Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Plafon panoramic SPART - Grand Scenic 3, bucati din acoperis (tigla) cazute pe masina

fly_lex
post 6 Feb 2020, 15:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 September 13




Va salut !
Primul viscol din iarna 2019 - 2020 a venit cu o mari batai de cap pt mine.

Bucati din acoperis (tigla), au cazut pe masini si au facut dezastru.

A mea a fost cea mai afectata,parbriz + plafon panoramic distruse.

De fapt la plafon, s-a spart doar partea mobila, cea din fata.

RUGAMINTE !!

Daca vedeti pe undeva un Scenic 3 sau Grand Scenic 3 la dezmembrat, care sa aiba si plafon panoramic, dati-mi de stire.


Masina este inutilizabila, in mod evident si cred ca asa va ramane o buna perioada de timp.

Pe la miezul noptii, cand vantul batea in rafale de 100 km/h + , eu bajbaiam pe la usile unui service, ca s-o pot baga la adapost.

Am avut noroc, ce-i drept,pt ca am vazut-o din timp si in afara de pagubele vizibile, nu par a fi si altele de la umezeala, apa, etc.


Aveti idee, daca vine doar partea din fata a panoramic-ului si cam cat ar costa ??

MULTUMESC !!

P.S.: apreciez orice sugestie sau recomandare ...


Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2020_02_06_at_15.48.58_2_.jpeg ( Size: 197.72k ) Number of downloads: 366
WhatsApp_Image_2020_02_06_at_15.48.58_3_.jpeg ( Size: 174.21k ) Number of downloads: 371
WhatsApp_Image_2020_02_06_at_15.48.58.jpeg ( Size: 206.19k ) Number of downloads: 370


--------------------
Renault Grand Scenic III si Symbol II 2012/2011
Grand Scenic III 2012 1.5 dCi / Symbol II 2012 1.2 16v+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 6 Feb 2020, 16:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Pai partea aia mobila de plafon nu este de fapt un geam heliomat? Daca intrebi la cei ce comercializeaza parbrize/geamuri auto poate pot aduce si asa ceva...


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 6 Feb 2020, 23:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(fly_lex @ 6 Feb 2020, 16:57)
Va salut !
Aveti idee, daca vine doar partea din fata a panoramic-ului si cam cat ar costa ??
MULTUMESC !!
P.S.: apreciez orice sugestie sau recomandare ...
*


Parbriz , aproximativ 600 ( clar chior ) si 1600 heliomat si cu pregatire zona de senzor dar nu in reteaua Renault

http://www.catcar.info/renault/?lang=en&l=...wX2lkPT01NEE%3D

Trapa mobila
http://www.catcar.info/renault/?lang=en&l=...jQ4MTAxMA%3D%3D

Pentru trapa , vezi ca seamana procedura asta
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=103587&st=0

Bafta

This post has been edited by ProfiBv: 7 Feb 2020, 00:03


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 7 Feb 2020, 22:15
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 March 19
From: Iași




QUOTE(ProfiBv @ 6 Feb 2020, 23:54)
Parbriz , aproximativ 600 ( clar chior ) si 1600 heliomat si cu  pregatire zona de senzor dar nu in reteaua Renault.


Nu mai sunt așa scumpe parbrizele, doar că oferta ăstora cuprinde doar parbrize, lunete și geamuri laterale.
Screenshot_20200207_220917_Chrome.jpg ( Size: 205.76k ) Number of downloads: 308


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fly_lex
post 8 Feb 2020, 14:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 September 13




Va salut si va multumesc pt sugestii !

Masina se afla intr-un service si are deja dosarul de dauna deschis.

S-a deschis comanda pentru piese si urmeaza sa-mi comunice luni si un termen estimat pt livrare.

Partea frontala a panoramic-ului am gasit-o si la un magazin (brand foarte cunoscut) in rteaua lor, iar pretul estimativ este de aprox. 1200 lei. Nu mi s-a parut exagerat.

Termenul lor de livrare a fost 4-7 zile lucratoare, insa mie mi se pare usor optimist.

