Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[TELEORMAN]EUROCAR Service, Sos. Bucuresti-Alexandria Km. 80, Alexandria

concrion
post 16 Oct 2007, 13:56
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




EUROCAR SERVICE ALEXANDRIA

EUROCAR SERVICE TELEORMAN SA
Sos. Bucuresti Km. 80 Alexandria, Teleorman (la intrare in mun. Alexandria, pe partea dreapta cum vii dinspre Bucuresti pe E70, imediat dupa ce ai trecut podul peste raul Vedea)

Date de contact:

Tel. Fax - Dacia: 0247/421.112
Tel. - Renault: 0247/317.003
Tel. - Service 0247/317.003,
Tel. - Piese schimb: 0247/318.017
Fax - Piese Schimb: 0247/318.016

Programul de lucru este zilnic, intre orele 8,00 - 17,30 iar sambata intre orele 8,00 - 14,00.

eurocar

Service autorizat Dacia - Renault: mecanica, tinichigerie, ITP, vopsitorie, etc.....toata gama de servicii.
Dealer autorizat Dacia-Renault + vanzari second hand.




16 Oct 2007, 14:33:
Salut. Am deschis un topic legat de service-ul Renault din Alexandria, din dorinta de a prezenta cel mai mare service Dacia-Renault din Teleorman, precum si experienta mea ca urmare a colaborarii cu acestia. Aceasta colaborare a inceput in urma cu aproape 1 an de zile cand am hotarat sa achizitionez un megane de la ei....moment in care au inceput si "meciurile" intre noi (nu vreau sa intru in detalii, insa comunicarea dinspre concesionar si cumparator nu exista...trebuie sa tragi de ei, ca sa afli ca masina iti este venita de 2 sapt. si ei aveau alte treburi, etc.). Prima reintalnire cu cei de la eurocar a survenit prin mai, cand in urma "incalecarii" unei borduri, a trebuit sa refac "burta masinii" (scut otel deformat, scut termic stanga distrus, etc...). Teoretic, s-a lucrat bine, cu exceptia scutului de otel care nu a fost prin bine in suruburi.....am trecut cu vedere acest lucru. In urma unui accident in care mi-a fost afectata partea anterioara a masinii, am dus masina in acelasi service din doua considerente: 1. manopera mai ieftina decat in bucuresti; 2. grad de disponibilitate mai mare. Din punct de vedere al timpului petrecut in service si tinand cont de amploarea lucrarii (schimbat blocuri optice, radiator, capota, aripa stanga fatza, etc....~ 12 000 ron) totul a fost ok...adica dupa 2-3 sapt. am fost chemat sa ridic masina, moment la care lucrurile au degenerat. In urma unei inspectii de rutina am observat ca imbinarea dintre aripa fata dreapta (care nu a fost schimbata) si masca fata avea o defazare de cativa cm (exact unde se formeaza curbura deasupra rotii), cei de acolo motivand "domnule, o masina avariata nu mai este ca una noua...si ca asa e la toate". Evident, tinand cont de faptul ca au avut mana libera sa schimbe toate piesele si de faptul ca sunt service autorizat