Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Un Logan de Prahova, tractorasul cel de toate zilele

AmunDei
post 6 Jul 2010, 13:02
Post #1


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




De mult am zis ca fac un jurnal de bord si la cealalta masina pe care o conduc, dar lenea a fost mare sleep.gif

Modelul in cauza este din faza 1 colectia 2, cumparat in mai 2007.

Este un Laureate 1.5 dci de 70 de cai (m-am ofticat la momentul respectiv pentru ca la cateva luni dupa achizitie a aparut modelul de 85, asta e...). Pretul de catalog a fost atunci 9400 de euro la care s-au adaugat vopseaua metalizata, garantie extinsa, huse + covorase originale, aparatori de noroi, mp3 player si alarma. Dealerul avea discount vopseaua metalizata si garantia extinsa daca aduceam bon de la remat pt o masina (un fel de program rabla cu o valoare mai mica), dar smecheri cum sunt nu au fost foarte clari in exprimare (ni s-a spus ca este vorba despre programul rabla in sine), asa ca la momentul respectiv au fost negociate din celelalte optiuni astfel ca suma finala platita a fost undeva pe la 9500-9600 euro, plata integrala.

De la inceput masina mi s-a parut corecta pentru ce ofera, atunci nu erau nici ofertele astea mari de la alte firme, tin minte ca best buy ca pret/dotari era atunci Fiat Grande Punto, daca doream altceva in afara de Dacia.

Acum sa enumar si eu plusuri si minusuri, subiective evident:

+ suspensia rezistenta la gropi;
+ pretul si dotarile respective;
+ consumul mic
+ fata de altii, mie imi convine asezarea butoanelor pt geamuri, pt ca si la Citroenul CX dinainte aveam butoanele langa schimbator; in plus mi se par mai usor de actionat, doar intind un deget de la schimbator, daca erau pe usa trebuie mutata mana dreapta pe volan si actionate cu mana stanga;

- insonorizare slaba (desi urma sa aflu ce-i aia lipsa insonorizare cand am luat matizul laugh.gif )
- suportul lateral al scaunelor si pozitia la volan (niciodata nu mi se pare ca stau bine ca rezultat tot timpul reglez scaunul, pe bune ca mai bine stau in matiz unde scaunul e miscat doar in caz de curatenie)
- vopseaua proasta
- greierii, care apar si dispar cum le vine lor de cuviinta, dar se rezolva totul din volumul de la casetofon, nu sunt genul care sa duca in service pt orice zgomot de plastic
- compresorul AC care mai huruie din cand in cand
- penalele de cauciucuri kormoran si nu in ultimul rand comportamentul de barca, dar cu astea m-am obisnuit si nu ma mai deranjeaza ca la inceput.

Pe partea tehnica nu am avut nici o problema cu masina si pot sa spun ca am nimerit un lot bun. Momentan are 30000 km (asta pt ca am mers in paralel si cu matizul). Nu sunt multi si problemele pot aparea in continuare, dar ideea este ca nu a avut defecte ascunse din fabrica.

In schimb pe partea estetica ghinion mai mare nici ca am vazut vreodata, toate evenimentele fiind din vina altora. Sa le si enumar:
- un prag gasit infundat, lovitura intr-o parcare;
- o aripa spate infundata (unul cu o duba nu s-a uitat cand a dat cu spatele)
- in doua ocazii separate am primit cate o cheie imprejurul masinii (au fost in total vreo 5-6 masini afectate in parcare, au fost si reclamatii la politie pt supraveghere dar nimic concret); ca rezultat, vopsea originala mai exista doar pe plafon, haion si plasticul vopsit de pe bara fata/spate; ca bonus a fost schimbat si parbrizul si geamul dreapta fata, asta ca omul s-o fi plictisit sa tot zgarie tabla si a avansat si la geamuri;
- ziceam ca haionul are vopseaua originala? nu-i problema ca am o infundatura de la vreo piatra si pe asta;
- bara spate care s-a cojit de la sine in mai multe locuri;
- momentan multiple zgarieturi minuscule pe ici pe colo dar nici nu le mai iau in seama.
- bonusul tuturor a fost o tentativa de furt concluzionata cu schimbare butuc stanga, indreptare si revopsire portiera (prost hot pot spune, a facut o varza totala, noroc cu alarma ca s-o fi speriat si a fugit, dar oricum masina era absolut goala si nu era nimic de furat, poate doar abtibildul de la rovinieta unsure.gif )

