Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Macara geam electric Megane 1

ligrivis
post 17 Jan 2007, 23:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Am avut probleme cu geamul de la usa soferului care a refuzat sa mai functioneze. Am inteles ca este un defect de fabricatie la Megane 1 , deasemenea inlocuirea sistemului este destul de scumpa cam 11 milioane. Am cautat la second hand si mi-au cerut 7 milioane , cand am fost in Italia am intrebat la un service si este mult mai ieftin cam 240 de euro(8 milioane) o macara noua.
Impreuna cu un prieten am demontat macaraua si am constatat ca cele 2 cabluri erau rupte si incurcate intre ele. Am gasit cablu pentru bicicleta, am taiat la aceeasi dimensiune ca cele originale si apoi le-am montat inapoi, si astfel am reparat geamul.
Nu este chiar atat de simplu dar cu mare atentie, cam in 3 ore am reusit sa reparam macaraua.
Sunt curios daca a mai incercat cineva sa repare, sau daca a mai schimbat cineva macaraua de geam.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 18 Jan 2007, 00:16
Post #2


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Am patit si eu asta. Imi cereau vreo 14 mil + manopera la service. Am rezolvat-o cu 7 in total la un atelier de dezmembrari. Scump, dom'le, scump...


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai
post 18 Jan 2007, 09:57
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 10 December 03






--------------------
Laguna 3 Break 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carolrudi
post 2 Jun 2009, 08:59
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 August 08
From: Resita




Si eu am cumparat masina mea (Megane I) cu geamul din dreapta fata nefunctional. Cand am desfacut usa, am gasit doua lemne care sprijineau geamul. radmasa.gif Am citit pe forum ca o macara noua costa cam 900 de lei si atunci am schimbat cablul defect cu unul de frana de bicicleta care m-a costat 2,5 lei. Trebuie sa fiti atenti cum montati inapoi tot mecanismul. Eu am desfacut de vreo 5 ori usa pt ca tot imi pica geamul si am descoperit pana la urma ca se desprindea cablul din partea de jos a portierei (jos de tot in portiera e un plastic de ghidare a cablului care iesea cand cablul nu era intins).


--------------------
Renault Megane I 1999 - CS 11 RDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lyly
post 19 Jun 2009, 11:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 June 09




Unde pot sa gasesc o macara pentru geamul din fata stanga si la ce pret si vreau si bandou pentru dreapata fata ( pentru un renault megan, 5 usi) sad.gif


--------------------
renault megane 2001 - ct-07-ppt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 19 Jun 2009, 18:00
Post #6


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




la second ajunge 150-200 lei
mai gasesti si la 350 lei aftermarket la magazine de piese auto de import fabricata in germania


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:44
Dacia