
- 10-20 lei/buc - saiba daca e nevoie
- mi-a garantat ca un injector diesel stricat EURO 4 sau EURO 5 nu da mai multa motorina ci doar mai putina (sisteme de protectie integrate pentru a respecta normele de poluare) si ca nu poate genera overboost pe turbina. rolleyes.gif Am citit asta si pe la altii link
QUOTE
Injector problems will also cause low boost
La over boost nu zice nimic de injectoare.

totaldiesel.ro:
- 50 lei verificare pe bac de injector - nu fac demontaj
- 660 lei - reconditionarea mecanica per injector
- 150-300 lei - reconditionarea electrica per injector in plus fata de cei 660 lei de la reconditionarea mecanica - ajungi la pret de reconditionat de fabrica de pe epiesa wacko.gif

400 - 500 lei parca as da pe o verificare de injectoare pe banc cu recodare de coduri.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 17 Jan 2019, 18:00
Post #123


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Din ce am auzit de la multii cică cei mai buni la softuri sunt cei de la mob tuning Ploiești dar cred ca au și în București, costa vreo 300-350 euro ,dai un ban dar ești sigur de soft ,nu cum găsiți la băieți preturi între 500 lei și 900


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 17 Jan 2019, 18:54
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




si tcm ti se pare de ici de colo? in jur de 350 e a plătit si colegul...deci pretul nu reflectă întotdeauna realitatea


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jan 2019, 19:33
Post #125


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Orice tuner poate sa o dea in bara ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 18 Jan 2019, 21:51
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




De curiozitate Mad, ti-a garantat cineva ca rezista cutia/ambreiajul la 440NM?
Eu din ce am auzit peste 400 este foarte periculos pentru subansamblu.
Sau o fi la cutille de la benzinare problema?

Si eu vreau sa imi fac, dar nu ma duc peste +30CP, iar cuplu, din ce am auzit pana acum, nu as vrea sa sar de 400.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Jan 2019, 07:50
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu mi-a garantat nimeni ca, cutia tine 440Nm dar la Constanta PK4 rezista de ceva vreme cu peste 400Nm poate chiar 440Nm.

Ambreiajul e consumabil. Cand patineaza se schimba. Volanta la fel.

E un risc asumat. Chiar daca e acelasi motor este evident ca se va uza mai rapid la 210cp cu 440Nm decat la 130cp cu 320Nm.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 19 Jan 2019, 12:10
Post #128


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




Si la PK4 de custanta s-a dus cu turbina in punga la reconditionat, ce sa vezi nu era praf turbina, ar mai fi dus multicel.

Cu ocazia demontarii s-au rupt din prezoanele de pe galeria de evacuare, si daca nu reuseste sa le scoata fara demontarea motorului de pe masina (e accesul aiurea tare) e posibil, niste ore de manopera mai tarziu sa aiba Mircea ocazia sa verifice si ambreiajul.

Oricum in perioada 245.000 - 311.000 l-am surprins de vreo 4 ori oarecum in offiside.

Nu ma pricep prea tare, dar in mintea mea ambreiajul se comporta cam ca o siguranta fuzibila intre ce iese de la volant si ce intra in cutie.

Nu am facut liniute cu masina, nu o bruschez, dar si cand intru in depasire nu dorm pe pedala.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Feb 2019, 17:57
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Doc @ 10 Jan 2019, 11:05)
Ceva noutati?

Da. Avem. Dar nu prea grozave.

QUOTE(madhorsefuzzy @ 17 Jan 2019, 15:14)
Am mai studiat piata de reconditionari/verificari/reparatii injectoare diesel

injectoarediesel.ro:
- 400 lei - demontaj/verificare pe banc/montaj la loc pentru 4 bucati - dureaza de pe o zi pe alta maxim
Am sunat la injectoarediesel.ro sa verific injectoarele. M-a trimis la un alt nene cu tester CLIP de reprezentanta sambata pe 26.01 (can a fost poaia aia inghetata) inainte sa vin la el, pentru o diagnoza completa. Concluziile lui:
- injectoarele au corectii dar maxim 0.5 si nu ar umbla la ele deloc. Nu au treaba cu overboos-ul pe turbina.
- testat overboos-ul pe turbina: cerinta 2620 mbar, facut 2690 mbar cu scadere in 2570 mbar dupa varf.
- am schimbat electrovalva convertor presiune cu una noua Renault: cerinta 2620 mbar, facut 2740 mbar cu scadere in 2570 mbar dupa varf. Adica overboost-ul initial a crescut cu electrovalva noua. Am pus electrovalva mea inapoi.

