Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Se desfiinteaza SMURD ?

Rimio de Vassur
post 8 Jan 2012, 16:34
Post #61





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




@autom: bine, te cred.
de curiozitate, si ca sa stiu mai bine in viitor: care e personalul asigurat de pompieri si care e personalul civil? soferul e pompier si medicii/asistentii sint civili? sau sint amestecati?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 8 Jan 2012, 17:58
Post #62


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(Rimio de Vassur @ 8 Jan 2012, 16:34)
@autom: bine, te cred.
de curiozitate, si ca sa stiu mai bine in viitor: care e personalul asigurat de pompieri si care e personalul civil? soferul e pompier si medicii/asistentii sint civili? sau sint amestecati?
*




Soferii si resursele logistice sunt de la Pompieri. Paramedicii sunt tot Pompieri. Asta pe ambulante B2.

Pe ambulante B1 si C personalul este civil si numai soferul este militar.

Aveti mai jos cateva explicatii:

Tipuri:

Ambulanta tip B2 – echipaj medical de urgenta cu asistent medical sau paramedici;
Ambulanta tip B1, C2 – echipaj medical de urgenta cu medic.

Utilizare: interventii medicale de urgenta, prin echipaje de prim ajutor cu asistent medical sau medic specializati in medicina de urgenta.

Echipaj: specializat medicina de urgenta / paramedic, minim trei persoane.

Principalele categorii de echipamente:

Echipament pentru manevrare, imobilizare și transport: targa cu suport, targa imobilizare, saltea si atele vacuum, scaun cu rotile, cearceaf/prelata de transfer, atele cervicale, guler imobilizare coloana cervicala.
De mentionat este faptul ca la ambulanta tip C2 targa principala este amplasabila, prin culisare, in partea stanga, dreapta sau in mijlocul compartimentului medical, in timp ce la ambulantele tip B1 si B2 aceasta este realizata in constructie fixa, in mijloc sau pe una dintre laturile compartimentului.
Aparatura pentru resuscitare-respiratie: instalatie fixa si portabila pentru oxigen, aspirator de secretii, echipament pentru intubatie traheala, laringoscop, echipament ventilatie usoara (B1, B2, C2), ventilator automat (C2);
Aparatură monitorizare – defibrilare – evaluare – administrare medicamente/soluții: defibrilator, pulsoximetru, tensiometru manual, lampa examinare pupile (B1, B2, C2), injectomat, sistem incalzire perfuzii, sistem administrare perfuzii sub presiune, glucometru, ciocan reflexe (B1, C2), tensiometru automat, capnometru, termometru central (C2);
Materiale sanitare: sonde (intubatie, aspiratie), seringi, seturi perfuzie, fesi, pansamente, canule intravenoase, folie izolanta arsuri, container frigorific pentru replantare, valiza interventie rapida (B1, B2, C2), truse interventii speciale (minitrahoeostomie, sondaj urinar, sondaj gastric) (B1, C2);
Echipament de protectie: salopeta, manusi, bocanci, casca, ochelari;
Echipamente pentru comunicatii si avertizare / semnalizare: statie radio portabila, mobila, interfon, semnale luminoase de avertizare, semnale de avertizare sonora, sistem de adresare publica.

Diferenta de echipare intre ambulanta de tip B1 si cea de tip B2 rezulta din specializarea diferita a echipajelor care opereaza respectivele tipuri de autospeciale.

Trasatura definitorie a ambulantei de tip C fata de cea de tip B, cu toate ca echipajul operant are aceeasi structura de specializare pe ambele tipuri, este obligativitatea echiparii acesteia cu ventilator automat.

Ambulanțele de tip B2 pot avea, de asemenea, in dotare si sisteme de transmisie de date în vederea efectuării transmisiilor EKG și a altor parametri la centrele de expertiză.

Deci, paramedicii Pompieri au in permanenta legatura cu dispeceratul Pompierilor pentru chestiile organizatorice ( alarma de interventie si comunicatiile traditionale) si comunicatii in timp real , pe alta fregventa cu dispeceratul medical. Medicul este la curent in oricemoment cu starea pacientului prin intermediul echipamantelor de monitorizare care treansmit instantaneu parametrii vitali ale omului.

In functie de evolutia medicala se ordona trimiterea unui echipaj tip C cu doctor.

Oare fac offtopic cu toate amanuntele astea?

8 Jan 2012, 18:03:
Pompierii dispun si de spital mobil si , binenteles, autospecialele medicale pentru transport de victime multiple si autospecialele pentru nou nascuti cu incubatoare.

Dotarea a crescut mult de tot. Am ramas deficitari la pitolul resurse umane. Dupa toate disponibilizarile din sistem o sa ajungem sa .....................

8 Jan 2012, 18:04:
Spital mobil.

8 Jan 2012, 18:05:
Targi si alte dispozitive medicale pentru accidente colective

8 Jan 2012, 18:07:
Ambulante B si C

8 Jan 2012, 18:10:
Masini cu utilaje de descarcerare.

Pe langa masinile prezentate mai sunt si masinile de logistica. Acestea asigura transportul buteliilor de oxigen pentru situatiile in care se impune.

Pe langa toate masinile astea mai sunt si 3 sau 4 Suv-uri cu medic la Floreasca.

Practic medicul se deplaseaza de la spital spre locul cu problema unde este deja unul sau doua echipaje de tip B.

8 Jan 2012, 18:16:
mantra 4x4 de origine Mercedes si autospeciala logistica

This post has been edited by autom: 8 Jan 2012, 18:16

Attached thumbnail(s)
IMG_0001.JPG ( Size: 731.55k ) Number of downloads: 852
IMG_0069.JPG ( Size: 605.85k ) Number of downloads: 900
IMG_0070.JPG ( Size: 668.03k ) Number of downloads: 895
IMG_0079.JPG ( Size: 755.25k ) Number of downloads: 878
IMG_0081.JPG ( Size: 724.1k ) Number of downloads: 856
logistic.jpg ( Size: 10.64k ) Number of downloads: 159
mantra.jpg ( Size: 11.75k ) Number of downloads: 166


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandanDAN
post 8 Jan 2012, 19:02
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 8 September 11
From: Alba Iulia AB





frumoasa descriere colegu, sa ne traiesti cheers.gif cheers.gif


--------------------
renault laguna 2 2001 1.6 16V - AB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 8 Jan 2012, 19:57
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Acum ceva timp,in timp ce dormeam,acasa,in pat,(era2,30 dimineata) un tampit s-a infipt cu un Logan in masina mea(vw golf 2,0 GTI) facand-o praf(dauna totala).

