Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imbunatatiri Laguna III, estetice si/sau functionale

madhorsefuzzy
post 1 Jun 2018, 23:32
Post #241


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu ii banuiesc ca:
QUOTE(BigDaddyAdy @ 1 Jun 2018, 23:40)
stiu sa il aprinda, dar nu vor sa o faca.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strungariupaul
post 1 Jun 2018, 23:57
Post #242


Strungariu Paul


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 June 18




Salut baieti,

Am achizitionat si eu acum 2 zile o Laguna 3, dar are nuca jupuita.. gasesc si eu la cineva de pe forum de vanzare nuca???



This post has been edited by strungariupaul: 1 Jun 2018, 23:59


--------------------
Renault Laguna III 2012-2013 - BR95SPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 2 Jun 2018, 00:36
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Salut, te costa cam 70 lei sa o imbraci in piele.

QUOTE(strungariupaul @ 1 Jun 2018, 23:57)
Salut baieti,

Am achizitionat si eu acum 2 zile o Laguna 3, dar are nuca jupuita.. gasesc si eu la cineva de pe forum de vanzare nuca???
*




--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strungariupaul
post 2 Jun 2018, 09:19
Post #244


Strungariu Paul


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 June 18




Nu vreau sa o reconditionez pe cea veche... doresc una noua.. nu prea am gasit pe net.


--------------------
Renault Laguna III 2012-2013 - BR95SPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 2 Jun 2018, 17:57
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Mie nu mi-e clar, vrei una noua sau vrei una SH, din dezmembrari?

Daca vrei una SH, de ce nu o imbraci pe a ta in piele? Sunt convins ca ar iesi mai bine decat una SH.
In alta ordine de idei, ai cutie manuala, sau automata? pe negru sau bej? nuca difera.
Poate ai vrea chiar o nuca de GT...

This post has been edited by BigDaddyAdy: 2 Jun 2018, 18:08


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strungariupaul
post 2 Jun 2018, 18:54
Post #246


Strungariu Paul


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 June 18




Din pacate e si partea superioara afectata nu numai pielea... Ori noua ori SH sa fie.. dar sa nu fie uzata... si pe net nu am gasit. Si este neagra si manuala

This post has been edited by strungariupaul: 2 Jun 2018, 18:55


--------------------
Renault Laguna III 2012-2013 - BR95SPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 3 Jun 2018, 06:33
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




uite aici noua

sau aici


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 3 Jun 2018, 18:57
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza






--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 5 Jun 2018, 23:07
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(mars @ 1 Jun 2018, 21:10)
Am facut test drive cu Megane GT dCi 165. EDC parca accelereaza ceva mai bine in primele trepte, dar mi s-a parut cam “nehotarata” la mers incet, in coloana. Nu am avut loc de facut depasiri in forta, nu am idee cum retrogradeaza EDC in KD.
*



Scuze ca ma bag si eu cu"autobuzul" din semnatura , dar trebuie sa confirm asta.
La coada de la giratorii ,cand eliberez total frana, fara sa ating acceleratia sunt mai rapid decat colegii de trafic . Nu mai zic la mers in coloana pe DN1 . Simt nevoia sa o mai tin din ambreiaj dar trebuie sa tocesc placutele .
Treapta 1 prea lunga (mai ales la rece) 3 si 4 prea scurte cat despre retrogradarea in KD ,o trec mai repede pe manual si retrogradez eu .
Pe drumurile in panta o tin mai bine pe manual si in serpentine deasemenea .
In schimb , si asta-i spala pacatele , daca la plecarea de pe loc D apas acceleratia aproximativ 40-50% si o tin acolo , schimba vioi(sportiv) pana la 6 .
Cat despre costul unui kit de dublu ambreaj EDC sau consum motor e alta poveste .

Drumuri bune sa avem !


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 11 Sep 2018, 13:45
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Trebuie să ai toba finală ( cea dublă) și și poți face urechile de prindere,din punctul meu de vedere nu e greu


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 11 Sep 2018, 13:54
Post #251


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Salutare tuturor,

Vin catre voi cu o intrebare vis a vis de cum se poate trece de la evacuare simpla la cea dubla.

Doresc sa fac aceasta modificare pe Laguna mea si, desi initial parea ceva simplu, am constatat ca nu este chiar asa.

Este vorba despre o Laguna 3 2008 2.0 16v benzina cu evacuare standard ( asemanatoare cu cea de 1.5 dci ).

