Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[SIBIU] Transilvania Automobile, Selimbar DN1 Km 303,jud.Sibiu - Sibiu

rokad
post 27 Feb 2011, 21:32
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 15 August 08




pina la urma am rezolvat singur problema.am schimbat toate garniturile de la clapeta de acceleratie,de la galeria de admisie si acum merge perfect.apropo de condus am pina acum pese 500000 de km condusi cu renault megan(dieselsi benzina),land rover,hyunday accent,nisan terano,dacia logan,nisan maxima,nissan patrol si consider ca stiu a conduc o masina.


--------------------
renault megane hatchback 2000,1,6 rxe - sc 176 g
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stiuca
post 23 Apr 2011, 12:45
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 April 10




QUOTE(DMP @ 25 Feb 2011, 20:50)
Stiuca si cu trupa lui (Shumy24 si iulianmitea) cascadorii service-ului.
*


DMP pacat de .... sad.gif

23 Apr 2011, 12:49:
smile.gif Mai railor ,hai sa va ROG si eu ceva m-ai ales pe cei care ...OK .Unde ,s-au o denumire de ODORIZANT auto dar sa fie nu .....ceva sa mentina un miros ,nu conteaza pretul un nume si o firma de unde se poate achizitiona ,ceva profesional .TUTUROR ,care o sa raspunda si celorlaltii MULTUMESC . biggrin.gif

This post has been edited by Stiuca: 23 Apr 2011, 12:49


--------------------
Renault Simbol model Simbol 2005
Cumparati o masina pentru destinatia dorita,nu exista masina UNIVERSALA .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 23 Apr 2011, 13:06
Post #33


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




dam-i adresa t-a pe PM s-ati trim-it un abece-dar. multumes-c anticipat

This post has been edited by semit: 23 Apr 2011, 13:08


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radumircea
post 23 Apr 2011, 14:08
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 10 December 10
From: Brasov




radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2007 / Expression 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stiuca
post 1 Mar 2012, 18:07
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 April 10




Semit consider ca nu este cazul .

1 Mar 2012, 18:21:
Daca nuti place ROkad SCHIMBO mai frate ,sau invata,sa mergi cu o masina,indiferent cum so numi,dar dupa cum pui problema pe sait tu esti problema nu masina sau orcare servis din tara,de la orce reprezentanta.Aerul de fite te incita .

1 Mar 2012, 18:30:
Rokad nu=i nevoie sa ajungi pe la Sibiu ,sunt de parere sa stai acasa la tine,ca sa nu fi DIN NOU nevoit sa faci referinte negative laugh.gif

This post has been edited by Stiuca: 1 Mar 2012, 18:30


--------------------
Renault Simbol model Simbol 2005
Cumparati o masina pentru destinatia dorita,nu exista masina UNIVERSALA .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 2 Mar 2012, 09:42
Post #36


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(Stiuca @ 1 Mar 2012, 19:07)
Semit consider ca nu este cazul .

...
*



Consider ca te inseli. blush.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meen
post 6 Aug 2012, 09:32
Post #37


FOG


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 July 12
From: Sibiu




M-am gandit sa las si eu o parere anticipata. Am un scenic 1.6 16v automat din 2008 si ca tot omul am si eu o problema cu masina, asa ca merg la transilvania automobile se face programarea peste 2 zile.
Intra masina in service in 4 zile primesc devizul de reparatie cu ce este nevoie sa se schimbe. Ok totul ok pana acum, in 12 zile lucratoare ajunge piesa inca nu a ajuns, are timp sa ajunga.
Avand nevoie de masina sa merg la RAR o iau si am ramas sa o duc inapoi cand vine piesa...
Acum apare necazul piesa care trebuia inlocuita era inconjurata de alte piese din plastic care trbuiau desfacute pentru diagnosticarea corecta pe care am solitat-o unul din plastice, mai fragil banuiesc, i s-au rupt cateva picioruse de fixare si cineva ia initiativa in locul meu de a rezolva problema cu un adeziv banuiesc super glue si nici macar sa ma anunte ca s-a intamplat ceva ce a fost remediat romaneste in REPREZENTANTA renault/nissan. Ma enervez ma cert cu robotul ca la 3 minute dupa program cand am sunat eu doar robotul imi raspundea si a doua zi la prima ora ma duc la ei si ma enervez din nou cand seful de service in loc sa verifice de ce este super glue pus acolo si de ce s-a luat initiativa de a se pune acel adeziv incearca sa paseze problema la mine ca el nu are de unde sa stie ca poate io am pus si acum merg sa ma cert cu ei asa ca alta treaba mai buna nu as avea de facut.
In fine problema se rezolva si comanda alt plastic care sa il inlocuiasca pe cel lipit pe chieltuiala lor normal. Dar ce nu am reusit sa inteleg este de ce s-au obosit sa lipeasca plasticul pentru ca urma sa il desfaca iar sa inlocuiasca piesa care au constatat ca este defecta.... banuiesc ca se gandeau ca iau masina asa si o repar la service la "gigi" si uite asa nu vede nimeni artificiul de reparatie romaneasca cu adeziv....
Sper ca se vor invata minte si cand mai apare o problema sa o discute inainte de a lua o decizie paguboasa pentru ei, cu proprietarul, astfel se evitau atatea discutiii si neuroni irositi degeaba. O problema simpla avea o rezolvare simpla daca deschideau gura si imi spuneau de la inceput care este problema si ce s-a intamplat sincer eram mult mai intelegator.
Oricum mai dureaza cam o saptamana si ceva pana sa imi ajunga piesa ce trebuie schimbata sper sa revin cu vorbe de lauda si impresii bune la adresa lor smile.gif

