Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan Qashqai - prezentare

bmovila
post 25 Aug 2007, 11:48
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 August 07




cred ca ar trebui sa mergi cu un RAV inainte de a spune ce ai spus.
Toyota- f zgomotoasa
-hayonul spate bate de nu poti sa stai in masina la 30000 Km
- siguranta sub Qashqai
-pret mai mare

Daca vrei spatiu la 32 700 euro iti poti cumpara noul X-Trail


--------------------
NISSAN PRIMERA 2006/VISIA - BC-04-NPY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 27 Aug 2007, 16:43
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




raman la parerea ca Nissan Qashqai este o compacta cu garda la sol mare. tocmai de aia masina nu este catalogata ca SUV (compact) ci doar "crossover". alternative de pret sunt destule:

-2.0 benzina 25+kEUR: Subaru Forester pentru motorul fabulos, transmisia fabuloasa (inclusiv reductor !!!!) acoperis sticla cu deschidere, garantie 3 ani, service neaglomerat

-2.0 diesel 27+kEUR: Skoda Octavia Scout (sa stiti ca n-am innebunit smile.gif ): mai ieftina cu 1000 EUR, spatiu util mai mare, design interior mai placut
la categoria asta de pret mai intra si Chevrolet Captiva, dar depaseste 28K


va invit inca odata sa vizitati site-urile oficiale francez si bulgar (daca stiti rusa) si sa vedeti ca preturile la Qashqai sunt ceva mai mici acolo. probabil ca Renault Romania a lansat modelul asta ca trufanda si trebuie sa ne asteptam la ceva reduceri, probabil dupa SIAB


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 5 Sep 2007, 11:33
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Stie cineva cat consuma urban Qashqai 2.0 benzina (4x4)? M-ar interesa un cosum real, nu cel declarat in specificatiile tehnice(10%). Am dat avansul pt un astfel de model gandind ca diferenta pana la diesel e prea mare, iar acum am dubii daca am facut o alegere buna. Un prieten si-a luat Focus, 1,6, 100CP, benzina si in oras ii ia 10 -12%, iar la o cilindree mai mare consumul ar trebui sa fie si mai mare, ceea ce nu mi-ar conveni deloc.
Multumesc


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 Sep 2007, 11:55
Post #64


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Depinde de traficul pe care il ai pe drum. Poti sa ai 15. Sau poti sa ai 10. Dar mai repede poti sa ai 15 biggrin.gif

This post has been edited by ssilviu: 5 Sep 2007, 11:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 7 Sep 2007, 19:10
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Asta e dezavantajul cand iti iei o masina mai noua (ca model), nu prea gasesti pe cineva care sa-ti spuna cum merge sau cat consuma real in cazul meu. Asa trebuie sa-i asculti pe cei de la dealer care ar fi in stare sa-ti spuna orice numai s-o cumperi.
Oricum daca stie cineva ceva informatii sigure despre Qashqai, astept un semn.


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 7 Sep 2007, 22:17
Post #66


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




la drive-test care a fost consumul facut de tine si pe cati km l-ai scos?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 9 Sep 2007, 12:56
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Am mers putin la drive-test. Prea putin ca sa fac un consum. Avea si computer de bord, dar pe moment nu m-am uitat la ce consum imi arata.


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 25 Sep 2007, 22:44
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Nissan Qashqai. Mare branza. Hai sa ne dam pe spate. Masina secolului.
Am facut si eu un drive test cu 1,5 Dci. Nu stiu consumul dar pot trage cateva concluzii:
- motor care pe hartie pare teapan, dar in realitate e mediocru.
- spatiu interior satisfacator; atat satisfacator, nu mare.
- zgomot tip suierat de la rulmentul de presiune in viteza a 4-a, zgomot pe care mi l-a confirmat si cel de la Nissan care participa la drive test, dar care cauta sa ma lamureasca, ca este de la gurile de aerisire?!?
- zgomote si scartaieli in zona spate a masinii
- cutie de viteze zgomotoasa (atentie, pe loc, cu motorul oprit, faceti cateva manevre de introducere-scoatere din vitesa cu una dintre portiere deschise si auziti cum cloncane a fier); apoi mergeti la un vw Touran si veti vedea diferenta.
- 4 pachete de optiiuni; aici mentionez ca suntem singura tara din Europa la care se intampla asa ceva; pest tot se ofera optiuni individuale (deci, un pic de discriminare)
- nu se ofera varianta acenta la motorizari pe motorina - la fel , pot spune ca in celelalte tari europene exista acenta la toate motorizarile si in plus mai exista si o varianta Techna plus.

