Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Resoftare Megane

cj98czh
post 15 Oct 2011, 20:30
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Lasati mai ca odata cu inaintarea in varsta va trec si astea biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 15 Oct 2011, 20:40
Post #32


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Zilele astea am avut ocazia sa incerc o Insignia cu motorul 1,6t 180CP. Pot spune ca motorul se descurca onorabil pe barcuta, chiar lasa senzatia ca 1,8 TSI de la VAG este in urma cu un deceniu dpdv al downsizing-ului. Tinand cont ca masina era in echipare Cosmo, cutia de viteze nu avea nicio taina cu mersul sportiv dar si asa a fost o experienta placuta, cu un consum...

1.6-le de pe Juke trebuie luat de exemplu, desi daca adaugarea unei turbine nu suna asa de complicat, restul modificarilor nu pot fi facute de catre oricine.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 16 Oct 2011, 19:23
Post #33


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Pistonele masinii de fabrica rezista pana la o presiune de 0.8 MAXIM, singurul lucru de care m-am interesat mai in detaliu si trebuiesc inlocuite sunt tachetii(parca). Ca pret sunt undeva la 700E.

700E tacheti cu drum in RO
200E turbina de 1.8 grup VAG(sau ~600E GARRETT)
200E serpisori cu flansa turbo(include montaj)
200E evacuare de dupa serpisori cu intermediara si finala(include montaj)
100E intercooler
150E furtune+coliere
____________________

1550E Fara soft si montaj la unele piese!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 16 Oct 2011, 19:56
Post #34


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Pe langa soft te va rupe Dyno-ul, daca cel care face softul nu are asa ceva si de asemenea sunt sanse sa f#ti una alta pe acolo si se mai adauga o piesa doua pe lista de inventar, dar pe rotund undeva la 3000 te scoate.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Oct 2011, 20:51
Post #35


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu tot nu pricep de ce in loc sa iti iei M3 ... adica cu banii aia, gaseai un M2 RS ... si avea cam tot ce iti doreai ... eu asa as fi procedat ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 16 Oct 2011, 21:49
Post #36


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Sa zicem ca iau un RS ... cum am scris si cateva posturi in urma, crezi ca o sa ramana stock masina ?? NU!

Orice masina oi avea tot va fi modificata, nu va ramane de fabrica.


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Oct 2011, 22:10
Post #37


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Asta este fix problema ta .. dar este una sa incepi cu o masina cu un sasiu, sistem de franare, suspensie, cutie, motor turbo gandite catre performanta.. si alta sa incepi cu una limitata tehnic din start .... si dupa ce verzi e poate un RS ... o sa-ti dai seama ca modficarile pe care trebuie sa le fac i (asta daca le mai vrei) sunt minime ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 16 Oct 2011, 22:27
Post #38


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Si din 1,6 se pot scoate chestii frumoase, dar fara timp, bani, rabdare si multe piese schimbate nu va rezolva ceva + ca e placerea omului sa ia ceva banal si sa-l transforme in ceva deosebit.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pad.
post 16 Oct 2011, 23:03
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 14 February 11




Banala era o dacie sa pui turbo pe ea, sau o masina unde nu exista modelul sport, nu sa pui turbo p un 1.6 cand pt acc masina exista si modelul cu turbo(1.4) si modelul sport.
Daca luai cel ptn 1.4 tce era loc de modificari, trebuia doar sa schimbi turbina si etc nu sa te apuci sa o montezi.

Ok schimbi piesele si pui turbo dar iti trebuiesc sute de ore de teste si ajustari pt a duce masina in parametrii corecti de functionare.

In plus dupa ce o sa ajungi la cei 180 de cai o sa vrei mai mult si tot mai mult.Cheltuieli peste cheltuiele.

Investitiile pt performanta merita modelele sportive.Intr-un rs chiar mereita sa bagi toti banii si sa depui efortul !