Si am plecat cu concluzia ca trebuie umblat la turbina (mecanic si soft).

QUOTE(Doc @ 27 Dec 2018, 12:14)
Eu tot nu am vazut graficele alea promise.

Azi am facut log-uri in mers cu CAN CLIP (clona chinezeasca - PROBE RLT2002 - AN2131QC chip (sp19-c)) si CLIP 178.

Am facut 6 run-uri si i-am dat din diverse pozitii: de la 2000rpm, de la 3000rpm, de pe loc (1,2,3,4).

Rezumatul log-urilor valori maxime:
- 412 Nm - cuplu motor
- cerinta de boost pe turbina - 2860 mbar
- boost pe turbina - 2882 mbar

Repet valori maxime.

Overboost-ul a variat intre 40 si 100 mbar pe cerinte de peste 2500 mbar. Am incercat sa fac niste grafice in excel, dar nu sunt punctul meu forte (vine nevasta acasa si o pun pe ea sa prelucreze valorile).

Atasez log-urile in format .csv asa cum au fost exportate din CLIP sa fie studiate de cei care se pricep. Le-am facut zip sa le pot atasa.

Ce nu pricep eu: cum pana azi vedeam maxim 2690 mbar pe diverse testere si azi pe dracovenia mea (am cumparat CLIP-ul sa il am la indemana) vad valori de 2882 mbar. Si nu doar presiunea efectiva e mai mare dar si cerinta e mult mai mare: 2860 mbar.

E stricat CAN CLIP-ul meu? Versiunea de soft folosita si azi si pe 26 ianuarie a fost aceeasi: CLIP 178.

Difera asa mult valorile in 5-10 grade C diferenta de temperatura exterioara? La vara cat obtin 3000mbar?

Macar mi-au rezolvat aia de la Renault volanul sa fie drept. In 2 interventii. sleep.gif

Attached File(s)
Attached File  20190205.zip ( 133.36k ) Number of downloads: 19


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 5 Feb 2019, 18:09
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




părerea mea daca nu se fac si modificări mecanice ,degeaba urci din soft "CP"trebuie intervenit si pe partea mecanica


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 7 Feb 2019, 22:12
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




QUOTE
părerea mea daca nu se fac si modificări mecanice ,degeaba urci din soft "CP"trebuie intervenit si pe partea mecanica


Trebuie sa te contrazic, fosta masina e un A2 1.4 TDI care momentan are cateva sute de mii de kilometrii, iar de mai bine de 100.000km a trecut de la 75 la 107 testati before and after pe dyno, fara nici o modificare mecanica, plus ca ambreiajul nu l-am schimbat nicioadata de 180.000km de cand e la mine masina.
Sunt unele motoare si transmisii care au o marja mai mare de rezerva si pe care o poti fructifica doar cu un soft facut corect.


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Feb 2019, 00:52
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nemtii baga soft cu CP mai putini din fabrica pentru a se vinde masinile, ei platitnd impozitele si pe putere, nu numai capacitate cilindrica. Motorul ala de 1.4 turbo s-a vandut probabil in vreo 2-3 trepte de putere, iar cei 75 erau prima treapta, apoi ajungea doar din soft pe la 85-90 Cp, asfel incat sa duca un 1.4 tdi in 107 CP nu este o mare branza.
Motorul de 1.5 dCi de la Reno vine cu 90 si 110 Cp (dif majora fiind la geometria variabila la turbinei), dar din 110 Cp eu am avut-o dusa in 133 CP din soft.
Opel Corsa de ex vine cu motorul de 1.3 Cdti de 90 cp, care se duce ok in 105 ... Puterea scoasa de tine din 1.4 nu este nici o minune, ci ceva normal.
Softul corect iti scoate cam 180 CP din acel 2.0 dCi si pe la 400 nm. Aceasta putere e data tot la volant, nu la roti, asa cum este declarata si puterea producatorului de 131-150-175-205 adica tot la volant si nu la roti.
Colegul fuzzy vrea sa aiba in loc de 150 Cp la volant sa aiba 205 CP la roti ... din acelasi motor, fara nici o modificare mecanica, ci doar reparatii si reconditionari (de turbina, de ambreiaj ...). Deci in realitate el vrea o crestere nu de 55 Cp , ci undeva la 70-75 CP din acest motor, pentru ca vrea sa vada modificarea masurata pe dyno, la roti.
De la 150 Cp stock la vreo 220 CP la volant nu pot fi scosi in mod "safe" numai din soft. Mai departe este "can-can". Eu m-am multumit cu modificarea safe si ma bucur de ea de peste 1 an jumate si peste 60.000 km si nu am nici un fel de problema. Sincer va spun ca pe L3 nu aveti cum sa puneti pe drum mai mult de 160-170 CP , mai ales ca toata puterea este pe puntea fata. Pe rotile de vara cu 225/45 pe drumuri curate si bune e ok, dar atunci normal ca fortezi ambreiajul la maxim ... altfel fortezi anvelopele ... deci cate o talpa te face sa te simti bine , iar in rest masina e mai sprintena , ca doar nu mergi numai in liniute.
Personal imi pare rau de banii pierduti si nerecuperati pe softul gresit , in rest ... fiecare face propriile alegeri bune sau mai putin bune.

