Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Service neprofesionist?, Cum am fost amanat...

sciobaca
post 6 Aug 2007, 20:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 August 07




Salut la toata lumea!

Sunt nou-inscris pe acest forum, dar il urmaresc de ceva vreme. In decembrie anul trecut mi-am cumparat un Clio III Dynamique 1.4l 16v. Recent am avut prima revizie (la BRAS Iasi) si mi-au spus ca totul e super bine. In general, sunt foarte multumit de masina (mai putin ca mi se pare ca mananca mult in oras). Are tinuta de drum, stabilitate in curbe, confort la volan, stie sa o ia din loc (cand e turata corect).

Recent am avut doua neplaceri cu masina. Mi-a cazut o craca de copat pe cupola in timpul unei furtuni si a facut o concavitate cam asa de 2-3mm adancime si 2cm diametru. Cam in acelasi timp, o doamna a intrat cu un Matiz in portiera stanga spate si in aripa stanga spate in timp ce masina mea era parcata si a altoit cele doua (portiera si aripa) destul de bine (zgariate poate cativa mm in adancime).

Dupa multe distractii la politie si asigurari, am fost la service (BRAS Iasi) sa-mi fac programare. Mi-a spus ca masina o sa stea cam o saptamana in service si ca nu poate sa-mi faca programare decat dupa o luna... In fine, am acceptat... ce era sa fac? (sa scot "bacsis"?)

Asa ca luni, pe 30 iulie 2007 se duce Stefan la service in jur de 8 dimineata. Se pare ca domnii de la caroserie nu sunt chiar asa de ocupati: un domn care se tutuia cu cel de la receptie isi pregatea masina de intrat in service dupa ce o busise in weekendul dinainte (inca nici macar nu mersese la asigurare).

Foarte frumos. Dupa ce-mi preia masina, de unde trebuia sa dureze o saptamana, aflu ca o primesc inapoi la sfarsitul saptamanii (vineri, sambata?) sau cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare. Nu-i bai mare (mai ales ca inceputul saptamanii nici nu e sigur). Ce poate sa insemne inceput: luni, marti? hai miercuri? Ei bine, deoarece nu am primit nici un semn de la service intre timp, m-am hotarat sa le fac o vizita azi (luni).

Il intreb pe 'seful' (altul decat cel care preluase masina) care-i treaba. Tipul nu stia, se intereseaza la altul. Prin tehnica pasarii responsabilitatii intrebarii se mai taraganeaza raspunsul. In fine, sunt anuntat ca masina... o sa fie gata... cam pe joi asa. Felicitari! De unde initial era vorba s-o iau vineri, s-a amanat totul aproape o saptamana...

Au spus ca n-au ce sa-mi faca, fiindca sunt niste protocoale de respectat la vopsire, si mi-a trantit niste prostii. Stiu ca procesul de vopsire este unul de durata si destul de costisitor, dar cat poate sa dureze? (4 zile???? azi e luni, mi-au spus sa vin joi la 16 dupa ea). Stiu de la Wheeler Deals si de pe net ca vopsitul dureaza cateva ore, cu tot cu pregatire si uscare. Eu cred ca ei nici nu prea s-au apucat de ea, fiind ocupat cu "comenzile speciale".

Am scris aici ca sa-mi revars si eu putin nervii. Doar fiindca nu am fost marlan sa-i bat la cap in fiecare zi cu telefoane/etc nu inseamna ca nu am si eu planurile mele, date peste cap de incompetenta (sau marlania?) lor.

Intre timp am sunat si la Renault Vocea Clientului, dar nu cred sa-i intereseze prea tare situatia service-ului lor neprofesionist, deoarece au deja banii de pe Clio in buzunar. Banii pe Megane sau pe noul Laguna sau pe Clio IV risca sa nu-i mai aiba.

Va intreb, stimati posesori de Renault, ce se poate face? V-ati confruntat cu situatii similare?


--------------------
Renault Clio III Dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adydum
post 6 Aug 2007, 23:08
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 23 July 06
From: Constanta




Erai obligat sa mergi la reprezentanta? Asta ar fi partea naspa.... Chiar aveam programarea pt o infundatura la aripa stanga spate si mi-a zis sa vin sa o ridic pe ji - vineri ( deci 4-5 zile). Le-am zis "pa - pa" . Caut alt service .... Nu as renunta la o marca de masina care imi place datorita imbecililor din RO. Nu te gandi ca daca aveai alta marca erai tratat altfel...
Daca erai obligat sa mergi la ei neaparat (garantie, asigurator , nu stiu) du-te la service cu dovada depunerii reclamatiei la OPC, sunt ceva nomenclatoare cu privire la lucrarile auto si durata lor, nu poti fi tinut dupa cum vor ei pentru o reparatie minora...
P.S. Daca tot ai lasat-o du-te si zi-le ca vreo neaparat sa iei masina in acel moment, fiind o urgenta; decat sa ti-o dea neatinsa te vor amana si o vei lua gata pana dupa-amiaza

