Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme ventilator de la aerul din masina

christig
post 13 Jul 2007, 12:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




de prin iarna am urmatoarea problema: ventilatorul ce misca aerul in habitaclu ramasese blocat; i-a fost scoasa siguranta din panou; apoi cand am pus-o la loc nu mai mergea de nici o culoare; de catva timp a inceput sa mearga iar dar se opreste la treapta 4; initial, cand au inceput problemele facea fite cand roteam de buton sa schimb vitezele, ba se oprea ba mergea si tot asa;

aveti habar ce ar putea fi? vreun contact oxidat?


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Jul 2007, 14:45
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pare a fi butonul de reglaj viteza ventilator, nu ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 15 Jul 2007, 07:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




mda, asta e senzatia, cu toate ca prin iarna cand murise definitiv roteam degeaba in vreo directie ca nu misca nimic; acu pe calduri s-or fi incins contactele... biggrin.gif


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaiyak
post 26 Apr 2008, 14:41
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 31 January 07




astazi a aparut o problema la ventilatie.Nu mai merge decat in treapta 4 chit ca e pe recirculare sau nu.Pe treptele 1,2,3 nu merge deloc.Ce poate sa fie unsure.gif sad.gif ????


--------------------
renault laguna 2.2 confort dinamique 1.9 dci 120 cp , 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McLeod
post 20 May 2008, 04:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 May 08




uneori se aude un sunet la ventilatorul de climatizare, ca si cand ar merge infranat,dar nu se aude ca si cand ar fi un corp strain ci parca mai degraba s-ar harjai de ceva.Ciudat e ca uneori se aude doar cand pun frana(se pare ca datorita inertiei),dar cand accelerez nu apare niciodata.A mai patit cineva?


--------------------
renault symbol 2007/1.4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 May 2008, 08:40
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Exista posibilitatea ca atunci cand pui frana sa scada turatia ventilatorului, cam asa ceva se aude ? [desi fiind 2007 cred ca nu prea ar trebui sa se intample unsure.gif ]


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McLeod
post 20 May 2008, 13:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 May 08




nu pare ca ar scadea.am obs acum ca pe treapta 2 nu se aude....doar pe 1 sau 3.o sa ma duc cand am timp cu ea in service.


--------------------
renault symbol 2007/1.4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 20 May 2008, 22:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA





<span class='edit'>20 May 2008, 22:56:</span>
QUOTE(mihaiyak @ 26 Apr 2008, 14:41)
astazi a aparut o problema la ventilatie.Nu mai merge decat in treapta 4 chit ca e pe recirculare sau nu.Pe treptele 1,2,3 nu merge deloc.Ce poate sa fie  unsure.gif  sad.gif ????
*




... grupul de rezistente de reglaj trepte motoras ventilator este intrerupt sau in scurt ...

This post has been edited by TRANCA: 20 May 2008, 22:56


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ticris68
post 22 May 2008, 09:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 30 March 07




QUOTE(mihaiyak @ 26 Apr 2008, 15:41)
astazi a aparut o problema la ventilatie.Nu mai merge decat in treapta 4 chit ca e pe recirculare sau nu.Pe treptele 1,2,3 nu merge deloc.Ce poate sa fie  unsure.gif  sad.gif ????
*



Ai rezolvat problema?
Care a fost cauza?

Aceeasi problema am avut si eu dar si-a revenit dupa cateva ore.


--------------------
Renault Symbol 2006/1.5dci,60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raig
post 25 May 2008, 18:16
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




QUOTE(mihaiyak @ 26 Apr 2008, 15:41)
astazi a aparut o problema la ventilatie.Nu mai merge decat in treapta 4 chit ca e pe recirculare sau nu.Pe treptele 1,2,3 nu merge deloc.Ce poate sa fie  unsure.gif  sad.gif ????
*



asta am patit-o si eu si am reusit a o rezolv
pentru a reduce turatia se folosesc 3 rezistente , dimensionate corespunzator pentru turatiile 1 ,2 si 3 , in cazul turatiei maxime nu se foloseste rezistenta , asta e motivul pentru care asta merge
de ce nu mergea la mine: pe rezistentele respective este un fel de termo-siguranta , care se arde daca temperatura rezistentelor atinge o anumita limita , am gasit piesa la un magazin de electronice dar mi s-a zis ca nu am cum sa o montez pentru ca se arde daca incerc cu pistolul de lipit
am zis ca pentru 1 leu tot incerc , am umezit o bucata de vata , am invelit siguranta si am prins-o cu pistolul si merge bine-mersi tongue.gif
varianta celor de la renault era sa le dau 600 de lei pe unul nou icon_mrgreen.gif , sper ca experienta mea sa foloseasca si altora spre binele buzunarului lor