Ma mira faptul ca aici nu discuta nimeni de capitolul zgomote si scartaieli care este atat de dezbatut la Logan si care este la fel de intalnit si la Renault si la Nissan. Sau unora le e rusine sa recunoasca ca si-au luat teapa de zeci de mii de euro?

Tot ce pot sa va spun e mare atentie. Ganditi-va inainte de a va hotara sa luati o masina de fite care va asigura un viitor stralucit prin service-urile Nissan.
Eu unul m-am hotarat: VW TOURAN la 25000 € (cam cat un Qashqai 1.5 dci techna + P1 + P2 = 24030€)

Mult succes si ne mai auzim si dupa ce faceti marea achizitie.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Sep 2007, 22:47
Post #69


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu am mers cu Qashqai-ul si doar o singura masina are mai multi greieri: Fabia 2. Curios este ca in Vest e foarte apreciat. Pentru mine a fost o dezamagire.

Spatiul interior este intre un monovolum compacta si o compacta obisnuita. E si normal sa fie mai mic decat in Touran. Materialele erau putin cam suspecte iar asa cum ziceam, greierii multi de tot. Cadranele de la bord nu prea imi plac, le prefer pe cele analogice. Per total masina e prea scumpa pentru ce ofera si in plus de asta, nu prea ii vad rostul ...

This post has been edited by ssilviu: 25 Sep 2007, 22:54


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 28 Sep 2007, 22:22
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




pt amdo

Touran e un MPV, Qashqai e un crossover, deci din start nu le poti compara.
Nu incerc sa spun ca Qashqai e masina perfecta, dar cel putin ofera tractiunea 4x4 pe care nu am vazut-o la Touran .
Daca vrei sa compari Qashqai cu un model de la Volkswagen, compara-l cu Tiguan.

This post has been edited by ovidesscu: 28 Sep 2007, 22:26


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 29 Sep 2007, 20:50
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




QUOTE(ssilviu @ 25 Sep 2007, 23:47)
Per total masina e prea scumpa pentru ce ofera si in plus de asta, nu prea ii vad rostul ...




eu unul ii vad rostul, e o masina perfecta pt bucuresti: inalta si nu f. mare. s-au gandit bine cei de la nissan si se vede ca vor fi urmati de concurenta (Tiguan, Kuga, 3008). problema este ca politica lor de pret in Romania este gresita. iar vanzarile in .ro nu mi se par stralucite. in comparatie cu modele lansate cam in aceeasi perioada (noul ford mondeo de ex.) sunt cam putine qashqaiuri pe strazile din Buc. repet pt a nu stiu cata oara ca in .Fr un qashqai este mult mai ieftin la dotari similare cu unul vandut in .Ro


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 1 Oct 2007, 16:07
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Hai sa fim seriosi, Qschqqi asta are multe de invatat de la un Tiguan. Multi maimutoi stiu sa faca motoare de 1,6/16 V cu 105 CP si cam 175 Nm-4000 rot/min, dar VW stie sa faca motoare ca cele TSI de 1,4 cu turbina si compresor cu 140 CP si 220 Nm la 1600 rot/min, practic un zeu al motoarelor in acest moment. Renault si Nissan inca nu au invatat sa faca centuri SPATE reglabile pe verticala si multe altele care sunt intalnite la adevaratii constructori de automobile.
Problema e ca eu sunt dispus sa platesc la fel ca toti ceilalti europeni dar vreau de la Nissan sa primesc in mod egal, legal si non-discriminatoriu aceleasi conditi si optiuni individuale ca toti ceilalti europeni.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 1 Oct 2007, 16:22
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