Am ajuns la concluzia ca la noi in tara nu merita sa ai vreo culoare mai speciala pe masina, ba chiar m-as lipsi si de metalizata, motivul pt care am luat alb pe matiz.

Masina in schimb merge perfect, consuma putin, singurele 'imbunatatiri' pe care le-am facut au fost sa vopsesc aeratoarele in argintiu (acum trebuie sa le refac pt ca prima oara nu am dat cu primer si au inceput sa se cojeasca) si o remapare facuta la 11000 de km (masina este folosita aproape exclusiv pentru drumuri lungi unde mereu sunt 4-5 persoane, portbagaj full si aer conditionat in caz de caldura, si cu 70 de cai imi era frica la depasiri, asa cu 90 se mai schimba treaba putin).

Atasez cateva poze (de cand era intreaga estetic) si urmeaza sa revin cu povestiri si sa va descriu din drumurile/pataniile mai interesante, dar pe rand asa sa nu plictisesc lumea cu un post care deja este kilometric.

This post has been edited by AmunDei: 14 Apr 2012, 20:30


Attached thumbnail(s)
09052009497.jpg ( Size: 931.6k ) Number of downloads: 2801
09052009500.jpg ( Size: 850.81k ) Number of downloads: 2896
09052009502.jpg ( Size: 522.71k ) Number of downloads: 2824
09052009503.jpg ( Size: 482.74k ) Number of downloads: 2750
09052009504.jpg ( Size: 682.33k ) Number of downloads: 2608


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 6 Jul 2010, 13:31
Post #2


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu te supara pe mine, dar daca tu crezi ca ai castigat 70 de cai dintr-o banala ramapare permite-mi sa ma amuz.
In rest, s-o stapanesti sanatos si fara incidente, nici d-alea marunte!


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 6 Jul 2010, 13:33
Post #3


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(AmunDei @ 6 Jul 2010, 14:02)
si cu 70 de cai imi era frica la depasiri, asa cu 90 se mai schimba treaba putin
*


Eu vad ca este vorba de 20 CP obtinuti prin remapare.

AmunDei s-o stapanesti sanatos in continuare si fara probleme de orice natura. Mi se pare mie sau esti mai atasat de Matiz? smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jul 2010, 13:33
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Care 70? Omul a zis 20...
QUOTE(AmunDei @ 6 Jul 2010, 14:02)
...... si o remapare facuta la 11000 de km (masina este folosita aproape exclusiv pentru drumuri lungi unde mereu sunt 4-5 persoane, portbagaj full si aer conditionat in caz de caldura, si cu 70 de cai imi era frica la depasiri, asa cu 90 se mai schimba treaba putin).
*



later edit: am postat in acelasi timp cu duyu.

This post has been edited by Maskatu: 6 Jul 2010, 13:34


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 6 Jul 2010, 13:35
Post #5


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Grea ar'metica asta, dom'le tongue.gif 90 minus 70 egal 20. Nij' io nu cre' ca a castigat 20 de cai din remapare, hai sa zicem undeva la 10%, deci vreo 6-7.


Edit: ce ne-am repezit toti la beregata! radmasa.gif

This post has been edited by marksman: 6 Jul 2010, 13:36


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jul 2010, 13:43
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bormal ca nu are cum sa "scoata" 20 cai la o simpla remapare... asa l-or fi mintit aia, si el a crezut.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 6 Jul 2010, 13:44
Post #7


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Sunt destule informatii si date pe internet in legatura cu remaparea, nu asta e scopul discutiei. Masina se misca semnificativ mai bine si asta e tot ce conteaza.

