Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ESP M3, Discutii legate de ESP

Laurentziu83
post 28 Feb 2010, 20:30
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Djbrille: lasa sa fiu eu sanatos si fraier ca am dat 300 de euro in plus pe ESP la masina mea si tu destept ca zici ca e inutil.

Revenind, vreau sa zic ca fix ESP-ul corecteaza ceea ce mie imi scapa, am avut ocazia week-end-ul asta sa-l testez la Durau in curbe pline de umiditate ramasa de la zapada topita si pot sa zic ca am fost mult mai linistit cand am vazut cum s-a facut display-ul portocaliul intr-o manevra la limita. L-am vazut aprins si la 60 la ora si mi-a repus masina pe sosea, asa ca dupa mine si-a scos deja banii.

A, si am cauciucuri de iarna pe toate rotile, stiu si eu ca ESP-ul e fix-pix daca nu ai aderenta cat de cat. Dupa parerea mea, la o masina cele mai importante sunt anvelopele, daca ele nu sunt de calitate, e ca si cum n-ar fi.
Nu conteaza puterea motorului, ESP-ul e util si pe un Tico, la fel si controlul tractiunii.

Ce am scris in postarile de mai sus e rezultatul testelor facute de mine cu masina mea pe zapada si gheata, ESP-ul era o noutate pentru mine pana acum, asa ca m-am decis sa-l studiez in amanunt. Poate daca nu as fi avut zapada si gheata ca sa pot experimenta "the easiest way" modul in care lucreaza, as fi patit-o "the hard way", cand m-as fi bazat prea mult pe el, intrucat, ca orice sistem, are limitele lui, forta centrifuga e intotdeauna la datorie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 28 Feb 2010, 20:57
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




In principiu sunt de acord cu ce spui tu Laurentiu adica ca gumele sunt esentiale.
Nu am zis ca sunt mai destept ca nu imi place ESP am zis ca pur si simplu nu imi place. Nu am zis ca nu ii vad in mod absolut inutilitatea ci ca nu i-o vad pentru puteri pana in 150-200cp.
Gandeste-te si la urmatoarea ipoteza -- ai mai fi incercat sa mergi cu 60km/h pe zapada daca nu aveai ESP?
Si inca un fapt, eu am mers pe zapada batatorita cu Megane-ul meu 2 fara ESP cu 50-60km/h si am facut manevre bruste de volan iar masina a derapat intr-adevar in prima instanta dar si-a revenit imediat ce am revenit cu volanul pe pozitia drept inainte. Mi-a dat impresia ca nu ai cum sa derapezi cu ea.
Pe uscat nu mi-a dat niciodata impresia ca ar putea devia de la traiectorie comportamentul fiind subvirator ceea ce si o maimuta poate corecta fara sa-l ajute vreun calculator.
Singurul efect observabil al ESP-ului e ca nu te lasa sa folosesti decat 90% din potentialul masinii. Si la unele masini nici nu poate fi complet decuplat.
De acord insa ca pretul de 350E(m-am uitat pe site-ul Renault) e mult mai usor de inghitit decat 700-1000E.
Pana la urma e o chestiune de gusturi ce am vrut eu sa subliniez e ca am condus atat masini cu ESP cat si fara si nu mi-a placut ce face la cele care aveau asa ca nu as plati in plus pentru el ba chiar as prefera sa nu aiba.


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Feb 2010, 21:23
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca te deranjeaza ESP-ul, decupleaza senzorul ce masoara unghiul de rotatie al volanului. Daca te mai deranjeaza martorii din bord, asta se rezolva ceva mai greu, trebuie demontat tabloul de bord si acoperiti respectivii martori.
Si ai scapat, poti folosi masina la 100% din potentialul ei.

ABS-ul ramane activat. Daca vrei sa-l dezactivezi si pe asta, decupleaza si un senzor de la o roata. E simplu, unii soferi l-au "decuplat" montand lanturi la 50 de ron.
Mai poti "decupla" si catalizatorul, montand o teava in locul lui. Din nou, mai trebuie sa acoperi un martor in bord.
Mai scoti o mufa, decuplezi si airbag-ul, ca tot "costa scump" altul nou.
A mai ramas ceva de decuplat pe masina?