This post has been edited by Adydum: 6 Aug 2007, 23:10


--------------------
Chrsler Grand Voyager 2001 - 4812 SV 85
4812 SV 85, CT 08 FST , CT09FST, B05ZFF, Nav-CT 235
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 7 Aug 2007, 00:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 20 February 07




In romania inca se merge pe pricipiul- clientul nostru sclavul nostru cred ca indiferent de marca masinii ca "meseriasii" la randul lor sunt tot romanasi. post-336-1110552439.gif


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sciobaca
post 7 Aug 2007, 09:21
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 August 07




QUOTE(Adydum @ 7 Aug 2007, 00:08)
Erai obligat sa mergi la reprezentanta?


Nu stiu sincer. Masina e in garantie, si stiu ca am citit undeva ca toate interventiile trebuie facute in service autorizat de Renault, altfel se pierde garantia (poate cineva sa confirme?). Oricum mi-am zis ca e cel mai bine; decat sa merg la un service oarecare, unde cine stie peste ce tolomac dau? (mai ales ca eu nu ma pricep decat asa, de suprafata, la masini)

QUOTE(Adydum @ 7 Aug 2007, 00:08)
Daca erai obligat sa mergi la ei neaparat (garantie, asigurator , nu stiu) du-te la service cu dovada depunerii reclamatiei la OPC, sunt ceva nomenclatoare cu privire la lucrarile auto si durata lor, nu poti fi tinut dupa cum vor ei pentru o reparatie minora...


Ce nomenclatoare trebuie sa respecte? Chiar as fi curios sa stiu.

QUOTE(Adydum @ 7 Aug 2007, 00:08)
P.S. Daca tot ai lasat-o du-te si zi-le ca vreo neaparat sa iei masina in acel moment, fiind o urgenta; decat sa ti-o dea neatinsa te vor amana si o vei lua gata pana dupa-amiaza


Mi-a zis ca "cu toata parerea de rau, masina mai devreme de joi nu v-o putem da, fiindca sunt niste protocoale de pregatire (n.r. pentru vopsire) pe care trebuie sa le respectam; altfel veniti la noi ca va sare vopseaua". Cat poate sa dureze o amarata de vopsire? 4 zile?


7 Aug 2007, 10:22:
QUOTE(nlu @ 7 Aug 2007, 01:11)
In romania inca se merge pe pricipiul- clientul nostru sclavul nostru cred ca indiferent de marca masinii ca "meseriasii" la randul lor sunt tot romanasi. post-336-1110552439.gif
*



Nu cred ca-i chiar asa. Stiu ca la alte marci (bine oare cu cat mai scumpe?) iti da gratuit pe perioada service-ului masina de schimb. Asa sunt si ei interesati sa termine toata distractia mai repede.


8 Aug 2007, 09:09:
În fine, am primit un răspuns și de la vocea clientului Renault. Au vorbit la service și, cică, motivul întârzierii este reprezentat de o "renegociere" cu asigurarea. Le-am spus că nu cred o iotă din prostia asta (luni când am fost eu acolo nici nu fusese vorba de așa ceva).

Concluzia este că eu mi-am luat țeapa și cei de acolo sunt în continuare bine-merci. Trăim în România și asta ne ocupă... toți nervii.

This post has been edited by sciobaca: 8 Aug 2007, 08:09


--------------------
Renault Clio III Dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Aug 2007, 15:29
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(sciobaca @ 7 Aug 2007, 10:21)
Nu cred ca-i chiar asa. Stiu ca la alte marci (bine oare cu cat mai scumpe?) iti da gratuit pe perioada service-ului masina de schimb. Asa sunt si ei interesati sa termine toata distractia mai repede.


Tu ai vazut in curte cate masini asteptau sa intre in service? 10? Aproape 20. Ce ar insemna ca fiecare dealer sa aiba un parc de 20 de masini 'de schimb'. Chiar si la dealerii aia de masini mai scumpe. Gen Mercedes. Sa ai jumatate de milion de euro imobilizati in masini, doar la un singur dealer, nu este ceva care sa te incante. Cel putin nu, daca esti managerul acelei firme. Si la Renault se dau masini pentru perioada asta...dar numai la unii. Si la Mercedes sunt convins ca e la fel. De fapt sunt convins ca la orice marca e asa. La fel de convins cum acelasi tratament il poti primi de la aproape orice dealer din Romania. Cu exceptia celor in care exista un sef capabil care isi tine oamenii din scurt.