QUOTE(Duyu @ 6 Jul 2010, 13:33)
AmunDei s-o stapanesti sanatos in continuare si fara probleme de orice natura. Mi se pare mie sau esti mai atasat de Matiz?  smile.gif
*



Mersi. Ai dreptate, imi place mai mult Matizul. Loganul il consider o masina lipsita total de pesonalitate. Vorba unui prieten: 'Maraie, caraie si consuma putin. Dar atat.' smile.gif

Edit: n-am fost crezut nici cu Matizul pana n-am masurat 0-100. Se poate face si aici foarte usor, avand ca referinta timpul de 13 secunde pana la suta al motorului de 85 cai. Nu stiu ce o fi greu de crezut, nu sunt nici primul nici ultimul care a facut chestia asta.

This post has been edited by AmunDei: 6 Jul 2010, 13:47


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jul 2010, 13:57
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce consum scoti in extra-urban? Un prieten cu un un megane 1.5 dci de 85 cai scoate 4,5-5 afara. Banuiesc ca si loganul ia tot cam atat, poate un pic mai putin data fiind forma un pic mai patratoasa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 6 Jul 2010, 14:07
Post #9


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Cam asa ia si asta, dar depinde foarte mult de drum. Pot scoate si 4 afara, dar pot scoate si 5,5-6, nu stau sa o 'loganesc' aiurea.

Ca recorduri am urmatoarele cifre:

- la consum mic: singur in masina, fara AC, in general mers constant pe la 1600-1700 ture, cu retrogradari la nevoie. Rezultat 3 la suta pe ruta Ploiesti - Urziceni.
- la consum mare, weekendul ce tocmai a trecut: Ruta Bucuresti-Ploiesti-Brasov-Miercurea Ciuc - Gheorghieni - Lacu Rosu - Bicaz, apoi retur Gheorghieni - Transfaragarasan - Pitesti - Bucuresti. 5 persoane + portbagaj full, AC cam jumatate din drum, rezultat un magnific 6,5 la suta cu un total de aproape 1000 km. Dar am scos tot untul din masina pe drumul asta.

Precizare: ambele consumuri sunt facute la pompa.

This post has been edited by AmunDei: 6 Jul 2010, 14:19


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Jul 2010, 21:34
Post #10


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(marksman @ 6 Jul 2010, 14:35)
Nij' io nu cre' ca a castigat 20 de cai din remapare, hai sa zicem undeva la 10%, deci vreo 6-7.
Edit: ce ne-am repezit toti la beregata!  radmasa.gif
*


10% e la motoarele aspirate, la motoarele turbo se 'castiga" pana la 30% !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 6 Jul 2010, 22:08
Post #11


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Am scris gresit, evident vroiam sa zic 20...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 6 Jul 2010, 22:42
Post #12


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Mi-am adus aminte de tractorasul meu, tot in mai 2007 il cumparasem. Bun, n-am avut ce reprosa in cei putin peste 20000km cat a apucat sa parcurga. Consuma 5,5 , AC era tacut, si nu aveam probleme in depasiri chiar daca nu umblasem pe la motor.
Sa-l stapanesti sanatos, si cred ca ai dreptate cand zici ca lotul ala a fost unul ok. biggrin.gif
LE
Si mie mi-a parut rau ca n-am apucat dci-ul de 85... laugh.gif poate nu treceam in tabara benzinarilor! icon_mrgreen.gif

This post has been edited by BZN: 6 Jul 2010, 22:47


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 12 Jul 2010, 22:27
Post #13


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




In weekendul 2-4 iulie loganul a fost solicitat pt o 'mica' plimbare: plecare din bucuresti dimineata devreme si ajuns tocmai la Lacu Rosu unde am fost cazat la pensiunea Teo (recomand, foarte fain ca si pret si conditii). Sambata am pus si de o mica plimbarica pana la barajul de la bicaz, iar duminica traseul de retur a fost via transfagarasan (cu singura portiune de drum prost fiind cea apropiata de Curtea de Arges). De asemenea am oprit putin si in Sighisoara si am urcat in cetate.