Eu totusi am stiut foarte bine de ce am vrut aceste sisteme pe masina.

Referitor la ipoteza "ai mai fi mers cu 60 la ora pe zapada", da, aici ai dreptate, nu as mai fi mers cu 60 la ora fara ESP, dupa cum as fi lasat masina definitiv in parcare daca ar fi avut gume de iarna.
La fel, e relativa si economia de amenzi pe care am facut-o cu detectorul radar, poate as fi mers legal asa, economia la benzina daca as fi stat in fata blocului sa sparg seminte in loc sa plec in concediu.

Mai zic si de economia de bani pe care as fi facut-o daca nu as fi scos cate-o gagica in oras sau pentru un buchet de flori si cred ca putem incheia subiectul decuplatului.


LE: acum vreo 5-6 ani am acvaplanat cu Matizul la 100 la ora si m-am rotit aproape 180 de grade aproape instantaneu. Sa nu zici niciodata ca ceva nu se poate, legile fizicii iti pot dovedi contrariul cand nici nu te astepti.

This post has been edited by Laurentziu83: 28 Feb 2010, 21:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 28 Feb 2010, 21:31
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




Scuza-ma, dar eu era sa ma rastorn cu un Matiz de la o simpla groapa deci comparatia Matiz - Megane nu prea tine. Probabil ca la Matizul respectiv puteai sa ai si mama ESP-ului si tot te-ai fi rotit, sau eventual nu te-ai mai fi rotit ci te-ai fi rasturnat.


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 28 Feb 2010, 23:06
Post #65


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




concluzia-i una: strugurii-s acri biggrin.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 1 Mar 2010, 09:36
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




djibrille eu zic ca ceea ce scrii tu e datorat faptului ca nu ai avut inca ocazia sa-ti intre ESP-ul pe masinuta dotata cu ESP. ESP-ul este util si la masini cu caluti 75 la numar sau ai impresia ca nu poti sa treci de 100km/h cu calutii astia? Eu am avut inainte un clioIII, si pe timp de iarna cu gume de iarna doar pe fata, la o plecare de pe loc cu intoarcere 180grade am reusit performanta sa fac una de 270grade (noroc ca era sambata si "bulevardul" nu era circulat la acea ora. Eu zic ca era foarte folositor atunci, si zic mai ales acum cand am vazut ca la o videza de 20-25km/h pe cand vroiam sa intru pe o straduta laterala (treapta aIIa) am prins pe dreapta mazga amestecata cu zapada iar pe rotile din stanga drum cat de cat uscat. A fugit masinuta ca apucata si am vazut rosu in fata (pe CB) si masina a revenit pe trasa initiala. Nu vreau sa ma gandesc cum ma simteam daca rulam cu 100km/h pe undeva si ............
Si acum cu patru gume de iarna pe o zona in urcare ocolind damburile care se afla montate inainte de trecerile de pietoni mai intra ESP-ul uneori.
Treaba cu ESP-ul e cam asa: la solenza am zis ce super masina dar dupa o prima vara torida injuram ca nu am masina cu AC, si cu aceasta masina m-a oprit politia in cartier ca nu aveam farurile aprinse - acesta fiind si motivul initial pentru care m-am bucurat ulterior cand am achizitionat clio ca am senzori lumini-ploaie si ac automat. Acum fiind la megane ma gandesc ce alceva se mai preteaza pentru a sofa cat mai comod, iar cand zic comod crede-ma ca in nici un caz nu dispare placerea de a conduce si daca vrei nici chiar senzatiile de andrenalida descarcata in tine atunci cand ai chef de asa ceva.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 1 Mar 2010, 10:34
Post #67


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(Djibrille @ 28 Feb 2010, 16:44)

Dupa parerea mea e aproape inutil pe masini cu mai putin de 150 cp, util intre 150-200cp si recomandabil peste 200cp.


Interesantă părere. Poți te rog să mă lămurești și pe mine ce legătură vezi între puterea motorului și esp? Poate-mi scapă mie ceva...

