Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spalare masina, Cum e mai bine sa speli masina?

DRD
post 22 Feb 2008, 16:45
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Asta e o lancie
cea cu care dai spuma pe masina.

Crisxx:nu te lasa influientat de termeni.Spuma "activa" este tot un sampon auto,isi primeste numele de la faptul ca actioneaza si "mananca" mizeria de pe masina. Termenul este folosit doar la noi in tara,pe afara nu am auzit nimic de genu "active foam..." doar sampon auto si degresant.

red_dog: uite aici un ghid bun pentru spalarea si uscare masinii.

http://www.autopia-carcare.com/inf-wash.html


Eu m-am ocupat cu asa ceva la masina mea si am ramas prost cand am vazut cata mizerie ramane pe masina chiar si dupa ce o speli de 3 ori.
In tari mai rasarite nu se mai foloseste de mult pielea de caprioara,s-a optat pentru produse cu microfibre.La noi in tara sunt inca folosite pentru ca sunt ieftine,romanii nu stiu de alte metode si chiar daca stiu nu gasesc sa cumpare,totul trebuie importat.

This post has been edited by DRD: 22 Feb 2008, 16:51


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 22 Feb 2008, 18:05
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




nu e vorba ca ma las influentat de termeni.pur si simplu ma refer strict la denumire.daca tu consideri ca,daca te duci intr-un magazin si ceri sampon auto iar vanzatorul se va grabi sa-ti livreze spuma activa,te inseli amarnic.Normal ca in definitiv spuma activa este tot un sampon(detergent),ca doar au acelasi rezultat in final,curata masinuta,nu?Numai ca difera metoda de folosire. Iar faza ca numai la noi se denumeste "spuma activa"asta e.Deocamdata traim in Romanica si de-aici ne cumparam produsele.Prea ne grabim sa copiem tot ce se aude sau se face afara...macar de-am "importa"ce e mai bun,dar din pacate....(suna a nationalism,nu?)
Oricum,multumesc ca m-ai "luminat"cu termenul"lancia".Chiar nu stiam despre ce e vorba.

In alta ordine de idei,chiar azi am cumparat de la mafra,spuma-detergentul-samponul(cum sa denumesc pt a nu gresi???).Este la bidon de 5 l.Se dilueaza 1l de solutie la 10 l de apa.
Problema e ca mi-am cumparat si un "pistol"cu presiune pt spalare,scula care are si un rezervor care se ataseaza la "spalator"
Intrebarea mea-pentru cine se pricepe si are rabdare sa explice_e urmatoarea:Cum procedez sa folosesc spuma activa in rezervor?Ce dilutie sa folosesc,daca pun numai solutie concentrata in rezervor si se amesteca ea cu apa in momentul folosirii"pistolului"?Sau pot sa "trag"apa dintr-o galeata in care am solutia activa amestecata cu apa?
Rog indurare si rabdare pentru explicatii.....


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 22 Feb 2008, 18:14
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi ce sa intelegi din ,,lancia,, cand nu exita in limba romana acest cuvat. Exista lance daca vrei, in contextul de mai sus ar fi ,,lancea,, echivalent. zic si eu pt ca nu mi se pare o exprimare fericita.




--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 22 Feb 2008, 19:37
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




M-dat imi cer scuze am gresit eu acolo,am tradus direct din engleza...

Crisxx: diluarea de 1L la 10 L de apa este mult prea mare,de obicei trebuie sa scrie raportul de dilare pe eticheta de la bidon.In legatura cu folosirea: in functie de cat de mare e rezervorul "pistolului",eu iti recomand ca pui cam 2 cm de sampon,spuma...si restul sa completezi cu apa calduta sau calda,dupa care infilezeti rezervorul.Acum cantitate de spuma obtinuta depinde de performanta "pistolului si de puterea de spumare a samponului.

Eu mi-am cumparat sampon sonax si am pus doua capacele la 10L de apa si a fost ok.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 22 Feb 2008, 20:20
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




asa scrie pe eticheta.1l solutie la 10 de apa
P.S.vezi ca ti-am scris pe PM.daca esti amabil sa-mi raspunzi....