--------------------
renault megane 2010 coupe
don't drive faster than your guardian angel can fly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Oct 2011, 19:00
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu zic ca bubuie motorul pana ajunge la 180 de cai. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 18 Oct 2011, 22:23
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Salutare,
Sper sa nu fiu off topic, dar vazind ca sint ceva amatori de motoare mai puternice pe Megane 3 vin si eu cu o altfel de abordare a subiectului. Prin August am vizitat dealer-ul de unde mi-am luat masina si inca un dealer si am intrebat cind voi putea cumpara din Romania un M3 TCE180 care se vinde in Germania si parca si UK. Primul mi-a raspuns foarte sec: niciodata, nu exista cerere in Romania pentru astfel de motoare. Si pentru ca nu eram interesat sa cumpar nici unul din motoarele de jucarie(1.6 16v, 1.5dci si chiar tce130) pe care le vindea el mi-a cam taiat-o. Al doilea nu a fost atit de brutal dar a inceput sa imi tina o teorie despre reducerea capaciatii motoarelor si scaderea poluarii (recunosc, un lucru bun) si sa imi ridice in slavi tce130.
Vin cu intrebarea catre voi, ati cumpara un M3 cu motor de 180 CP sau poate chiar mai mare? Eu am luat in calcul si varianta RS dar totusi vreau o caroserie cu 5 usi.
Sint de acord cu pasionatii care vor sa isi tuneze masinile dar nu am incredere ca e o treaba prea fiabila mai ales facuta la noi. Nu e acelasi lucru tuningul la o masina de a carei stare depinde viata mea si a construi un kart din niste fiare vechi si un motor de mobra reconditionat.
Relativ la chiptuning, cred ca merita doar pe motoare cu turbina din constructie. La 1.6 16v as incerca sa ii pun o turbina doar daca as avea un motor care rugineste prin curte si ar fi numai bun pentru astfel de teste. Am condus 1.9 tdi tunat la 180 CP si mi-a placut.
Sper ca nu v-am plictisit. S-auzim numai de bine.

This post has been edited by V10: 18 Oct 2011, 22:25


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pad.
post 19 Oct 2011, 10:06
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 14 February 11




Eu unul mi-as luat motor atat de capacitate mare cat si de putere cat mai mare , DAR iti iei asa ceva numai pt plimbarile nocturne si cele de week-end.Nu poti lua un rs si sa il folosesti ca masina de zi cu zi pt ca te rupe consumul, cel ptn in Buncuresti.

Ca sa nu mai vb de impozite si asigurari.

1.4 e un motor gandit bine,capacitate mica si putere relativ mare,insa daca s-ar fii apropiat ca si putere de 1.4 cel din grupul VAG ar fii fost si mai bine.


--------------------
renault megane 2010 coupe
don't drive faster than your guardian angel can fly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Oct 2011, 10:22
Post #43


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(caty2k @ 16 Oct 2011, 20:23)
Pistonele masinii de fabrica rezista pana la o presiune de 0.8 MAXIM


Pe baza caror studii sau experiente faci afirmati asta?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 19 Oct 2011, 10:37
Post #44


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Pe baza unui brazilian care si-a facut clio 2 1.6 16v de 303cp!

In brazilia nu se vand motoare turbo la renault, ci doar se fac de proprietari!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Oct 2011, 10:58
Post #45


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Mie mi se pare ca tu inca nu intelegi cate diferente pot fi intre 2 masini cu VINuri consecutive, daca faci analogii de genul asta.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Oct 2011, 18:34
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@V10: 150 CP ar fi idealul pentru mine pentru o astfel de caroserie, 180 CP ar fi un pic cam mult, dar ar fi binevenit. Nu as avea nevoie de un motor mai mare pe drumurile noastre, problema la noi e ca nu prea mai ai drumuri pentru asa ceva.
Sincer, nu cred ca la regim extraurban ar rupe asa tare un motor 1.6 turbo de 180 CP daca ar fi condus in limite decente. Altfel, si 16V-ul meu mi-a halit 10.5 pe Bucuresti-Drajna cu 4 persoane la regim de 140-180, altfel, mentinut la 130 ia cam 7.5, la 120 ia 7 in cap.
Cerere pentru motoare de putere asa mare benzina nu prea exista la noi deoarece s-a impamantenit ideea benzinarului "care consuma", desi un diesel echivalent nu mai e nici el prea economic, prin urmare motoare de cilindree mare si implicit puteri mari la noi vezi doar alimentate cu motorina.
Curios e ca Opel are in oferta un motor 1.6 turbo 180 CP pe Astra J, sunt curios de ce la Opel se poate si la Reno nu.