This post has been edited by marius80_eugen: 8 Feb 2019, 01:02


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 8 Feb 2019, 11:18
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




o parte discuției a unui inginer de la mercedes benz

„Diferențele de la o motorizare mai slabă la una mai puternică, dar bazată pe un motor de aceeași cilindree, nu se rezumă doar la un soft diferit în blocul ECU – de cele mai multe ori sunt diferite o serie întreagă de alte componente – de la turbină, uneori se poate adăuga și un compresor mecanic la motoarele mai puternice, până la ambreiaj, puncte de schimbare a treptelor cutiei de viteze sau chiar întreaga cutie de viteze. Pe lângă faptul că motoarele unui producător sunt făcute să respecte și niște norme de consum și emisii, noi nu stabilim pur și simplu valoarea cea mai mare de putere de care este capabil un motor, ci una simțitor mai mică, iar pentru asta există un motiv extrem de serios: fiabilitatea! Da, motoarele noastre și nu numai ale noastre, au în ele rezerve de putere de care ar fi teoretic capabile, dar inginerii noștri calculează valoarea optimă a unei puteri maxime, care să le garanteze resurse de funcționare pe multe sute de mii de kilometri! Noi nu punem pur și simplu 204 CP într-un motor, în loc de 220 sau 230 CP, ci pentru că 204 CP vor exploata acel motor suficient de elastic încât să fie și plăcut în condus, și eficient, dar în același timp îi vor garanta o viață lungă. Ce se întâmplă când mergi la un chip-tuning cu un motor care avea inițial, spre exemplu 250 CP, iar tu l-ai ridicat la 277 sau oricât or fi? Îi anulezi parametrii din fabrică și-i rescrii niște parametri care par îmbucurători la început, dar nu-ți imaginezi cât rău îi faci motorului și cutiei de viteze! Spre exemplu, noi la o mulțime de motoare de-ale noastre avem cuplu limitat electronic în treptele 1 și 2 ale cutiei de viteze, un fapt despre care știu foarte puțini! Și asta se face prin ECU – adică acel creier electronic știe că ești în treapta 1 sau 2 și în loc să-ți dea 650 Nm maximi, îți limitează cuplul la 550 Nm, sau oricare alte valori corecte în funcție de motor! Asta se face pentru a mări viața cutiei, întrucât cea mai mare sforțare o are în primele trepte, iar asemenea valori de cuplu îi pot uza repede ambreiajul sau chiar roțile dințate. E o chestie de fizică, pentru că acum două decenii motoarele scoteau valori mult mai mici de cuplu, acum au de 2-3-4 ori mai mult, și avem cutii performante care schimbă super rapid treptele și ne așteptăm ca ele să fie longevive. O mașină cu soft rescris va anula aceste măsuri de precauție implantate de uzină, ba mai mult, se va lăuda și cu 50-60 Nm în plus, pe care tot îi va asmuți imediat asupra cutiei, ambreiajului, etc. În rezultat, veți reduce cu siguranță viața cutiei de viteze.