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 22 Feb 2008, 21:28
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Auziti, cei care va spalati masinile la OMV,de ex., optati si pt. spalare sasiu sau nu, ca poate intra apa pe la vreun contact ceva? Da' polisare umeda top wax? Mersi


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 22 Feb 2008, 21:32
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




poate ceruire umeda.....daca asta vroiai sa scri,iti pot spune ca e chiar vax.daca vrei sa faci o treaba adevarata,ceruieste-o cum scrie la carte si nu prostreala aia care o fac baietasii aia pe la spalatorii.parerea mea.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 22 Feb 2008, 21:34
Post #38


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Solon @ 22 Feb 2008, 12:23)
Sa inteleg ca tu stai vreo 3 ore sa-ti spele masina! icon_mrgreen.gif
Da domnule, asta da grija pentru masina!
*



Cam o ora biggrin.gif


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 22 Feb 2008, 22:42
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




QUOTE(Mutzunache @ 22 Feb 2008, 21:34)
Cam o ora  biggrin.gif
*



Nici o rusine biggrin.gif daca aveam curte stateam si 3 ore numai sa iasa bine.

SwatKat:Treaba cu ceara calda/umeda cum vrei tu sa ii zici,am vazut si eu mai multe variante....este o prostie, practic este numai o emulsie care imita protectia oferita de ceara numai ca tine maxim 1 zi.

This post has been edited by DRD: 22 Feb 2008, 22:43


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 22 Feb 2008, 22:43
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(Crisxx @ 22 Feb 2008, 21:32)
poate ceruire umeda.....daca asta vroiai sa scri,iti pot spune ca e chiar vax.daca vrei sa faci o treaba adevarata,ceruieste-o cum scrie la carte si nu prostreala aia care o fac baietasii aia pe la spalatorii.parerea mea.
*




Eu ma refeream NUMAI la ce se ofera la spalatoria automata OMV. Si acolo scrie polisare umeda cu Top WAX. Ce o fi, nu stiu, de aia va intreb. Si de aia v-am intrebat si de spalare sasiu...

PS. Scriam de pe mobil, asteptam la coada... si la o masina in fata mea s-a stricat aparatu'.... mad.gif mad.gif
si maine tre sa ma duc la o nunta... si noroiul e de un deget.... mad.gif mad.gif
Unde mai e OMV automat in Bucuresti?


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 23 Feb 2008, 09:47
Post #41


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




Exista diferente intre spuma activa si sampon. Spuma activa este foarte concentrata(avand dilutie de pana la 0.05%) iar samponul auto se foloseste ca atare(sau cu o dilutie mica).
La spuma activa de la Karcher dilutia este de 0.05% si spun asta pentru ca asa ceva vand deci nu vorbesc din auzite.


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 23 Feb 2008, 09:56
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




deci banuiesc ca daca vinzi spuma activa te pricepi la ce vreau sa te intreb ,deci,dilutia de 1l solutie la 10 l de apa recomandata de mafra pt spuma activa vanduta de ei ti se pa re ok?ca asa scrie pe eticheta...eu o sa respect cerintele producatorului,dar nu vreau sa prepar un pisvaiter care sa nu curete ca lumea.daca cresc concentratia de exemplu la 2l sol la 10l de apa ce ar putea sa se intample rau?
Astept explicatii.ms.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 23 Feb 2008, 10:33
Post #43


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




Daca asta e dilutia recomandata de producator iti recomand sa o respecti pentru simplul motiv ca daca o faci mai concentrata s-ar putea sa atace lacul, sa matuiasca farurile si stopurile, sa atace ornamentele de crom (daca exista), sa atace causiucul de la chedere si garnituri si lista poate continua.
Nu am vrut sa te sperii dar la Karcher de exemplu solutia ca atere arde tot ce intalneste in cale inclusiv si pielea umana, de aceea exista acest coeficient de dilutie.

Eu personal folosesc detergent auto cu dilutie mai mica.Spuma se recomanda spalatoriilor in special celor care folosesc utilaje de dozare automata, pentru ca acei baietandri din spalatoriile de cartier mai ales, fac dilutia cu spuma activa di ochi in diverse recipiente.
Eu din oferta Karcher prefer sa recomand RM803(Insectan) pentru cei care cunosc, este un detergent mai concentrat care are avantajul ca dizolva si neplacutele insecte din timpul verii.