Concluzionand, ce ti s-a intamplat tie nu iti garanteaza ca la alta marca vei fi tratat altfel si nici ca toti dealerii Renault sunt asa. Dar in cazul tau, unde pesemne e un singur dealer in Iasi si are un pseudo monopol, este aproape inevitabil sa nu se mai repete cazuri precum ale tale. De ce? Pentru ca ii doare in ..... . Majoritatea clientilor vor dori sa lase masina in oras sa fie reparata, nu sa mearga pana la Bacau de exemplu sau Suceava. De unde te intorci greu si nici nu poti sa te duci zilnic sa verifici "lucrarea".

Asta e Romania.

This post has been edited by ssilviu: 10 Aug 2007, 15:31


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 10 Aug 2007, 16:22
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cred ca nu te incalzeste cu nimic vorba ca "si la alte marci se intampla identic", pe mine nu ma incalzeste, atata timp cat se intampla la renault.
dar adevarul e ca asa se asteapta la service (orice marca) in romania. adevarul e ca unele service-uri n-au scule, altele n-au personal, altele n-au de nici unele.

eu am avut experiente de ambele parti, reparatie foarte rapida si reparatie intarziata mult. uneori era vina asiguratorului, alteori vina service-ului ca nu facea reconstatare la timp si trebuia sa astepte, in mijlocul reparatiei, dupa piese.

n-am avut insa intarzieri din cauza "clientului", adica sa nu aibe ei banii la timp. nu ai ce face, stai pe telefoane cu ei, ii "presezi", poate sa scape de tine se misca mai repede, ca altfel...

mi s-a intamplat ca la un service care in general are pe stoc toate piesele uzuale, si nu au fost probleme in trecut, sa nu aibe filtru de ulei in ziua in care masina era programata la revizie.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IONIX 74
post 21 Dec 2007, 20:19
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 October 07
From: Piatra Neamț









Sunt un fidel client Renault din Piatra Neamț și vreau să vă aduc la cunoștință unele neplăceri care se petrec la SC „ AUTOMOLDOVA Piatra Neamț, fapte care nu sunt compatibile cu firma și faima Renault.
Sunt câțiva ingineri needucați, necivilizați, mitocani, mojici care nu și-au dat încă seama că noi ( clienții ) suntem cei care le bagă banii de salariu în buzunar în fiecare lună. Astfel, clienții sunt tratați cu dispreț și aroganță, niciodată nu sunt receptivi, amabili și atenți la problemele noastre, permanent tratându-ne cu impertinență și aroganță având senzația că ei sunt Dumnezeul automobilelor Renault iar noi clienții suntem toți "frizeri" .
Nu există nicăieri afișate prețurile pentru ora de manoperă ( totul se calculează din minte în funcție dacă ai cumpărat sau nu piesele de schimb de la ei ).
Atelierul service este transformat într-o fortăreață, neavând voie să intri în el. Dacă vrei să pătrunzi în incinta atelierului, acești ingineri devin violenți în limbaj și te amenință că-ți dau mașina afară. De ce mă deranjează acest fapt, pentru că nu avem încredere in mecanicul român, fie el chiar de la Renault (exemplific: fiind în perioada de garanție am făcut revizia de 15000 Km iar la 21300 Km mi-au "picat" ambele bielete de direcție. Oare la revizia de 15000 Km nu erau uzate ? Ba da dar probabil așa merge treaba pe la Renault ).
Dacă cumva ajungi la biroul facturare ca să plătești trebuie să-ți bagi mâinile printre niște gratii, și să vorbești la un gemuleț de parcă ai fi la închisoare, nu la o reprezentanță Renault .
Toate aceste inconveniente, determină clientul Renault să-și găsească alte ateliere service, chiar cu riscul de a pierde garanția, ba mai mult astfel de oameni și societăți te fac să te întrebi dacă mai merită sa-ți cumperi vreodată o mașină RENAULT.










--------------------
renault megane II sedane 2007 manager - NT 74 HIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TommyGun
post 21 Mar 2009, 11:36
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 19 March 09




In cazul BRAS ar fi indicat sa vorbesti cu seful de la service parca domnul Zugravu ii spune... tiganeste-te cu el si ameninta cu OPC-ul si cred ca o sa ai rezultatele scontate... eu am avut un incident tot la tinichigerie... cand dupa ce mi-au vopsit o aripa lasasera masina toata prafuita si murdara pe "papuci" de vopsea... le-am facut o plangere ca totusi masina nu se lasa asa... si de atunci... de fiecare cand am lasat-o mai mult in service la predare ma astepta masina spalata... Incearca zic eu


--------------------
Renault Megane/ Laguna/ 2001/ 2008 - NT 04 WFE/ NT 55 WFE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:09
Dacia