renault....deci, lucreaza conform procedurilor dry.gif ....nu am vrut sa iau masina pana nu se remediaza problema, ceea ce nu s-a intamplat decat dupa ce am facut sesizare la renault romania. Astfel, dupa inca 2 sapt., am luat masina fara sa semnez declaratia de calitate (nu mi-a placut cum s-a lucrat - interior murdarit, firele din bord atarnau pe sub volan...trebuind sa ma cert iarasi cu ei, capota nu e vopsita cum trebuie, etc) intrucat aveam nevoie de ea. La scurt timp au inceput sa iasa la iveala adevaratele probleme aparute in urma reparatiei:
- capota se deshide mai greu, existand o frecare undeva intre capota si aripa stanga fata (amandoua au fost inlocuite)
- farul stang este foarte puternic fata de cel drept (amandoua blocurile optice au fost schimbate)....inainte diferenta era minora....acum, cel de pe partea soferului e mai puternic decat unul cu halogen...pur si simplu este orbitor
- a aparut un piuit puternic de sub capota, partea dreapta (relativ la pozitia soferului) sesizabil si in interior (piuit/suierat puternic care este foarte enervant)....dupa ce m-am uitat sub capota si am citit si pe forum, m-am dus la eurocar service...au confirmat ca e problema la alternator....dar, lasa domne ca merge si asa....cand o suiera mai puternic atunci sa vii. Mai puternic de atat nu stiu cum e....acum parca este un ceainic, nu masina
- aerul conditionat automat nu functioneaza cum trebuie (incalzeste aerul doar daca il pun pe 27 grade, pe valori mai mici intra aer rece...poate, daca sunt ingaduitor...un pic caldutz). Mentionez ca in urma lucrarii au schimbat si instalatia de aer conditionat
- se aud niste pacanituri, fasaituri dinspre motor....par a veni dinspre/din bord....si nu stiu ce le declanseaza. Apropo, nu e vorba de greierasi...
- in viteza 1 si mansarier intra greu
- consumul de carburant imi da impresia ca e marit.
Am sunat la renault romania...am reclamat....a ramas sa ma duc in alt service sa constate problemele...insa esentialul este altul: eurocar a acordat garantie pentru lucrarea efectuata (cel putin teoretic) si si-au insusit calitatea lucrarii prin prisma autorizarii date de catre renault (deh, doar sunt dealer si service autorizat). Daca ei nu au executat lucrarea cum trebuie, nu ar trebui sa poata fi sanctionati ? Eu acum nu am certitudinea ca masina este sigura...ca pot circula in siguranta cu ea. Ma rog, concluzia este urmatoarea: FERITI-VA DE CEI DE LA EUROCAR ALEXANDRIA.....nu va lasati prostiti de preturile mai mici.....pentru ca sunt proportionale cu calitatea (scuzati cacofonia) lucrarilor. Astept si parerile altor clienti ai acestui service, si imi cer scuze ca am scris atat, insa am prezentat problemele pe larg pentru a va putea argumenta sfatul meu. Va multumesc. O zi buna.

