Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei motor de care sa-i pun ?

yonn77
post 6 Feb 2012, 20:49
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




M-am gandit sa-i schimb uleiul si filtrul cum trece frigul smile.gif . Are 1an jumate si vreo 5000km si deja este spre negru la culoare . Motorul este f2n cu carb are in el ulei elf sporti txi 15w 40 si vad ca i-a priit uleiul asta nu a scazut deloc dupa semn smile.gif . Ma gandesc sa-i bag acum Castrol sau sa merg tot pe elf tipul asta de ulei este facut la Brasov happy.gif asa ca.... sa vad daca gasesc elf 15w 40 francez sa-i bag in ghiozdan la morisca wink.gif si filtru mann scurt -lung de care oi gasi.

This post has been edited by yonn77: 6 Feb 2012, 20:57


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 6 Feb 2012, 21:08
Post #2


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Pai ce sa zic decat ca in primul rand uleiul se schimba de regula la 15.000 km nu la 5.000 km ,iar despre marca uleiului oricum Renault recomanda Elf si la fel si eu pt motoarele Renault, eu unu personal in 91.000 de km nu ma plang de acest ulei "Elf 10w-40" iar dca zici ca masina sa intelesa bine cu uleiul care il folosesti acum nu inteleg de ce vrei sa-l schimbi, banuiesc ca iti plac experimentele?


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 6 Feb 2012, 21:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Unii spun ca uleiul mineral (15w 40) se schimba intre 5000 si max 8000 km si ca cel sintetic la 10000-15000 km . Uleiul elf 10w 40 i-am pus si eu si nu-i place mad.gif motorul zdrangane tare . Dupa cartea veche a masinii zice de elf 15w40 si 15w50.


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 6 Feb 2012, 21:23
Post #4


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




1. Nu vei gasi ulei Elf Made in France in Romania.
2. Daca doresti un ulei superior calitativ Elf-ului care se gaseste la noi, iti recomand Liqui Moli.
Eu si altii de pe forum am trecut de la Elf la Liqui Moli si se aude, in primul rand diferenta.
Motorul merge mai silentios cu el.
3. Intervalul de schimbare pt uleiurile minerale, recomandat de Renault si de mine este de maxim 8000km. wink.gif
4. Utilizeaza tot 15W40 asa cum recomanda fabricantul.


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 6 Feb 2012, 21:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Multam si asta unde este facut dar Castrolu ca pare a fii mai cunoscut .


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 Feb 2012, 23:05
Post #6


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




@TheSting te rog nu iti mai da cu parerea despre lucruri pe care, in mod evident, nu le cunosti.
@yonn77 vezi in carte cat zice francezul, probabil 10k/1an. Daca vezi ca i-a priit TXIul de ce nu continui sa-l folosesti, ce importanta are unde e facut? Crezi ca Elful se face la Lubrifin de ieri?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 6 Feb 2012, 23:11
Post #7


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




R19/16V : Nu inteleg care este problema ta? Omu a pus o interbare la care are dreptul oricine sa-si dea cu parerea, iar el isi selecteaza singur raspunsurile, eu am spus ce folosesc eu, si in nici un service din lumea asta nu iti va zice sa schimbi uleiul la 5.000 km, asa ca nu inteleg unde mi-am dat cu parerea aiurea?
Si sa zicem ca as fii dat un sfat eronat, tot nu ai nici un drept sa-mi faci atac la persoana doar pt ca ai mai multe cunostinte decat mine, poti explica si frumos fara a-ne vb de parca suntem niste copii de 3 ani , nu este prima data cand faci acest lucru unui user, invata sa ai un pic de respect nu este nevoie sa-te porti cu noi de parca am fii niste copii infantili, este un forum deschis tuturor unde toata lumea are voie sa-si dea cu parerea.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 6 Feb 2012, 23:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Nu are rost sa va certati console.gif dar afara de elful asta romanesc ceva nemtesc compatibil care se gaseste pe la noi ?


