Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare electromotor Laguna I

emy39
post 23 Jan 2009, 18:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 14 October 06




Care este ordinea de demontare pentru a da jos electromotorul? este neaparat nevoie de rampa, mentionez ca nu am demontat niciodata electromotorul.

25 Jan 2009, 00:21:
Chiar nu a fost nimeni in aceasta situatie sa demonteze electromotorul de pe masina?

This post has been edited by emy39: 24 Jan 2009, 14:21


--------------------
renault laguna 1995 laguna2.0I - hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 26 Jan 2009, 08:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




e suficient un canal de vizitare. Demontarea e intuitiva, foatre aproape de Dacia

This post has been edited by Johnny78: 26 Jan 2009, 09:00


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emy39
post 26 Jan 2009, 20:31
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 14 October 06




Sa rezolvat: multumesc


--------------------
renault laguna 1995 laguna2.0I - hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 27 Jan 2009, 18:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




cu placere...


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djp3k05
post 18 Jul 2009, 16:08
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 10 May 08
From: Bucuresti




am dat search si am gasit acest topic. vreau sa dau si eu jos electromotorul. inteleg ca se poate da jos doar pe rampa (canal de vizitare). m-am uitat fugitiv pe la motor dar nu am vazut unde este pozitionat. ar fi bine sa fie la fel de simplu ca la dacie.


--------------------
Renault Laguna Oct 1994, RXE, 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 20 Jul 2009, 06:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




asa si este doar ca este ascuns privirilor


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisa2001
post 9 Feb 2013, 22:29
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 February 11




Atentie!Raspunsurile sunt date de necunoscatori sau daca sunt cunoscatori nu-i duce mintea sa explice.E ca si cum intrebi cat e ceasul si se raspunde ca atat cit era anul trecut pe vremea asta.Slab forumul asta si colcaie de nestiutori.


--------------------
renault laguna II 2007 1.9 dci - BV 01 ESP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronnix
post 18 Feb 2013, 00:00
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 20 August 12
From: Craiova




QUOTE(denisa2001 @ 9 Feb 2013, 22:29)
Atentie!Raspunsurile sunt date de necunoscatori sau daca sunt cunoscatori nu-i duce mintea sa explice.E ca si cum intrebi cat e ceasul si se raspunde ca atat cit era anul trecut pe vremea asta.Slab forumul asta si colcaie de nestiutori.
*


vedem asta radmasa.gif


--------------------
Laguna 1 ph 1 2.0 8v 113cp 1994
Tuning is not a crime!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 18 Feb 2013, 07:45
Post #9





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Draga membrule Denisa,pentru demontarea demarorului,numit si electromotor,ai nevoie de mai multe sdv-uri si te cunostinte temeinice de electronica si mecanica avansate.Din acest motiv,te sfatuiesc sa mergi la un service specializat,(eu recomand undeva in Franta) si cu siguranta vei reusi sa demontezi demarorul.
Nu incerca singur acasa,deoarece s-ar putea sa strici si de aceasta data capul suruburilor,asa cum ai facut la captorul de turatie.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M Sandica
post 18 Feb 2013, 16:07
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 30 January 13




citesc de dimineata si nu ma pot abtine sa-i trag atentia colegului bundy,daca e amabil sa ne dea un sfat, o parere cum se demonteaza electromotorul la care nu trebuie sa fii electronist pt demontare ,sa o dea de nu sa nu mai faca postari de genul mergi in Franta etc ,acest forum e pt a ne ajuta nu pentru a ne etale impresiile