QUOTE(AMDO @ 1 Oct 2007, 16:07)
VW stie sa faca motoare ca cele TSI de 1,4 cu turbina si compresor cu 140 CP si 220 Nm la 1600 rot/min, practic un zeu al motoarelor in acest moment.
*
Cele doua 1.4 TSI-uri (benzina) care echipeaza VW Tiguan au urmatoarele date tehnice:
-Pmax: 150 CP, Cuplu max: 240 Nm/1.750 rpm, Acc 0-100 km/h: 9.3 sec., Vmax: 192 km/h, consum mixt: 8.4 l/100 km.
-Pmax: 170 CP, Cuplu max: 280 Nm/1.800 rpm, Acc 0-100 km/h: 8.2 sec., Vmax: 200 km/h, consum mixt: 9.1 l/100 km.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 4 Oct 2007, 21:13
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




O, multam! Tiguan e si mai si.

Astazi, in sfarsit, dupa aproximativ 3 saptamani, cei de la vocea clientului R-N s-au sinchisit sa ma sune sa-mi dea o veste "buna": pentru Romania in momentul de fata Nissan nu face efortul de a livra varianta Acenta pentru motorizari pe motorina. Deci trebuie sa mai asteptam un pic pentru a fi considerati de catre Nissan europeni.
Oricum eu am ales si nu ma intorc din drum.
Tot azi am facut un drum si la Serus - Nissan, unde am avut marele privilegiu oferit de catre Nissan Europe de a ma uita din nou la una din marile revelatii expuse in showroom, vedeta numarul 1 - Nissan Qashqai.
Daca e normal ca o masina sa prezinte defecte doar pentru ca sta in vitrina unui magazin, inainte de a gusta si ea saraca din viata de sosea, atunci fericitii proaspat posesori de Qashqai sunt chiar de compatimit si devin penibili. Nici nu-si dau seama ce-i asteapta. Pentru cine nu crede mergeti acolo si vedeti cum unul din ornamentele de plactic ale centurilor spate atarna pur si simplu in centura. Bravo domnule, mare masina. Succes la cumparaturi.



--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cios
post 12 Oct 2007, 16:18
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 October 07




Intrucat vad ca nimeni altcineva nu posteaza experienta lui cu Qashqai, imi asum eu sarcina asta. Am varianta cu motor de 2 l benzina, 6 trepte manuala, 4x4.
Am luat benzina pentru ca m-am saturat de motoarele diesel (am avut pana acum masini de la cam toti producatorii mai importanti), toate au aceleasi probleme in Romania, iar diferenta de pret nu se mai justifica, pentru ca de cand s-au apropiat preturile la benzina si motorina economia in exploatare nu mai amortizeaza intr-un interval rezonabil de timp investitia initiala.
Din cauza slujbei, merg mult prin tara (in general grabit), si intru si prin locuri greu accesibile cu regularitate, dar in acelasi timp locuiesc in oras, si imi trebuie o masina de dimensiuni rezonabile. Poate nu va vine sa credeti, dar eu unul sunt extrem de multumit de Qashqai. Este extrem de stabila pe drum, are reprize foarte bune, suspensiile sunt impecabile, spatiul interior este suficient (am mers cu 4 persoane adulte +bagaje fara sa stam inghesuiti), tractiunea 4x4 isi face treaba cu brio. Masina are acum 23.000 km, si o am de 4 luni. Consumul extraurban la o viteza de 140-160 km/h este 9,1 l/100km. Consumul urban in traficul din Bucuresti este la mila domnului daca nu opresti motorul prin ambuteiaje. Mie unul nu mi-a trecut de 10 l/100km in cazul in care s-a circulat totusi...
Am mers cu masina si cu 210 km/h (desi producatorul spune la viteza maxima 200), am iesit cu ea si din noroi pana la praguri, am mers si cu viteza pe drumuri care nu exista decat pe harta, si dupa toate astea n-a fost nevoie nici macar de un echilibrat de roti.

