Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

De ce bipaie un detector cand "vede" alt detector?, Alarme false

silviumc
post 19 Aug 2010, 08:27
Post #1


Members


Group: Members
Posts: 306
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Vreau sa inteleg fizica din cauza careia unele detectoare radar dau alarme cand sunt fata in fata cu alt detector radar. Am facut un test, chiar se intampla acest lucru.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 19 Aug 2010, 08:34
Post #2


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Din aceleasi motive pentru care dau alarme cand intalnesc un aparat radar. Detecteaza unde radio, insa de alt fel fata de cele ale aparatelor radar, cu alte cuvinte undele pe care le emite si el in sine. Nu stiu cum e la detectorul tau, insa la al meu alarma in cazul detectarii unui alt detector de radar e diferita fata de cea pentru aparatele radar (in functie de semnalul detectat).

This post has been edited by claudiu.manda: 19 Aug 2010, 08:34


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 19 Aug 2010, 08:56
Post #3


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Detectorul de radar e un receptor superheterodina, receptor ce implica existenta unui oscilator de frecventa intermediara. Oscilator fiind, emite (mai mult sau mai putin, functie de solutia constructiva si calitate). Aceasta emisie parazita e in banda Ka (sau chiar in K) si e detectata de alte detectoare. Unele detectoare (Cobre si altele de acelasi "calibru") mai au obiceiul de a "stationa" oscilatorul timp de 50 ms la fiecare trecere pe o frecventa cu armonici pe 33.8 GHz, iar acest lucru e detectat de alte detectoare ca POP...

http://www.radardetector.net/wiki/index.ph...Radar_Detectors


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 19 Aug 2010, 08:58
Post #4


Members


Group: Members
Posts: 306
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(claudiu.manda @ 19 Aug 2010, 09:34)
Din aceleasi motive pentru care dau alarme cand intalnesc un aparat radar. Detecteaza unde radio, insa de alt fel fata de cele ale aparatelor radar, cu alte cuvinte undele pe care le emite si el in sine.
M-am mai lamurit intre timp:

"Since they have an oscillating current, all radio receivers not only pick up radio signals, they also emit them. This means that any radar detector, whether it has a jammer or not, broadcasts a tell-tale radio wave whenever it is turned on."

"In areas where radar detectors are illegal, police may be equipped with a device called VG2. The VG2 instrument is simply a high-powered radio receiver tuned to the frequency of the signals emitted by radar detectors."

"Ce inseamna ca VG2 este nedetectabil
Toate detectoarele radar emit un semnal de nivel mic care poate fi interceptat de catre un detector VG2. In principiu un VG2 detector este un detector de radar-detector si este folosit de catre ofiterii de politie pt. a detecta masinile care au instalate detectoare de radar (acolo unde folosirea lor nu este permisa).
Un detector radar care este nedetectabil VG2 are un circuit special care fie schimba frecventa detectorului radar fie temporar opreste detectorul cat timp este scanat de un detector VG2."

"Ce este alerta VG2 si de ce este important sa o ai?
Politia poate sa aiba detectoare VG2 care pot detecta prezenta unui detector radar in masina dvs.
Prin optiunea VG2, detectorul dvs. va avertizeaza ca un politist este in apropiere cu un detector de detector de radar. Aveti astfel si un alt mod de a fi informat ca in apropiere exista un ofiter de politie folosind un detector VG2. Daca aveti in apropiere(pe o lungime de 4 masini) o alta masina cu un dispozitiv antiradar veti primi o alarma falsa VG2. Este singura situatie cand se primesc alarme VG2 false!"

In testul meu, unul dintre detectoare dadea alarme, iar celalalt nu. Cred ca cel care dadea alarma era pentru VG2. Politia romana este dotata cu VG2? Ma gandesc ca daca detectoarele nu sunt ilegale politistii nu au VG2...


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 19 Aug 2010, 09:00
Post #5


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




N-au VG2 (care e o vechitura, oricum), n-au Spectre, n-au nimic. Citeste generalitatile puse sticky.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 19 Aug 2010, 09:08
Post #6


Members


Group: Members
Posts: 306
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(GoGu @ 19 Aug 2010, 10:00)
N-au VG2 (care e o vechitura, oricum), n-au Spectre, n-au nimic. Citeste generalitatile puse sticky.
Asa e.

Eu am testat Yupiteru CSR-3SR vs. Cobra ESD-7100. Yupiteru dadea alarma.
Modelul acesta de Yupiteru are benzile X si K, fara Ka. Dupa ce am citit articolul indicat de GoGu, cred ca motivul alarmei este acesta:
"The (Cobra) 9 band models park at 12.180 for 120ms every 240ms. The 2nd harmonic of this is at the upper edge of K band."


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:16
Dacia