Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

dauna totala si nu prea, allianz tiriac

twingo_buc
post 21 Dec 2009, 16:11
Post #1


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




Salut dragi colegi forumisti. pe data de 24 niembrie am avut un mic accident cu renaultul twingo al meu. am fost acrosat lateral de un vw tuareg. Am facut constatare amiabila iar cei de la Allianz au cerut reconstatare. Aici prima buba, am fost obligat sa o platesc eu 400 de lei (reconstatarea am facut-o la badsi nissan). cei de la allianz au gasit asa: schimbat-aripa st bara fata suporti bara, absorbante de soc bara fata, far stanga, oglinda stanga, revopsit usa stanga, trager 2h + roata indoita (piese necesare dupa reconstatare). la reconstatare au gasit fuzeta crapata. Cei de la allianz au spus ca nu ei platesc reconstatarile, asta in cazul in care ei au cerut nu eu. In fine de la bun inceput au zis ca masina ar putea fi declarata dauna totala.... cei de la nissan au scos devizul la 7000 de lei. am fost cu devizul si au spus ca imi vor da dauna totala 5800. cam mica suma dar raman cu masina. au zis ca am posibilitatea sa aleg reparatie in regie proprie dar se scade TVA se mai scade 20% comisionul lor, si se scade pretul pieselor gasite la reconstatare.... intrebarea mea e de ce au mai cerut reconstatare daca toate operatiunile le`au facut dupa devizele facute de ei si nu de cei de la service? si cum fac sa recuperez cei 400 de lei de la reconstatare si daca pot recupera banii de la plata platformei?


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Dec 2009, 16:23
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ii recuperezi inclusi in aia 5800.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 21 Dec 2009, 16:25
Post #3


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




adica sa consider eu ca i-am recuperat din aia 5800? eu au zis ca imi vor da banii in 15 zile lucratoare... a avut cineva de luat bani de la allianz cam in cate zile i-a primit? (si asa nu mai zic ca exista piese care nu le-au acceptat pt reparatie cum ar i amortizorul stanga fata care are un zgomot ciudat si roata de pe spate care are un zgomot ca de rulment uzat- au spus ca era imposibil sa fie afectata si roata de pe spate- dar ei nu inteleg ca impactul a fost intre o masina de 800 de kg si una de 2500 care m-a aruncat o banda jumate)

This post has been edited by twingo_buc: 21 Dec 2009, 16:28


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Dec 2009, 13:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




din ce stiu eu, platforma se plateste separat, nu se include in pretul masinii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 22 Dec 2009, 15:15
Post #5


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




am rezolvat bineinteles cu "gura mare" am ajuns la suma de 7000 de lei deoarece intr`un final mi`au luat facturile de la platforma si reconstatare. va multumesc mult sarbatori fericite RENOU HOU HOU HOUU


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 22 Dec 2009, 15:20
Post #6


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Sa inteleg ca ai primit 7.000 de lei sa ti-o repari in regie proprie?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 22 Dec 2009, 16:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Asa se pare. Pai la banutii astia o face lejer si cred ca ii mai si raman vreo 300 euro banuti cash. Totusi, mai bine lipsa. Am inteles ca a fost jale cu alergatura + bataie de cap ...etc.

This post has been edited by bubu782001: 22 Dec 2009, 16:50


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 24 Dec 2009, 01:05
Post #8


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




bubule iti zic un secret.... reparatie ma custa asa....farul se lipeste urechea deci un tub pe poxipol... fuzeta mi`o trimite domnul de la hunedoare cu tot cu senzor abs si rulment 50 de euro bara fata la 50 de euro... aripa am gasit`o la autototal cu 130 de lei mai vine vopsitul (ma gandeam ca am gasit cu 500 de lei mi`o colanteaza complet negru mat cu tot cu bari garantie 4 ani) asa mai ramane tragerul care se indreapta si suportii de bara la fel... am calculat ca ma costa maxim 400 de euro reparatia....deci raman cam cu 1000 de euro... masina o voi vinde cu 1500 zic eu deci voi avea 2500 de euro pe un twingo din 2000... eu spun ca e cat se poate de rezonabil. voi ce credeti?