Au venit doua masini de Ambulanta care au ramas in stationare si spre marea mea mirare nu a coborat nimeni sa intrebe ceva.
O masina de politie de la circa de cartier din care a coborat un politist dirijand circulatia si spunandu-mi ca totul o sa fie bine.Nu era mare nevoie de dirijat pentru ca circulatia era aproape inexistenta iar mie imi era f clar ce s-a intamplat,si ce va urma...
Dupa aceasta masina de politie a venit o masina SMURD din care a coborat tot echipajul interesandu-se care mai de care in amanunt daca este nevoie de descarcerare,daca este cineva ranit chiar si ff putin...L-au bandajat in barba pe soferul Logan-ului(se lovise de volan) si au plecat.

Dupa 45 de minute au venit si cei de la circulatie cu doua masini din care a coborat o singura persoana(femeie) care ne-a luat buletinele,permisele,a scris ceva cateva ore...(radeau,se harjoneau...erau 5 politisti de la circulatie in total in cele doua masini)

Cele doua masini de la Ambulanta au ramas in stationare pana cand au plecat toti(Salvarile(doua) si Politia circulatie(doua) ,in jur de ora 5,00)

Cata pierdere de timp di de bani...

Am ramas consternat si cu un gust amar...insa f surprins(pozitiv) de echipajul de la SMURD

This post has been edited by jas2: 8 Jan 2012, 20:02


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 8 Jan 2012, 20:05
Post #65





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




multumesc, autom.
nu cred ca esti offtopic. vorbim despre SMURD si e bine sa stim despre ce e vorba, sa nu avem pareri gresite.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 8 Jan 2012, 20:29
Post #66


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




@ autom--- up.gif aplauze.gif

Eu stiam ca in cadrul SMURD exista doar ambulante B2(paramedici) si C1(terapie intensiva(cu doctor)).


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jan 2012, 21:09
Post #67


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@autom: am si eu o rugaminte: jura-te pe cuvantul matale de pompier ca la cazutii in strada se duce SMURD-ul si ca aia de la smurd sunt militarizati (paramedici, medici, asistenti).
Pentru argumentatiile ulterioare pe care vrei sa le faci, tine minte de la mine: nu exista in Bucuresti cazuri TOTALE (smurd+ambulanta) cate spui tu ca face doar smurdul. Sa numancam materii maronii...
Daca vrei cu tot dinadinsul, ma pot concentra un pic si afla exact care e statistica.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Jan 2012, 21:16
Post #68


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Hai sa facem o analiza mica.

Ce inseamna medic? Un licean care da la facultatea de medicina, care trebuie sa ia examene de specialitate timp de 5-6 ani de zile, care da o licenta si apoi intra la rezidentiat inca 3-5 ani ani. Deci un om care a studiat despre asta cel putin 8 ani.

Ce inseamna paramedic la noi? Un pompier care a facut niste cursuri de prim ajutor.
O fi SMURD-ul cel mai tare din parcare la desfasurare de forte dar ramane o insitututie de tip militar, unde toti trebuie sa asculte ordinele. Nustiu inca daca-i bine sau e rau. Medicii la noi sunt din ce in ce mai neinteresati si vor "profit" doar ca te-au bagat in seama si nu se injosesc sa lucreze la SMURD. Pompierii nu pot face mare branza daca esti intradevar pe moarte. Degeaba taie ei repede masinile daca te scot mort sau aproape mort de acolo. E un cerc vicios.
Sper doar ca (motociclist fiind si un sofer destul de agresiv) sa nu am ghinionul de a avea nevoie vreodata de serviciile de urgenta si nici sa ajung in vreun pat unde un medic sa se uite la mine doar daca am cateva foi albastre in mana.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 8 Jan 2012, 21:50
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




medicul care a facut 9 ani a invatat medicina (are f multe specializari), insa cel care e paramedic stie sa acorde primul ajutor! cunosc faza in care o stundeta la medcicna ajunsa la locul unui accident nu a putut sa faca nimic, nu vreau sa generalizez, dar fiecare specializare cu mancarea ei de peste

This post has been edited by dandee: 8 Jan 2012, 21:56


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Jan 2012, 21:54
Post #70


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Asta-i meteahna romanilor.... Esti muncitor, ai o secunda de sclipire si crezi ca esti mai bun ca toti inginerii. Dar daca esti luat la bani marunti, nu stii cat fac 1+1.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 Jan 2012, 22:17
Post #71


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sa-mi fie cu iertare dar eu pot sa va spun ca la noi Mangalia cei de la smurd nu au medici si nici asistenti sunt doar cei de pompieri, care nu fac decat sa transporte persoana la spital, ca atat pot deocamdata si atat stiu. La Constanta situatia este alta dar greul deocamdata oricat lauda unii smurdul il duce ambulanta de stat. Poate sunt subiectiv, desi eu primesc urgentele care sunt aduse la spital...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Jan 2012, 05:29
Post #72


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(dandanDAN @ 8 Jan 2012, 19:02)
frumoasa descriere colegu, sa ne traiesti cheers.gif  cheers.gif
*



Multumesc pentru cuvintele frumoase!

QUOTE(jas2 @ 8 Jan 2012, 19:57)
.........
Dupa aceasta masina de politie a venit  o masina SMURD din care a coborat tot echipajul interesandu-se care mai de care in amanunt daca este nevoie de descarcerare,daca este cineva ranit chiar si ff putin...L-au bandajat in barba pe soferul Logan-ului(se lovise de volan) si au plecat.............insa f surprins(pozitiv) de echipajul de la SMURD

Echipajul cu Pompieri trebuie sa isi faca treaba REPEDE si sa se intoarca in unitate ca sa fie iar operativi. Timpii sunt monitorizati.