This post has been edited by concrion: 16 Oct 2007, 14:33


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_t
post 24 Nov 2007, 21:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 27 August 07




tare naspa trebuie sa fie. eu as vinde masina.


--------------------
dacia logan 2006 laureate
logan laureate 1.4 mpi
renault megane privilege gri aciere 1.5dci 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 24 Nov 2007, 23:03
Post #3


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




dupa razboi multi viteji s-arata, insa ma bag si eu in seama: de ce nu mergi la ANPC si sa ii intrebi cum trebuie sa procedezi?Cred ca normal este sa chemi un expert evaluator care iti va spune in scris daca masina a fost reparata corect. Cu foaia cu observatiile lui mergi frumos la service si le spui ca ori vor inspectie ANPC, plangere cu avocat la Renault Romania ori iti propun o varianta rapida de rezolvare a problemelor.

Bafta!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concrion
post 25 Nov 2007, 20:12
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




Salut. Hmm, chestia cu ANPC nu stiu cat tine pentru ca mai e cineva la mijloc....e vorba de asigurator - ASIBAN - si in special reprezentantul sucursalei din Alexandria (ma refer la unul dintre constatatori...) pe care deja l-am reclamat la superiorii lui. Intrucat masina a fost reparata pe CASCO, nu am putut sa o scot din service, pana nu am avut ok de la asigurator......insa in momentul in care am vazut cum s-a lucrat eu nu am vrut sa o iau, drept pentru care nu am semnat nimic. Dar, dupa inca 2 sapt. in care am vorbit cu cei de la Renault, si tinand cont ca imi trebuia masina, m-am dus si am luat-o fara sa le semnez acel certificat de calitate a lucrarilor, din 2 motive:
1. am considerat ca modul de constatare a daunelor nu a fost corect intrucat nu s-a facut in prezenta mea si a asiguratorului (ma rog, posibil ca asiguratorul sa fi fost anuntat ce probleme sunt, dar mi se parea normal ca sa fiu anuntat si eu in calitate de proprietar)
2. cel de asigurare nu a fost simtit sa vina sa vada cum s-a lucrat si care e rezultatul (la urma urmei, paguba tot eu o suport, indirect, prin recalcularea primei, nu ?)
Evident, ca baietii de la service si cel de la asigurari, s-au inteles intre ei probabil. Dar, referitor la ANPC, ce puteam sa fac ? Sa las masina acolo si sa astept sa vina un inspector de calitate, sau cum s-o numi, sa constate ca aia au lucrat cu fundul ? K, pot sa reclam pe cei de la Renault, pentru calitatea masinii, pentru calitatea oamenilor cu care lucreaza si colaboreaza ??? Parerea mea e ca nu rezolv nimic (ma refer la situatia mea, evident)....plus ca ma uit in jur....si daca ar fi sa reclam la ANPC pe to(n)ti/toa(n)te care nu realizeaza bine ceea ce fac, probabil ca as sta toata ziua sa trimit mailuri, sau sa dau telefoane....Hai sa fim mai optimisti s sa speram ca lucrurile vor merge mai bine pentru toti....si evident ca o sa castige Base la referendum wink.gif). O seara buna. Bye


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 6 Aug 2009, 10:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




luni am facut revizia de 70.000 la ei, cu piesele mele, schimbat filtre, ulei, placute fata, clxon cost manopera 192 ron, durata cam o ora si un pic, eu am lasat masina, m-am dus pe jos pana in centru si m-am intors, masina era gata




--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gospodina
post 4 Jan 2010, 16:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 20 March 08
From: Bucuresti




la jumatatea lui decembrie am facut si eu revizia la ei. schimbat filtre, ulei, lichid de racire, satrans frana de mana care nu mai tinea, cu piesele lor 580 lei. per total foarte multumit desi am stat mai bine de doua ore pe acolo. m-au ajutat sa obtin si codul de deblocare al radioului, cod pe care nu il aveam. plus ca a doua zi am fost sunat si intrebat cum mi s-a parut calitatea serviciilor oferite.
multumit.


--------------------
Dacia Logan MCV 2007/1,4/Benzina/
Think BIG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
recrutare
post 16 Nov 2015, 15:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 November 15




In cadrul unui proiect mai amplu căutăm în toată țara si persoane care să detina autoturism marca RENAULT (orice model) si sa îndeplinească următoarele condiții:
- autoturismul să aibă o vechime de maxim 10 ani (să fie produs în anul 2006 sau după)
- autoturismul să aibă sub 115.000 km rulați
- autoturismul să abiă nevoie de revize în următoarele 2-3 luni.

Oferim revizie gratuită. Dacă sunteți interesați, vă rog să mă contactați la m.monicarusca@gmail.com.

O zi faina! biggrin.gif


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos sdrobis
post 1 Apr 2016, 11:47
Post #8


3


Group: Members
Posts: 6
Joined: 31 March 16
From: 2




In cadrul unui proiect mai amplu căutăm în anumite localitati din Romania (Alexandria, Botosani, Brasov, Bucuresti, Buzau, Calarasi, Campina, Drobeta Turnu-Severin, Odorheiu-Secuiesc, Onesti, Piatra-Neamt, Pitesti, Roman, Satu-Mare, Slatina, Slobozia, Targoviste) persoane care să detina autoturism marca RENAULT (Clio, Megane, Fluence, Scenic, Laguna, Capture, Kadjar, Kangoo) si sa îndeplinească următoarele condiții:
- autoturismul să aibă o vechime de maxim 10 ani (să fie produs în anul 2006 sau după)
- autoturismul să aibă pana in 120.000 km rulați
- autoturismul să abiă nevoie de revizie sau reparatii minore (mecanice sau electrice).

Plafonul decontului realizat este de 600 RON. Colaborare de tip client misterios. Dacă sunteți interesați, vă rog să mă contactați la dsd@phantomshopping.ro sau sunati la 0371 332 808.


--------------------
Renault Megane 2 - XX-82-ADS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:37
Dacia