O altă chestie sunt turbinele. Presiunea lor e dirijată în continuu, iar răcirea lor permanentă e absolut crucială dacă vreți să vă slujească în continuu. Nu în zadar după ce opriți motorul, creierul mașinii încă mai continuă să răcească turbina o perioadă, pentru a avea grijă de ea. Mergeți la chip-tuning și cum credeți că veți obține mai multă putere – aceeași turbină va „împinge” mai mult aer în admisie, va funcționa mult mai intens exploatată, dar va fi răcită la fel în cel mai bun caz. În rezultat, se pot manifesta mai apoi deteriori ale turbinei, pierderi de presiune, erori de funcționare, supraîncălzire – orice, noi știm nenumărate cazuri cu de toate.

Apoi, un lucru și mai puțin cunoscut e dirijarea presiunii de ulei în motor la diferite turații. La turații joase, orice motor are presiunea mai mică a uleiului care circulă în el, iar valoarea de cuplu pe care o livrează la 1,200 rpm, spre exemplu, e alta față de cea la 2,500 rpm. Producătorii au grijă ca la la fiecare interval de turații să existe presiune suficientă, confort graficului real al motorului, așa cum iese din uzină. La un motor mai puternic, cu cuplu mai mare, e adeseori altă pompă de ulei, sau cel puțin altă dirijare a ei. Acum dacă chip tuning-ul a avut grijă doar de rescrierea parametrilor de performanță a motorului, cu rămâne cu alte asemenea atribute ale motorului? Veți avea o sforțare mai mare a motorului la aceleași turații, dar deja cu presiune insuficientă de ulei, pentru asemenea parametri!

Da, am avut în istoria noastră, a celor de la Mercedes-Benz, și mai avem exemple în care diferențele de motoare sunt mici de la o motorizare la alta – spre exemplu la dieselul OM 651, de 2.1 litri – acolo primele două versiuni de putere sunt foarte similare, cea inițială fiind, de fapt, o versiune deforsată a celui de-a doilea, iar odată cu ea s-au mai operat câteva simplificări. (Aha! – M-am gândit eu, deci totuși e o sămânță de adevăr pe undeva!) Dar pentru aceasta s-a rescris complet dirijarea motorului, cu toți parametrii luați în calcul, cu consum, emisii, fiabilitate! De cele mai multe ori, însă, meseriașii în ale chip-tuning-ului schimbă selectiv parametrii de performanță, iar ceilalți sunt nebănuit de complicați pentru ei și preferă să-i lase în această formă. Pe lângă asta, softul de acolo nu e o chestie ca o carte deschisă, sunt multe codificări în continuă schimbare din considerente de proprietate intelectuală, iar înțelegerea acestora presupune cunoașterea a ceea ce s-a făcut din interior.
asta e o parte din discutie ,.....asa ca dati cit mai multi cai masinii

8 Feb 2019, 10:26:
https://piataauto.md/Stiri/2017/02/EXCLUSIV...re-chip-tuning/

aici găsiți discuția

This post has been edited by andru1973: 8 Feb 2019, 11:26


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Feb 2019, 14:26
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Baieti hai sa lasam teoriile.

In practica oricare dintre noi poate distuge un motor stock in 10.000Km: dai cheie si pleci imediat cu el rece in blana; opresti in benzinatie motorul turbo dupa forja pe autostrada si il opresti imediat, accelerari blana din 1100-1200 rpm, etc. Toti stim cum se poate strica un motor/masina, dar nu despre asta e vorba aici.

In practica problema e simpla aici:
- cei care au reconditionat turbina spun (nu garanteaza ca nu sunt prosti) ca turbina merge mult si bine la 2600 mbar cu varfuri de 2650 mbar
- tuner-ul spune ca a facut soft-ul sa ceara 2600 mbar
- softul modificat cere 2860 mbar de la turbina, care chiar face si 2882 mbar. Ambele valori mult peste recomandarile celor cu turbina si peste teoria tuner-ului.

E foarte simpla problema in momentul de fata. Si evident ca pentru rezolvarea ei trebuie sa ajung la tuner.

QUOTE(marius80_eugen @ 8 Feb 2019, 00:52)
Colegul fuzzy vrea sa aiba in loc de 150 Cp la volant sa aiba 205 CP la roti ... din acelasi motor, fara nici o modificare mecanica, ci doar reparatii si reconditionari (de turbina, de ambreiaj ...). Deci in realitate el vrea o crestere nu de 55 Cp , ci undeva la 70-75 CP din acest motor, pentru ca vrea sa vada modificarea masurata pe dyno, la roti.
Colegul fuzzy vrea o crestere de 55 cai la volant, nu alte balarii. La roata cresterea va fi mult mai mica. Cuplul dupa cum se observa nu sare de 412Nm deci nici aici nu sunt valori de speriat.