--------------------
renault laguna 1,6 16v 05 2000 berlina - GL 19 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 18 Feb 2013, 22:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(denisa2001 @ 9 Feb 2013, 22:29)
Atentie!Raspunsurile sunt date de necunoscatori sau daca sunt cunoscatori nu-i duce mintea sa explice.E ca si cum intrebi cat e ceasul si se raspunde ca atat cit era anul trecut pe vremea asta.Slab forumul asta si colcaie de nestiutori.
*



daca suntem nestiutori ce explicatii vrei sa dam daca nu ne pricepem?
daca eu iti zic sa dai motorul jos ca este mai usor u asa faci?
daca nu sti iei masina si o duci la service si acolo o sa dureze 15 min sa-l dea jos cu o cheie de 13
voi credeti ca pe forum sunt numai din aia de taie frunze la caini si nu au ce face decat sa stea pe forum, ai rabdare 1-2 saptamani si primesti raspunsul
daca u nu sti sa dai electromotorul jos cum crezi ca sti sa il repari?
mai vreti si poze, detaliate pt 3 suruburi si o pilita, si in ce parte se trage de cheie, daca se paote


QUOTE(M Sandica @ 18 Feb 2013, 16:07)
citesc de dimineata si nu ma pot abtine sa-i trag atentia colegului bundy,daca e amabil sa ne dea un sfat, o parere cum se demonteaza electromotorul la care nu trebuie sa fii electronist pt demontare ,sa o dea de nu sa nu mai faca postari de genul mergi in Franta etc ,acest forum e pt a ne ajuta nu pentru a ne etale impresiile
*



raspunsa pe masura intrebarii(dar mult mai elegant), ca deeeee asa e cand jicnesti pe cine nu trebuie, ca este normal ca unu care stie nu are nevoie de unu care nu stie si mai face si pe jmecherul pe burta goala
sa merga fiarele!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulex80
post 18 Feb 2013, 23:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 10 May 08
From: tg mures




@katalyn03 - nu te enerva ca nu are rost...

se pare ca unii cred ca este o OBLIGATIE a forumului sa le repare masina.


--------------------
renault Espace și Scenic 2004/2007 - MS-13-JTW
Espace 4 PH 1 2.0T 2004
Scenic 2 PH 2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 19 Feb 2013, 08:35
Post #13





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




QUOTE(M Sandica @ 18 Feb 2013, 16:07)
citesc de dimineata si nu ma pot abtine sa-i trag atentia colegului bundy,daca e amabil sa ne dea un sfat, o parere cum se demonteaza electromotorul la care nu trebuie sa fii electronist pt demontare ,sa o dea de nu sa nu mai faca postari de genul mergi in Franta etc ,acest forum e pt a ne ajuta nu pentru a ne etale impresiile
*


Bre nea sau tanti,ca nu imi dau seama,trebuie sa stii electromecanica,pt ca e ELECTRO motor.
Acum lasand gluma deoparte sa stii ca daca nu scoti bornele de la bateria ELECTRICA,risti sa faci un scurtcircuit ELECTRIC de toata frumusetea.(asta e musai sa stii din partea de electrica)
Mai departe,iei o cheie,nu mai stiu exact de cat,si te bagi sub masina.Acolo desfaci piulitele care tin niste fire,tii minte cum au fost puse,apoi desfaci niste suruburi groase si piulite care tin electromotorul.Apoi scoti electromotorul afara,faci ce vrei cu ele si in final il montezi la loc.acelasi sau altul.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M Sandica
post 19 Feb 2013, 12:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 30 January 13




eu sunt barbat am de 11 aceasi laguna an2000 16 16v,meseria mea e electromecanic incepand de la motoare de dacia pana la locomotiva le cunosc pe de rost ,electromotoare,convertizoare ,generatoare,schimbat elementi la baterii nu la cele capsate ,format de eloctrolit etc sunt satul ,eu am dorit sa punctez pe modul cum ai raspuns dute in Franta trebuie sa cunosti electronica ,daca raspundeai ca acum nu era mai bine si nici nu exista atat spam

iulex trebuie sa stii ca odata am vrut sa fac si eu ceva la masina si mai rau am stricat-o datorita informatiilor date gresit de unii,Eu cred ca forumul e sa ne ajutam nu sa ne dam in spectacol,daca tu crezi altceva apucate frate si sari in sus ,fa tumbe etc ,cand o sa intrebi si tu ceva o sa ti se raspunda exact cum raspunzi si tu bash.gif


--------------------
renault laguna 1,6 16v 05 2000 berlina - GL 19 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulex80
post 19 Feb 2013, 16:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 10 May 08
From: tg mures




@M Sandica - total deacord cu tine "Eu cred ca forumul e sa ne ajutam nu sa ne dam in spectacol" si imi pare rau ca ai impresia ca ma/ne dam in spectacol.