This post has been edited by meen: 6 Aug 2012, 09:45

Attached thumbnail(s)
P1020844.JPG ( Size: 3.73mb ) Number of downloads: 369
P1020843.JPG ( Size: 3.05mb ) Number of downloads: 388


--------------------
Renault Megane Scenic II și lll ambele facelift 2008 și 2013
"Experiența este singurul lucru pe care il poți obține gratis." – Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stiuca
post 10 Aug 2012, 15:26
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 April 10




Fiecare cu parerea lui .Recunosc ca defiecare data cind am fost nevoit sa merg la servis am fost servit IMPECABIL ,timp,plata,lucrare.Recunosc ca nu le las pina cad toate de pe ea . biggrin.gif


--------------------
Renault Simbol model Simbol 2005
Cumparati o masina pentru destinatia dorita,nu exista masina UNIVERSALA .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meen
post 10 Aug 2012, 16:02
Post #39


FOG


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 July 12
From: Sibiu




Nici eu nu las nimic sa târâie dupa mine si am mers la reprezentanta sa las masina pe mana unora care stiu sa o desfaca cu grija cu scule si dupa ce finalizeaza lucrarea nu trebuie sa observi ca ceva nu mai sta la locul lui sau este prins cu vreun adeziv (ca poate nu vede nimeni)...

Inca nu le-au venit piesele astept sa vina sa le monteze si sa le dau o nota smile.gif oricum sunt optimist smile.gif

This post has been edited by meen: 10 Aug 2012, 16:04


--------------------
Renault Megane Scenic II și lll ambele facelift 2008 și 2013
"Experiența este singurul lucru pe care il poți obține gratis." – Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meen
post 23 Aug 2012, 17:28
Post #40


FOG


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 July 12
From: Sibiu




Ce parere aveti cam cat timp vi se pare normal necesar pentru inlocuire maneta de la scimbator cu tot cu ansamblul cu care vine (levier comanda cva) pentru masina cu cutie viteze automata si sincronizarea ei cu calculatorul sa o recunoasca pentru o functionare in perfecta armonie cu toate componentele masinii?




--------------------
Renault Megane Scenic II și lll ambele facelift 2008 și 2013
"Experiența este singurul lucru pe care il poți obține gratis." – Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meen
post 30 Aug 2012, 16:50
Post #41


FOG


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 July 12
From: Sibiu




In sfarsit am rezolvat problema ce am avut-o la Scenic, la Transilvania Automobile Sibiu

Concluzii:

+ Pozitive
= reparatia finalizata cu succes totul functioneaza asa cum trebuie.
= problema cu plasticul lipit remediata (a fost inlocuit) si sunt multumit

- Negative
= majoritatea pieselor ajung cu termen de pana la 12 zile lucratoare.
= trebuie sa fi atent cum se lucreaza ca daca nu observi probleme aparute cat timp sta masina in service nu ti le prezinta nimeni (poate si sper ca a fost un caz izolat cu ce am patit eu...)

Concluzia dezamagit in ceea ce priveste timpul de la semnalarea problemei pana la remedierea ei dar la o privire de ansamblu sunt foarte multumit de rezultatul final laugh.gif si asta conteaza pentru mine cel mai mult.