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 7 Feb 2012, 08:56
Post #9


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(yonn77 @ 6 Feb 2012, 23:34)
Nu are rost sa va certati  console.gif dar afara de elful asta romanesc ceva nemtesc compatibil care se gaseste pe la noi ?
*



Eram dator cu un raspuns:

Liqui Moli este fabricat in Germania. smile.gif

Cu Castrol ai grija sa nu iei teapa cu fake-uri, la bidonul de 5L excl.gif

Recomand Liqui Moli. wink.gif



--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 16 Feb 2012, 14:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut da de uleiul asta ce ziceti este facut in Franta http://uleideulei.ro/elf-sporti-txi-15w40-5-litri-p-531.html ! Flacaul care-l vinde spuna ca da. dry.gif

This post has been edited by yonn77: 16 Feb 2012, 14:38


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 16 Feb 2012, 14:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




daca il iei din targ o sa fie facut in drum spre vapor... daca il iei din magazin e posibil sa fie original. sa te uiti dupa sigla aia de siguranta(ca la cd-uri,casete) aia iti confirma originalitatea. daca e original si scrie pe el ca e facut in franta e posibil sa fie adevarat.dar cu ce te ajuta daca e facut in franta sau in romania ? oricum nu stii ce are in el...

This post has been edited by andishors: 16 Feb 2012, 14:44


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 16 Feb 2012, 17:01
Post #12


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(yonn77 @ 16 Feb 2012, 14:31)
Salut da de uleiul asta ce ziceti este facut in Franta http://uleideulei.ro/elf-sporti-txi-15w40-5-litri-p-531.html    ! Flacaul  care-l vinde spuna ca da. dry.gif
*



Eu nu bag mana in foc pentru ce scrie pe acel site. happy.gif

QUOTE(andishors @ 16 Feb 2012, 14:43)
daca il iei din targ o sa fie facut in drum spre vapor... daca il iei din magazin e posibil sa fie original. sa te uiti dupa sigla aia de siguranta(ca la cd-uri,casete) aia iti confirma originalitatea. daca e original si scrie pe el ca e facut in franta e posibil sa fie adevarat.dar cu ce te ajuta daca e facut in franta sau in romania ? oricum nu stii ce are in el...
*



Corect!

wink.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 16 Feb 2012, 22:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




QUOTE(andishors @ 16 Feb 2012, 14:43)
posibil sa fie adevarat.dar cu ce te ajuta daca e facut in franta sau in romania ? oricum nu stii ce are in el...
*


M-ai incape indoiala calitatea romaneasca la produse fata de cea din vest? (nu sti vorba romaneasca" las ca merge si asa ") Calitatea brandurilor produse in balcani este indoielnica fata de cea din tarile civilizate mad.gif (de la cafea ,ulei,pana la masini aparaturi etc..)


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 16 Feb 2012, 22:26
Post #14


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(yonn77 @ 16 Feb 2012, 22:14)
Mai incape indoiala calitatea romaneasca la produse fata de cea din vest? (nu sti vorba romaneasca" las ca merge si asa ") Calitatea brandurilor produse in balcani este  indoielnica fata de cea din tarile civilizate mad.gif (de la cafea ,ulei,pana la  masini aparaturi etc..)
*



De acord cu tine.
De aceea nu inteleg de ce mai cauti informatii despre uleiul Elf, sincer, unsure.gif

Cumpara Liqui Moli despre care ai garantia ca e fabricat in Germania sau Aral (idem) si ai scapat de aceasta grija (a uleiului despre a carei calitate nu esti sigur -> Elf-ul de la noi) wink.gif

Sau fa ce poti si afla daca Elf-ul vandut in Franta e Made in France sau tot "EU" (Ro) tongue.gif

...parerea mea happy.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 17 Feb 2012, 15:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




QUOTE(yonn77 @ 16 Feb 2012, 22:14)
M-ai incape indoiala calitatea romaneasca la produse fata de cea din vest? (nu sti vorba romaneasca" las ca merge si asa ") Calitatea brandurilor produse in balcani este  indoielnica fata de cea din tarile civilizate mad.gif (de la cafea ,ulei,pana la  masini aparaturi etc..)
*



Nu vreau sa cred ca tot ce e produs in romania e de proasta calitate, comparativ cu vestul. Calitatea unui produs o poti determina facand o asociere corecta intre produsul respectiv si mediul pentru care a fost gandit. De exemplu: daca iei cel mai bun ulei(fabricat unde vrei tu: franta germania...) si il pui intr-un motor "mort" nu o sa faca treaba mai buna decat cel mai ieftin ulei facut in romania sau in china...
In romania inca se fac produse de calitate, dar sa fii sigur ca produsul respectiv e facut si nu doar etichetat aici.(ca sunt si exceptii e partea a 2-a, dar nu vreau sa cred ca orice e facut aici e de proasta calitate)
Cred ca cele care au ca piata de defacere tara noastra sunt de calitate indoielnica. cele facute pentru export nu mai au parte de acelasi "tratament".