La minusuri (nimic nu e perfect) cutia agata un pic cand e rece, la cald isi da drumul, un scartait sporadic de la o bucsa de cauciuc, un zgomot ciudat care se aude in usa soferului la viteza mare pe ploaie blink.gif .
Pe mine unul genul asta de minusuri nu ma deranjeaza cata vreme masina merge bine in aproape toate situatiile la care te poti gandi in Romania.
Concluziile le trageti voi


--------------------
Nissan Qashqai 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 13 Oct 2007, 19:54
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Si posesorii de Logan sint foarte multumiti de propriile masini, dar nu s-au suit niciodata intr-o masina adevarata. Apropos am Scenic de numai 16000 Euro cu TVA cu tot, si nu difera cu mai nimic de Quscoi. Acelasi motor, aceleasi ornamente, aceeasi electronica, acelasi senzor de ploaie si intuneric, aceleasi amortizoare, acelati TOT. Ce are Quscoiul asta in plus. Doar bani. Ne mai auzim.
Apropos de fabulatii: cand mergi cu 140-160 Km/h TEORETIC, dar in realitate media e mai mica de 100 iar consumul instantaneu sare de 14 l/100. media este de 9,1 poate. Media de la un cap la altul al autostrazii. Dar repet: atentie la instantaneu. Si eu am facut Germania+Austria +Ungaria cu 150 KM/h, dar media a fost de 100 km/h. Am scos 8,5 l/100. Dar am verificat instantaneu la 150km: 14 l/100.
Fabulatie 2: Incercati un Scenic si apo vorbiti de spatiul interior de la Qashqai; mare, mare, mare diferenta.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 13 Oct 2007, 21:57
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




in sfarsit o parere pozitiva despre qashqai

dar concurenta nu sta degeaba. a aparut la 27000 DDP Seat Altea XL 4x4 (Freetrack) 2.0 TFSI 200 CP avand in standard pana si monitor TV pt locurile spate.


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Oct 2007, 22:15
Post #78


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(AMDO @ 13 Oct 2007, 20:54)
Apropos am Scenic de numai 16000 Euro cu TVA cu tot, si nu difera cu mai nimic de Quscoi. Acelasi motor, aceleasi ornamente, aceeasi electronica, acelasi senzor de ploaie si intuneric, aceleasi amortizoare, acelati TOT.


Nu stii ce vorbesti. Platformele tehnice sunt diferite. Si cea mai importanta diferenta este ca Scenic are punte spate seminindepenta in timp ce Qashqai are una independenta. Sau altfel spus Touranul tau se aseamana in aceeasi masura cu Fabia precum cele doua masini din exemplul tau.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 14 Oct 2007, 11:47
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Am fost la SIAB in cautarea unui SUV compact non-premium, cu motor diesel si cutie automata. Am gasit 8 modele disponibile. Dintre ele am eliminat din start Ssangyong Actyon si Kyorn, precum si Kia Sportage, in primul rand din cauza performantelor slabe, dar si a designului, care nu m-a atras.
Asa ca mi-au ramas pe lista 5 modele: Nissan Qashqai, Hyundai Santa Fe, Dodge Nitro, VW Tiguan si Opel Antara, pe care am incercat sa le analizez pe baza catorva criterii obiective. Iata cum s-a situat Qashqai in functie de aceste criterii:
-utilizare urbana (lungime, latime): Qashqai este cel mai bun, datorita celor mai compacte dimensiuni, fiind urmat de Tiguan;
-utilizare in "off-road" (unghi de apropiere/iesire, unghi de rampa, garda la sol): Qashqai a fost ultimul, cel mai "capabil" fiind Tiguan in echiparea "Track&Field";
-performante (viteza maxima, acceleratie 0-100 km/h, masa la gol/cuplu maxim): Qashqai s-a situat pe 3, dupa Nitro si Tiguan;
-consum (urban, extraurban): Qashqai s-a situat pe 2, dupa Tiguan;
-functionalitate (volum portbagaj, sarcina utila): Qashqai s-a situat pe 4, dupa Santa Fe, Tiguan si Nitro (prin dimensiunile exterioare, Santa Fe este insa mai aproape de clasa medie).
Desigur, poate mai sunt si alte criterii de luat in calcul. Deliberat nu am luat insa in calcul criteriul pretului, intrucat am vrut (cel putin deocamdata) sa vad calitatile fiecarui model in parte.
Bineinteles, daca se aveau in vedere modele pe benzina si/sau cu cutie manuala, clasamentul ar fi aratat diferit in ce priveste performantele si consumul. Si poate si al utilizarii in "off-road", Qashqai pe benzina avand o garda la sol mai buna decat modelul diesel.
Un SUV compact care mi-a placut, insa din segmentul premium (desi nu unul din cale afara de scump) a fost Land Rover Freelander 2. Capabilitatile lui in "off-road" sunt de departe mai bune decat ale oricaruia dintre modelele enuntate. Un Freelander intr-o echipare destul de buna, cu motor diesel de 2,2 litri, 160 CP/4.000 rpm si 400 Nm/2.000 rpm si cutie automata cu sase trepte era in jur de 37.000 euro cu toate taxele incluse (inclusiv taxa de prima inmatriculare).