Da nu pot sa fiu deacord cu cineva care dupa 3 ani jumate redeschide un topic si incepe cu chesti de genu' sunteti incompetenti si secretosi.

Daca chiar vroia sa afle o parere in legatura cu o problema totusi cred ca putea sa astepte 1-2 zile sau sa sune un mecanic.



--------------------
renault Espace și Scenic 2004/2007 - MS-13-JTW
Espace 4 PH 1 2.0T 2004
Scenic 2 PH 2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crystelu11
post 19 Feb 2013, 19:18
Post #16


Cristi


Group: Members
Posts: 128
Joined: 24 February 09
From: Craiova




aveti drepatate suntem numai nestiutori din aceasta cauza ne-am luat reno
pun pariu ca mergi cu becu aprins la benzina si dai flashuri in disperare(denisa2001)

This post has been edited by crystelu11: 19 Feb 2013, 19:34


--------------------
Safrane Biturbo/ 0766.66.45.35 Renault Safrane 2.0i - Craiova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 19 Feb 2013, 20:48
Post #17





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Domnule Sandica,in cazul in care tot nu atireusit sa intelegeti,sugestia de a merge in Franta,a fost o ironie,pentru faptul ca a zis ca e un forum de necunoscatori etc.Dupa logica mea,cunoscatorii supremi sunt cei care au construit masina,si de aceea am sugerat sa mearga in Franta.
Dupa cum zicea un amic,si ironiile sunt pentru cei care le inteleg(ca sa fiu elegant)
Acum,on topic
1.Cred ca deconectarea bateriei e un inceput bun,chiar recomandat pentru demontarea electromotorului.
2. Daca de la Dacie la locomotive le stiti pe toate,asteptam un tutorial de demontare a electromotorului din partea dumneavostra,si eventual si reparare(inlocuire perii,rectificare rotor sau chiar reparare bendix)

This post has been edited by bundy220: 19 Feb 2013, 20:53


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M Sandica
post 20 Feb 2013, 05:50
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 30 January 13




daca doresti iti pot spune si cum se controleaza rotorul daca e ars ,curatarea colectorului,cum se face unghiul la colector etc,dar pt tine cea mai buna solutie e sa mergi in Franta si iti vor explica ei mai multe
si dupa cum am spus si mai sus ,mai repet odata pt tine :aici nu trebuie sa ne dam in spectacol ,daca esti sigur pe ceva ce poate ajuta un coleg ii explici si gata ,de nu stii stai in boxa ta fara sa te bagi pe forum cu ironii si pridere per cullo al colegilor

This post has been edited by M Sandica: 20 Feb 2013, 05:56


--------------------
renault laguna 1,6 16v 05 2000 berlina - GL 19 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 20 Feb 2013, 08:51
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(M Sandica @ 20 Feb 2013, 05:50)
daca doresti iti pot spune si cum se controleaza rotorul daca e ars ,curatarea colectorului,cum se face unghiul la colector  etc,dar pt tine cea mai buna solutie e sa mergi in Franta si iti vor explica ei mai multe
si dupa cum am spus si mai sus ,mai repet odata pt tine :aici nu trebuie sa ne dam in spectacol ,daca esti sigur pe ceva ce poate ajuta un coleg ii explici si gata ,de nu stii stai in boxa ta fara sa te bagi pe forum cu ironii si pridere per cullo al colegilor
*



n-am nimic personal cu dv, darȘ
cand esti habarnist si ceri ajutor se roaga frumos nu il jicnesti pe ala care stie inainte sa iti dea ajutorul. ca atunci iti mai da la ....
daca nu ai vazut postarule de dennisa da-i un serch(denisa) si vezi ca a avut 2 postari in doua tutoriale la 3 ore diferenta de unde a ajuns la concluzia ca sunt numai habarnisti pe reno.ro, atunci m-am abtinut sa comentez, dar acum colegu are dreptate (parerea mea) si daca ne mai uitam are destule sfaturi bune pt colegi, adica nu este asa habarnist
Sa mearga fiarele!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sempre
post 20 Feb 2013, 09:53
Post #20