Am oprit si la Balea Lac pt mancare, nu recomand. Preturi nesimtite, mancare proasta si servire 'indoielnica', cel putin acolo unde am fost eu (cabana de pe malul lacului, nu mai retin numele).

Sosirea a fost la ora 22:00 inapoi in Bucuresti, iar drumul per total pot sa spun ca mi-a placut foarte mult, chiar daca nu a fost perfect. Kilometraj total - putin sub 1000 de km la un consum de 6,5 % (am scris mai in detaliu cu cateva posturi mai sus).



This post has been edited by AmunDei: 12 Jul 2010, 22:30

Attached thumbnail(s)
DSC00729.JPG ( Size: 2.09mb ) Number of downloads: 851
DSC00733.JPG ( Size: 2.22mb ) Number of downloads: 401
DSC00737.JPG ( Size: 2.14mb ) Number of downloads: 366
DSC00741.JPG ( Size: 2.29mb ) Number of downloads: 374
DSC00749.JPG ( Size: 2.37mb ) Number of downloads: 328
DSC00752.JPG ( Size: 2.02mb ) Number of downloads: 271
DSC00753.JPG ( Size: 2.08mb ) Number of downloads: 269


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 Jul 2010, 22:35
Post #14


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




sunt tare curios daca s-a rezolvat problema spanului "generat" de pompa si trimis prin injectoare la motoarele astea DCI de la reno dry.gif ...sper sa nu te loveasca si pe tine....

in rest,s-o stapanesti sanatos...ca masina,banuiesc ca iti consuma f. putin....aveam una la servici si atunci vazui si eu minunea...consuma a naibii de putin,undeva la 6% max prin oras si 4,5% afara in medie,mers ponderat....

This post has been edited by sobolan: 12 Jul 2010, 22:38


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 12 Jul 2010, 22:35
Post #15


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




La Balea eu recomand cabana Paltinul (prima de la strada). Preturi mai mult decat decente, portii mari si servire ok (cel putin asa era asta iarna).


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 12 Jul 2010, 22:39
Post #16


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




@sobolan

Mersi. Sa speram ca nu avea probleme pe viitor, pentru mine loganul si-a dovedit fiabilitatea (privit si prin prisma altor cunoscuti cu logan) si nu regret alegerea facuta, cu toate micile ei neajunsuri.

@ageana

E bine de tinut minte pt viitor wink.gif

This post has been edited by AmunDei: 19 Jul 2010, 10:59


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 19 Jul 2010, 10:59
Post #17


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Plimbat masina pana in Vama weekend-ul asta, asadar adaugat inca vreo 800 de km. Am avut noroc de drum liber si la dus si la intors.

Prin Vama 2 cuvinte: foarte scump. Iar mancare buna doar la fast-food, ca in rest as fi dat faliment.

Si o poza cu rasaritul.

Edit de 22 iulie: inca o mica 'cosmetizare' ce a avut ca scop inlocuirea unui stop spart si revopsirea barei spate ce a fost zgariata.

Partea buna: bara spate se cam decojise si acum arata ca noua.

Partea rea: din ce in ce mai putine elemente cu vopsea originala + inca vreo 2 zgarieturi fine observate dupa spalare. Sa fie acolo de prasila.

This post has been edited by AmunDei: 22 Jul 2010, 21:27

Attached thumbnail(s)
DSC00761.JPG ( Size: 2.42mb ) Number of downloads: 407


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 12 Aug 2010, 14:15
Post #18


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Dupa ce a stat vreo 3 saptamani intreaga, masina a intrat din nou in service pt inlocuire bara spate cauzata de o mica tamponare la un semafor. Acum astept sa vad cat tine minunea pana la urmatorul eveniment dry.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 12 Aug 2010, 16:12
Post #19


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Poate ii faci o poza fara bara spate. Eventual , una din care sa-mi dau seama cum se prinde bara in zona asta:Imag029.jpg ( Size: 273.83k ) Number of downloads: 593


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 12 Aug 2010, 16:54
Post #20


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Daca mai prind ocazia, nu? laugh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 12 Aug 2010, 17:07
Post #21


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Pai ce, au si facut-o? ohmy.gif
laugh.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 12 Aug 2010, 17:18
Post #22


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




A pai da, nu specificasem smile.gif.