M-am uitat sub masina si am observat ca imi lipsesc cele doua prinderi pentru suportii de pe tevi. In schimb, sunt 2 gauri de o parte si de cealalta unde banuiesc ca ar mai veni piesa in care se prind suportii ( tampoanele ).

De asemenea, tind sa cred ca exista si o diferenta de diametru intre teava de esapament de la 2.0 16v / 1.5 dci si 2.0 dci.

Va rog, ma puteti ajuta cu urmatoarele detalii:

1. Are cineva o poza detaliata cu prinderea tobei finale duble ? ( in special cu cele doua prinderi ce tin tevile tobei )

2. Aveti idee daca exista diferenta de diametru intre teava de esapament de pe 2.0 benzina si 2.0 dci ?

3. Daca ati facut aceasta operatiune, aveti niste poze cu procesul de inlocuire ?

Orice sfat este bine venit smile.gif


Va multumesc mult !

Ps. Se poate sterge postul anterior smile.gif

11 Sep 2018, 13:57:
Deci nu exista o piesa anume care se fixeaza pe sasiu in acea gaura ?

This post has been edited by iulian_18: 11 Sep 2018, 13:57

Attached thumbnail(s)
IMG_20180910_183625.jpg ( Size: 378.66k ) Number of downloads: 776
603379967_2_644x461_tlumik_laguna_3_faurecia_coupe_diesel_dodaj_zdjecia_rev001.jpg ( Size: 96.45k ) Number of downloads: 808


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 11 Sep 2018, 21:22
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Evacuarea simpla se monteaza pe teava de 50mm la motorul tau care banuiesc ca e M4R704, iar evacuarea dubla (aceeasi pentru 2.0 diesel si pentru 2.0 turbo benzina) se monteaza pe teava de 60mm. (cel putin asa zice dialogysul)

Urechile metalice poti sa le cauti pe la dezmembrari, eu personal nu le gasesc ca piese separate. Posibil ca tampoanele sa vina cu tot cu urechi, dar nu sunt sigur.

Uite si aici un link cu un nene care a facut asta in Franta. Ai acolo poze cu prinderile pe caroserie. Interesant e ca el avea motorul de 2.0 diesel cu toba simpla.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 12 Sep 2018, 14:18
Post #253


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Multumesc mult pentru raspuns andru1973 si BigDaddyAdy.

BigDaddyAdy, cred ca ai dreptate, se pare ca diametrul tevilor difera. Motorul este intradevar M4R. In schimb am vasut ca teava de esapament are un fel de buza ce calca pe teava de la toba finala.

Exista oare un colier sau ceva sa se poata face ajustarea fara a interveni cu sudura ?

Cat despre acele urechi, m-am uitat in linkul atasat de tine si se vede foarte clar ca nu sunt sudate de caroserie, deci as avea sanse sa le gasesc la dezmembrari.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Sep 2018, 00:44
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cred ca acele gauri ar trebui sa fie in ambele parti ale lonjeroanelor spate si daca nu ai carlig, acolo trebuia sa ai niste doape, altfel inseamna ca ai avut carlig si s-a desfacut ansamblul carligului.
Eu iti recomand altceva :
1. cumperi acea toba cu iesire dubla SAU o modifici pe a ta ;
2. mergi la un service care se ocupa cu suduri in argon, de genul Pilot (pe centura Pitestiului). Si in alte orase sunt firme ok, dar eu numai cu ei am lucrat si stiu meserie baietii.
- la acel service modifici ORICE doresti la evacuarea pe care o ai deja si eventual il mai adaptezi doar un singur carlig cu bucse elastica in partea dreapta, unde nu are si va forta toata evacuarea, pentru ca mai adaugi inca 3-4 kg numai acolo si vor exista si vibratii si tensionari.
Daca o modifici pe a ta mai mult de 200-300 lei nu are de ce sa te coste si nu mai modifici nici un alt traseu. Orice modificare faci, de genul suduri la punte poate "da rau" la revanzare. Vei castiga mai putin decat daca traseul era pe 60mm, DAR nu te costa atat de mult si apoi gatuirea evacuarii este de fapt la FAP si catalizator, nu la toba finala.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 19 Sep 2018, 09:59
Post #255


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Marius80_eugen, este adevarat ca pe lonjeroane am doape de cauciuc in zona unde vin prinderile pentru tevile de evacuare. Acolo vin insurubate 2 tije ce au cate un "stut"fiecare si de care se prind tampoanele.