QUOTE(Rimio de Vassur @ 8 Jan 2012, 20:05)
multumesc, autom.
nu cred ca esti offtopic. vorbim despre SMURD si e bine sa stim despre ce e vorba, sa nu avem pareri gresite.
*


Multumesc, din nou!

QUOTE(romanvs @ 8 Jan 2012, 20:29)
@ autom--- up.gif  aplauze.gif
Eu stiam ca in cadrul SMURD exista doar ambulante B2(paramedici) si C1(terapie intensiva(cu doctor)).
*


Asa si este . Majoritatea sunt B2 si cateva C1.


QUOTE(klaus @ 8 Jan 2012, 21:09)
@autom: am si eu o rugaminte: jura-te pe cuvantul matale de pompier ca la cazutii in strada se duce SMURD-ul si ca aia de la smurd sunt militarizati (paramedici, medici, asistenti).
Pentru argumentatiile ulterioare pe care vrei sa le faci, tine minte de la mine: nu exista in Bucuresti cazuri TOTALE (smurd+ambulanta) cate spui tu ca face doar smurdul. Sa numancam materii maronii...
Daca vrei cu tot dinadinsul, ma pot concentra un pic si afla exact care e statistica.
*



D-le Klaus: cred ca v-ati dat seama ca va respect. De-a lungul timpului am facut tot posibilul sa fiu cat mai obiectiv . Cinstit sunt de felul meu. Poate sunt patimas uneori dar si recunosc cand gresesc.
CU MANA PE INIMA va spun ca Ambulantele de la Pompieri merg la cei cazuti in strada, la cei fara adapost , inclusiv la cei sub efectul stupefiantelor. Sa va mai zic ca intr-un an , cand era un ger napraznic au fost trimisi sa patruleze pe strazi sa adune oamanii fara adapost? Poate o sa vi se para ca infloresc povestile. Nu este asa. Este realitatea de zi cu zi.
Si da, DORESC din toata inima sa aflati statistica. Uneori pe site-ul ISU apareau statisticile zileleor anterioare. Acum au aparut numai interventiile cu furtuna de alataieri.
De felul meu AM DEMNITATE si nu manac ceea ce zicei........ sad.gif
Am mai zis, paramedicii si soferii din Bcuresti sunt pompieri deci militarizati iar personalul de pe ambulantele C1 sunt doctori si asistenti de la spitalul Floreasca deci sunt demilitarizati. TOATA logistica este de la Pompieri. Medicii si asistentii demilitarizati sunt cantonati in timpul programului la spital si in unitatile de pompieri care au C1.

QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jan 2012, 21:16)

Ce inseamna paramedic la noi? Un pompier care a facut niste cursuri de prim ajutor.
O fi SMURD-ul cel mai tare din parcare la desfasurare de forte dar ramane o insitututie de tip militar, unde toti trebuie sa asculte ordinele. Nustiu inca daca-i bine sau e rau. Medicii la noi sunt din ce in ce mai neinteresati si vor "profit" doar ca te-au bagat in seama si nu se injosesc sa lucreze la SMURD. Pompierii nu pot face mare branza daca esti intradevar pe moarte. Degeaba taie ei repede masinile daca te scot mort sau aproape mort de acolo. E un cerc vicios.


Observatii 100% corecte.


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 9 Jan 2012, 09:38
Post #73


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pe vremea cand era pe langa mine un magazin de droguri (pauza de injuraturi) vedeam cred ca de doua ori pe saptamana masini de Salvare sau SMURD ridicand pastilatii si ingrijindu-i. Acu nah, orchiometric vedeam cam fifty-fifty Smurd si Salvari dar nu pot sa bag mana in foc pt ei.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2012, 10:56
Post #74


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




autom, incearca sa faci un desfasurator a timpilor de interventie la ce spuneai:
QUOTE(autom @ 8 Jan 2012, 14:14)
Klaus, cam  gresesti  sad.gif .........5-6 pe ora sunt in perioadele ,,moarte,,. In cele normale fiecare ambulanta are cam 2-3 interventii PE ORA ajungand la 5-6 !
*

Cat ii ia ambulantei sa plece din baza, cat ii ia sa ajunga la caz, cat ii ia interventia la caz, cat ii ia sa urce cazul in ambulanta, cat ii ia sa duca acel caz la spital, cat ii ia sa termine cu hartogaraia de la spital, dupa care ciclu sa se reia.
Si vezi daca se pot face toate aceste lucruri in 10 - 12 minute cum zici tu (ca fac chiar si 5-6 cazuri pe ora).
Referitor la statistica, o sa ma concentrez un pic si o sa o aflu.

<span class='edit'>9 Jan 2012, 11:02:</span>
QUOTE(autom @ 8 Jan 2012, 14:14)
Stiti cum arata o ambulanta Smurd care transporta un ,,om al strazii,, aflat in sevrj care mai si isi scapa nevoile fiziologice sau vomita? Va zic eu: INIMAGINABIL. Dupa o asemena interventie pompierii smudisti scot ambulanta din interventie si lucreaza cam 30-45 de minute sa o IGIENIZEZE si sa o aseptizeze.
Da crezi ca ambulantele dupa asa ceva arata altfel? Nu, doar ca aia de la smurd, obligati de 112 sa se duca si la astfel de cazuri, au aflat si ei in ultimul timp ce inseamna, ca pana acu cateva luni nu luau asa ceva. Acu se plang.
QUOTE(autom @ 8 Jan 2012, 14:14)
CAnd au vazut cei de pe Ambulanta Siamb cum incep sa crape geamurile la sere clar au refuzat sa intre dupa omul ala. [...]
Au venit colegii mei de pe Ambulanta Smurd si nu au avaut nici o sansa sa refuze ordinul. Comandantul actiunii atat a zis: ntrati si scoateti omul ala de acolo. CE aveau sa faca? NU POTI REFUZA un ordin militar. Au luat Nomex-urile noastre,castile si aparatele de respirat si au intrat.
*

Asta-i o dovada vie a cretinismului operational. In incendiu nu au ce cauta medicii si paramedicii, nu au pregatirea si nici echipamentul necesar, in incediu trebuie sa intre DOAR pompierii

