Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 2.0 Turbo, injecție directă sau clasică?, Rog informații despre laguna 2.0 turbo benzina

Badabing
post 14 Feb 2018, 11:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 08




Bună ziua!
In calitate de fost posesor de Megane 2.2 1.5 dCI sunt interesat de achiziționarea unei mașini mai mari, respectiv Laguna III după 2011 motorizarea de 2 litri benzină turbo, automat.
Întrucât nu am găsit prea multe info despre mașină as dori sa știu dacă acest motor este cu injecție directă sau injecție clasică deoarece iau în calcul și montarea unei instalații GPL pe viitor.
Vă mulțumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane Sedan ian. 2008/1.5dCI 105 C.P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Feb 2018, 12:06
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Injectia se face in porturile de admisie, nu in camera de combustie.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Badabing
post 14 Feb 2018, 12:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 08




Salut!
Mulțumesc ca ai răspuns.
Ma depășesc detaliile tehnice.
Ideea e ca la un motor cu injecție directă dacă îl pui pe GPL consumă atât gaz cât și benzina în paralel. De aceea doresc un motor clasic pe benzina și nu știu asta 2.0 turbo de care e!


--------------------
Renault Megane Sedan ian. 2008/1.5dCI 105 C.P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Feb 2018, 12:42
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Clasic este.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Badabing
post 14 Feb 2018, 14:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 February 08




Super.
Mulțumesc mult!


--------------------
Renault Megane Sedan ian. 2008/1.5dCI 105 C.P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Feb 2018, 22:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca vrei sa pui GPL si sa nu apara complicatii si sa fie mai fiabil, cauta una fara turbo. Daca vrei putere, atunci ia una cu turbo, dar instalatia GPL va costa mai mult , va fi mai greu de intretinut, vor costa mai mult consumabilele, pot aparea mai multe probleme si sistemul va fi mai sensibil decat motorul aspirat normal, de 2 litri. Daca nu vrei neaparat o masina atat de mare, ti-as recomanda Megane-ul 3 1.6 16V, care este mai usor de intretinut , mai usor in general si daca ai nevoie de spatiu, ia Breakul M3, care este foarte incapator. Laguna 3 este o masina mai mare, mai grea, din alta clasa si asta se simte in tot.
Este posibil ca L3 2.0 cu GPL sa te coste mai mult per general decat L3 cu motorul de 1.5 dCi. Nu uita ca GPL-ul costa si initial si in intretinere si trebuie sa ai si mult noroc in exploatare.
Oricum recomand sa mergi si cu un M3 1.6 16v si cu o L3 2.0 aspirat si apoi gandeste-te la achizitie. Eu daca as vrea consum mic si economie, m-as opri la M3, deci mergi cu M3 hatch si break si apoi te gandesti.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Feb 2018, 23:29
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Adica tu recomanzi fix ce conduci tu, nu? Shocker!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Feb 2018, 23:51
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cine stie .. cunoaste ... si recomanda smile.gif



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Feb 2018, 00:11
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(R19/16v @ 14 Feb 2018, 23:29)
Adica tu recomanzi fix ce conduci tu, nu? Shocker!
*


Nu , eu am 2.0 dCi resoftat. Eu i-am recomandat ce am avut , ce am testat si in functie de ce am vazut si la altii, de problemele avute si auzite si la altii.
Daca omul vrea neaparat GPL, este optiunea lui, el stie cati km va merge cu ea pe an, cati bani are pentru achizitie si cam ce asteptari are de la masina, pana la urma nici el nu a dat toate detaliile.
Daca ar spune ca merge sub 20.000 km pe an ... ar fi alta socoteala, dar daca spune ca merge peste 40.000 atunci i-as recomanda altceva.
Pana la urma este parerea mea si doar recomandari de a-si largi putin aria de cautare si asta nu pentru ca i-as dori raul omului, ci din contra.
Banuiesc eu ca inca se doreste pe acest forum sa se ajute oamenii intre ei, macar cu sfaturi si opinii, dar va ascult, doar de asta si sunt atatia moderatori activi pe acest forum, nu ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 15 Feb 2018, 07:29
Post #10


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(marius80_eugen @ 15 Feb 2018, 00:11)
Banuiesc eu ca inca se doreste pe acest forum sa se ajute oamenii intre ei, macar cu sfaturi si opinii, dar va ascult, doar de asta si sunt atatia moderatori activi pe acest forum, nu ?
*



Nu, moderatorii sunt aici ca sa aplice regulamentul. Si sunt asa multi pentru ca trebuie sa faca curat dupa useri care nu stiu ce e ala, deschid topicuri aiurea, pun intrebari la care s-a raspuns deja, bat campii, dau sfaturi de doi lei etc. Ai putin peste 12 ani de forum, ma asteptam sa stii asta deja.

Iar forumul este, in mod evident, un loc in care oamenii pot sa se ajute intre ei, nu "inca", ci din ce in ce mai mult. Dar se pare ca impresia ta e alta, din cate vad in semnatura.

On topic: 2.0T (F4R-T) are injectie indirecta si duce fara probleme GPL, sunt cateva masini pe aria Laguna II care au instalatia de ani buni si peste 100.000 km. Case closed!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:47
Dacia