This post has been edited by andishors: 17 Feb 2012, 15:16


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 18 Feb 2012, 19:34
Post #16


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(andishors @ 17 Feb 2012, 15:11)
Nu vreau sa cred ca tot ce e produs in romania e de proasta calitate, comparativ cu vestul. Calitatea unui produs o poti determina facand o asociere corecta intre produsul respectiv si mediul pentru care a fost gandit. De exemplu: daca iei cel mai bun ulei(fabricat unde vrei tu: franta germania...) si il pui intr-un motor "mort" nu o sa faca treaba mai buna decat cel mai ieftin ulei facut in romania sau in china... 
In romania inca se fac produse de calitate, dar sa fii sigur ca produsul respectiv e facut si nu doar etichetat aici.(ca sunt si exceptii e partea a 2-a, dar nu vreau sa cred ca orice e facut aici e de proasta calitate)
Cred ca cele care au ca piata de defacere tara noastra sunt de calitate indoielnica. cele facute pentru export nu mai au parte de acelasi "tratament".
*



Este opinia ta.
Ai tot dreptul la ea. smile.gif

Totusi cred ca suntem marea majoritate, de aici, de acord cu faptul ca produsele fabricate intr-o tara care are traditie de mai mult de 100 ani in industria auto nu se pot compara cu cele fabricate intr-o tara ca Romania care de abia face 50 de ani de cand a debutat in acest domeniu.

Poate termenul traditie va spune ceva blush.gif laugh.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 3 Mar 2012, 13:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Pana la urma i-am pus tot elf sporti 15w 40 (made in rom) mellow.gif si filtru renault . Pe bidonul de castrol nici nu scria tara unde este imbuteliat si era si mai scump blink.gif . Macar pe uleiul asta sti sigur ca e facut la brasov si data fabricatiei etc... Cu uleiul nou schimbat vad ca se incinge motorul mult mai greu biggrin.gif . Cred ca mai mult de un an nu-l tin chiar daca fac 4-5 mii de km . Celalat care l-am scos era negru ca pacura wacko.gif si nu are mai mult de 2 ani (5000 km).

This post has been edited by yonn77: 3 Mar 2012, 17:25


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 3 Mar 2012, 19:30
Post #18


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Foarte bine.
E alegerea ta. wink.gif

Cat despre intervalele recomandate de cunoscatori (nu de la noi) laugh.gif pentru schimbarea uleiului de motor la autoturismele "vechi" (asa cum sunt denumite la noi) se recomanda daca vrei sa te bucuri cat mai mult timp de motorul tau, fara reparatii capitale dese, inlocuirea la 6 luni, INDIFERENT DE RULAJUL MASINII excl.gif

In acelasi timp, este cunoscut de altfel, faptul ca orice ulei, pastrat si in ambalajul originla, sigilat, isi pierde din proprietati dupa UN AN excl.gif

Cei care recomanda cu caldura inlocuirea uleiului la masinile din aceasta generatie ('80-'90) la 10 000 km sau 7500 km (mai rar la noi) va doresc numai binele motoarelor voastre sau mai au de invatat laugh.gif



--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Mar 2012, 22:35
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Turbo ... in manualul de R25 la mine scrie asa: 7500 km sau un an pentru ulei 15W40 si 10.000 km sau 1 an pentru ulei 10W40, interval care l-am si respectat .... ca doar era recomandarea producatorului ..

Si cu uleiul isi pierde din proprietati dupa 1 an ... nu stiu ce sa zic ... in Vest se practica de multa vrem intervale de revizii la 30.000 km sau 2 ani .... masini care ulterior ajung la noi si mai merg mult si bine ... si ma gandesc ca nu ar pune asa intervale daca uleiul ar fi afectat ...

