Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motoras FAR Clio Symbol 2005 - 60kw, Informatii

sahuganyaosi
post 14 Nov 2018, 11:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 November 10




[B]va salut cu respect[B]


Am un Clio Symbol 2005 1.5 DCI 60 kw cumparat in urma cu aproximativ 1 an

Am observat ca pe partea dreapta masina candva fusese lovita si asa am sunat fostul proprietar care mi-a si confirmat acest lucru spunendu-mi ca nu a fost prea rau ...decat aripa si farul dreapta , farul fiind schimbat cu unul nou... Ce ma nemultumeste este faptul ca eu am cumparat un motoras pentru reglare far ( am taiat firele , le-am cositori...izolat etc) l-am montat , acesta functioneaza perfect , dar culmea nu actioneaza nimic la far .... Am demontat motorasul din stanga si am observat ca are un plastic in gaura unde intra motorasul , probabil ca in acesta motorasul inpinge , iar cel din dreapta nu are acest plastic.....



Nu stiu daca are sau nu acel plastic in care inpinge motorasul.....daca se poate pune sau nu acel plastic.... pentru ca sincer nu am gasit nici unde vre-o informatie despre acesta...


Multumesc anticipat


Attached thumbnail(s)
20181113_144001.jpg ( Size: 633.41k ) Number of downloads: 93


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 DCI 60kw - 82cp 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Nov 2018, 15:06
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Probabil ca farul schimbat nu este făcut pentru reglaj electric....sau tija de acționarea a căzut dacă nu s-a introdus la montare extremitatea sferică.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sahuganyaosi
post 17 Nov 2018, 19:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 November 10




Sincer nu stiu dsp ce extremitate sferica vorbesti.....cat dsp tija ... daca vorbesti de tija pe care motorasul o are....acesta o are , exista acea tija pe care o poti regla...numai ca aceasta nu are in ce sa inpinga aceasta i problema....ca nu stiu exact daca acel plastic trebuie sau se poate monta in far sau farul vine cu acel plastic , iar daca a venit cu plasticul ala....unde o fi ? Pot monta alt plastic ?
Cineva care are un far spart cred ca ne ar putea ajuta foarte mult prin desfacerea acestuia si facute cateva poze pt cei care nu stiu exact cum stau treburile ...😉


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 DCI 60kw - 82cp 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MisuSYM
post 18 Nov 2018, 00:33
Post #4


Fan Diesel


Group: Members
Posts: 97
Joined: 27 December 16
From: Galati




"Tija" de pe motoras are in varf o "bila" care trebuie introdusa pe canalul ala alb din poza ta, si apoi impinsa in sus. Eu am reusit sa montez un astfel de motoras fara experienta si fara sa dau bateria jos, in conditiile in care mecanicul care mi-l demontase si uitase sa il puna la loc a demontat si bateria. Trebuie o mana subtire si putina vointa, intra mai greu pe ghidaj dar o sa simti cand ajunge pe pozitie.


--------------------
Renault Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sahuganyaosi
post 18 Nov 2018, 08:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 November 10




MisuSYM eu vorbesc exact despre acel plastic care are canalul alb (cel din poza) , la unul dintre faruri este inexistent....adica partea dreapta , cel din stanga este ok si functioneaza ok .

This post has been edited by sahuganyaosi: 18 Nov 2018, 08:23


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 DCI 60kw - 82cp 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:41
Dacia