Mulțumesc.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 1 Mar 2010, 20:56
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




@ viperdel
Gandeste-te la urmatoarea ipoteza: te apropii cu masina de un viraj, franezi, virezi iar cand ai ajuns pe iesirea din viraj calci acceleratia la fund. Unde va lucra ESP-ul mai mult la o masina cu 100cp sau la una cu 200cp?
Inca odata repet, cand spun ESP includ si controlul tractiunii pentru ca fac corp comun la masinile noi. Daca ma insel dati-mi un exemplu care ma contrazice ca eu nu am gasit. Adica initial a aparut controlul tractiunii care impiedica patinarea rotilor motoare la demaraj(inclus binenteles intai pe masini cu multi cp) apoi controlul traiectoriei sau al stabilitatii(mi se pare mai corect al traiectoriei pentru ca de fapt asta face, te ajuta sa te incadrezi pe traiectorie) fiind ulterior combinate sub denumirea generica de ESP( sau alt acronim).

@ tatimeu
Am experimentat si masini cu ESP cum am mai spus. Ce ma deranjeaza la el e ca atunci cand intra ai impresia ca pierzi cativa cai. Imi aduce aminte de vechea dacie cand aveai ceva probleme pe la aprindere/alimentare(nu sariti stiu ca e un pic exagerata comparatia dar asta e senzatia pe care am simtit-o).
As intelege si as lauda si eu ESP-ul daca spre exemplu ar face o masina cu cauciucuri de vara sa fie la fel de sigura ca una cu cauciucuri de iarna pe zapada dar nu e nici pe departe asa. Un sofer obisnuit cu o masina de mica putere probabil ca nu va experimenta niciodata componenta de controlul traiectoriei ci numai castrarea ocazionala a acceleratiei pe zapada/gheata.
Nu sunt impotriva tuturor sitemelor moderne pe masina, nici pe departe, nu mi-as lua niciodata masina fara AC de exemplu. Mai mult, sunt de parere ca spre exemplu la echipamentele interioare producatorii auto sunt mult in urma fata de nivelul tenologic existent. Spre exemplu se lauda ca iti dau un CD player, eventual care stie si MP3 cand noi am trecut si de DVD si suntem in era Blue-ray. Nu mai vorbesc de display-urile folosite.
Ma deranjeaza insa sistemele care te fac sa te simti din ce in ce mai putin implicat in a conduce. De exemplu nu prea imi place nici directia servoelectrica a Meganeului ca nu prea mai simti ce face cu rotile pe acolo. Se pare ca au mai lucrat la ea la M3.
Ma rog, probabil ca sunt eu mai exigent sau nostalgic
Oricum sunt resemnat ca probabil in cativa ani(nu mai mult de 2-4) si cea mai entry-level masina va avea ESP-ul in standard asa ca nu o sa mai ai ce discuta.

PS Da-mi voie sa nu te cred ca ai derapat mai mult de cativa cm la 20-25Km/h pe mazga nu gheata. Poate doar daca aveai slick-uri drept cauciucuri. Si cine merge cu 100km/h cand exista posibilitatea sa ai drum acoperit cu gheata si/sau zapada? ohmy.gif Daca faci asta te asteapta probabil mari probleme indiferent de mama ESP-ului.


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 2 Mar 2010, 08:50
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu stiu cati centimetri am derapat (da era un fel de mazga posibil si un strat foarte subtire de gheata pe sub) caci a intrat foarte repede ESP sau controlul tractiunii sau ce mama dracului a intrat. a fost prima data cand am patit asa ceva si practic in momentul in care am apasat pe frana si am tras de volan dreapta pentru a intra pe straduta masina pentru cateva momente (nemasurabile in secunde -parerea mea a continuat sa se deplaseze pe o traiectorie de 45grade fata de linia continua sau ma rog 45 grade fata de perpendiculara, spatele a inceput sa faca ceva balans, dar esp-ul a intrat instantaneu si a redresat masina la 90grade sau cat o fi trebuind sa fie unghiul astfel incat am putut vira dreapta si a ma incadra pe banda de mers. M-am bucurat atunci ca am ESP, caci pe straduta respectiva pana in principala stau oprite multe taxiuri, caz in care fara ESP cred ca pupam o fata de usa de Logan. Eram cu caucioace de "iarna" Semperit, pe care in urmatoarea saptamana le-am schimbat cu patru anvelope noi de iarna. Pana atunci la aproximativ toate schimbarile de directie efectuate (si aici ma refer la intersectii si strazi laturalnice) simteam cum face balans masinuta si nu prea vrea sa intre pe trasa impusa de mine.