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McLeod
post 30 May 2008, 18:51
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 May 08




QUOTE(McLeod @ 20 May 2008, 04:47)
uneori se aude un sunet la ventilatorul de climatizare, ca si cand ar merge infranat,dar nu se aude ca si cand ar fi un corp strain ci parca mai degraba s-ar harjai de ceva.Ciudat e ca uneori se aude doar cand pun frana(se pare ca datorita inertiei),dar cand accelerez nu apare niciodata.A mai patit cineva?
*



Am fost azi in service cu ea. Se pare ca "un prieten mic" a carat cateva oase in ventilator.


--------------------
renault symbol 2007/1.4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iglu
post 23 Jun 2008, 22:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 10 May 08




Se dau urmatoarele date: Renault Clio 1,5 dci, fabricatie 2003. Ventilatorul de la climatizare functioneaza doar pe treapta a 4-a, indiferent daca selectez recirculare sau ventilare din exterior. Nu inteleg ce ar putea avea, asa ca orice sfat prinde bine. Ce ar trebui sa verific, cum se demonteaza motorasul sau blocul de comanda?


--------------------
Renault Laguna II 2003 / 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 23 Jun 2008, 23:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Este foarte simplu. Pe primele trei trepte se afla cate o rezistenta in serie care scade in valoare cu numarul treptei.Astfel pe treapta 4 nu ai nicio rezistenta.
Deci pachetul de resistente (care sunt in serie) s-a intrerupt la capatul primei rezistente si a scos din functie toate treptele. Defect clasic la orice brand si orice model.
Acest fapt se intampla atunci cand motorasul da semne de oboseala si are lagarele semigripate. Pe treapta 1 turatia fiind mica, adaugat si strangerea din lagare, face sa fie insuficient curentul de aer, rezistentele nu se mai ventileaza si in final....sucombeaza.
Remediul este schimbarea blocului de rezistente si intretinere la motorasul de ventilator.

Bafta si minuni!


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 24 Jun 2008, 06:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Mie acelasi motoras scartaie... o fi primul semn de oboseala?


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 24 Jun 2008, 21:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Da, s-au gripat lagarele si merg pe uscat. Oricum ele sunt facute dintr-un sinterizat de bronz grafitat si suporta acest lucru, dar nu si cand au mizerie in spatiul de frecare. Tebuie sa-l demontezi si sa speli lagarele cu un spray de curatat (de ex pentru discuri si apoi sa le dai cu un spray cu vaselina fluida alba.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iglu
post 24 Jun 2008, 22:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 10 May 08




@RADU__ Multumesc mult de sfaturi.

Am localizat ventilatorul dar nu am idee unde ar putea fi rezistentele. Am desfacut si blocul de comanda si am facut-o degeaba, nu sunt acolo. Sa fie oare tot in locasul motorasului?


--------------------
Renault Laguna II 2003 / 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 26 Jun 2008, 16:27
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




vezi motorul de langa filtru polen. manualu asa zice desi din poze nu se intelege .
sper sa-ti fie de folos. sa ne spui ce rezolvi.

ptr manual vezi la Diverse/I.T.P. postul meu de azi, ai adresa accolo.

This post has been edited by verde: 26 Jun 2008, 16:30

Attached thumbnail(s)
grup_rezistente.JPG ( Size: 103.75k ) Number of downloads: 11769
incalzire.JPG ( Size: 84.71k ) Number of downloads: 13099


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iglu
post 1 Jul 2008, 21:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 10 May 08




@verde: Multumesc mult de ghid.