Din pacate sunt piese foarte greu de gasit la dezmembrari, cele 2 tije ce se infileteaza pe lonjeroane, si fusta cu cele doua decupaje. Ideea este ca le gasesti, dar nimeni nu ti le da daca nu cumperi toata bara sau toata evacuarea. Iar daca reusesti sa dai de careva care ti le vinde , iti cere si pielea de pe tine... ( de ex 100 E fusta bara cu cele doua decupaje - in conditile in care bara cu tot cu fusta este 500 ron smile.gif )

Eu acum am evacuarea cu cele 2 tampoane. Mai imi trebuie tijele acelea si fusta. Sper sa reusesc sa fac rost de ele...

In ceea ce priveste diametrul tevii, as vrea sa evit sudura. Astfel am gasit niste variante de prindere cu un fel de colier mai lat ce are 2 dimensiuni. De asemenea complicat de gasit. In cel mai rau caz, as putea sa sudez toba finala de cea dubla.

This post has been edited by iulian_18: 19 Sep 2018, 10:01


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 19 Sep 2018, 20:26
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sudura in argon nu numai ca nu are "moarte", dar se vede ok daca este facuta corect. Referitor la "fusta" cu 2 iesiri ... eu m-as chinui si cu un soricel electric si as scoate cum trebuie, dar masoara de 3 ori si taie o data bine. La un Passat am ramas crucit cum a iesit cu un nenorocit de cutter a doua iesire... zici ca e din fabrica.
Din cate citesc, eu cred ca te complici prea mult. Trebuia sa mergi cu toate piesele in portbagaj la o firma de tobe cu sudura in argon si te rezolvau baietii pt ca acolo au de toate.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 20 Sep 2018, 16:08
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




acea fusta ,vb de cea de plastic?


<span class='edit'>20 Sep 2018, 15:13:</span>
decât sa se chinuie sa o taie mai bine o cumpăra (asta dacă se găsește separat?)

This post has been edited by andru1973: 20 Sep 2018, 16:14


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 20 Sep 2018, 20:01
Post #258


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Andru1973, da, cea de jos de la bara spate cu cele doua decupaje.

De taiat este complicat putin, pentru ca fusta are un anumit profil la decupaj si trebuie sa sti ceva meserie sa o nimeresti si mai ales sa o centrezi...


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Sep 2018, 01:54
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sunteti ROMANI ! Treziti-va ! radmasa.gif

Deci sa ia o foaie de hartie si se face decupajul cu un marker din partea stanga, se decupeaza, se intoarce foaia si apoi se face semnul pe fusta de plastic in partea dreapta. Se foloseste cutter / soricel electric / "ceva fierbinte" si se decupeaza. Se niveleaza cu o bormasina cu smirghel si la final daca dati putin cu un pistol de aer cald, totul va fi negru si fin.
De restul de bani se bea diverse lichide, urmate de felicitari pentru lucrare ! A se urma acesti pasi si a nu se incepe invers ... adica a nu se incepe cu lichidele ! icon_mrgreen.gif

Eu tot la service as fi mers cu masina si acolo faceam toata lucrarea ... si poate schimbam si tips-urile cu altele mai ... interesante si identice stanga/dreapta.
De ce naiba sa vrei sa o faci identica cu cea de fabrica, daca de fapt este o imbunatatire si ar putea sa arate chiar mai bine si la vanzare ... poti explica imbunatatirea.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Sep 2018, 08:06
Post #260


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Explici pe naiba la vanzare. Eu nu as lua o masina daca, de exemplu, ar avea subwoofer aftermarket in portbagaj, darmite evacuarea schimbata. La una am renuntat cand am vazut ca are smecherii d’alea de se baga in locul centurii de siguranta radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_spanu
post 23 Sep 2018, 08:21
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 12 April 10




Mars, esti exagerat. Nu inteleg ce legatura are sub-ul sau capetele de centuri cu vanzarea masinii.
On topic: s-a gandit cineva cum am putea face ca butoanele de cruse de pe volan sa fie iluminate? Luna trecuta am condus foarte mult noaptea si mi-am dat seama ca era util ca butoanele de pe volan sa fi fost iluminate.


--------------------
Renault Laguna Initiale Paris 2.0 DCI 173 cp CVA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2018, 08:39
Post #262


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mie imi spun ceva despre vanzator chestiile astea. Si, la faza cu centurile, nu m-am inselat wink.gif. Exagerat sau nu, asa judec eu, nu imi plac modificarile, improvizatiile si kitsch-urile de niciun fel, de la etrieri vopsiti pana la zaruri atarnate de oglinda.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_spanu
post 23 Sep 2018, 19:31
Post #263


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 12 April 10




Corect, dar cand vezi cum arata la unele masini, plasticul de pe stalpul b din cauza faptului ca soferul da drumul la centura si capatul metalic lovea acel plastic, te apuca durerea de cap. Eu cum merg prin buc cate 2-3 km(de 10 ori pe zi), prefer capatul ala de centura. Cand ies din Buc renunt la el.
P.s. vreo idee privind iluminatul butoanelor de pe volan?