vis-a-vis de intrarea in curba si franare-accelerare cred ca la nici una ,depinzand foarte mult de momentul franarii, cel putin in aceste situatii eu (bine pe vreme favorabila si cu o viteza decenta) nu am simtit nici o diferenta (care sa fie data de ESP) intre masina cu ESP si cea fara ESP, decat si aici e adevarat o stabilitate mai mare la megane dar si datorita faptului ca e mai joasa, mai lata si daca are importanta, nu stiu, si datorita anvelopelor de 205 fata de 175.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 2 Mar 2010, 10:13
Post #70


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(Djibrille @ 1 Mar 2010, 21:56)
@ viperdel
Gandeste-te la urmatoarea ipoteza: te apropii cu masina de un viraj, franezi, virezi iar cand ai  ajuns pe iesirea din viraj calci acceleratia la fund. Unde va lucra ESP-ul mai mult la o masina cu 100cp sau la una cu 200cp?
Inca odata repet, cand spun ESP includ si controlul tractiunii pentru ca fac corp comun la masinile noi. Daca ma insel dati-mi un exemplu care ma contrazice ca eu nu am gasit. Adica initial a aparut controlul tractiunii care impiedica patinarea rotilor motoare la demaraj(inclus binenteles intai pe masini cu multi cp) apoi controlul traiectoriei sau al stabilitatii(mi se pare mai corect al traiectoriei pentru ca de fapt asta face, te ajuta sa te incadrezi pe traiectorie) fiind ulterior combinate sub denumirea generica de ESP( sau alt acronim).


Tot mi se pare că-mi scapă ceva la explicația ta. Și asta deoarece calculatorul de ESP (Traction control inclus) e "legat" de pedala de accelerație în sensul diminuării puterii motorului. Adică dacă tu accelerezi ca "nesătulul" (scuzați expresia) atunci îți taie puterea motorului ca să nu derapeze roțile (traction control) sau ca să nu pierzi traiectoria (controlul stabilității). Asta pe lângă celelalte funcții de frânare separată pe fiecare roată, etc.

Acuma, exemplul tău mi se pare unul pur ipotetic, de dragul teoriei. Presupunând că tu la ieșirea din curbă apeși pedala la blană efectul va fi că o vei accelera de fapt mai puțin decât ai apăsat tu, computerul limitând acest lucru. ESP-ul are grijă să-ți dea numai puterea de motor pe care o ai "nevoie" indiferent de ce putere are motorul. Din câte știu eu nu există parametrizare în computerul de esp legat de puterea/tipul motorului (dacă vrei mă uit pe documentațiile de la esp bosch și-ți confirm).




--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Mar 2010, 17:49
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




ESP-ul nu lucreaza decat cand se aprinde martorul in bord. In alte situatii e doar meritul aderentei anvelopei.

Un ESP care sa faca masina suficient de sigura cu anvelope de vara pe gheata ar fi acela care nu te-ar mai lasa sa pleci de pe loc, eventual sa blocheze motorul. Ce dracu' sa cauti cu gume de vara pe gheata? Acu, ESP-ul ajuta masina sa-si mentina traiectoria chiar si cu gume de iarna, dar ABS-ul n-are ce sa faca daca ai slick-uri putrede pe masina si trebuie sa franezi brusc. La aderenta zero, nu ajuta nici sa cuplezi in marsarier.