Membru veteran


Group: Members
Posts: 149
Joined: 3 June 07
From: CONSTANTA




pfff,dupa 3 ani de la postare stimabilului Johnny78 sa trezit sa ne atentioneze ca sunt necunoscatori pe forumul asta smile.gif)) radmasa.gif tind sa cred ca si-a luat si o meritata vacanta smile.gif

This post has been edited by Sempre: 20 Feb 2013, 09:57


--------------------
RENAULT LAGUNA 1 phase2 1.6 16v 107 1999 CONCORDE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M Sandica
post 20 Feb 2013, 13:08
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 30 January 13




da katalin ai dreptate ,nu am fost atent si la postarea colegului DENISA .imi cer scuze daca am jignit pe cineva cu postarile mele,data viitoare voi f foarte atent la ce si cum salut.gif


--------------------
renault laguna 1,6 16v 05 2000 berlina - GL 19 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 20 Feb 2013, 21:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(M Sandica @ 20 Feb 2013, 13:08)
da katalin ai dreptate ,nu am fost atent si la postarea colegului DENISA .imi cer scuze daca am jignit pe cineva cu postarile mele,data viitoare voi f foarte atent la ce si cum  salut.gif
*



nu mie trebuie sa imi ceri scuze, ci colegului cu care te-ai contrazis(parerea mea)
gresala este omeneasca, trebuie sa doar sa recunosti!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M Sandica
post 23 Feb 2013, 08:46
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 30 January 13




mesajul e f clar ,scuzele sunt pt toti


--------------------
renault laguna 1,6 16v 05 2000 berlina - GL 19 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emy39
post 23 Feb 2013, 10:49
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 14 October 06




In loc sa lucrati constructiv si la obiect aberati in cu totul alta zona care nu ar trebui sa se gaseasca pe acest forum , totul find foarte simplu , e nevoie de canal de vizitare pentru demontare e nevoie de rabdare si totul se rezolva usor. Ca defecte intalnite la electromotor: perii, dezlipirea magnetilor de pe stator,pinioanele de la grupul satelit sau coroana de la grupcare este de plastic . Sper sa va fie de ajutor .


--------------------
renault laguna 1995 laguna2.0I - hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisa2001
post 5 Mar 2013, 07:45
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 February 11




concluzia finala este ca nu este si nu exista un raspuns la subiect, asa stie toti ca te apropii, deschizi masina, deschizi capota ca sa scoti bateria si sa mai ai ceva lumina, pui cricul in dreapta fata, te bagi sub masina prin fata cu o cheie de 13 si scoti suruburile demarorului dupa ce pipai unde sunt, apoi cu o cheie de 10 desfaci piulitele conectorilor electrici, sucesti de demaror pina in pozitia in care iese, intre baia de ulei si amortizorul transversal, descarci de pe scribd.com repararea demarorului de logan si rezolvi problema, sau de la inceput o tragi la service sa faca ce vor cu ea


--------------------
renault laguna II 2007 1.9 dci - BV 01 ESP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronnix
post 5 Mar 2013, 23:26
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 20 August 12
From: Craiova




ai prins curaj sa raspunzi?