QUOTE(marius80_eugen @ 8 Feb 2019, 00:52)
Personal imi pare rau de banii pierduti si nerecuperati pe softul gresit , in rest ... fiecare face propriile alegeri bune sau mai putin bune.
Banii dati pe softul gresit sunt singurii care mai pot fi recuperati. Asta daca nu refac soft-ul cm trebuie. Varianta 2 e punerea softului original si recuperarea banilor.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Feb 2019, 08:43
Post #135


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mecanisul de control al geometriei variabile de turbo , mai ales una uzata intens nu e ceas elevetian, sa-i ceri 2650 mbar si sa reactineze fix perfect mutand tija de control unde vrei tu. Nimereste pe udneva pe aproape.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 14 Feb 2019, 23:58
Post #136


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




noutati on topic? biggrin.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 15 Feb 2019, 00:42
Post #137


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Azi la 15.00 sunt programat la tuner naughty.gif.

Am fost si am venit. Pun poza cu masuratorile: original si stage 1.

Original: 142,4 PS @ 3869 rpm - 320 Nm @2126 rpm
Stage 1: 203,7 PS @ 3700 rpm - 441 Nm @2610 rpm

Acum discutia despre presiunea in turbina: cerinta si boost:
- Cerinta maxima e intradevar de 2860 mbar asa cum am masurat si eu (am masurat bine cu clip-ul biggrin.gif ).
- Cerinta maxima de fabrica e de 2780 mbar.
- Cresterea de presiune este de 80 mbar.
- Pe overboost merge pana la maxim 2890 mbar (2886 mbar masurati de mine).

Aia de la AVD Service au numai turbine de VAG in cap: alea, pe modelele noi intradevar functioneaza la 2300 mbar si unele la 2600mbar.

Concluziile despre tot o sa le scriu mai incolo. smile.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 15 Feb 2019, 17:52

Attached thumbnail(s)
tcm_tuning_result.jpg ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 814


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 28 Mar 2019, 08:51
Post #138


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(semit @ 15 Feb 2019, 00:58)
noutati on topic? biggrin.gif
*




QUOTE(madhorsefuzzy @ 27 Mar 2019, 16:34)
Eu am inceput sa merg cu metroul ...
*




sad.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Mar 2019, 09:10
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu ca nu ar merge Leguma sau tiuning-ul la ea, desi inca astept primul drum in afara Bucurestiului.

Dar cand schimbi job-ul cu unul cu sediu langa gura de metrou si locurile de parcare nu mai exista la discretie la angajator si zona e foarte aglomerata (sunt zgarcit si nu dau 300-400lei pe luna pentru parcare la job) si nu imi bat joc de Leguma sa o sui pe garduri sau coclauri ... lasi Leguma in parcare si iei metroul. biggrin.gif

Sambata bag un drum de Valcea cu Leguma: e primul drum in afara dupa tiuning. Sper sa nu fie radare pe drum. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 28 Mar 2019, 09:19
Post #140


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




A, pai zi asa ca ai schimbat jobul si traseul... smile.gif Credeam ca te-a suparat iar cu ceva.
Metroul e foarte ok daca ai iesire la job.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Ionut
post 29 Mar 2019, 23:26
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 5 February 18




Eu i-am facut remapare de la 131 la 175 si 380nm. Dupa mine pentru aceasta masina e varianta ideala raport consum putere etc. Adica fata de cum era stock, acum e racheta. Si consumul este foarte bun. Eu sunt multumit cu doar 175, am cerut multe oferte, majoritatea mi.au zis 180 200 210 cai 420nm etc, totusi 200cai pentru un 2litri e mult. Acum pot merge lejer cu 160km/h cu 6.5 , inainte aveam 8 la viteaza asta, numai zica ca de la 160 numai avea putere deloc. Era zero, adica pana la 190 de la 160 era o viata, iar acum am facut 0-190km/h iar 0-100 undeva la 7.5-8sec, decent, zic eu.