Tot anvelopele de sezon sunt baza, la fel cum n-ai sa umbli niciodata in adidasi iarna si in bocanci vara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 2 Mar 2010, 22:40
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




QUOTE(tatimeu @ 2 Mar 2010, 09:50)
vis-a-vis de intrarea in curba si franare-accelerare cred ca la nici una ,depinzand foarte mult de momentul franarii, cel putin in aceste situatii eu (bine pe vreme favorabila si cu o viteza decenta) nu am simtit nici o diferenta (care sa fie data de ESP) intre masina cu ESP si cea fara ESP, decat si aici e adevarat o stabilitate mai mare la megane dar si datorita faptului ca e mai joasa, mai lata si daca are importanta, nu stiu, si datorita anvelopelor de 205 fata de 175.
*




QUOTE(viperdel @ 2 Mar 2010, 11:13)
Acuma, exemplul tău mi se pare unul pur ipotetic, de dragul teoriei. Presupunând că tu la ieșirea din curbă apeși pedala la blană efectul va fi că o vei accelera de fapt mai puțin decât ai apăsat tu, computerul limitând acest lucru. ESP-ul are grijă să-ți dea numai puterea de motor pe care o ai "nevoie" indiferent de ce putere are motorul. Din câte știu eu nu există parametrizare în computerul de esp legat de puterea/tipul motorului (dacă vrei mă uit pe documentațiile de la esp bosch și-ți confirm).
*




QUOTE(Laurentziu83 @ 2 Mar 2010, 18:49)
Tot anvelopele de sezon sunt baza, la fel cum n-ai sa umbli niciodata in adidasi iarna si in bocanci vara.
*



Vad ca pana la urma s-a ajuns sa mi se dea dreptate:
pe uscat nu e mare diferenta in mers obisnuit intre cu esp si fara, esp-ul se baga intre tine si motor la accelerarile la limita iar iarna e degeaba fara cauciucuri de iarna. Oare nu asta spuneam eu de pe la primul post????
Sa insemne oare ca nu vorbeam prostii ci chiar vorbeam in cunostinta de cauza???
victorie.gif

Pana la urma la ce e bun ESP-ul? unsure.gif


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutm82
post 3 Mar 2010, 00:19
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 06
From: Bucuresti




Gandeste-te ca in locul obstacolului e un copil, iar in locul jaloanelor laterale e sant/stalp/pom:
&feature=related

Eu zic ca ESP face diferenta intre dauna totala si o sperietura. A se vedea si viteza la care se fac testele de mai sus (74 km/h).


--------------------
Renault Megane 3 1.6 16V Dynamique 2009 - B-yy-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 3 Mar 2010, 08:30
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




la inceput dupa ce am achizitionat masina era o discutie aici vis-a-vis de stabilitate, tinuta de drum s.a.m.d. La momentul respectiv spuneam ca pentru mine senzatia e ca masina se lipeste de carosabil. Aceasta senzatie am avut-o la momentul respectiv venind de pe un clio III, si mai spuneam ca atunci ca si acum pot sa iau anumite curbe cu 90km/h acolo unde inainte la 70km/h simteam clio III cum parca vroia sa ma duca putin-mai mult spre lateral. Eu consider ca ESP-ul intra atunci cand trebuie iar tu, eu ,noi nu putem ca simpli participanti la trafic sa spunem clar ca ESP-ul nu face nici o diferenta intre masini. De ce ? dintr-un motiv foarte simplu cel putin la mine si anume nu vreau sa incerc acest lucru, nu vreau nici macar sa-mi pun intrebarea daca intra ESP-ul la acea curba efectuata la viteza de 90km/h in conditiile in care traiectoria impusa de mine era mai stransa. Poate ca in aceste conditii intra ESP-ul si corecta traiectoria sau poate pur si simplu nu mai apuca sa intre caci deja am facut doua ture dea berbeleacul.
Acum dupa 12kkm simt masina ca si pe oricare alta condusa cam tot atatia km. adica la inceput haoooo! ca apoi sa consider ca sa e normal si sa nu consider ceva extraordinar.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 Jul 2010, 21:01
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Am recitit acum postarea mea vis-a-vis de ESP.
Zilele trecute m-ia multumit singur ca am pus ESp pe masina. M-am deplasat pana la iasi si pe drum inainte de intrarea in Roman la o curba, nesemnalizata ca fiind periculoasa (cap de pot in plina curba) la viteza de aproximativ 80km/h carosabil ud nu umed, dar fara balta sa am de lucru cu acvaplanarea, la iesirea din curba pierd controlul masinutei. Pe moment sau pe tot parcursul derularii evenimentelor o secunda -zece nu pot sa-mi dau seama, dar apreciez ca am parcurs o distanta de cel putin 50 de metri am facut jaloane foarte frumoase pe sosea. Norocul meu ca din fata a venit un tip cu un clio si cand a dat cu ochii de mine a tras cat a putut de mult dreapta si aproape ca a oprit masina.
Ce pot sa spun o senzatie nasoala (nu am mai patit asa) ceea ce am simtit a fost o frana de motor foarte puternica pe care am simtit-o in tot corpul inclusiv in picioare). Nu stiu ce ma scapat faptul ca am strans tare de volan si nu am schitat nici un gest sau faptul ca ESP-ul functioneaza exemplar la aceasta masina. Adevarul e ca am simtit cum a fugit spatele de trei ori dreapta-stanga-dreapta si cum de fiecare data ESP-ul aducea masina pe o traiectorie paralela cu marcajul drumului.
Dupa prima fuga a spatelui mai stiu doar ca am vazut cu coada ochiului cum tot ecranul CB-ului s-a facut rosu.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 5 Jul 2010, 21:23
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Hau,
In sfarsit, cineva s-a maturizat.
Usor, usor, cu varsta - desi nu toti - depasim teribilismul, inerent spun eu, varstei.