This post has been edited by meen: 30 Aug 2012, 16:52


--------------------
Renault Megane Scenic II și lll ambele facelift 2008 și 2013
"Experiența este singurul lucru pe care il poți obține gratis." – Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stiuca
post 11 Sep 2012, 15:10
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 April 10




smile.gif MEEN timpul este in functie de piesa si de dificultatea lucrarii ,deasemenea si in functie de volumul de lucru din perioada respectiva .In rest totui ok . biggrin.gif


--------------------
Renault Simbol model Simbol 2005
Cumparati o masina pentru destinatia dorita,nu exista masina UNIVERSALA .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellguy
post 25 Sep 2015, 18:38
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 July 14




Am vrut sa ma duc si eu la reprezentanta in Sibiu sa imi schimbe fulia+distributia, dar dupa ce am citit prin ce experiente au trecut posesorii de renault in trecut, m-am cam razgandit.
Am gasit fulie si distributie(fara pompa) 650 lei originale Renault. Vreau sa ma duc sa le schimb la un alt service. Mi-a spus un fost posesor de reno cum ca in Selimbar este un mecanic care stie foarte bine sa repare masinile din gama Renault. Stie cineva cum sa dau de el sau unde mai exact este serviceul?
Multumesc anticipat.


--------------------
Renault MeGane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stiuca
post 17 Oct 2015, 18:31
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 April 10




biggrin.gif Ce ai citit pe forum se intimpla posibil cu ceva timp in urma .RECOMANDARE : sa te duci la reprezentanta ca nu-ti pare rau,poate ca din cauza pretului ,esti tentat sa nu te duci dar cind iesii poti pleca ORIUNDE,fara frica .In alta ordine circotasii ,s-ai scirciobarii ,vor din c....t sa faca bici ,si daca se poate sa si pocane Baietii sunt ok chiar si patronul .Si daca chiar sunt asa cum zic altii nu ar avea de lucru si servisul ar m-ai gol dar daca trebuie programare se poate sa nu fie ,chiar asa de ocolit ,apropo de unele afirmatii . smile.gif Pot afirma ca la a mea nu au lucrat altii .,si slava domnului ca doat talpa sa fie . biggrin.gif


--------------------
Renault Simbol model Simbol 2005
Cumparati o masina pentru destinatia dorita,nu exista masina UNIVERSALA .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Oct 2015, 08:40
Post #45


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mai intai pune mana pe o carte de gramatica si apoi sa incepi sa dai sfaturi.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
monicarecrutare
post 11 Nov 2015, 14:47
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 11 November 15




In cadrul unui proiect mai amplu căutăm în toată țara si persoane care să detina autoturism marca RENAULT (orice model) si sa îndeplinească următoarele condiții:
- autoturismul să aibă o vechime de maxim 10 ani (să fie produs în anul 2006 sau după)
- autoturismul să aibă sub 115.000 km rulați
- autoturismul să abiă nevoie de revize în următoarele 2-3 luni.

Oferim revizie gratuită. Dacă sunteți interesați, vă rog să mă contactați.


--------------------
renaut clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 17 Jul 2016, 12:05
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




In caz ca mai sunt naivi care sa mai creada in calitatea celor de la Transilvania Auto Sibiu ii indrum sa dea o raita si pe la jurnal la mine.


Lipsa totala de profesionalism, niste habarnisti care nu au fost in stare sa identifice din baza de date o problema comuna si cunoscuta. Mai mult au zis ca au facut si au dres ca apoi sa se dovedeasca contrariul. Plus de asta sunt si incredibil de scumpi. Tot service Renault tot manopera renault dar in Iasi . PRoblema rezolvata in ~1 ora ieftin si bine.


Asadar NU RECOMAND Transilvania Auto Sibiu. Sunt PRAF.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
typeliviu
post 14 May 2017, 12:53
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 January 10




Salut! Ai găsit mecanicul din Selimber sau vre-un service corespunzător din Sibiu? Trebuie sa schimb și eu distribuția. Mersi


--------------------
Renault Symbol 1.6 16v 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
typeliviu
post 15 May 2017, 16:59
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 January 10




PetruDez am primit mesajul dar nu pot sa îți dau PM pt ca nu am suficiente posturi. Eu vreau sa îmi schimb distribuția..dacă zici ca e mecanic ok..lasă.mi nr lor de tel. Mersi!


--------------------
Renault Symbol 1.6 16v 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:00
Dacia