@caty2k: ca sa duci K4M la 303 CP si sa si reziste eu zic ca trebuie sa-l reconstruiesti de la zero, cu piese din titan sau alte materiale rezistente, sa-i pui o turbina care sa-ti salte motorul la aceasta putere si sa te impaci cu ideea ca, in ciuda puterii, nu vei avea cuplu comparabil cu un motor de 4-5000 de ture, va fi asemanator unui motor de motocicleta doar ca la scara mai mare, cam cum e Clio RS sau Civic Type-R, care scot 200 CP din motoare 2.0 aspirate, dar in dauna cuplului si cu o turatie maxima spre 7-8000 de ture. Un Type-R are la 120 in a 6-a peste 4000 de ture, iar respectivul motor nu il poti pune pe o masina de 2.5 tone, intrucat de-abia o va urni din loc.

Parerea mea e ca, daca te apuci sa bagi bani in astfel de tuninguri, vor fi doar bani aruncati pe experimente nereusite. Mai degraba cauti direct un motor mare si il adaptezi, e mai safe, vezi B 34 SGM care a pus pe un Logan un motor de Passat VR5 de 180 CP aspirat, recuperat de pe o masina de la dezmembrari, motorul ala l-a costat o nimica toata si are garantia ca pleaca linistit la drum, nu-i bubuie nimica.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 21 Oct 2011, 09:40
Post #47


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Am gasit pe internet un nou motor de 1.6 16v care se monteaza pe Renault Wind si are 133cp. Ce modificari are acest motor fata de al nostru?


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1989
post 21 Oct 2011, 16:55
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 12 April 11




acelasi motor de care zici tu cred ca e pe twingo rs k4m-840(parca)
are compresia marita de la1:9.5 la 1:10.5 si parca citisem undeva ca si alte trasee de evacuare si admisie...


--------------------
renault megane 2.2 2006
1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 21 Oct 2011, 20:46
Post #49


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Acelasi motor se monteaza si pe Clio GT, Twingo Gordini, are ceva modificari, dar cu codurile de referinta de la ambele motoare se poate rezolva destul de usor, dar nu va fi ieftin fiind vorba de piese de origine Renault.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Oct 2011, 22:56
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(caty2k @ 21 Oct 2011, 10:40)
Am gasit pe internet un nou motor de 1.6 16v care se monteaza pe Renault Wind si are 133cp. Ce modificari are acest motor fata de al nostru?
*


Practic marita puterea in dauna cuplului. Wind-ul e mai usor, se multumeste cu un cuplu mai mic. Pus acest motor pe Megane nu cred ca se vor sesiza diferente in bine.

E cam aceeasi reteta ca la motoarele de motocicleta de 500 de centimetri cubi din care scoti 50 CP dar, daca le pui pe o masina de 800 kg, de-abia o urnesc din loc.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Oct 2011, 22:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Oct 2011, 09:44
Post #51


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Oct 2011, 23:56)
Practic marita puterea in dauna cuplului. Wind-ul e mai usor, se multumeste cu un cuplu mai mic. Pus acest motor pe Megane nu cred ca se vor sesiza diferente in bine.
*




Laurentziu83 - eu zic sa te documentezi inainte sa faci afirmatii din astea ....

1.6 16 de 110 cai are 151 nm cuplu .... 1.6 16v de 133 cai .... are 160 nm cuplu ....
Eu zic ca se va simtii diferenta destul de bine .... sunt 23 de cai si 9 nm cuplu .... diferenta intre cele doua ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 23 Oct 2011, 08:28
Post #52


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Si ce modificari in plus ar trebui sa fac? Am observat intr-un filmulet de pe youtube ca are galerie de evacuare cu serpisori si colector de gaze, alta admisie... altceva stiti?