Am rezolvat! Am desfacut la compartimentul motorasului, am scos subansamblul de rezistente si mi-a fost clar ca acolo a patruns apa, multa apa. Nu stiu pe unde, dar a intrat. La reprezentanta piesa costa 350 lei si nu venea decat la comanda in 3 saptamani. Cum nu aveam timp sa astept, am facut bucati subansamblul si l-am curatat de rugina. La punerea sub tensiune pe bornele rezistentelor motorasul se invartea pe cele 4 trepte, dar pe masina NU. Am insistat si tot pe acolo am gasit si un releu care era blocat. L-am aranjat, curatat si acum totul merge OK. Daca se mai blocheaza stiu ca e releul, cel putin la mine.

Oricum, 3 rezistente si un releu parca e prea mult 350 lei pentru doar atat... sad.gif


--------------------
Renault Laguna II 2003 / 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vpo
post 24 Jul 2008, 14:23
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 July 08




Salutari..am si eu o mica problema , am achizitionat de curand un renault clio B din 2002 si am o nelamurire ..motorasul de la aer nu merge numai cand vrea el...si a doua problema unde se pune lichidul de spalare a lunetei de la spate deoarece nu merge solutie pe luneta si nu este infundat orificiul am omis sa va spun ca clio are numai 2+1 usi si este asemanator la fata cu renault simbol. va multumesc si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi biggrin.gif


--------------------
clio B clio B 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Jul 2008, 14:38
Post #20


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Bine ai venit,

Presupun ca vorbesti de un Clio Hatch din 2002 nu ?

Motorasul de la aer este aeroterma ?

Care e problema la geamul din spate defapt ? e spart borcanul, nu sunt conectate tuburile, nu primeste curent, nu functioneaza motorasul ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 Jul 2008, 18:04
Post #21


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@vpo: Citeste topicul de la inceput, poate iti regasesti problema in rezistentele primelor 3 trepte de ventilatie.

offtopic: Lichidul pentru stropit luneta se pune in acelasi vas ca si pentru parbriz, e vas comun. Daca nu stropeste la actionarea comenzii, dar motorasul scoate un bazait semn ca functioneaza...crede-ma e infundat pe undeva.
Incepi cu demontatul eleronului de pe hayon...acolo ai in primul rand acces la diuza si partea finala a furtunasului.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vpo
post 25 Jul 2008, 14:13
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 July 08




va multumesc pt.informatii si ajutorul pe care mi-l dati ,o sa verific dar problema este ca in momentul cand actionez comanda pentru stropit luneta nu se aude nimik doar ca stropirea se face pe parbrizul masinii nu pe luneta..despre problema motorasului de aer nu stiu de unde sa incep mai intai, pe treapta 4 parca ,parca ar vrea sa mearga dar cu o turatie f f mica.


--------------------
clio B clio B 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vpo
post 29 Aug 2008, 10:21
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 July 08




am rezolvat problema cu motorasul de racire ....era vorba de o simpla perie , nu facea cum trebuie contact pe colector..am curatat colectorul apoi am intors peria si merge struna ..poate ajuta si pe alti... rolleyes.gif


--------------------
clio B clio B 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 19 Sep 2008, 01:52
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




QUOTE(cmandrei @ 13 Jul 2007, 14:45)
Pare a fi butonul de reglaj viteza ventilator, nu ?
*




nu stiu, n-am apucat sa il repar, merg asa cu el de o vreme multumit ca am 3 viteze biggrin.gif, cred ca trebuie sa demontez tot blocul ala din bord; daca il scot pot sa vad ceva la el sau sunt incastrate dracoveniile?

This post has been edited by christig: 19 Sep 2008, 01:53


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caustic
post 19 Sep 2008, 11:48
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(verde @ 26 Jun 2008, 16:27)
vezi motorul de langa filtru polen. manualu asa zice desi din poze nu se intelege .
sper sa-ti fie de folos. sa ne spui ce rezolvi.

ptr manual vezi la Diverse/I.T.P. postul meu de azi, ai adresa accolo.
*



Nu ai mai multe poze, vreau sa schimb caloriferul si imi trebuiesc mai multe scheme?


--------------------
Renault Clio 1.4 8V/2000 3 Volume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 19 Sep 2008, 12:04
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Deocamdata sunt la servici, poate gasesc ceva prin calc de acasa. Revin mai pe seara. Acuma uite o adresa cu revizie generala clio da nu stiu ce e prin ea
http://www.forum-auto.com/les-clubs/sectio...sujet111503.htm


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caustic
post 19 Sep 2008, 12:06
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti




Mersi mult.