This post has been edited by Michael: 14 Oct 2007, 11:50


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cios
post 15 Oct 2007, 11:15
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 October 07




QUOTE(AMDO @ 13 Oct 2007, 19:54)
Si posesorii de Logan sint foarte multumiti de propriile masini, dar nu s-au suit niciodata intr-o masina adevarata. Apropos am Scenic de numai 16000 Euro cu TVA cu tot, si nu difera cu mai nimic de Quscoi. Acelasi motor, aceleasi ornamente, aceeasi electronica, acelasi senzor de ploaie si intuneric, aceleasi amortizoare, acelati TOT. Ce are Quscoiul asta in plus. Doar bani. Ne mai auzim.
Apropos de fabulatii: cand mergi cu 140-160 Km/h  TEORETIC, dar in realitate media e mai mica de 100 iar consumul instantaneu sare de 14 l/100. media este de 9,1 poate. Media de la un cap la altul al autostrazii. Dar repet: atentie la instantaneu. Si eu am facut Germania+Austria +Ungaria cu 150 KM/h, dar media a fost de 100 km/h. Am scos 8,5 l/100. Dar am verificat instantaneu la 150km: 14 l/100.
Fabulatie 2: Incercati un Scenic si apo vorbiti de spatiul interior de la Qashqai; mare, mare, mare diferenta.
*


Eu am spus ce face masina, nu ma intereseaza senzorii de orice care costa 50 Eur unul si poti sa-i pui si pe Trabant daca vrei. Am mers cu suficiente masini de toate clasele ca sa pot face o comparatie, si cu toate astea nu am facut-o, am spus doar ce face masina. Daca tie iti place mai mult un Scenic este alegerea ta.

Qashqai nu are consum instantaneu (cel putin varianta pe care o am eu) face in permanenta media pe ultimii 2 km. Oricum consumul instantaneu nu conteaza, pentru ca ce te intereseaza pe tine este media de consum intre un plin si urmatorul.


--------------------
Nissan Qashqai 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 18 Oct 2007, 17:46
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Pai atunci nu vorbim de 140 - 160 . Media de viteza sigur ti-a iesit mai mica. Si apropos de Qashqai: marii fabricanti de la Nissan nu au fost in stare sa face un computer de bord care sa arate si consumul instantaneu? Halal. ma duc sa-mi iau Logan smile.gif


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 18 Oct 2007, 20:21
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




QUOTE(AMDO @ 18 Oct 2007, 17:46)
Pai atunci nu vorbim de 140 - 160 . Media de viteza sigur ti-a iesit mai mica. Si apropos de Qashqai: marii fabricanti de la Nissan nu au fost in stare sa face un computer de bord care sa arate si consumul instantaneu? Halal. ma duc sa-mi iau Logan smile.gif
*



Te excita sa vezi 15% cand accelerezi si 2% cand iei piciorul de pe pedala?
Am eu la Primera si nu ma incalzeste cu nimic , tot ala mediu ma intereseaza...