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 Jul 2010, 21:38
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




bogda nu e vorba de teribilism am carnet de 19 ani si nu am patit niciodata sa pierd controlul masinutei. Cred ca patania mea se datoreaza faptului ca :
- nu am cunoscut drumul
- apa (nu era balta pe carosabil)
- posibil pata de ulei
- anvelope de toata jena
- spatele masinii mult prea usor zic eu
- curba poate prea stransa cu diferenta de nivel (poate - nu sunt sigur) pentru viteza cu care am abordat-o eu.
Oricum multumesc domnului sau fabricantului inventatorului ESp-ului.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 11 Jul 2010, 22:08
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Hau,
Nu am vrut sa te supar cu remarca mea.
Zi-mi totusi de ce zici ca anvelopele sunt de toata jena?
Ce marca sunt si unde sunt fabricate?
Ale mele sunt GoodYear si made in France; sa fiu atent?


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 12 Jul 2010, 07:42
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




si ale mele sunt aceleasi anvelope dar eu zic ca pierd destul de repede aderenta, sau cum zicea cineva pe aici se poate sa fie si prea grea pe fata comparativ zic eu cu spatele. Zilele trecute am mers pe un drum judetean (foarte bun zic eu in comparatie cu altele - Medias- Ocna Sibiului) delurit necirculat dar in anumite zone cu griblura. Aceasta griblura in general se aduna (nu era batoatorita in asfalt) in curba si mai ales in curbele cu diferenta de nivel. Dupa cum am spus drumul fara groapa destul de lat si necirculat fapt pentru care am apasat pedala de acceleratie (nu foarte tare 80-90km/h) pana la prima curba moment in care am simtitcum joaca masina . E drept putin. Poate nu din cauza anvelopelor ci datorat greutatii. Pur si simplu se simtea cum se impotmolesc rotile din fata si simteam o tendinta de derapaj in exteriorul curbei. La viteze mai mici 60km/h nu se mai simtea asa dar tot exista o mica senzatie de alunecare in lateral, mica caci ESP-ul nu a avut treaba, ceva de genul fluierat de roti la plecarea de pe loc, se simtea ca pierde putin aderenta in acele momente. POate ca e doar senzatia mea dupa patania avuta, intervalul de timp fiind doar de cateva zile.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 27 Jul 2010, 21:46
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




Nu stiu daca s-a mai spus ceva de controlul tractiunii pana acum, dar va povestesc isprava mea.
Am urcat un deal de pamant batatorit, care mai era si imbibat cu apa pe deasupra.
Mi-am zis: sa vezi ca fac masina numai noroi.
Urc incet, pana cand datorita inclinarii accentuate masina tinde sa derapeze si implicit sa nu mai urce.
Numai ca imi apare in bord, simbolul cu drum alunecos, si urca docila dealul, fara sa tureze mai mult decat are nevoie. Probabil masina vroia "sa-mi transmita": stai linistit, am vazut problema ta si de aici ma ocup eu biggrin.gif
Evident nici nu a aruncat cu noroi in mine, ceea ce denota "bun simt" din partea ei.

