Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La cati km e bine sa schimbam uleiul si filtrul, Stiu la cat scrie in carte dar treaba sta altfel

Mr_X
post 7 Jan 2017, 15:40
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




QUOTE(gastorro @ 7 Jan 2017, 12:48)
Mesajul asta ^ imi spune ca nu i-ai citit proprietatile.. asa ca le-am adus mai aproape:

"TSL is a pure liquid without solids such as PTFE (Teflon), MoS2 (molybdenum) or graphite, which can cake, clog and/or settle.
TSL is fully absorbed by the oil and carried by the oil flow to the surfaces to be lubricated, where the electropolar molecules react
under stress and form a synergetic bond with metal.
This bond is virtually unbreakable."


Eu nu va spun sa faceti ca mine ci doar ce am facut/experimentat personal.
*



Ne spune că nu conține nimic din substanțele de pe lista "rea", dar nu zice ce e de fapt. Bănuiesc că din motive evidente de proprietate intelectuală, să nu le fure competitorii poșirca magică.

Dar hai să mai punem de pe site-ul lor și să analizăm puțin:

"Surfaces lubricated in this way are thus impenetrable, smooth and stable, which will significantly reduce friction"

Suprafețe impenetrabile... pe bune?!


"Excellent Qualities.
Fuel saving, fuel and energy savings of 10% – 15% are possible. Many cases have proven this.
Lowers maintenance costs. Reduces friction and consequently wear. Thanks to TSL engines and machinery last considerably longer.
Protects against pollutants. The unbelievably strong coating that TSL forms on the surface of the metal is not affected by pollutants.
Protects against temperatures of up to 315° C. Prevents damage due to cold starts. Scientific research has proven that 70% of the wear to the engine takes place during a “cold”start. TSL prevents this.


Dovezi? Nu avem nevoie, dacă scrie pe net, trebuie să fie adevărat. Parol!

Este marketing BS 100%. În mod normal, pierzi doar banii pe produs: dai 30 euro, nu-i bun, îi bagi în mă-sa și gata. Numai că în cazul aditivilor, ăia 30 euro îi bagi într-un motor de 500-1000 euro (sau mai mult).

PS: Pentru cei care vor să studieze produsul: Aditiv TSL

This post has been edited by Mr_X: 7 Jan 2017, 15:41


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 9 Jan 2017, 12:48
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Descrierea TSL-ului meu seamana (ca nu's sigur..) cu a astuia, care este Potassium Nanoborate lubrication .. si da mai multe detalii din ce este facut..

9 Jan 2017, 15:37:
Cred ca am luat tzeapa cu aditivul asta ! (desi motorul este mai linistit la relanti, nu observ o imbunatatire in consum)
Testerul asta poate fi manipulat atat de mult, incat pana si samponul Head & Shoulders poate fi evidentiat ca fiind "mai bun decat Mobil1" !
Uite:
YouTube: Exposing the "One Arm Bandit" tester
Escrocii americani au adus ticalosia/publicitatea pe noi culmi cu testerul asta ^ ! (= Andi Moisescu mai are de invatat) .
Datorez bere acum...

This post has been edited by gastorro: 9 Jan 2017, 15:37


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Jan 2017, 15:40
Post #63


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(gastorro @ 9 Jan 2017, 12:48)
Cred ca am luat tzeapa cu aditivul asta ! (desi motorul este mai linistit la relanti, nu observ o imbunatatire in consum)
*



up.gif up.gif Pune un ulei bun, filtre bune si lasa solutiile minune ca vrei sa faci un lucru bun, dar de fapt ii faci rau.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
passaris_c
post 9 Jan 2017, 18:29
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 19 December 12




...si fii si tu mai rezonabil cu Meganelul. Nu-l mai schimba pe ulei chiar la 3000-3500 km ca pana la urma chiar strici filetul la busonul de golire al baii de ulei (asta daca nu-l scoti cumva prin metoda vacuum). big_wheel.gif Acorda-i un pic de incredere... smile.gif

This post has been edited by passaris_c: 9 Jan 2017, 18:35


--------------------
renault megane 2.2 sedane 16.16V + GPL, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 10 Jan 2017, 05:42
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Uleiul pe care-l pune el este mineral, nu sintetic. În condițiile astea face foarte bine că-l schimbă la 3500 km.

Ideal ar fi să pună un ulei sintetic (ce recomandă producătorul) și să-l schimbe la 10.000 -15.000 km.



--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jan 2017, 08:14
Post #66


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Mr_X @ 10 Jan 2017, 05:42)
Uleiul pe care-l pune el este mineral, nu sintetic. În condițiile astea face foarte bine că-l schimbă la 3500 km.
*




Hai ma da-l dracului de schimb la 3500 km ... chiar si cu un 10W40 ... Meganul pana a ajuns la mine a avut schimburi facute in reprezentanta la 20.000 km (4 la numar) si s-a folosit doar Elf 10W40.

Dupa ce l-am luat eu i-am pus 5w40 tot Elf si l-am dat la 200.000 km ... mrge brici si acum si are vreo 250.000 km ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
passaris_c
post 10 Jan 2017, 08:45
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 19 December 12




Am mai zis eu ca nu-i bai ca daca schimbul se face la max. 3500 km poate merge si cu Floriol...sau de la Bunica...Asa ne place sa ne complicam cateodata cand lucrurile stau atat de simplu!? A devenit molima...Personal ma opresc aici.
Cu stima.

This post has been edited by passaris_c: 10 Jan 2017, 08:46


--------------------
renault megane 2.2 sedane 16.16V + GPL, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 4 Nov 2017, 20:39
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am o intrebare.
Ieri am schimbat uleiul de motor si bineinteles odata cu el si filtrul de ulei.
Am pus aceeasi marca de filtru pe care o folosesc mereu(Purflux).
Am observat ca unele filtre de ulei sunt mai inalte la carcasa iar altele mai turtite, adica nu sunt putin mai alungite.
Cele mai inalte par mai mari si in interior.
Care este diferenta intre ele si care lucreaza mai bine?
Posibil cele mai inalte?
Mie asa imi pare ca merge mai bine motorul, sau este placebo ?


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Nov 2017, 10:33
Post #69


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Filtrele de ulei erau mai mari cu cativa ani in urma....dar probabil din motive de economie in prezent si-au redus dimensiunile exterioare.
Se zice ca cu cat e mai mare exteriorul cu atat este si capacitatea de filtrare mai importanta.....pentru ca contine mai mult element filtrant.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 26 Aug 2018, 18:16
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Am o surpriza pentru iubitorii de Mobil1 si Castrol... aici
Nici unul din uleiurile vandute de Castrol, Mobil1 si altii ca "Fully Synthetic" , NU sunt cu adevarat 100% sintetice !!!
Adjectivul asta full sau fully si-a pierdut notiunea matematica de 100% de cand un judecator american a dat castig de cauza lui Castrol in 1999..
http://xtremerevolution.net/a-defining-mom...nts-world-1999/
Practic, peste 80% din ce este in bidonul ala "Fully Synthetic" vine de la mama natura (petrol), adica nu-s molecule mesterite de om ! (cum ar fi teflonul)

This post has been edited by gastorro: 26 Aug 2018, 19:11


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:50
Dacia