This post has been edited by klaus: 9 Jan 2012, 11:03


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 9 Jan 2012, 13:37
Post #75


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




orice sistem uman e inerent imperfect si creator de probleme, dar cred ca smurd face mai mult si mai bine decat 10 firmulite de jumarele care sa isi imparta cota de piata si sa se bata pentru pacienti.
de fapt sistemul acesta chiar l-am vazut in mai multe firme americane (concentrate pe altceva) dar care expuneau foarte sanatos cum initiativa privata dezavantajeaza sanatatea si importanta unui cetatean pe baza unor criterii comerciale.
sistemul din romania se vrea a se duce tot acolo, caci vor putea sa faca banuti.

regula de baza cand esti la putere este sa faci parte din diverse comisii, care prin statutul lor vor acorda diverse lucrari sau licente. asa, se va face lobby (ca nu e frumos sa zici spaga) si ei vor castiga mai mult cu mai putine dureri de cap. tot in capul maselor se sparge. ce daca se calca in picioare demnitatea de a fi o fiinta umana. are bani, ma ocup de el, nu are, mori draq de sarantoc. tre sa imi consumi serviciul care il prestez. tre sa o faci cat mai des.

viata umana e cantarita de cati bani poate produce. hei, parca sistemul din matrix este mai sanatos. macar acolo toti sunt storsi de energie in mod egal si li se ofera in schimb o viata si nu o moarte.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Jan 2012, 15:03
Post #76


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(namidee @ 7 Jan 2012, 23:23)
@minny: Ar mai fi si solutia ca mai multi sa fie corecti si sa alimenteze corect fondul de sanatate. Cati bani se pierd prin fenomenul "salariu minim pe cartea de munca, restul bani negri", si cati oameni nu contribuie efectiv la fondul de sanatate (ex. boschetari, dar si o buna parte a agricultorilor).
*


Tu ai idee cite miliarde se fura lunar cu retete compensate fictive? E o intreaga industrie aici.
Pentru care se cer banii caselor de sanatate? Bineinteles ca si astea stiu, osia se unge pe toata lungimea.

@Klaus: intr-un incendiu se mai pirleste cite cineva, uneori chiar se frige, nu strica sa fie o salvare pe aproape.

This post has been edited by corbex: 9 Jan 2012, 15:05


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2012, 17:53
Post #77


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Una e sa fie salvarea la fata locului si alta e sa intre medicii in incendiu.
Ambulanta trebuie sa fie la fata locului, insa in incendiu trebuie sa intre doar pompierii care sunt pregatiti pentru asa ceva, si ei sa scoata din foc victimele, nu doctorii sau paramedicii.
Medicii preiau victimele aduse de pompieri.
Pe mine ma ia cu frisoane la gandul ca asta e competenta celor cu raspundere din cadrul pompierilor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 9 Jan 2012, 18:25
Post #78


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Cred ca-i o mica incurcatura aici... Medicii aia n-au grade, poa' sa vina si Amiralu' , ordinul am o vaga impresie ca ordinul incepe tot cu "Va rog frumos, ca ai mei nu se descurca". Da' de curios, o sa verific, ca am un bun prieten care s-a tot jucat de-a doctoru' pe la Smurd.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Jan 2012, 18:40
Post #79


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(klaus @ 9 Jan 2012, 10:56)
autom, incearca sa faci un desfasurator a timpilor de interventie la ce spuneai:

Cat ii ia ambulantei sa plece din baza, cat ii ia sa ajunga la caz, cat ii ia interventia la caz, cat ii ia sa urce cazul in ambulanta, cat ii ia sa duca acel caz la spital, cat ii ia sa termine cu hartogaraia de la spital, dupa care ciclu sa se reia.
Si vezi daca se pot face toate aceste lucruri in 10 - 12 minute cum zici tu (ca fac chiar si 5-6 cazuri pe ora).
Referitor la statistica, o sa ma concentrez un pic si o sa o aflu.

<span class='edit'>9 Jan 2012, 11:02:</span>
Da crezi ca ambulantele dupa asa ceva arata altfel? Nu, doar ca aia de la smurd, obligati de 112 sa se duca si la astfel de cazuri, au aflat si ei in ultimul timp ce inseamna, ca pana acu cateva luni nu luau asa ceva. Acu se plang.

Asta-i o dovada vie a cretinismului operational. In incendiu nu au ce cauta medicii si paramedicii, nu au pregatirea si nici echipamentul necesar, in incediu trebuie sa intre DOAR pompierii
*




Gata, sper sa raspund cat de cat coerent. Inainte sa fiu Pompier am fost inginer ( defapt pe diploma inca sunt inginer) si de aceea nu ma pot exprima uneori clar ( e o gluma asa dar are un pic de adevar: bancul cu inginerul si cainele) smile.gif

Sa o iau catinel: In perioadele ,,moarte,, adica noaptea intre anumite ore sunt 5-6 interventii pe ora pe TOT BUCURESTIUL adica cele 14-15 ambulante trebuie sa intervina la cele 5-6 apeluri PE ORA. Sunt nopti cand unele ambulante nu ies deloc pe poarta unitatii

In orele ,,de foc,, sunt cate 2-3 interventii Smurd pe ORA LA aproape fiecare ambulanta. Ambulantele astea sunt amplasate cat de cat echilibrat in Bucuresti, in unitatile de Pompieri. Daca echipajul respectiv are ,,bafta,, sa aiba in raionul lui de competenta mai multe evenimentel asta e. Tineti cont ca fiecare echipaj cunoaste indeaproape zona lui , mai cuseama ca au actionat si pe stingere in acele zone deci stiu punctele problematice, accesul in zona, scurtaturi, etc.

Media de interventii sunt intre cele doua extreme.