Daca cei care au trecut deja printr-o iarna si s-au intalnit cu o situatie similara, dar pe gheata, va rog sa impartasiti momentul.
Senzatia mea a fost ca nu am dat chiar degeaba banii pe ESP si implicit pe controlul tractiunii.
Personal am ales sa investesc in ESP, decat in sistemul audio Arkamis cu USB. Si nu regret deloc (sistemul standard se aude bine pentru mine).

P.S. masina a venit incaltata din fabrica cu Michelin, made in Spania. Ce stiti de ele?

This post has been edited by marius_1st: 27 Jul 2010, 21:48


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 27 Jul 2010, 21:58
Post #81


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




ESP-ul FACE TOTI BANII! a zis bine cineva...ca-s strugurii acri!!!!
este sistem de siguranta deci....mai bine renunt la fitze (senzori de ploaie, keyless go si alte chestii decat sa renunt la siguranta mea!


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 27 Jul 2010, 22:02
Post #82


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




La ce ierni si deszaperizri avem noi un ESP ar fi fost mana cereasca si la mine dar asta e acum...
Asteptam povesti de "i shouldn't be alive" de la posesori de M3 cu ESP smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 27 Jul 2010, 22:19
Post #83


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Foarte bună și inspirată alegere. ESP este probabil cel mai important sistem de siguranță al unei mașini.

Eu am avut mai multe experiențe pe zăpadă bătătorită anul trecut, cu gumele originale Michelin de vară. Am urcat o coastă cu zăpadă bătătorită și TC a funcționat impecabil. Din păcate erau cam multe denivelări și n-am vrut să forțez prin gropi și la un moment dat m-am oprit. N-am mai putut pleca de pe loc în rampă nici cu TC nici fără. A trebuit să dau înapoi până la un loc cu o pantă mai mică. Apoi am avut grijă să nu mai opresc și n-am mai avut probleme. Se simte clar TC-ul cum nu lasă motorul să se tureze peste limita aderenței. Fără ESP nu cred că aș fi putut urca de nici un fel cu cauciucuri de vară.

Am făcut chiar teste pe un drum de zăpadă bătătorită, am tras brusc de volan să văd ce se întâmplă. Controlul traiectoriei a intrat prompt în funcțiune, am simțit roata de pe spate stânga frânându-se cu zgomot și mașina a căpătat aproximativ traiectoria intenționată de mine.

Tot pe un drum cu zăpadă bătătorită am fost în curioasa situație de a depăși un BMW cu lanțuri pe spate, care mergea cu 20km/h. Eu mergeam cu 40-50 și nu am simțit probleme de derapaj, probabil aș fi putut urca până pe la 60 fără să pierd controlul.

Din fericire n-am fost în situații de genul "I shouldn't be alive" și sper să nici nu fiu.

ESP-ul este neprețuit. Când am cumpărat mașina a fost o opțională de 300 de euro cred, ceea ce e foarte puțin față de alte mărci. Face banii fără discuție. De acum orice mașină-mi voi mai lua pe viitor, cel mai important opțional va fi ESP.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 15 Aug 2010, 01:08
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




Daca ESP-ul ar fi asa mare inventie probabil ca numarul de accidente ar trebui sa scada spectaculos pe masura ce parcul auto se innoieste cu masini care dispun de acest sistem. Cred ca suntem cu totii de acord ca nu se intampla asa. Una din explicatii ar fi ca unul dintre efectele certe ale ESP-ul e ca te face sa te crezi un mic Schumacher( sau Hamilton sau Alonso dupa gust). Prin urmare intra in viraje cu viteza maxima indiferent de conditii ca doar ai ESP. Daca nu prea le ai cu condusul singurul lucru care te ajuta cu adevarat e alt sofer(eventual unul complet robotizat).