S-a dat comanda de bara (asta acu cateva zile) si cand a venit au vopsit-o si masina a stat in service doar cateva ore (practic doar timpul de montaj).

This post has been edited by AmunDei: 12 Aug 2010, 17:18


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 13 Sep 2010, 12:06
Post #23


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Ma pregatesc de revizie, care va fi la 34000 (deh, am facut deja 10000 din martie pana acu...). Masina merge bine, haleste numai motorina si lichid de parbriz.

In legatura cu revizia, m-am uitat prin topicurile dedicate dar am ceva nelamuriri.

1. nu am vazut p-acolo sa se schimbe lichidul de frana si lichidul de racire, dar la mine scrie in carnetul de intretinere ca ambele se schimba la 3 ani, asa ca voi actiona in consecinta.
2. vreau sa schimb uleiul la cutie, consider ca 3 ani sunt suficienti si se simte diferenta fata de cum era cand masina era noua. Intrebarea ar fi, daca nu gasesc ELF 75W80 GL5, ce pun in loc?
3. nu are legatura cu revizia actuala, dar in topicul cu revizia de 6 ani/60000 km schimba lumea distributia. E, la mine in carte scrie ca se schimba la 4 ani/40000km. Asadar?

This post has been edited by AmunDei: 13 Sep 2010, 12:07

Attached thumbnail(s)
DSC00794.JPG ( Size: 1.75mb ) Number of downloads: 660


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Sep 2010, 12:11
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Elf d'ala am pus la Matiz, e peste tot.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 13 Sep 2010, 12:20
Post #25


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Deci am scapat de grija asta, e bine.

L.E: Sau nu, dupa cum spuneam. Pauza GL5, numai GL4+.

Dar conform http://www.lubadmin.com/upload/produit/Fic...ang_42/1075.pdf, este potrivit, asa ca o sa iau GL4+

This post has been edited by AmunDei: 16 Sep 2010, 12:10


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 24 Sep 2010, 14:26
Post #26


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Asadar am facut si revizia. Nr km: 33900, iar masina are 3 ani si vreo 3 luni de la achizitie.

Am schimbat: Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru motorina, lichid de frana, lichid racire, ulei cutie. Numai filtrul de motorina este luat din service, restul cumparate de mine.

Cost consumabile: 497 lei;
Cost manopera: 73 lei;

Total: 570 lei, mai mult decat rezonabil zic eu.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 29 Nov 2010, 22:13
Post #27


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




In sfarsitul de saptamana ce tocmai a trecut, am efectuat 'multi kmp fara probleme', mai exact cam 1000.

Am plecat sambata seara spre Bucuresti, urmand ca duminica dimineata pe la ora 5 sa adun inca 3 pasageri si sa ne miscam in directia Iasi. Asadar, pe la ora 6 faceam plinul la petromul din Afumati si apoi am pornit. Pana la Buzau a fost o ceata crancena, noroc ca nu era destul de frig incat sa fie si polei pe jos. O data cu aparitia soarelui s-a dus si ceata si drumul a fost bun si liber asa ca am ajuns la ora 12 in Iasi, cu tot cu cateva opriri de dezmorteala pe drum. Am mancat, apoi am luat orasul la pas si ne-am plimbat pana ni s-a facut foame iar biggrin.gif, am poposit la cafeneaua La Corniche (parca...) din incinta Moldova Mall unde am servit ceai si o narghilea, apoi pe seara am mers spre Clubul Presei unde urma sa asistam la un concert al trupei numita Proiectul Tivodar (concert care a fost de fapt si motivul deplasarii pana in Iasi). Am aflat ca vor canta nu numai ei, ci si o alta trupa din Iasi sub numele ei Descantec, deci cu atat mai bine.