Timpii sunt de-a dreptul halucinanti: de cand primeste unitatea alarma pentru Smurd ( in realitate echipajul are statie ei mobila si ,,preia,, adresa din zbor adica mai iesie o veriga din sistem respectiv dizpecerul unitatii) are maxum 40 de secunde ( ziua) desi media este de 30 de secunde si masina iese pe poarta. FAce 3-4 maxim 5 minute pana la caz si apoi intervine chestia medicala. Seful echipajului raporteaza in fiecare moment ce face si cand ajunge si apoi sunt montorizate functiile vitale ale persoanei in cauza. Retineti ca aceasta monitorizare medicala este realizata cu dispeceratul medical nu cu cel de la pompieri. Se duce omul la spitalul INDICAT de dispeceratul medical ( in timpul asta UPU deja a pregatit primirea pacientului) si mai face ambulanta inca 6-7-8- 10 minute pana la spital. Daca necesita spital specific, timpul se mareste. Fisa de caz se intocmeste pe loc, baietii sunt expeditivi iar la spital se lasa o copie . Ce e mai rau este ca trebuie recuperat ,,gulerul cervical,, care este pe fiecare masina si se preda de la schimb la schimb. Acum, mai nou, spitatul da guler la schimb sa nu mai astepte ambulanta gulerul masinii.

Tineti cont ca pana ajunge apelul la echipajul ambulantei deja trec 5 minute si 2 sau 3 dispecerate ( 112 si al Pompierilor).

Din fericire pentru mine nu am lucrat pe Ambulanta. Nu as face fata la acel stres. Una e sa mergi la foc si alta e sa ai pacient in salvare.

Perioadele CELE mai nasole sunt vara pe canicula. De fapt atunci este apogeul persoanelor cazute in strada.

Klaus, daca poti, te rog sa expui statistica. Uneori era raportata pe site-ul ISU dar vad acum ca nu mai e afisata zilnic.

D-le Klaus ,uneori caracterizezi ciudat meseria pe care o reprezint dar ITI GARANTEZ ca ai avea alte opinii deca ai sta efectiv ,macar cateva ore, intr-o unitate de Pompieri sau intr-un dispecerat .Vai palpita la fiecare emisie in eter. Iti las pe mesageria privata nr meu sa vb , daca vrei, binenteles, despre subiect.




QUOTE(klaus @ 9 Jan 2012, 17:53)
Una e sa fie salvarea la fata locului si alta e sa intre medicii in incendiu.
Ambulanta trebuie sa fie la fata locului, insa in incendiu trebuie sa intre doar pompierii care sunt pregatiti pentru asa ceva, si ei sa scoata din foc victimele, nu doctorii sau paramedicii.
Medicii preiau victimele aduse de pompieri.
Pe mine ma ia cu frisoane la gandul ca asta e competenta celor cu raspundere din cadrul pompierilor.
*



Asa e, Pomperii trebuie sa scoata omul din foc. Dar ce te faci daca omul are gatul rupt? Cine il scoate atunci? Zic tot eu UN PARAMEDIC POMPIER. Interventiile sunt de toate felurile. Om care cade in gol si ramane agata undeva, om care sta pe o masina care pluteste intr-un rau cuprins de viitira si este in hipotermie, etc. Poti obliga civilul sa intervina acolo?

Poate sunt eu patimas dar cred ca servicul asta al Pompierilor, SMURD-ul este extrem de folositor.

Pun doua citate:

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salva in egala masura un criminal sau un sfant. O sa spuneti ca pompierul nu cunoaste mai inainte identitatea victimei, ca urmare este nevoit sa salveze pe toata lumea. Pai asta isi si propune pompierul, sa salveze pe toata lumea!"

,,..........Pompierii iubesc si respecta viata. Aceasta le da curajul si puterea de a lupta cu flacarile si cu moartea, cu natura si timpul. Nu poti cunoaste filosofia de viata a acestor oameni decat daca stai mai mult timp cu ei. Dupa cateva zile petrecute intr-o unitate de pompieri iti dai seama ca cel mai rau lucru care li se poate intampla este sa ajunga prea tarziu.,,

Oglindesc deplin toata activitatea Pompierilor si a Paramedicilor SMURD.

D-le Klaus, va contactez pe mesagerie.

This post has been edited by autom: 9 Jan 2012, 18:48


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 9 Jan 2012, 19:06
Post #80


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(autom @ 9 Jan 2012, 18:40)
Asa e, Pomperii trebuie sa scoata omul din foc. Dar ce te faci daca omul are gatul rupt? Cine il scoate atunci? Zic tot eu UN PARAMEDIC POMPIER.
*



Pai paramedicul e una, medicul de urgenta e alta.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Jan 2012, 19:08
Post #81


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




CORECT! Fiecare cu meseria lui dar ambii se completeaza.


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 9 Jan 2012, 19:33
Post #82


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Pentru carcotasi: din afara se poate comenta foarte usor ... eu va doresc sa nu aveti nevoie niciodata de serviciile lui autom si colegilor lui. SMURD-ul e singura treaba care mai merge cat de cat in Romania, multi lucreaza acolo nu pentru bani, au facut din asta un mod de viata. Va felicit din toata inima.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Jan 2012, 19:40
Post #83


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Frumoase vorbe! Da asa e! Uneori ,,tinem,, sistemul noi oamenii mici. Un lucru e clar: Daca poate Pompierul sa va ajute, sa fiti siguri ca o va face. Asta e menirea lui. Nu este politist, jandarm sau sri-st care vaneaza greseli. Este om meserie care ajuta nu care pune la zid.

Va mai pun cateva citate ( mai mari adevarat) sa identificati cine are dreptate. Daca eu nu am dreptate, cu mana pe inima, imi cer iertare! Afirmatia e valabila pentru toate ce le spun sau le fac.






,,EXCLUSIV VIDEO Raed Arafat despre reforma in sanatate si acuzatiile lui Traian Basescu
de Vlad Mixich HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012, 18:13 Actualitate | Esențial
LINK

​"Daca este un dusman mai mare al aparitiei inca unui sistem privat de sanatate, el se numeste Raed Arafat", afirma Traian Basescu in urma cu trei saptamani. Invitat in studioul HotNews.ro, Raed Arafat desluseste afirmatiile Presedintelui si explica de ce capitolul medicinei de urgenta din proiectul noii legi a sanatatii poate duce la desfiintarea SMURD.

