Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

modificare volan dreapta,stanga!

jamaica
post 2 Jan 2009, 17:29
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




Buna ziua domnilor ,am o laguna 2 in romania avariata partea dreapta si acum sunt in anglia si vreau sa mai cumpar o laguna2 ,dupa cum stiti in anglia masiniile sunt cu volan pe dreapta,ce vreau sa stiu eu este:
-Pot sa iau de pe masina din romania toate piesele care mi`ar trebui sa pun volan pe stanga la masina din uk?
-Masiniile trebuiesc sa fie identice?(motor,cutie,bord,clasa ei)
-Daca merge,trebuie sa trec sa iau vreo autorizatie?sau mi`o da service`ul la care am facut schimbul?
-Cat m`ar costa afacerea asta?


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghita1984
post 2 Jan 2009, 20:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 24 June 08




nu merita d p d v al banilor sa faci modificari!


--------------------
dacia logan 2006 - is-22-ghi
dacia logan,renault laguna 2 1.9 dci 160 cp,peugeot 607 200 cp,vw bora 1,9 tdi 130 cp,audi a8 4.2 v8 380 cp si o bicicleta 1 cp!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Jan 2009, 21:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Cat de avariata e masina ta?
Ma gandesc sa iei piese de pe englezoaica.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamaica
post 2 Jan 2009, 23:54
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




da m`am gandit prima oara la asta smile.gif) dar m`ar tenta sa scap de aia de acasa ca c`am puturoasa ...adik nu am avut timp sa vad ce nu e in regula cu ea ca in 3 sapt am facut accident si dupaia am plecat biggrin.gif...dar m`ar tenta sa fac schimbu asta...cand vb e simplu sa iei directia si bordu de pe una si sa pui pe alta,dar ma gandesc sa nu cumva sa fie diferite la parametri directie ...


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 3 Jan 2009, 00:59
Post #5


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




din cate mai stiu si eu bordul se rezolva usor pentru ca ceasurile sunt aceleasi, practic cumperi bordul gol, mai jos vine directia toata schimbata alte modificari ar aparea pe la tablarie... e ceva de lucru insa se poate realiza!


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 3 Jan 2009, 04:18
Post #6


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




e foarte mult de lucru...
o gramada de piese trebuie schimbate... bord, coloana de directie, podul pedalier, conductele de clima (vin pe cealalta parte) etc.
si trebe sa mergi si la rar dupa aia...
vezi cat iei pe ea la o firma calumea de dezmembrari, mai pui ceva bani si iti iei una buna cu volanul unde trebe.
parerea mea...


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 3 Jan 2009, 07:36
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Merge 100%. Masinile care se fabrica cu volanul pe ambele parti, au toate gaurile pentru toate traseele date si in stanga si in dreapta.

Totusi nu merita deranjul ca nu mai asambleaza nimeni un bord ca la fabrica si o sa ai tot felul de greieri si zdranganeli.

Mai repede circula cu ea asa cum este. Eu conduc masini cu volanul pe partea care nu trebuie de mult timp si nu s-a intamplat nimic. Daca tii neaparat, pune-ti o camera in oglinda laterala pe partea pasagerului care sa iti dea imagine pe un LCD in interiorul masinii ca sa te ajute in depasiri cand esti singur. E mai ieftin si mai elegant.


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamaica
post 3 Jan 2009, 11:58
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




ce atata deranj ca doar nu o fac eu...o duc la service...la rar oricum dupaia trebuie sa ajung sa o inscriu...si pe aia de acasa nu vreau sa o mai repar ca e si aia neinmatriculata e din franta smile.gif) ce vreau sa stiu daca depinde intre an si model piesele?:-?


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheorghita88
post 3 Jan 2009, 13:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 25 November 08
From: pitesti




nu e mai bine sa iti cumperi una de la dezmembrari din romania avariata care e si inmatriculata si sa o repari mi se pare mai rezonabil
sau ar mai fi varianta sa le dezmembrezi pe amindoua si sa iti cumperi una buna cu bani din dezmembrari


--------------------
renault laguna 2 grandtour 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2009, 15:51
Post #10


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cunosc cazul unei persoane care a facut aceasta modificare la un Opel Record '84.
A stat cu masina in service cateva luni. A intampinat tot felul de greutati cu tot felul de chichite si piese greu de gasit. Daca stia in ce se baga s-ar fi lasat pagubas.
Sfatul meu: stai cuminte.

This post has been edited by Dodone: 3 Jan 2009, 15:51


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamaica
post 3 Jan 2009, 17:46
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




sa iau o masina de la dezmbrari? /:) pai din anglia o iau la 1500 de lire si la dezmembrari dau vreo 3? unde`i afacerea? aici iau o masina calumea singur propietar,full history si acolo cine stie ce podoaba iau ...treaba e ca o iau cu 1500 si ma gandesc daca am piesele ptr ea sau nu ( dupa cealalta) ca in rest totu` e okay..ma gandesc sa nu trebuiasca sa cumpar piese suplimentare cu bordu` ..
Dodone banuiesc ca in cazul pe care il cunosti ,persoana respectiva nu avea 2 masini opel record,eu asta incerc sa aflu aici daca piesele de pe una sunt bune pe alta...cu bordu m`am linistit...acum nush ce mai trebuie :-? sincer nu prea am idee dar vrea sa scap odata de podoabele astea de masini sa il dau lu tata masina inapoi ca eu oricum nu prea mai am cum sa conduc vreo 5 anii smile.gif)