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2011, 08:41
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(V10 @ 18 Oct 2011, 23:23)
Salutare,
Prin August am vizitat dealer-ul de unde mi-am luat masina si inca un dealer si am intrebat cind voi putea cumpara din Romania un M3 TCE180 care se vinde in Germania si parca si UK. Primul mi-a raspuns foarte sec: niciodata, nu exista cerere in Romania pentru astfel de motoare. Si pentru ca nu eram interesat sa cumpar nici unul din motoarele de jucarie(1.6 16v, 1.5dci si chiar tce130) pe care le vindea el mi-a cam taiat-o. Al doilea nu a fost atit de brutal dar a inceput sa imi tina o teorie despre reducerea capaciatii motoarelor si scaderea poluarii (recunosc, un lucru bun) si sa imi ridice in slavi tce130.
Vin cu intrebarea catre voi, ati cumpara un M3 cu motor de 180 CP sau poate chiar mai mare? Eu am luat in calcul si varianta RS dar totusi vreau o caroserie cu 5 usi.


Salutare,
Cine te tine sa te duci in Germania sa iti iei M3 TCE180GT la 5 usi, ca doar traim in UE si avem libertate de miscare(macar atat avantaj sa avem si noi)?? Garantia este valabila oriunde in UE...
17810 Euro cu TVA inclus de la astia: http://www.europe-mobile.de/index.php?opti...d=65&Itemid=181
O comanzi si ei te cheama cand e gata masina...acelasi lucru ca si la noi. Ori te duci sa o iei personal si mai cheltui 500 E sa zic, ori daca esti descurcaret gasesti o platforma sa ti-o aduca la botul calului de acolo(la ce trafic de masini pe platforma este intre Germania si Romania/Bulgaria este imposibil sa nu gasesti unul care se intoarce si are un loc liber pe platforma).
Decat sa astepti sa aduca la noi...cred ca mai repede zboara porcii. Si oricum daca prin absurd ar aduce, nu ar fi mai ieftina de 17810 Euro.

This post has been edited by papa_mulo: 23 Oct 2011, 08:43


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 23 Oct 2011, 22:18
Post #54


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




TCe180 nu vom avea prea curand, doar de ce sa vanda si Renault, sa lase pe nemti si cehi sa vanda si pentru ei.

Legat de tuning la motor, astazi la Campionatul de drift a fost si o expozitie cu masini modificate, pe langa unele care chiar aratau bine si aveau ceva sub capota, apare un Renault Megane 2.2 RS preparat la comanda via Serus.

Masina pe langa modificari de ordin vizual, masina avea o putere de ~320CP conform fisei Dyno, soft Stage2, modificari la turbina, evacuare complet schimbata, amortizoare Bilstein, diferential autoblocant (aftermarket) si alte imbunatatiri. Ca viitor urmeaza pe ea sa apara un set de bare de ridigizare pentru o rigiditate marita (nu are sasiu CUP), admisie directa de aer cu filtru sport dedicat plus altele.

Vopseaua este una speciala ca si nuanta si in ciuda aspectului, capota chiar e din carbon.
BTW, vopseaua de pe RS lasa un feeling foarte erotic la atingere, fiind foarte fina si neteda, nu doar privirii, o adevarata placere, cu ~4 straturi de lac atent aplicate.

2011_10_23_15.14.21.jpg ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 448


Personal raman la concluzia ca proiectul de a modifica K4M-ul se poate realiza, cu costuri mari si performante nu foarte ridicate, dar se poate, nimic fiind imposibil.