CELE MAI IMPORTANTE DECLARATII
Eu ma limitez sa vorbesc despre domeniul de urgenta pentru ca aceasta este expertiza mea. Restul subiectelor sunt in dezbatere si vor veni altii sa vorbeasca. Daca legea va fi asumata in forma actuala, eu cred ca plecarea mea este normala pentru ca nu mai am scopul de munca la nivelul Ministerului. Nu e un act de bravura sau asa ceva. In momentul in care partea urgentei din lege iese in aceasta forma, vor trebui gasite persoane care sa implementeze aceasta forma (citeste aici ce va face Raed Arafat daca proiectul legii sanatatii va fi asumat in forma actuala).
Vor aparea "n" servicii de ambulanta omologate care vor putea accesa fondurile bugetului de stat. Singura optiune va fi sa se ia bani de la sectorul public cu finantari deja limitate si sa se dea sectorului privat. De unde sa iei? De la Ambulanta si de la SMURD.
Stiu ca ma pun intr-o situatie delicata pentru ca spun ceva care nu e in conformitate cu ceea ce e pe site-ul Ministerului Sanatatii. Totusi, trebuie sa acceptam sa ne spunem deschis punctele de vedere pentru ca aici nu e vorba de cine e mai tare, ci de argumente. Dar cand stai si analizezi cu 9 persoane (membrii Comisiei de Urgenta a Ministerului Sanatatii), toti specialisti in domeniul urgentei, si toti vin cu aceleasi idei inseamna ca trebuie sa luam in considerare ca in loc sa imbunatatim ce avem, stricam si o facem intr-un mod ireparabil. Dar decizia finala ramane sa fie una politica.
Propunerea legislativa actuala pune pe picior de egalitate comerciantul cu sectorul public. Noua baza legislativa va permite privatului sa ceara drepturi egale de accesare a bugetului de stat. Si atunci ni se va cere sa facem licitatii pe furnizare de servicii de urgenta. Asta a dus peste tot unde s-au facut la disparitia sectorului public. Si nu va mai exista viziune institutionala deloc: firmele sunt interesate exact pe perioada lor de licitatie. Nu exista o strategie de dezvoltare pe termen lung. In plus, ca sa-si asigure un anumit cost, firmele reduc orele de pregatire a personalului, scad numarul echipajelor si intind zonele de lucru. Astfel scade capacitatea de reactie in caz de catastrofe. E ca si cum am comercializa apararea Romaniei.
In niciun caz nu s-a pus problema sa fiu impotriva aparitiei unui sistem privat. Eu cred ca informatiile care se transmit sau anumite persoane care vorbesc trunchiaza ce spune doctorul Arafat si atunci ajung informatii incorecte si la Presedinte si in alte parti. In orice institutie aceste date si documente mai ajung la consilieri si s-ar putea sa nu mai ajunga si la nivelul de varf care sa le cunoasca. Am comunicat direct cu Presedintele la telefon: o discutie telefonica scurta acum o perioada, insa in acea discutie nu s-au abordat aceste aspecte in detaliu.
RAED ARAFAT DESPRE DECLARATIILE PRESEDINTELUI TRAIAN BASESCU





"Astfel de aspecte sunt foarte sensibile. Niciun moment nu am fost impotriva aparitiei unui sistem privat in competitie mai ales ca legislatia actuala din domeniul urgentei, pe care am coordonat-o in 2006, permite prezenta privatului si a sectorului privat in domeniul urgentei. Nu putem vorbi de un monopol de stat pe urgenta pentru ca asta ar insemna ca numai statul asigura urgenta. Astfel de monopoluri exista in tarile de vest."

"In 2006, mai multi furnizori privati au dorit sa aiba o deschidere de piata libera in sistemul de urgenta. Au fost dezbateri, analize si am ajuns la urmatoarea solutie: partea nestrategica, partea de consultatii la domiciliu si de transport o deschidem integral, inclusiv cu accesul privatului catre fondurile publice si fondurile statului. Pe cand la partea de interventie de urgenta, inclusiv cea de interventie la calamitati si dezastre, permitem privatului sa existe in competitie pe fonduri private (asigurari private, plata directa sau contracte directe) insa pe fondurile publice pentru deservirea urgentelor majore si accesarea urgentelor prin 112, ramane un sector public bine construit. Si serviciile de ambulanta s-au imbunatatit mult, mai este mult de facut dar s-au imbunatatit, SMURD-ul si unitatile de primiri urgenta au total alta fata de ce a fost acum patru ani."

"N-as dori sa tratam problema din punctul de vedere al comentariilor care au fost facute. Pentru ca eu consider ca aceasta tema, tema urgentei, nu trebuie sa se axeze nici pe o persoana, nici pe doctorul Arafat, nici in jurul comentariului pe care l-a facut domnul Presedinte. Eu cred ca aceasta tema trebuie discutata pe baze pur tehnice. Nu pe baza faptului ca SMURD-ul a fost creat de doctorul Arafat si Ambulanta de altcineva. Nu asta este problema. Astfel de documente si date noi le trimitem. In orice institutie aceste date si documente mai ajung la consilieri si s-ar putea sa nu mai ajunga la nivelul de varf care sa le cunoasca. Aceste informatii se pot afla oricand pentru ca nu trebuie decat sa ni se solicite si putem sa dam toate aceste informatii."

"In discutii cu consilierul prezidential si cu presedintele Comisiei Prezidentiale foarte multe dintre aceste aspecte au fost zise clar, inclusiv in prezenta ministrului Sanatatii. Deci aceste puncte de vedere erau cunoscute de domnii consilieri."

"Am comunicat direct cu Presedintele la telefon, o discutie telefonica scurta acum o perioada insa in aceasta discutie nu s-au abordat aceste aspecte in detaliu. S-a abordat doar in general aspectul ca ar exista probleme in noua propunere si a ramas ca urmeaza sa fie abordate amanuntit cu dansul. A fost o discutie telefonica cu dansul."

"Am fost surprins [de declaratia presedintelui Basescu] ca orice persoana care este in situatia asta. Normal ca am fost surprins deoarece consider ca n-am fost chiar impotriva intrarii sectorului privat sau asa ceva... Eu cred ca s-au transmis domnului Presedinte total alte informatii. Cei care au transmis fie n-au citit ce legislatie avem si nu stiu absolut deloc cum functioneaza sistemul de urgenta fie au stiut si au transmis informatiile dar fara sa zica total tot ce se intampla in sectorul de urgenta."

