Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Extra garantie Renault Adagio. Teapa sau nu?!

mateipaul25
post 13 Nov 2019, 17:02
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




In 2016, cand am cumparat masina de la dealer, asemenea probabil tuturor celor care au cumparat un Renault Kadjar, am primit in afara celor 3 ani de garantie inca un an, care in factura la servicii apare ca fiind Promotii DSGE 12- Renault Adagio 12 luni/120.000. Toate bune si frumoase, nu am avut nevoie de nicio operatiune in garantie pentru masina. Insa, acum o luna aspirand in masina am vazut cum scaunul de la sofer, in partea dinspre portiera la sezut incepe sa crape. Mentionez ca nu sunt supraponderal, am 182 si 87 kg. Nu am curul mare incat sa stau si peste lateralele sezutului. Am facut programare la Meridian Vest, am mers sa fie fotografiat scaunul. Tot cu aceiasi ocazie am sesizat celor de la caroserii si faptul ca la parbriz chederul, in partea superioara iese din spatiul dintre parbriz si plafon. Am asteptat 20 zile nimeni nu ma contacta. Am tot sunat, am tot fost pisalog ca sa aflu ca cele sesizate nu intra in garantie. Bun, dar ce intra in garantie? Raspunsul a fost, NU STIM! ZAU?! sad.gif . Am sunat la Vocea clientului Renault, am scris email. Niciun raspuns. Am sunat si lumea se eschiveaza spunandu-mi ca asteapta raspunsul celor de la Garantii. Bun, atunci cand am cumparat masina mi s-a spus ca are inca un an garantie, este extinsa cea de 3 ani. Nu mi s-a dat nicio nota cum ca anumite componente sau piese sunt excluse de la garantie. De ce acum nu vor sa-mi spuna ce reprezinta acea garantie extinsa? Si cand ma gandesc ca voiam sa o mai prelungesc contra cost cu inca un an. Deci! Ce avem si ce nu avem in extragarantie este TOP SECRET. Depinde de ce ai nevoie, raspunsul probabil va fii ca acel reper nu are extragarantie. Tapiteria masinii si nu numai cea de la Kadjar are ,, pielea ecologica" penibila, zici ca este coperta de caiet. Nu are maleabilitate. Va propun celor care au extragarantie si nu numai, sa scrie mailuri la Vocea Clientului in care sa solicite detalii cu privire la garantii, ce intra si ce nu intra in extragarantie, de ce nu am fost notificati la achizitionare?


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiki27
post 13 Nov 2019, 19:12
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 22 April 11




Atasat gaseesti Contractul Adagio . Mie mi l.au trimis prin email si apoi am decis daca -l accept sau nu.

This post has been edited by kiki27: 13 Nov 2019, 19:15

Attached File(s)
Attached File  Contract_Renault_Adagio__2018__1_.pdf ( 220.06k ) Number of downloads: 268


--------------------
renault RENAULT KOLEOS 2017 INTENS Energy dCi 175 X-TRONIC . ex-Fluence 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 13 Nov 2019, 19:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Citind excluderile ce a mai ramas in garantie? Mai nimic!
La punctul 3.4. inlocuirea amortizoarelor, tampoanelor elastice, articulatiilor suspensiilor si sistemului de directie, in cazul in care autovehiculul are un rulaj ce depaseste 50.000 km; Cum vine asta? In factura scrie 120.000 km? Cand au mintit?
La punctul 3.11. piesele si componentele urmatoare: anvelope, jante, tapiterie, garnisaje textile ale panourilor de usi, plansa de bord, aeratoare, capace de roti, comenzi manuale ale tabloului de bord, comenzi manuale ale usilor si geamurilor, scrumiere, bateria de acumulatori, baterii telecomanda deschidere usi, componentele galeriei de esapament, mocheta si covorase. Inteleg anvelope, capace de roti, scrumiera, care oricum nu mai vine la masina, acumulator si baterii telecomanda, dar restul in cazul in care au defecte de fabricatie sau calitate slaba cum naiba sa nu fie schimbate? Daca la un kilometraj mediu de 10-15.000 km/an, mocheta se toceste, scaunele se rup, teava de esapament rugineste, tu producator ai dat posibilitatea de prelungire a garantiei, dar ce garantezi de fapt? De ce nu mi-au dat un astfel de contract sa fiu avizat? Bine ca nu am platit, a fost un cadou otravit de la Renault. Intr-un cuvant - TEAPA! radmasa.gif


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiki27
post 13 Nov 2019, 19:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 22 April 11




Ramane in principal motor, cutie, Rlink, faruri led, compresor AC.,turbina Si la mine a fost oferta 😁


--------------------
renault RENAULT KOLEOS 2017 INTENS Energy dCi 175 X-TRONIC . ex-Fluence 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 13 Nov 2019, 20:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Ce se strica greu spre foarte greu si in niciun caz in trei sau patru ani, decat daca tragi de ea fara mila. Ce nu tine este exclus din garantie. Oricum nimic nu mai este produs sa fie durabil. Cum iese din garantie, cum crapa. Daca nu se cumpara cum sa fie productie. Ce masina noua, din anii 2018 o sa mai fie in circulatie in 2035-2040, precum cele din anii 1960-1970?


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:50
Dacia