Am suit pe youtube inregistrarile, iar pentru cei interesati uitati aici cu ce s-a mancat concertul:


Pe la ora 12 juma noaptea s-a dat plecarea inapoi, iar soferul de rezerva a intrat in rol ca eu eram destul de obosit. De data asta am fost 5, intrucat a venit cu noi si baiatul cu vioara din filmarile de mai sus. Dupa cateva afirmatii de genul 'Bai eu nu stiu sa ies din Iasi ca am dormit cand am venit!' si raspunsuri la obiect 'Da-i ma inainte ca ajungem noi undeva!' eu am reusit sa atipesc in reprize de cateva minute (cu mentiunea ca eu nu pot dormi decat la orizontala, asa ca odihna stand pe un scaun de masina e mai mult amageala pentru mine).

Dupa ceva timp m-am dezmeticit de tot si dezmeticit am fost cand am aflat ca drumul urmat fusese putin gresit, in sensul ca pe telefoane operatorul era din Moldova si localitatea Husi era la doi pasi. Totusi, de granita nu trecusem, deci nu era totul pierdut. Dupa cateva intrebari de genul 'Cum dracu' ajungem noi in Bucuresti ca n-am vazut urma de indicator de cand am iesit din Iasi?' si dupa cateva incercari nereusite de a accesa netul pe telofon (eram pe Moldova si nu imi dadea voie, logic) realizez eu ca am un ditamai atlas cu harta Romaniei in torpedou de care ar fi trebuit sa-mi aduc aminte de la inceputul drumului. Epic fail deci wacko.gif

Cu chiu cu vai ajungem pana in Barlad, ocazie cu care incerc din nou sa prind ceva somn. Greu, foarte de greu, pana la Buzau nu stiu daca am inchis ochii mai mult de jumatate de ora, cu mentiunea ca drumul fusese infernal, ceata incontinuu si ploaie. La Buzau am trecut eu la volan, deja eram mai odihnit ca celalalt sofer, si am dat inainte spre Bucuresti, tot prin ceata si prin ploaie. Cu tot cu ocolul de rigoare am intrat in Bucuresti pe la 7:30 dimineata si am dat piept cu traficul criminal, la care ma asteptam. Pana la ora 9 am debarcat lumea care pe unde avea nevoie, urmand ca eu si jumatatea Proiectului Tivodar prezent la mine in masina sa mergem spre Ploiesti.

De ajuns am ajuns pe la 10, in continuare pe ploaie si ceva ceata, iar la 11 deja eram in casa si dormeam biggrin.gif

Poate fac rost si de ceva poze de pe drum, intrucat nu m-am ocupat de asta. Deocamdata va las doar cu filmuletele.

Cheers!


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Dec 2010, 15:00
Post #28


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




..

Attached thumbnail(s)
IMG_2037.JPG ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 460
IMG_2038.JPG ( Size: 1.98mb ) Number of downloads: 271
IMG_2046.JPG ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 273


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 3 Jan 2011, 16:01
Post #29


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Din topicul cu cadouri de la Mos

QUOTE(AmunDei @ 25 Dec 2010, 02:53)
Deci mosul a fost darnic si a venit cu un cadou neasteptat la tractorul din semnatura, si anume aripa stanga fata infundata 'cu incredere'. Cum era parcata intre matiz si o alta masina imi imaginez ca s-a urmarit in special testarea gradului de rezistenta a tablei in urma contactului cu vreun bocanc nou cumparat.

Ce sa zic, sa fie primit si astept si cadoul de anul nou, eventual si pentru matiz!!

*



Si cu update, mosul nu a venit si la Matiz, ci tot la Logan, tot in parcarea din spatele blocului, dar de data asta la aripa dreapta fata. Sper sa ajung sa le rezolv cat de curand.



--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 4 Feb 2011, 18:10
Post #30


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Am profitat de vremea buna si am dezmortit putin masina.





This post has been edited by AmunDei: 4 Feb 2011, 18:10


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:33
Dacia