POATE FI SMURD-ul DESFIINTAT DE NOUA LEGE A SANATATII?



"Sunt multi dintre colegii mei care deduc ca noua propunere de lege acolo ne duce. Si am sa explic de ce. A mentiona echipe tip SMURD inseamna a deschide cuvantul SMURD pentru a fi folosit de orice forma de institutie care are o ambulanta. In contextul vechii legi exista alte articole care clarifica foarte bine ce inseamna SMURD. Exista un capitol care iti spune ca exista SMURD ca serviciu, cum este, cum e corelat intre Ministerul de Interne si Ministerul Sanatatii. Acolo nu exista nicio confuzie ca SMURD-ul este un serviciu care este folosit clar de catre 2 ministere in interesul pacientului. Acum, majoritatea acestei legi a disparut. Scotand din context foarte multe lucruri si ramanand doar cateva mentiuni, interpretarea devine alta. Cand spui "de tip SMURD" si ai anulat total capitolul care clarifica cum functioneaza SMURD-ul, "de tip SMURD" poate fi interpretat ca SMURD nu este un brand, un serviciu, ci un nume generic care poate fi aplicat oricarui serviciu de ambulanta public sau privat. Oricine poate sa scrie ca e "de tip SMURD" cum spui ca eu sunt un taxi."


EFECTUL PROIECTULUI NOII LEGI ASUPRA MEDICINEI DE URGENTA




"Desfiintarea SMURD-ului nu este mentionata in capitolul din proiectul de lege. Clar. Insa exista un impact al legii analizat si de Comisia de Urgenta a Ministerului. Unitatile de primiri urgente (UPU) devin deschise total unei forme de competitie comerciala. Bucurestiul, care acum are acest sector bine conturat si finantat de Ministerul Sanatatii, maine poate avea inca alte patru unitati de primiri urgenta private care vor avea acces la finantarea actualelor unitati, la acelasi cos de bani din bugetul de stat care nu va creste. Astazi avem lipsa in UPU de 42% medici. De exemplu, daca Spitalul Floreasca va pierde cel mult 4-5 medici care vor pleca catre un UPU privat, spitalul Floreasca nu va mai putea asigura serviciile la acelasi nivel si va trebui sa se retraga. UPU privat va lua medici exact atat cat are nevoie pentru activitatea lui si cand Floreasca va ramane cu un numar mai mic de medici vor taia masinile de terapie intensiva. De la 4 masini de terapie intensiva in Bucuresti, prin plecarea unor medici de la Floreasca in afara Romaniei, au scazut acum la doua masini functionale. Astfel ca aceasta lege va destabiliza echilibrul creat in sistemul de urgenta. Si nu neaparat cu un impact foarte pozitiv."

"Vor aparea "n" servicii de ambulanta omologate care vor putea accesa fondurile bugetului de stat. Singura optiune va fi sa se ia bani de la sectorul public cu finantari deja limitate si sa se dea sectorului privat. De unde sa iei? De la Ambulanta si de la SMURD. Asta se va intampla automat. Care este riscul? Propunerea legislativa actuala pune pe picior de egalitate comerciantul cu sectorul public. Sectorul comercial se va intoarce la justitie si va cere drepturi egale cu sectorul public in accesarea fondurilor publice."

"Noua baza legislativa va permite privatului sa ceara drepturi egale de accesare a bugetului de stat. Si atunci ni se va cere sa facem licitatii pe furnizare de servicii de urgenta. Asta a dus peste tot unde s-au facut la disparitia sectorului public. Nu e vorba numai de SMURD si Ambulanta, ci de tot sectorul."

"De exemplu asta s-a intamplat in Slovacia, care nu mai are sector public de urgenta deloc. Acolo se fac din doi in doi ani licitatii pentru serviciile de elicoptere. Acolo nu mai exista viziune institutionala deloc: firmele sunt interesate exact pe perioada lor de licitatie. Nu exista o strategie de dezvoltare pe termen lung. Din trei in trei ani in Suedia de exemplu se schimba furnizorii prin licitatii. Personalul de la o firma care nu castiga licitatia este preluat de alta pentru ca personalul e fix. Nu putem zice ca vom imbunatati calitatea pentru ca avem acelasi personal. Si in Suedia din trei in trei ani personalul este preluat de alta firma si ii scade salariul. Si astfel urgenta a devenit o meserie neatractiva. In plus, ca sa-si asigure un anumit cost, firmele au redus orele de pregatire a personalului, a scazut numarul echipajelor si au intins zonele de lucru. Astfel le-a scazut capacitatea de reactie in caz de catastrofe. E ca si cum am comercializa apararea Romaniei. E exact acelasi concept."

"Stiu ca ma pun intr-o situatie delicata pentru ca spun ceva care nu e in conformitate cu ceea ce e pe site-ul Ministerului Sanatatii. Totusi, trebuie sa acceptam sa ne spunem deschis punctele de vedere pentru ca aici nu e vorba de cine e mai tare, ci de argumente. Noi trebuie sa analizam si analiza noastra pe sistemul de urgenta trebuie sa fie urmatoarea: am facut atat, am investit atat si am ajuns aici. Vine o propunere. Foarte bine. Ce face? Ne duce inapoi sau vine cu ceva mai bun? Dar cand stai si analizezi cu 9 persoane (membrii Comisiei de Urgenta a Ministerului Sanatatii), toti specialisti in domeniul urgentei, si toti vin cu aceleasi idei inseamna ca trebuie sa luam in considerare ca in loc sa imbunatatim ce avem, stricam si intr-un mod ireparabil."

Si in fata ministrului eu voi sustine punctul de vedere al Comisiei de Urgenta pentru ca asa e normal. Daca esti expert intr-un domeniu e normal sa-ti sustii punctul de vedere. Decizia finala ramane sa fie una politica. "


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2012, 19:42
Post #84


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Doresc in primul rand sa lamuresc care e treaba cu preluarea cazurilor de smurd si de ambulanta (situatia din Bucuresti):
Daca sunt 60 de cazuri pe ora, ambulanta are capacitate rezolvare 40 cazuri si smurdul 10, se distribuie cazurile: smurd ia 10 alea care corespund profilului lor si restul de 50 sunt trimise la ambulanta.
Dar cum capacitatea ambulantei este de 40 de cazuri, se impart pe grade de urgenta si se duce la cele mai urgente 40, restul de cazuri, de urgenta minora, ramanand in asteptare, fiind rezolvate dupa ce sunt lichidate cele de urgenta majora.
Din acest omotiv smurdul nu intarzie niciodata, pentru ca preia atatea cazuri cate are capacitate, pe cand la ambulanta sunt transmise restul de cazuri, in majoritatea lor peste capacitate (in orele de varf) cele in asteptare fiind rezolvate in perioadele de acalmie.

