Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme clapeta evacuare/egr, Eroare calculator

SebastianEduard
post 30 Jun 2020, 14:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 June 20




Salutare, caut si eu aici indrumare, poate a mai patit cineva la fel. Capturul meu de 5 ani jumatate (1.5dCi) da fel de fel de erori "check injection" impreuna cu aprinderea martorilor la bord "motor' Si "service".
Acum un an cand a aparut treaba asta mi-au spus ca e vorba de clapeta de evacuare care ramane rigida pt ca e plasata jos si prinde toata mizeria. Mi-au deblocat-o, a mers un an, acum din nou probleme. Dus iar la service, demontat, montat reparat - ca doar pleaca omul cu masina i concediu, sa stie ca totul e ok.
Peste o saptamana - din nou aceeasi problema. (la care se adauga treaba ca pilotul automat "sare" peste cateva secunde, probabil o chestie logica, spun eu).
Solutia propusa de ei - schimbam valva, demontam si taiem asapament, facem regenerare fortata si mai schimbam si uleiul (schimbat acu' o luna, culmea). Deviz probabil 1500-2000 lei.
Eu as putea sa merg asa dar la ITP, cum vad aia luminitele la bord cum Stop!
Solutii? Sfaturi? A mai patit cineva? Cum a rezolvat?


--------------------
Renault Captur 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 30 Jun 2020, 14:38
Post #2


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Mergi fără grijă ! Clapeta se gaseste si in magazin cu tot cu coliere vreo 1000 lei

Eu ii mai dădeam cu wd40 din cand in cand sau cu spray vaselina ceramica de reziste la peste 1000 grade


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusBlu
post 5 Nov 2021, 12:37
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




Salut
Am si eu o problema similara cu a ta pe un Clio 4 1.5 dci
Spune-mi te rog cum ai rezolvat-o ?


--------------------
Renault Clio 4 1.5 DCI 90cp (2014)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:40
Dacia