Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Remediat Scartait Consola Centrala, Declipsare consola centrala si ungere

ressy
post 17 May 2012, 12:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 20 April 10




Problema: scartait al consolei centrale (intre schimbator si frana de mana)
Masina: Renault Symbol 2008, 1.4 MPI.
Sunet Produs: video

1. Se elibereaza "manusa" schimbatorului de viteze prin tragerea ei spre schimbator. Se incepe din partea din fata unde are o clema, in partea din spate are o mica bucatica de plastic care o tine in loc.
scoatere_manusa.jpg ( Size: 756.87k ) Number of downloads: 1210


2. Am descoperit ca vinovata de scartait este clema de prindere din imagine. Are 2 parti, partea alba este prinsa de podeaua masinii si partea neagra de bucata de consola. Eu am reusit sa o scot apasand cu surubelnita pe bucata neagra si tragand usor de bucata de plastic gri.
desfacere_clema.jpg ( Size: 683.2k ) Number of downloads: 1392


3. Am "uns" cu WD-40 cele 2 componente ale clemei si deocamdata nu mai scartaie. Probabil mai ok ar fi niste silicon sau vaselina, insa nu am avut.

4. Am uns si cele 2 aripioare de prindere ale placutei cu butoane de dezaburire si inchidere. Mi s-a parut ca scartaie si acolo. Placuta se scoate cu surubelnita usor din lateral, cu grija sa nu o zgariati.
ungere_bord.jpg ( Size: 63.61k ) Number of downloads: 1316


This post has been edited by ressy: 17 May 2012, 13:01


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ressy
post 20 May 2012, 16:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 20 April 10




Nota*: Punctul 1. Atentie, de fapt in partea dinspre frana de mana exista 2 bucati de plastic ce tin fixa "manusa". Aceste doua bucati de plastic sunt subtiri si se rup foarte usor, deci mare atentie la demontare.


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:55
Dacia