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheorghita88
post 3 Jan 2009, 18:26
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 25 November 08
From: pitesti




la gofl2 merge fara nicio problema poti sa te duci la un sorum si sa intrebi


--------------------
renault laguna 2 grandtour 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 3 Jan 2009, 18:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pai marea majoritate a pieselor sunt aceleasi.
Eu zic ca ar merge reparata a ta cu piese de pe englezoaica.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamaica
post 3 Jan 2009, 19:44
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




nu mai am ce sa repar la aia smile.gif) si ma ajunge si mai mult si vopsire si tot ...ca si aia e neimatriculata...ca sa numai zic..ca,cand am facut accident am aruncat actele in fata la politai,am plecat si ala nu le`a mai gasit pe toate...adik nu a mai gasit nimik ce apartinea a masini...deci exclud..deci vad ca nimeni nu stie pe aici care cum e trb ...o sa pun pe cineva sa se intereseze in romania la renault sau alt service.. numai bine


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 3 Jan 2009, 23:50
Post #15


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(jamaica @ 3 Jan 2009, 17:46)

Dodone banuiesc ca in cazul pe care il cunosti ,persoana respectiva nu avea 2 masini opel record,eu asta incerc sa aflu aici daca piesele de pe una sunt bune pe alta...cu bordu m`am linistit...acum nush ce mai trebuie :-? sincer nu prea am idee dar vrea sa scap odata de podoabele astea de masini sa il dau lu tata masina inapoi ca eu oricum nu prea mai am cum sa conduc vreo 5 anii smile.gif)
*


Tipul a cumparat un Rekord care nu putea fi inmatriculat. Dar daca sunt diferente de fabricatie de cateva luni pot sa apara probleme. E valabil la orice marca, inclusiv la VW.
Caz concret si recent: mi s-a defectat o macara electrica de gaem la masina din semnatura. Am fost sa o cumpar second hand si un electrician de la Renault mi-a spus ca in cativa ani s-au montat 3 tipuri de macara electrica. Doua le-am vazut eu deja.
Nu te lega la cap daca nu te doare.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucinebunu
post 5 Jan 2009, 02:27
Post #16


Membru


Group: Banned
Posts: 147
Joined: 5 November 08
From: Timisoara




@jamaica... din ce an e masina din Romania ??? cat ceri pe ea ??? e tare avariata? ma cam intereseaza... nu de alta da vreau o cusca de iepurasi smile.gif... la motor ceva beleele de spui ca nu trage ???


--------------------
Renault Laguna II dci 2001 Expresion - TM XX HCM
XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 5 Jan 2009, 16:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




am un prieten care si-a luat laguna din anglia iar in tara si-a schimbat bordul si acum are volan pe stanga.Treaba nu a facut-o la reprezentanta ci la un service de cartier.Nu are greierasi,nu a intampinat nici o problema,nu a stat cu lunile in service.
Daca vrei sa faci ceea ce vrei reusesti...si nu te ajunge scump tongue.gif
mult succes!!


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamaica
post 5 Jan 2009, 18:12
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 22 February 08




lucinebunu smile.gif)) am dat tot jos acum doar trebuie doar asamblate , totul e pe partea dreapta bara,far,aripa,2 usi,oglinda si aripa spate ,airbag cortina si airbag scaun pasager smile.gif si sincer nu prea stiu daca trage sau nu ca nu am mai mers cu alta...si asta vreau sa vad aici cand merg cu alta...nush cat de mult trage dar in 100-120 m aveam 100 km/h cand am facut accident biggrin.gif are 180 mii de km in bord

5 Jan 2009, 19:15:
thank you boozywoozy , inseamna ca peste 2 sapt cand iau salariu ma duc sa imi alta laguna biggrin.gif



This post has been edited by jamaica: 5 Jan 2009, 18:15


--------------------
Renault Laguna || 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucinebunu
post 6 Jan 2009, 00:04
Post #19


Membru


Group: Banned
Posts: 147
Joined: 5 November 08
From: Timisoara




inseamna ca vinzi piese sh ? ca ma intereseaza... daca da ? lucinebunu@yahoo.com


--------------------
Renault Laguna II dci 2001 Expresion - TM XX HCM
XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 2 Sep 2009, 21:11
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Pana la urma a facut cineva modificarea?


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tirlosu
post 2 Sep 2009, 23:38
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 April 09




salut,cel mai bine e sa gasesti o masina din acelas an si la fel ca a ta(an,motorizare si model).
eu losuiesc tot in anglia si am o laguna breck spre deosebire de un prieten , care are tot o laguna,din acelas an,tot diesel,dar berlina.iti pot spune ca in interior am gasit nenumarate diferente.
de aceea iti spun ca trebuie sa fie din acelas an si acelas model de laguna.
ce nu a precizat nimeni este ca daca faci schimbarea,trebuie sa schimbi si tot sistemul care actioneaza stergatoarele pentru ca este orientat invers si lafel si farurile pentru ca cele din anglia bat spre stanga iar cele din romania spre dreapta si sigur nu vei trece rar-ul apoi instalatia pentru geamurile electrice si reglajul de oginzi,care sunt pe usa din dreapta plus cablul deschidere capota. stiu,sunt niste maruntisuri,dar trebuiesc facute pentru confortul tau,iar de multe ori,tipi de la servis,omit sa le faca,iar daca o fac te rup la manopera.
mai bine inscrii masina cu volanul invers si ai scapat de tot.
bafta

This post has been edited by tirlosu: 2 Sep 2009, 23:44


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:51
Dacia