This post has been edited by ionut_spanu: 23 Sep 2018, 19:33


--------------------
Renault Laguna Initiale Paris 2.0 DCI 173 cp CVA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2018, 19:47
Post #264


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am uitat sa mentinez ca persoanele de pe forum se exclud wink.gif. Acum serios, sa pui o evacuare aftermarket pe o Laguna III mi se pare putin cam mult. Cumparatorul tipic nu ar aprecia asa ceva, parerea mea...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Sep 2018, 19:48
Post #265


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(ionut_spanu @ 23 Sep 2018, 09:21)
Nu inteleg ce legatura are sub-ul sau capetele de centuri cu vanzarea masinii.
*


Indica un profil psihologic gen "centurile ma incomodeaza", "we die like real men", vecine cu manelele, slapii si pentru ca automobile. N-as cumpara de la cineva cu inclinatiile astea nimic, cu atat mai putin o masina.


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Sep 2018, 20:04
Post #266


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Aceste cuvinte ne doare. Hai s-o lasam asa, fiecare cu pasarelele lui.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Sep 2018, 00:45
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




mars eu cred ca totul depinde de gusturi. Omul face modificarea pentru el si nu pentru vanzare. Eu daca as fi gasit masina lui de vanzare si o gramada cu o singura evacuare, nu m-ar fi deranjat, ci din contra, as fi apreciat. La mine, faptul ca masina a avut doua evacuari a fost o bulina alba. Incalzirea auxiliara din bord alta si cred ca abia la sfarsit ma uitam ca este Bose, mai ales ca nu are camera in spate.
Multe masini inainte de vanzare sunt "curatate" si pregatite si nu apuci tu sa vezi toate prostiile fostului proprietar.
QUOTE(ionut_spanu @ 23 Sep 2018, 08:21)
On topic: s-a gandit cineva cum am putea face ca butoanele de cruse de pe volan sa fie iluminate? Luna trecuta am condus foarte mult noaptea si mi-am dat seama ca era util ca butoanele de pe volan sa fi fost iluminate.
*


Daca tii mainile corect pe volan, mai ales noaptea, nu ai nevoie de nici o lumina. Pe mine m-ar deranja, eu tin luminile cam la 30% din putere.
Practic folosesti degetele mari pentru a comanda CRUISE-ul. Sunt cate 2 butoane pentru fiecare deget de la mana stanga/dreapta. Tu ori nu ai condus prea mult masina, ori ai impresia ca asta este cea mai mare problema a L3.
Ca idee este foarte complicat, trebuie sa iei alimentarea si sa o tragi tot prin "panglica" care ajunge la volan si care se cam strica in timp, iar la L2 si Megane2 erau probleme mari cu acea panglica. Recomand sa iti revizuiesti pozitia la volan, pozitia volanului si a mainilor pe volan si o sa ti se para foarte ok pozitia butoanelor pe volan. Daca ai testa alte masini de la Vag sau Opel ... ai sa intelegi ca la L3 si M3 sunt excelent pozitionate si nu ai nevoie de lumina la ele.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 24 Sep 2018, 08:43
Post #268


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Referitor la iluminarea butoanelor de CC...
Nu se poate pune iluminat pentru butoanele de tempomat si limitator din urmatoarele motive:
1. Marcajele + - R 0 sunt din vopsea, nu sunt insertie din plastic alb semitransparent, astfel ca orice sursa de lumina pusa sub buton este degeaba.
2. In volan nu ai nicaieri tensiune de 12V dupa contact pe care sa o poti folosi pentru luminite (pe claxon ai 12V permanent, astfel luminitele vor arde continuu, de airbag nu te poti lega, iar pe firele dedicate pentru CC ai tensiune mica si daca o folosesti dai peste cap comenzile tempomatului.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Sep 2018, 20:27
Post #269


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




N-am simtit nevoia iluminarii butoanelor de pe volan. Ce-mi lipseste, fata de Laguna II, ar fi lumina aia ambientala rosie, din plafoniera.

Laguna_II.jpg ( Size: 41.84k ) Number of downloads: 444


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 Sep 2018, 21:15
Post #270


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La ce ajuta?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:38
Dacia