De parbriz, nu imi fac griji prea mari, fiindca sunt convins ca se va gasi destul de usor, iar ca pret, ma astept sa fie pana in 7-800 lei cu tot cu livrare.

Nu as insista pt parbriz heliomat sau cu cine stie ce alte tratamente, pt ca Romania, este, printre altele, tara parbrizelor sparte.Am avut cateva neplaceri de-a lungul timpului, chiar si cu unul incalzit de la Ford.

Cel de pe masina, a fost montat in 2017.

@ProfiBV - multumesc pt link-ul cu procedura. Am studiat topic-ul respectiv, am aflat si codul de piesa pentru cele 4 garnituri de plastic ale mecanismului de ghidare si o sa insist luni sa le comande si pe acestea. Daca tot se umbla acolo, macar sa punem lucru nou.

Pt GRAND SCENIC III - Codul de original pt cele 4 garnituri este : 912120001R


Acum...sunt tare curios cum si mai ales cu ce va veni montat pe el geamul, pt ca eu cred ca aici va fi schepsis-ul.
Banuiesc ca acele prinderi, vor trebui fixate (lipite), daca nu vor veni gata montate pe geam.
Stiu deja ca cei din service-ul respectiv, nu au mai montat asa ceva pe masini Renault, desi este un service autorizat/agreat/fosta reprezentanta Dacia/Renault.

In functie de rezultat...o sa mai postez pe aici.

SFAT !! Daca aveti Megane, Scenic, Laguna etc. dotate cu plafon panoramic si nu aveti asigurare CASCO, v-as sugera sa re-evaluati optiunea.

Am sunat la cateva zeci de anunturi si parcuri de dezmembrari...insa nu am gasit niciun Scenic 3 cu plafon panoramic. Cativa dintre cei care s-au aratat interesati de problema, mi-au spus ca oricum ar fi vandut plafonul complet, nicidecum nu doar unul dintre geamuri, asadar...


--------------------
Renault Grand Scenic III si Symbol II 2012/2011
Grand Scenic III 2012 1.5 dCi / Symbol II 2012 1.2 16v+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 8 Feb 2020, 18:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Atentie la inlocuirea parbrizului.Recomandat ar fi ca masina sa fie deja parcata la +14 grade , sa stea pe rotile ei nu pe elevator , sa nu fie plimbata ~ 24 ore dupa inlocuire.
Daca trapa vine fara suporti , se lipesc cei vechi cu acelasi adeziv ca la parbriz .
Bafta si te asteptam cu vesti bune.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fly_lex
post 19 Feb 2020, 18:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 September 13




Inca nu am rezolvat problema, pt ca inca astept sa vina trapa.

Intre timp, m-am inarmat cu rabdare multa, penseta, lanterna de cap si un aspirator de mana (cu fir) si m-am apucat sa curat cioburile din mecanismul trapei.

Au fost 1 miliard...cu aproximatie.


@profiBv Ai idee daca pe trapa (in situatia in care vine fara suportii metalici) sunt marcate locurile in care ar trebui lipiti acestia ?

Cred ca operatia de lipire este ireversibila, iar daca suportii sunt in pozitii incorecte, geamul poate sta stramb, ridicat, etc.

Odata lipit pe geam acel silicon, nu cred ca-l mai poti da jos fara sa zgarii geamul.

Pare aproape imposibil sa iei masuri, cu geamul fixat si sa le si nimeresti, de-asta ma gandeam ca poate vine cumva marcat, dar sincer ... ma cam indoiesc.