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 15 Aug 2010, 08:57
Post #85


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(Djibrille @ 15 Aug 2010, 02:08)
... Cred ca suntem cu totii de acord ca nu se intampla asa...


Poate ar fi bune ceva dovezi ca să fim cu toții de acord. Câte mașini din parcurile auto naționale sunt dotate cu ESP? Care a fost evoluția procentului respectiv raportat la nr. de accidente?

Există această idee cum că ESP-ul îți dă încredere prea mare și tinzi să duci mașina către limitele fizice mai mult decât dacă ai ști că nu-l ai. Probabil că e valabil într-o anumită măsură.

Totuși, îmi permit să citez din Wikipedia:

QUOTE
The NHTSA in United States concluded that ESC reduces crashes by 35%. Additionally, Sport utility vehicles (SUVs) with stability control are involved in 67% fewer accidents than SUVs without the system. The United States Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) issued its own study in June 2006 showing that up to 10,000 fatal US crashes could be avoided annually if all vehicles were equipped with ESC[26] The IIHS study concluded that ESC reduces the likelihood of all fatal crashes by 43%, fatal single-vehicle crashes by 56%, and fatal single-vehicle rollovers by 77-80%.


http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_st...l#Effectiveness

Procentele astea sunt pentru cazul ideal în care toate mașinile au ESP. Putem ușor extrapola procentele astea la partea de mașini dotate cu ESP, și să le exculdem pe celelalte, ca să ne facem o idee despre avantaje.

Probabil schumacherii sunt și ei pe undeva prin procentele astea, în restul de până la 100%.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Aug 2010, 09:10
Post #86


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti






--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Aug 2010, 12:23
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mie mi-a salvat masina ESP-ul intr-o situatie asta iarna cand, la vreo 50-60 la ora, dupa ce am coborat de pe un pod, am nimerit in cativa metri de zapada afanata de vreo 10-15 cm, de a facut masina in toate felurile si s-a aprins martorul portocaliu. Daca nu as fi avut ESP nu sunt asa sigur ca as fi scapat cu masina intreaga. Nu mai zic de dealurile acoperite cu gheata sau zapada pe care trebuie sa le urci, si le urci fara nici o greata, doar tinand piciorul pe acceleratie, masina facand restul, sau de turele prin poligon, pe zapada, la fel, ESP-ul ocupandu-se de controlul derapajului.
Acuma e vara, nu simte nimeni nevoia ESP-ului, dar la iarna multi vor plange dupa el.

Pacat insa ca mai exista oameni care dau 14-15 mii de euro pe o masina si o aleg mai cheala cu motor diesel ca sa economiseasca 6-7 lei la suta de km, se lauda cu cele tspe stele euroncap, dar ignora siguranta activa.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 21 Aug 2010, 09:03
Post #88


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Pentru referință, uite 2 accidente găsite pe youtube unde esp-ul și-ar fi făcut treaba dacă ar fi fost.

Atenție! Clipurile conțin imagini șocante!
Celor mai slabi de inimă le recomand călduros să nu se uite (desigur, și să nu se mai urce la volan dacă nu înțeleg riscurile la care ei și familiile lor se expun)



--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 21 Aug 2010, 09:23
Post #89


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Primul nu inteleg ce a vrut sa faca dar al 2-lea sofer sigur a facut accident din cauza prostiei.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 21 Aug 2010, 09:36
Post #90


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(SorinCT @ 21 Aug 2010, 10:23)
Primul nu inteleg ce a vrut sa faca dar al 2-lea sofer sigur a facut accident din cauza prostiei.
*


În contextul ESP cauzele sunt mai puțin importante... Amândoi au pierdut controlul traiectoriei din motive variate și incontrolabile conform evidenței, control ce nu s-ar fi pierdut dacă mașinile erau dotate cu ESP.

Până la urmă toți avem un anumit grad de prostie, și având în vedere că nu doare avem mari șanse să-l descoperim în situații din astea.
Dacă ESP-ul face diferența între prostia exprimată și cea neexprimată, atunci face toți banii.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:07
Dacia