(iar de primit am primi 7.000 de lei DAUNA TOTALA, asa mi`au zis sa scriu pe cererea prin care ceream achitarea banilor: Doresc sa mi se acorde dauna in valoare de 6987,41 lei in contul X de la banca X aceasta suma reprezentand contravaloarea daunelor)....se putea bifa -aceasta suma reprezentand contravaluarea repratiei in regie proprie sau - aceasta suma reprezentand reparatie la service autorizat (a se dovedi cu chitantele si facturile aferente).

planurile mele de viitor sunt in felul urmator: voi repra twingo il voi vinde,,, si voi cauta sa schimb vw cu un audi a3 sau vw g5. nu de alta da nu mai am fondurile necesare pt intretinerea a 3 masini iar taxele pt motoarele de 1.9 au devenit aberant de mari. am platit doar RCA 720lei in conditiile in care l-am facut saptamana asta. de la 1 ian se vor scumpi cu 30%. targetul pt urmatoarea motorizare va fi mai mult ca sigur 1.6 FSi de 110cp indiferent daca va fi audi sau vw.


iar cu alergatura... va spun am pierdut f multe zile la facultate, am consumat mult prea multi nervi in alergaturi si hartii milogeala si injuraturi. nu pot considera ce am facut o afacere. Nu e placut sa te arunce un tuareg o banda jumate si sa ai impresia ca te rastorni si nici sa dai de toti pitziponcii si pitzipoancele plini de ei/ele care au impresia ca au 10 clase deasupra ta. Consider ca am si eu o varsta aproape 22 de ani in care merit sa fiu tratat normal la asemenea firme si sa nu fiu luat drept al pusti teribilist din trafic... Va salut si daca nu ne auzim zilele astea va urez craciun fericit toate cele bune voua si celor dragi, Multa sanatate ca de asta avem nevoie toti si cat mai multi km fara nici un incident.

This post has been edited by twingo_buc: 24 Dec 2009, 01:15


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Dec 2009, 01:44
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ref la ultimele randuri, strange din buci, aia e. eu am 20 de ani si doua masini; n'am facut niciun eveniment, am aproape 75 de mii de kilometri fara incidente (o singura data mi-a deschis unu usa in fara si l'am decapotat, dar n'a fosti vina mea, evident), si tre sa platesc tot felul de penalizari pe la asigurari, ba pt ca stau in bucuresti, ba pt ca am sub nustiu cati ani si asa mai departe, si asta tot din cauza pitiponcilor de care zici, care nu casca ochii. abia anul asta am primit o hartie ca imi dau reducere la rca ca n'am avut daune. bine macar ca mi-am luat prima masina Dacia, ca daca imi luam vreun audi mai ziceau si tot politistii care ma opreau ca mi-au luat ai mei masina.

bine macar ca nu ai patit nimic si ca n-ai venit cu bani de acasa.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 24 Dec 2009, 12:25
Post #10


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




marian ai dreptate, nu mai vb de fazele cu politistii. eu unul am permis de 2 ani si ceva si cumulat am pe twingo 30.000 de km pe vw 50.000 si pe fosta mea masina dacie :X 15.000 in care am avut o tamponare in primele mele sapt care nici aceea nu a f din vina mea, acest accident si o suspendare de permis. cel mai urat mi s-a parut cand miau suspendat permisul au venit 3 politisti sa-mi tina morala: "din cauza pustilor ca tine se merge cum se merge prin oras si se incurca circulatia". E eu unu nu consider asa... eu spre exemplu cand ma bag pe linia de tramvai (mai rar in ultima vreme) merg cap coada nu depasasesc 3 masini si ma bag la loc ca sa incurc circulatia... vb aia cand iti asumi un risc il asumi pana la capat... da sunt si altii mai in varsta care conduc mai haotic ca orice pusti si ca orice femeie... la asigurari da e adevarat eu m-am mutat in ilfov dar inca am actele pe buc pai si incep baietii: motor mare aveti? da. pusti sunteti? DA stati in bucuresti? Da. Oricum ma bate un gand sa-mi trec masina pe numele lui tata deoarece el fiind pensionar pe caz de boala are reducere 30%. Acum nu stiu cat va afecta faptul ca el nu are permis... o sa ma mai consult si cu voi


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 24 Dec 2009, 12:29
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cred ca este de ajuns!
Problema s-a rezolvat, aici se inchide!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:45
Dacia