This post has been edited by cj98czh: 3 Mar 2012, 22:37


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 4 Mar 2012, 10:30
Post #20


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(cj98czh @ 3 Mar 2012, 22:35)
Turbo ... in manualul de R25 la mine scrie asa: 7500 km sau un an pentru ulei 15W40 si 10.000 km sau 1 an pentru ulei 10W40, interval care l-am si respectat .... ca doar era recomandarea producatorului ..

Si cu uleiul isi pierde din proprietati dupa 1 an ... nu stiu ce sa zic ... in Vest se practica de multa vrem intervale de revizii la 30.000 km sau 2 ani .... masini care ulterior ajung la noi si mai merg mult si bine ... si ma gandesc ca nu ar pune asa intervale daca uleiul ar fi afectat ...
*



Voi scana o pagina din carnetul de service al 25-ului meu Turbo-DX unde vei vedea si tu ca intervalele de service - revizii (in care este inclus si schimbul de ulei) sunt de 7500km.

Din 7500 in 7500.

Nu mai mult.

In ceea ce priveste proprietatile uleiurilor nu voi discuta acum cu tine intrucat nu te voi convinge oricum sa intelegi acest aspect.

Eu i-am sfatuit pe cei care doresc sa aiba maximul de viata al motorului lor, sa schimbe uleiul de motor la 6 luni si maxim 7500km daca nu mai des.

Oricum aici, in Romania acestia sunt atat de putini incat nu cred ca merita sa ma adresez. wacko.gif

Daca ar fi asa cum afirmi tu ar cumpara occidentalii masini de la noi nu invers (daca la noi sunt atat de bine intretinute). laugh.gif

This post has been edited by turbodxman: 4 Mar 2012, 10:31


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 17 Aug 2013, 14:57
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Am schimbat si eu azi filtrele si uleiul biggrin.gif . I-am pus: - filtru de ulei bosch 16 lei,filtru de aer purflux 28 lei si ulei tot elf sporti 15w40 75 lei bidonul de 4 litri un litru am m-ai avut in portbagaj. I-as fi bagat liqui molly ala aditivat dar costa aproape dublu la pret. Vad ca si cu elful asta i-a priit tongue.gif nu au fost probleme (cand i-am dat drumul la cel vechi era negru ca pacura) .


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 20 Aug 2013, 12:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




I-am turnat si un recipient de aditiv liqui moly mos2 de 300ml (35 lei)in motor si am observat ca tot nu reduce din zgomotul motorului dry.gif . Nivelul la ulei este aproape de maxim pe joja o fii bine sa-l las asa? rolleyes.gif

This post has been edited by yonn77: 20 Aug 2013, 13:04


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault19tse
post 20 Aug 2013, 14:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 8 April 07




daca este intre reperele de pe joja, nu e problema.
dar depinde si de semeringurile de la axa cu came, vilbrochen, etc cat de uzate sunt...in principiu nu ar tb sa fie probleme.

legat de aditivi, eu unul resping tot ceea ce nu este prevazut de fabricant...
daca fabricantul nu specifica faptul ca la un anumit nr de km trebuie sa se adauge aditivi in benzina/ulei/lichid racire/lichid frana/lichid servo atunci de ce as face-o ?

sucees,
Adi.


--------------------
Renault 19&21 19TXE,1916V,19Cabrio16V,21Baccara
Colectionar si restaurator de Renault19 si Renault21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 21 Aug 2013, 19:16
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Ms! si totusi aditivul liqui moly a m-ai luat din zgomotul tachetilor tongue.gif . Are dreptate turbodxman uleiul Liqui Moly mos2 este peste uleiul Elf ! (cel putin la motoarele uzate)

This post has been edited by yonn77: 21 Aug 2013, 19:18


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 22 Aug 2013, 20:37
Post #25


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Daca nu il utilizam la fiecare din cele 3 masini pe care le detin, de 2 ani deja, nu va sfatuiam.
In conditiile in care 25-ul numai cu Elf Turbo Diesel 15W40 a functionat, de nou. wink.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:46
Dacia