This post has been edited by romeod: 23 Feb 2008, 10:38


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 23 Feb 2008, 10:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




am inteles.ms. mult pt raspuns.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeod
post 23 Feb 2008, 10:39
Post #45


Romeo


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 November 07
From: Bucuresti




Cu placere.


--------------------
Renault Clio 2003 - B 94 RVR
Am bani de dat, am datorii la stat.........................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 24 Feb 2008, 17:38
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




Azi am probat "spuma activa"de la mafra...dezamagire totala.Nici urma de spuma,desi,la un moment dat,am renuntat s-o mai diluez ci pur si simplu am umplut rezervorul de plastic al aparatului de spalat ,lasand sa se dilueze singura prin presiunea apei care curge prin lance.
De ce imi era teama,nu am scapat.A rezultat o stropeala mai mult apa,nicidecum efectul ala de pasta de ras care ar fi trebuit sa ramana pe masina...
No coment!!!

This post has been edited by Crisxx: 24 Feb 2008, 17:41


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 24 Feb 2008, 18:59
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




La mine spalatul masinii dureaza 10 min. La spalatorie, ca la bloc n-am unde.
Eu nu-i las sa-mi stearga masina.
Mai intai o uda, dupa aia spuma, dupa aia iar apa, ceara, iar apa.
Le zic doar sa-mi stearga pragurile.

Dupa aia blana. 30 sec cu 70-80km/h si aproape s-a uscat. biggrin.gif

Nu de alta, dar carpele alea sunt universale... Se sterg zeci de masini cu aceleasi carpe... Tot alea se folosesc si la praguri, jante...etc...



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 26 Feb 2008, 16:19
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




am gasit prosoape cu micro fibre excl.gif da acum cine ma sfatuieste si pe mine cum sa scap de zgarieturile alea fine gen panja de painjen sad.gif ?nu sunt multe mai ales pe plafon nu sunt aproape de loc cu cera o merge?


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 26 Feb 2008, 17:33
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




poti incerca cu polish de calitate,de exemplu de la Sonax(www.magazinpiese.ro).Uita-te la gama extreme.depinde acum cat de pronuntate sunt zgarieturile.Intra pe forumul de acolo si o sa-ti raspunda cel ce se ocupa de vanzari.eu asa am facut si sunt f.multumit de produsele pe care le-am luat de la ei.
Bafta.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 26 Feb 2008, 17:44
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




mi=e mila sa dau cu polish ce dreaq are 2 luni wacko.gif prefer sa le las asa si sa o dau la un 1an ori cum mai caut recomand ori cum levete du micro fibre sunt super tari wub.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 26 Feb 2008, 18:07
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Si totusi, DRD, cum obtii spuma aia de invidiat, caci nici eu nu reusesc, ca si Crisxx, si am o masina sub presiune Bosch aquatak 1200 plus. Indiferent de concentratia de sampon aleasa rezultatul este acelasi. Sa fie oare de vina faptul ca dilutia ai facut-o cu apa calda? Nu-mi explic deloc. Am luat 2 sampoane auto (Turtle wax cu ceara apoi un Karcher fara ceara), crezind ca ele sunt de vina, dar rezultatul este un mare fissss. Am dat cca 150RON pe sampoane si nici un rezultat. Sunt revoltat!!!!! Instruieste-ne si pe noi ca este pacat de atata investitie. Cu respect, 95 PUF sad.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 26 Feb 2008, 18:33
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




pai parca ziceai ca vrei sa scapi de zgarieturi...ce daca are 2 luni???polish-ul de care iti vorbeam nu ataca lacul,asa ca...faci cum doresti.eu ti-am dat o solutie,tu alegi.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grozadan
post 26 Feb 2008, 18:40
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 April 04