--------------------
Renault Grand Scenic III si Symbol II 2012/2011
Grand Scenic III 2012 1.5 dCi / Symbol II 2012 1.2 16v+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 19 Feb 2020, 22:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(fly_lex @ 19 Feb 2020, 19:54)
Inca nu am rezolvat problema,...
Pare aproape imposibil sa iei masuri, cu geamul fixat si sa le si nimeresti, de-asta ma gandeam ca poate vine cumva marcat, dar sincer ... ma cam indoiesc.
*


In cel mai rau caz , masurile de pe masina mea si poza cu detaliile de care ai nevoie. Sper ca nu-s tampiti sa livreze trapa fara " urechile " de fizare . Piesa ar fi 912108471R dar nu gasesc detalii despre prinderile ei . https://gloveboxdirect.com/renault/scenic/912108471r/p2/
Apropo de curatat canalele si jgheabul de la trapa , incerca sa verifici gurile de scurgere si furtunele sa nu fie cioburi si altele , intrate de sus.
Tinem legatura . Bafta .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fly_lex
post 1 Mar 2020, 01:11
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 September 13




Va salut !

Masina mea este GATA !

Acum, dupa acest episod si mai ales dupa cat de simpla a fost reparatia, parca nimic nu s-ar fi intamplat.

Ma folosesc de topicul deja deschis, pentru a face cateva precizari, indeosebi pentru cei care vor avea ghinionul sa pateasca ceva similar.

Am vazut ca sunt multe Scenic-uri, Laguna si Megane-uri generatiile II si III care au plafon panoramic.

In Romania, sansele sa se crape/sparga unul sau ambele geamuri, sunt destul de mari, asa ca ... nu se stie niciodata.

Cel mai bun lucru ar fi ca nimeni sa nu se afle in masina la momentul respectiv si mai ales, ca masina sa nu se afle in mers.

DE DEPARTE ... cel mai mare incovenient sunt cioburile.

Odata scapat de ele, restul e simplu.

Locul cel mai greu de curatat, este cel dintre sine si suportul trapei (vezi foto atasate).
Acolo nu intra decat o penseta ascutia, iar aspiratorul nu este eficient.

SOLUTIA, este una de copii mici ... adica SLIME, un fel de plastelina mai usor maleabila.
Se indeasa in locasurile respective si apoi se extrage cu tot cu cioburi.
In rest, recomand un aspirator de mana cu fir (nu cel de firimituri).

Cat despre trapa, aceasta costa aprox. 1200 - 1300 lei noua, dar nu prea exista pe stoc prin Romania. De regula, vine in 4-7 zile lucratoare.

Eu am gasit SH de pe un Grand Scenic, ceva mai tanar ca al meu, dar diferenta de pret nu a fost una semnificativa, singurul beneficiu real, fiind faptul ca a venit mai repede decat una noua.

Plafonul panoramic este produs de WEBASTO, iar descrierea componentelor si toate codurile de original, se regasesc in pozele atasate.

Foarte utile sunt si link-urile atasate de colegul @ProfiBV , carui ii multumesc ina o data pentru ajutor.

Trapa este plug and play ... se prinde la 6 suruburi, cate 2 pe fiecare parte in fata si cate 1 in spate.
Nu necesita, ajustari, reglaje sau alte operatiuni.


Tragand linie ... parerea mea, cat si a mecanicilor de la service-ul in care a stat masina, este ca, ar fi fost mult mai greu de reparat plafonul, daca s-ar fi indoit de la pietre, mai ales ca, din cate am inteles, cele fara panoramic ar avea si o nervura pe mijloc.

Long story Short - nu e de dorit sa se intample asa ceva, dar daca se intampla, nu e nicio tragedie.

Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2020_03_01_at_00.24.23.jpeg ( Size: 142.1k ) Number of downloads: 161
WhatsApp_Image_2020_03_01_at_00.28.19.jpeg ( Size: 146.05k ) Number of downloads: 59
WhatsApp_Image_2020_03_01_at_00.28.20.jpeg ( Size: 218.4k ) Number of downloads: 56
WhatsApp_Image_2020_02_08_at_14.27.23__1_.jpeg ( Size: 129.93k ) Number of downloads: 61
WhatsApp_Image_2020_02_08_at_14.27.23.jpeg ( Size: 97.51k ) Number of downloads: 59


--------------------
Renault Grand Scenic III si Symbol II 2012/2011
Grand Scenic III 2012 1.5 dCi / Symbol II 2012 1.2 16v+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 10:47
Dacia