Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ajutor scoatere ornamente portiera, Laguna Coupe

Racky
post 15 Mar 2018, 02:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




Salut tuturor,

Posed o Laguna 3 coupe, iar la o spalare cu jet am constatat ca sub orgamentele cromate de pe usi se afla o gramada de mizerie, pe care nu o pot inderparta complet doar daca le scot.
Am cautat ceva informatii despre cum le pot scoate dar nici un rezultat.

Deasemenea as vrea sa scot ornamentele gri de pe partea de interior a portierei pentru ca sunt foarte zgariate ( le vopsesc sau inlocuiesc cu altele ), dar de asemenea, nici o informatie relevanta unde am cautat.

Daca e cineva care a facut asta, orice sfat este binevenit.



Attached thumbnail(s)
Renault_Laguna_Coupe__3_.jpg ( Size: 81.72k ) Number of downloads: 170
renault_laguna_coupe_20_dci_180_4control_2011_770_21.jpg ( Size: 476.47k ) Number of downloads: 187


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 15 Mar 2018, 06:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Cred ca trebuie dat jos panoul interior al portierei. Ormanentul "gri" la mine de pe usa e din aluminiu. Prinderile la un element de metal fata de unul de plastic, sigur sunt diferite. Si pe partea interioara a panoului, poti vedea-scoate-declipsa usor. Cu usa fara panou, poti vedea usor cum se indeparteaza chederul si acel ornament exterior de pe usa.

This post has been edited by digioptic: 15 Mar 2018, 06:34


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 15 Mar 2018, 07:34
Post #3


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ai cautat rolleyes.gif... Ai aici manualele de service, vezi ultimele doua .pdf-uri, gasesti exact ce vrei tu, inclusiv pentru coupé. Mai mult, la sectiunea Tutoriale (tot aici, la Laguna), avem un topic pe tema asta, deschis de colegul maytow_airis.

Din cate vad, ambele elemente care te intereseaza se scot relativ usor. Eu nu m-as apuca de dat jos panoul usii, are niste agrafe mai deosebite, cu garnitura din cauciuc, care se scot cu un cleste special, altfel se rup usor si o sa ai niste greieri de o sa vrei s-o vinzi (si nici nu's ieftine, cam 10 lei bucata).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 16 Mar 2018, 06:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Nici eu nu sunt adeptul demontarilor fara rost si da, plasticele se pot scoate usor prin declipsare-tragere pe directiile indicate, dar, elementele de aluminiu de pe usa, eu nu as trage de ele. Poate colegul are de plastic, in poza atasata par de aluminiu. Sau pozele nu sunt ale masinii lui.

De ce sa fie o problema in demontarea panoului interior al usii ? In manualul de service, in primul rand al paginii respective, in chenar se da : Essential special tooling. Evident ca daca nu o ai scula, nu te apuci sa tragi, sau mai bine, apelezi la un atelier care e dotat. Daca spune ca are foarte multa mizerie sub acel element, cu atat mai mult s-ar impune demontarea panoului usii, sa se verifice sigilarile interioare ale usii, destul de precare la reno.

E doar o parere, nu trebuie urmata, sfatul unui om de service este mult mai bun de luat in seama... wink.gif

This post has been edited by digioptic: 16 Mar 2018, 06:53


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:45
Dacia