Oare sunt singurul care vad reclama la Skoda pe forumul Reno? biggrin.gif

This post has been edited by connectorxp: 23 Oct 2011, 22:20


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 23 Oct 2011, 23:15
Post #55


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Pe langa megane-ul ala mai era o alta masina deosebit de frumoasa ... cea cu numarul B 280 CSI wub.gif

Revenind la subiect, am 2 variante pentru anul viitor:
Ori motor modificat,trec de pragul de 130cp(fara turbo si fara soft). Nu precizez ce si cum, caci vor exista carcotasi.
Ori suspensie reglabila sau pe perne de aer.

Ce nu inteleg eu pe unii ... comenteaza in legatura cu ce vor sa faca unele persoane, dar masinile lor in sine sunt identice cum au iesit pe portile fabricii. Unii din noi incearca sa faca ceva, daca nu va place e parerea voastra, mie unu mi se r**e de ce credeti!

FARA SUPARARE, DAR ASA E!!!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2011, 23:30
Post #56


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Poate ca unii, si aici ma refer strict la mine, au mai facut sau incercat sa faca cate o modificare mica/mare la motor ... uneori a iesit .. alteori nu ... si eu personal tot ce am facut este sa-ti dau niste sfaturi de pornire ... ca tu vrei sa le iei in seama sau nu ... este fix treaba ta ...

Oricum discutia asta o sa o mut la modificari si imbuntatiri ... ceea ce vrei tu sa faci nu are nici o treaba cu M3 de serie despre care se vorbeste aici ... si oricum discutia asta trebuia sa o iincepi pe 4tuning ... acolo toata lumea numai modificari vede biggrin.gif ... cum am scris si mai sus ... ale tineretii valuri ... dar trec .... crede-ma biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 24 Oct 2011, 15:54
Post #57


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




sper ca mai repede ca deja ma falimenteaza masina biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Oct 2011, 20:28
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(caty2k @ 24 Oct 2011, 00:15)
Ce nu inteleg eu pe unii ... comenteaza in legatura cu ce vor sa faca unele persoane, dar masinile lor in sine sunt identice cum au iesit pe portile fabricii. Unii din noi incearca sa faca ceva, daca nu va place e parerea voastra, mie unu mi se r**e de ce credeti!
*


Tocmai faptul ca e identica cu ce a iesit de pe poarta fabricii imi da garantia fiabilitatii. Daca ar fi sa-i adaug ceva sa o imbunatatesc, ar fi niste boxe ceva mai bune si niste anvelope de vara ceva mai aderente, Efficient Grip-urile cam derapeaza de spate pe asfaltul ceva mai plin de smoala. Jante pe 17 nu-i pun, e suficient de rigida masina ca sa se justifice banii (si oricum imi plac la nebunie jantele cu 5 spite pe care le am, arata si bine si sunt si practice iarna cand cureti zapada din ele), modificari la motor prin care sa iau si ITP-ul nu prea am cum sa-i fac, si nu merita, e mai ieftin si mai sigur sa iei masina de-a gata cu motor 1.6 turbo de 180CP. Altceva nu prea as avea ce sa fac la masina asta mai bine decat producatorul, cu motorul de 110 CP am luat-o, cu asta va muri. Alt motor nu pot sa-i pun, avand in vedere electronica de pe ea.

Daca vreau sa-mi cumpar o masina SH, ma uit ca ea sa fie identica cu ce a iesit de pe poarta fabricii.

Cele mai daramate masini pe care le-am vazut erau cele modificate si paramodificate. Aici le includ si pe cele tiganite cu tot felul de folii, eleroane, cotiere, pedale de tabla, faruri "angel eyes", triple "lexus look" decolorate de soare, jante total nepotrivite pentru masina etc. Nu mai zic de dci-urile resoftate care scoteau trombe de fum la accelerare, la care mai si crapa turbina sau injectoarele.

Insa imi incanta ochiul o masina cu ceva ani vechime si ceva kilometri tinuta din scurt cu reparatiile si cu vopseaua impecabila.
Cand vine vorba de tuning, ori il faci bine, ori nu il mai faci deloc. Ori un tuning bun cam dubleaza lejer valoarea masinii.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Oct 2011, 20:31


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:52
Dacia