--------------------
Laguna 1 ph 1 2.0 8v 113cp 1994
Tuning is not a crime!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 6 Mar 2013, 07:48
Post #27





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




QUOTE(denisa2001 @ 5 Mar 2013, 07:45)
concluzia finala este ca nu este si nu exista un raspuns la subiect, asa stie toti ca te apropii, deschizi masina, deschizi capota ca sa scoti bateria si sa mai ai ceva lumina, pui cricul in dreapta fata, te bagi sub masina prin fata cu o cheie de 13 si scoti suruburile demarorului dupa ce pipai unde sunt, apoi cu o cheie de 10 desfaci piulitele conectorilor electrici, sucesti de demaror pina in pozitia in care iese, intre baia de ulei si amortizorul transversal, descarci de pe scribd.com repararea demarorului de logan si rezolvi problema, sau de la inceput o tragi la service sa faca ce vor cu ea
*


Omule! esti varza,scuze pentru leguma ca o compar cu tine.
Dupa ce ai citit posturile anterioare,ai constatat ca nu e mare lucru,si ai facut un rezumat.
Spui mai sus ca e un forum cu necunoscatori si ce mai aberezi tu pe acolo.
NU INTRATI SUB MASINA CAND ACEASTA ESTE PE CRIC ,ASIGURATI-VA MASINA SI CU ALTE DISPOZITIVE! AICI NU E DE GLUMA


of of of ...Denisa pericoll public...


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220capsoman
post 6 Mar 2013, 22:23
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 March 13




Citind ce necunoscatori sunt unii si ce LEI altii am zis sa particip si eu la APOGEUL PROSTIEI si sa-i raspund lui bundy220.
PRIETENE CAPSOMAN cum poti sa acuzi de plagiat daca tu nu ai fost in stare sa faci un rezumat?
PRIETENE CAPSOMAN ai postat undeva ceva de bine in afara de aroganta si lauda de sine?
Daca te ducea softul aveai un raspuns.
Tine minte ca daca scoti suportul de la filtrul de aer, slabesti filonul de cabluri din stanga cutiei de viteze cum te uiti din botul masinii, ai acces sa desfaci suruburile demarorului bineanteles fara sa pui cricul ci numai deschizand capota.
TINE MINTE ca ai acces la contactele electrice ale demarorului daca te bagi sub masina fara cric si nu esti umflat de importanta.
TINE MINTE ca stiu toti prostii ca se desfac intai contactele electrice daca se lucra la electric, se asigura dublura la cric si se lucreaza cu frana de mana trasa, dar tu esti LEU si tb sa ne spui sa lucram ziua si nu noaptea si nu stii ca e bine sa folosesti o lanterna si ziua.
Daca mai stii ceva nou sa ne spui si noua sa nu crapam de invidie.
A fost placerea mea sa devin dublura ta.


--------------------
renault laguna 2.0 1994 2.0 benzina - bv 11 ddd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronnix
post 7 Mar 2013, 00:20
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 20 August 12
From: Craiova




ti-ai facut cont special sa ii dai replica lui ''bundy capsomanul''?


--------------------
Laguna 1 ph 1 2.0 8v 113cp 1994
Tuning is not a crime!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AeoN
post 7 Mar 2013, 23:27
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 13 April 09
From: Craiova




foarte tare,

De fapt am invatat cum se da electromotorul jos din cearta voastra
Am invatat doua lucruri aici: - nu conteaza cate stii gura sa ai(sau degete sa scrii)
- unii posteaza de dragul de a se baga in seama..cred eu de prea mult timp liber

denisa,din ce am citit eu cred ca stiai f bine cum se demonteaza electromotorul,problema ta a fost la exprimare,ceilalti este adevarat ca nu au ajutat deloc,doar au incercat sa fie niste filozofi pe burta goala.

Aaaa,si da, in afara de cativa pe care ii numar pe degetele de la o mana si imi place ca sunt pasionati(ex Katalin03...si altii) , restul sunt habarnisti rau de tot si ii sfatuiesc sa renunte a mai posta doar de dragul de a scrie ceva

Nb


--------------------
Renault Laguna 1.8 8V 1997 RTE - DJ 09 DZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:05
Dacia