Apropo nu iti place Nissan , nu iti cumpara ,oricum nu e pentru tine.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trigger
post 18 Oct 2007, 20:32
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 October 07




Amdo, s-ar putea sa ai repulsie la Logan pe motiv ca aeratoarele din bord seamana izbitor cu cele ale Qashqai-ului(sau invers). Or fi identice?

This post has been edited by Trigger: 18 Oct 2007, 20:33


--------------------
Renault Clio 2008 Symbol 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 18 Oct 2007, 22:14
Post #84


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Din cate am inteles Qashqai-ul se produce acum la capacitate maxima si Nissan nu face fata cererilor.

Pe mine unul masina m-a dezamagit, insa piata este cea care da nota unui model.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 19 Oct 2007, 14:19
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(AMDO @ 18 Oct 2007, 17:46)
Pai atunci nu vorbim de 140 - 160 . Media de viteza sigur ti-a iesit mai mica. Si apropos de Qashqai: marii fabricanti de la Nissan nu au fost in stare sa face un computer de bord care sa arate si consumul instantaneu? Halal. ma duc sa-mi iau Logan smile.gif
*




radmasa.gif si de unde iei un asa logan? ca am inteles ca si la logan au scos asta. Oricum nici pe mine nu ma excita o asemenea functie


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 20 Oct 2007, 08:00
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Nu conteaza , Logan ruleaza , Quashqai stagneaza radmasa.gif
In alta ordine de idei de ce sa dai 20.000-24.000 eur pe o masina , cand poti sa dai 6800 eur si ai chiar calitate mai buna.Eu chiar nu ii inteleg pe astia care mai scot masini , gata s-a terminat! industrie auto a fost pana in 2004 , de atunci incolo este industria Logan , iar celalti nu fac decat variatiuni pe aceasi tema! Asa ca shhhht , Logan este intr-adevar limuzina de teren sport.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 20 Oct 2007, 11:53
Post #87


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




LemonDemon : Pentru unul care lauda Nissan in fiecare post si e mare fan, m-as fi asteptat sa stii macar sa scrii "Qashqai".

In alta ordine de idei, a vazut cineva episodul din Heroes cand Claire a primit masina lui tacsu ? In america se cheama "Rogue" ... "OMG, I got the Rogue ? Thanks dad !!!"

wink.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 20 Oct 2007, 11:57
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Una peste alta cei care lauda Nissanul, spun multe lucruri frumoase dar nu pot raspunde la o intrebare simpla: de ce reprezentanti Nissan Romania nu pot spune cu exactitate unde este fabricat Qashqaiul? Poate e facut in Guatemala, sua in vreun sant de la marginea Bucurestiului. Mie mi-au spus ca e facut in tarile de sus. Unde domnilor in tarile de sus, in Tara lui Mos Craciun???
Colaborez cu Englezii si siu de ce sunt in stare; din punct de vedere al constinciozitatii, seriozitatii si calitatii produselor englezesti sunt cu mult sub italieni, greci sau spanioli. Iar in materie de automobile sunt recunoscuti ca fabricanti prosti ca nu pot face automobile fiabile. Am tot respectul pentru Nissan japonia si pentru masinile japoneze in general, dar nu pot avea acelasi respect si pentru masinile japoneze facute in Europa car ede cele mai multe ori sunt sub orice critica.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 20 Oct 2007, 13:02
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




amdo, de parca nu ai stii raspunsul la intrebarea de mai sus. Pentru ca nu stiu, nu au habar, nu ii intereseaza, nu pun suflet in ceea ce fac si un minim efort de documentare. qashqai-ul se face in uk, am inteles ca si varianta pentru japonia (numita dualis ) tot in uk se face.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 20 Oct 2007, 13:47
Post #90


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE
The Qashqai has been built at Nissan's NMUK Sunderland plant since December 2006.[1]

It is the first model to be styled by Nissan Design Europe in London, England, UK, with engineering development led by Nissan Technical Centre Europe (NTCE) in Cranfield, Bedfordshire.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:26
Dacia