QUOTE(red_dog @ 26 Feb 2008, 19:44)
mi=e mila sa dau cu polish ce dreaq are 2 luni  wacko.gif prefer sa le las asa si sa o dau la un 1an ori cum mai caut recomand ori cum levete du micro fibre sunt super tari  wub.gif
*


aici gresesti..si se greseste foarte mult.Un polis bun dimpotriva iti va proteja masina.Aveai sanse mult mai mici sa-ti apara cerculetele daca foloseai o ceara cum ai cumparat masina.Nu ceara de aia ce da in spalatorie ca aia e apa.Acuma chiar nu vreau sa fac reclama dar puteai incerca o ceara solida..
revenind la a 2a chestiune..ar trebui sa vezi cum arata vopseaua la nivel micro..si ai intelege de ce un polis adecvat ii ofera mai multa protectie decat nimic.Un polis bun va face vopseaua fara crapaturi(la nivel micro,evident),fara denivelari incat mizeria sau altele vor curge..de ex ce vindem noi,Sonax,din gama extreme(www.magazinpiese.ro) sunt polisuri cu ceara.Deci nu are de ce sa-ti fie mila dimpotriva..succes orice ai alege! daca ai timp uita-te pe pagina sonax,oficiala,o sa vezi niste filme acolo..

This post has been edited by grozadan: 26 Feb 2008, 18:42


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y
post 26 Feb 2008, 18:47
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




jet cu apa calie ... si dupa spuma activa biggrin.gif
dureaza cam 45 de min cu tot cu sters 30 min spalat bine cu jetu bosch aquatak si 15 min sters atent in detaliu cu piele de caprioara smile.gif asta e valabil cand am timp / chef
cand sunt pe fuga sau fara chef 10-12 min jetu pe ea si e ca noua biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 26 Feb 2008, 19:28
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Cantitatea de spuma obtinuta depinde de concentratia spumei,calitatea lancei cu care vine aparatul si raportul de diluare.Acum in cazut vostru cred ca este cam slaba lancea(atasamentul cu reverzor) cu care vine aparatul si samponul folosit.
Doar ati vazut si voi cred ca de sute de ori la spalatorii ce spune iese din lancea aia si nu fac nimic special,dar,cel putin unde merg eu au lance "aftermarket" de obicei nu sunt integral din plastic cum sunt cele originale.

Eu va sugerez sa luati un sampon concentrat ce la Sonax:
(cel de 18lei)

http://www.magazinpiese.ro/index.php?p=4&cat=2

si ca umpleti rezervorul numai cu sampon.Daca lancea e ok trebuie sa faca spuma indiferent daca e sampon sau spuma activa etc.Daca nu aveti spuma nici asa atunci ori lancea de praf ori nu ati vazut voi un inel sau rotita pentru raportul de diluare,daca puteti puneti niste poze cu lancea si aparatul vostru,poate pot sa va ajut mai mult.

Ps.Asa arata o lance "aftermarket" care se poate cumpara din Anglia.

f_DSC00754m_b2a68a1.jpg

Acum va rog sa nu ma intelegeti gresit,eu nu fac reclama la nici o firma sa produs si nu contest capabilitatile voastre de folosire a aparatului cu presiune,doar incerc sa va ajut cu ce pot.


red_dog: nu e nici o graba cu polisharea,dar trebuie facuta mai repede sau mau tarziu pentru binele masinii tale,deci daca nu ai facut acum nu e nici un motiv sa te sperii.
Pentru uscare eu folosesc numai prosoape cu microfibre si iti recomand sa faci la fel.

This post has been edited by DRD: 26 Feb 2008, 19:38


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 26 Feb 2008, 20:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




am comandat spuma activa Sonax.Dupa ce o folosesc revin cu detalii.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 27 Feb 2008, 22:00
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Si eu. Abia astept sa vad si rezultatele. Am comandat si 1 L de spuma activa. Daca nu reusesc sa fac clabuci din belsug, o beau!!!!! biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 27 Feb 2008, 22:06
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




pai si eu am zis la fel...dar inainte de asta o s-o amestec cu aia de la mafra ca sa fie carcalete ohmy.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 27 Feb 2008, 22:10
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Dar eu ca am 2 bidoane de cate 5 L acasa, plus asta care il comand acum.............


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 Feb 2008, 12:20
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




Iti propun sa facem un party atunci...sa deguste si altii din placerile vietii 168.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:33
Dacia