Ca opinie personala insa, actuala situatie cu smurdul si ambulanta e un rezultat fericit (pentru pacienti) intre orgoliile si dorintele lu' Arafat, capacitatea financiara de sustinere si nevoile pacientilor. Lumea s-a mai linistit, isi face treaba cum trebuie si de o parte si de alta (eu stiu si perioada cand Arafat la Tg. Mures se ducea 3 strazi distanta cu elicopterul desi putea sa mearga mai repede si mai ieftin cu masina, doar ca sa arate ce prompt este smurdul)
Smurdul nu este un serviciu de urgenta ieftin (pret/caz), insa e eficient in ce face (de ex. ambulanta nu a avut niciodata descarcerare), si momentan simbioza era una relativ reusita.

Noroc ca bravul carmaci, luminatul conductor s-a gandit ca merg lucrurile bine intr-un sistem si ar trebui rezolvate si alea...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 9 Jan 2012, 19:58
Post #85


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Domnul Arafat e acum pe Irealitatea.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Jan 2012, 20:07
Post #86


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




I-a zis-o in direct lu' Base ca vrea sa creeze concurenta Ambulantei, dar pe bani de la stat.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 9 Jan 2012, 20:08
Post #87


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Bune clarificari! Eu nu stiam amanuntele astea. Eu stiu DOAR ce este in ograda mea. Ascult si eu traficul audio si trag concluziile mele. Am mai zis, daca gresesc, va rog sa ma iertati. Statisticile astea vin de la dispeceratul mare .

De accea e bun un dispecerat integrat: Ambulanta Siamb, Pompieri, Politie, JAndarmi, Politie comunitara, etc.

Totusi, poate poti sa faci rost de o statistica a cazurilor preluate numai de SMURD . Numarul lor si fregventa.

Din ce zici tu acolo este nevoie acuta de mijloace de interventie. Nu atat la Smurd ci mai cuseama la SIAMB. Am fost mereu deacord cu asta. Am mai zis ca un bun prieten de al familiei mele este Medic pe ambulanta SIAMB. Am mai aflat de la dansul cum sta treaba.

Este nevoie acuta de MEDICI. Medicii ne pleaca fratilor!!!!! Asta e marea problema. Credeti ca particularii de la noi platesc cat este afara????

Sa inteleg ca Dr ARAFAT sustine ca ,,privatizarea,, serviciului de urgenta va falimenta SIAMB-ul si Smurd-ul? PAna la urma nu conteaza. Pomperii Smurd vin inapoi pe masina de stingere ca si asa e deficit 60 % iar cei de la Siamb merg la particulari. DAR CUM GARANTAM ca particularii fac bine treaba? Tot ce s-a privatizat vedeti cum este..........

Eu am obosit si imi e frica sa nu obseasca si Arafat.........Isi face treaba cat de bine poate pe particica lui si dupa el potopul........


In concluzie: nu zic ca sistemul actual e idilic. Nu zic ca nu poate fi imbunatait! Zic doar ca imi e frica sa nu se strice ce avem acum. Zic ca imi e frica ca vine altcineva in locul D-lui Arafat si...........


Despre privati ce sa zic? CA am vazut o ambulanta BGS cu girofarurile in functiune care transporta ,,purtatori de bata,,? Ca ei pe masinile alea de impanzesc Bucurestiul ( cele security) nu au girofar albastru si se folosesc de ambulante? Repet, sunt multe de zis .........

Am propus sa fie intrebat omul ce ambulanta sa vina sa il salveze ( asta daca poti comunica cu el si nu suna un vecin) Sa aleaga: SMURD-ul, Siamb-ul, Doris, Romgermed, Hipocrat, Bgs, Regina Maria......

This post has been edited by autom: 9 Jan 2012, 20:09


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 9 Jan 2012, 20:12
Post #88


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 9 Jan 2012, 20:07)
I-a zis-o in direct lu' Base ca vrea sa creeze concurenta Ambulantei, dar pe bani de la stat.
*



Domnul Arafat e prea plin de bun simt ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2012, 20:47
Post #89


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In acest moment situatia cu ambulantele private care iau bani de la buget e cam asa: 1. Personalul nu este instruit. 2. In general sunt ambulante de transport pacienti (nu de urgenta) - transport la dializa, transport intre spitale etc. 3. In momentul in care au consumat banii de la casa (de sanatate) pur si simplu nu se mai duc la nici un caz, spun simplu "am terminat banii".
Experienta mea de viata imi spune ca nici cand vor fi de urgenta nu se vor comporta altfel.
De bine de rau ambulanta si smurdul actual, ca au primit sau nu bani de la casa, se duc la caz.
In plus de asta, va trebui facuta pentru fiecare furnizor decontarea, pe categorii de urgenta si pe categorii de utilitare implicate (urgentele majore, cu utilitare mai dotate sunt decontate cu sume mai mari, alea minore, cu ambulante simple sunt mai ieftine).
Aia de la Casa nu sunt in stare acum sa gestioneze cum trebuie situatia, cand sunt 2 furnizori mari si lati cu complexitate mai mare (ambulanta si smurdul).
O sa fie un dans si un cantec cand or fi 10 -15


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 9 Jan 2012, 20:56
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




M-am uitat si eu putin pe realitatea la "discutia" dintre Arafat si Base'. Am pus ghilimele la discutie pentru ca Base parca vorbea cu marinarii lui pe vapor. Ma rog. Asta nu e nimic nou, dar nu inteleg ce cauta presedintele tarii pe TV sa intervina punctual intr-o discutie despre o propunere de lege.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:14
Dacia