--------------------
Renault Clio 1.4 8V/2000 3 Volume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 19 Sep 2008, 13:33
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Cred ca trebue sa demontezi carenajul consolei centrale. Pentru asta cred ca in Dialogis sunt poze mai explicite cu reperele dar eu nu am dialogisu instalat.In atasament ai ceva despre incalzir pe la pag 7 parca e o poza mai clara. Deocamdata nu am altceva. Poate exista posibilitatea de scoatere fara sa de montezi toate alea.

Stop leak-ul ala stiu ca se depune unde sunt scurgeri pe orificii f mici , cred ca daca nu ti-a curs caloriferul in masina ,inainte de stop leak, trebue sa umblii pe la alte componente.


Ultima idee; desfaci furtunele alea doua care vin la calorifer din compartimentul motor (pagina 6 in p.d.f.din atasament)si te racordezi cu alte 2 furtune. Incearca sa circuli apa prin cadere libera sau presiunea de la robinet din casa, curte, progresiv, prin calorifer si vezi daca e infundat fara sa mai trebuiasca demontat.Eventual ceva ptr curatat. In circuit ai aluminiu, cauciuc si plastic. Prudenta maxima!!!

This post has been edited by verde: 19 Sep 2008, 15:18

Attached thumbnail(s)
clima_exploded.jpg ( Size: 84.44k ) Number of downloads: 12806


Attached File(s)
Attached File  clima_si_incalzire.pdf ( 320.37k ) Number of downloads: 1692


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 19 Sep 2008, 16:42
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




QUOTE(christig @ 13 Jul 2007, 12:53)
de prin iarna am urmatoarea problema: ventilatorul ce misca aerul in habitaclu ramasese blocat; i-a fost scoasa siguranta din panou; apoi cand am pus-o la loc nu mai mergea de nici o culoare; de catva timp a inceput sa mearga iar dar se opreste la treapta 4; initial, cand au inceput problemele facea fite cand roteam de buton sa schimb vitezele, ba se oprea ba mergea si tot asa;

aveti habar ce ar putea fi? vreun contact oxidat?
*




azi am rezolvat; am demontat panoul cu butoanele alea de reglaj si..degeaba; apoi m-am gandit ca o fi ceva cu relee da nu ma vadeam in stare sa ajung pe sub bord la ele si nici sa dau bordu jos fara howto; la final am zis sa ma mai uit pe panoul de sigurante si...spre uimirea mea am vazut 2 sigurante de ventilator de 30A; una lipsea; deci pe una is primele 3 viteze si cealalta e viteza 4 (cea mai mare). icon_mrgreen.gif


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caustic
post 20 Sep 2008, 20:34
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(verde @ 19 Sep 2008, 13:33)
Cred ca trebue sa demontezi carenajul consolei centrale. Pentru asta cred ca in Dialogis sunt poze mai explicite cu reperele dar eu nu am dialogisu instalat.In atasament ai ceva despre incalzir pe la pag 7 parca e o poza mai clara. Deocamdata nu am altceva.  Poate exista posibilitatea de scoatere fara sa de montezi toate alea.

Stop leak-ul ala stiu ca se depune unde sunt scurgeri pe orificii f mici , cred ca daca nu ti-a curs caloriferul in masina ,inainte de stop leak, trebue sa umblii pe la alte componente.
Ultima idee; desfaci furtunele alea doua care vin la calorifer din compartimentul motor (pagina 6 in p.d.f.din atasament)si te racordezi cu alte 2 furtune. Incearca sa circuli apa prin cadere libera sau presiunea de la robinet din casa, curte, progresiv, prin calorifer si vezi daca e infundat fara sa mai trebuiasca demontat.Eventual ceva ptr curatat. In circuit ai aluminiu, cauciuc si plastic. Prudenta maxima!!!
*



Mersi, pare foarte complicat. Pacat ca nu gasesc uun pret rezonabil la un service.

200 de lei mi se par emult si 2 zile de asteptare.


--------------------
Renault Clio 1.4 8V/2000 3 Volume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:02
Dacia