This post has been edited by Marius Ionut: 29 Mar 2019, 23:27


--------------------
Renault Laguna III 2014 2.0dci 96kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 20 Aug 2019, 18:23
Post #142


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




A mai pompat careva mai multi cai din motorul asta? Daca da, cum?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 13 Jan 2020, 16:59
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




bad post

This post has been edited by mark``: 14 Jan 2020, 10:09


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jan 2020, 20:10
Post #144


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mark tata ... chiar tii cu tot dinadinsul sa spui peste tot treaba asta ... cred ca este a 4-a oara ... minim ...

vezi ce zice regulamentul despre postari doar sa atragi atentia ..

This post has been edited by cj98czh: 13 Jan 2020, 21:36


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 Jan 2020, 20:39
Post #145


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




e entuziasmul, cumva... il inteleg.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 14 Jan 2020, 10:09
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




QUOTE(cj98czh @ 13 Jan 2020, 20:10)
mark tata ... chiar tii cu tot dinadinsul sa spui peste tot treaba asta ... cred ca este a 4-a oara ... minim ...

vezi ce zice regulamentul despre postari doar sa atragi atentia ..
*


Am sters...


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caspagt160
post 31 Jan 2020, 19:38
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 16 July 16




Salut ! Eu am un Megane 3 cu motorul de 2.0 dci, 160 cp. I am facut resoftare la tcm și a ajuns undeva la 198 cp și 412 nm. A trecut mai bine de un an și merge brici masina. A făcut cineva mai mult decât resoftare unui 2.0 dci ?


--------------------
renault megane 2012-2.0dci-grandtour-gtsport - ag 13 csp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 1 Feb 2020, 11:50
Post #148


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




Hai salut...Sunt din noiembrie in belgia ..Antwerp unde m am imprietenit cu un coleg de munca iar in decembrie i am cumparat masina oO laguna 3 break din 12.2009 4 control.2.0 dci cea de 130 cp.doar ca nu e asa.masina are 221000km iar acum 13000km a facut asa la masina 4 discuri cu placute noi .ambreaj nou.si o factura de 600e pt un remap la 196cp si 400m
Cine imi explica si mie in mod exact ce e remap.E motor chipuit sau altceva.
Masina am venit cu ea din antwerp in hd inainte de craciun dupa care am plecat iar.
Omul mia spus ca ar mai trebui ceva schimbat la suspensie .Am descoperit ca trebuie brate complet ca are o tendinta de a trage intr o parte la accelerare.
Dar pe drum nu a dat gram de fum iar daca fac plecare de pe loc e gravvv rau.Treapta 1 2 si 3 derapeaza rotile de dreaci are.si imi place.
Nimik nu a stat in calea ei

E singura poza cu masina momentan



Ps am bagat bine destul in evacuare si sunt foarte curate

Vf1ktd40642391561(01) vin
Poate imi da cineva mai multe detalii despre ea?

This post has been edited by MatzuJr: 1 Feb 2020, 11:55

Attached thumbnail(s)
20191220_053750.jpg ( Size: 3.77mb ) Number of downloads: 306


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 2 Feb 2020, 12:20
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ce ai acolo e un Stage 1. Motor tunat cu harta de injectie rescrisa. Ideea e ca (s-a mai zis) motorul asta M9R poate duce by default 3-4 puteri: 130CP, 150CP, 173CP si 180CP. Repet, by defaut. Daca al tau e dus la 200CP e cam mult parerea mea. Acuma depinde si cum dai in ea, dar eu personal n-as chinui atat motorul.
Stiu ca aici sunt baieti care numai la asta se gandesc, cum sa duca motorul mai sus.
Dar, culmea si eu am un tuning facut pe masina de fostul proprietar, prefer stock, asta daca vrei sa te tina masina cat mai mult.
Daca vrei sa o ti vreo 2-3 ani si o dai atunci te bucuri de ea la maxim si o ti tunata. In caz contrar o dai inapoi.
Eu nu-s prea de acord cu chestiile astea si saptamana viitoare o sa fac o programare la Renault sa-mi rescrie softul original. Vreau sa ma mai tina motorul, sa-i iasa noxele si sa aman cat pot de mult reparatia la turbo si EGR care oricum vor veni.

This post has been edited by mark``: 2 Feb 2020, 12:21


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 2 Feb 2020, 14:32
Post #150


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




merge binemersi in 200 cai frumosi far di grij.
ai turbina 1752 sau 1549?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:39
Dacia