Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Espressoare cafea, Sfat achizitie

Mr.NiceGuy
post 29 Jul 2016, 19:33
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Daca tot suntem la cafenea, hai sa avem si un topic dedicat celor care doresc sa isi cumpere ceva cu care sa isi faca o cafea mai buna.
As dori sa cumpar un aparat de cafea (espressor) si pana acum m-am oprit asupra acestor doua modele:

1. http://www.emag.ro/espressor-super-automat...9/pd/D6V953BBM/
2. http://www.cel.ro/espressoare/espressor-au...ru-pMyM0MTEo-l/

sau daca sunt alte alternative pana in 1500 lei ....


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 29 Jul 2016, 20:00
Post #2


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Am Philipsul (Saeco) negru la munca de 1 an si 2 luni, timp in care a facut cafea pentru 18 oameni in fiecare zi (3-4 de om pe zi ). Inca ne serveste. Nu sunt expert in domeniu, daca vrei alte informatii ti le pot oferi daca pui intrebari directe.


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 29 Jul 2016, 20:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Ca fiabilitate sta bine deci. As dori sa stiu daca face cafeaua cu spuma multa si buna (asemanatoare cu cea din cafenele). Parca l-as prefera pe cel care are recipientul pentru spumare a laptelui automat, asa nu mai pierd timp sa il spumez manual.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 29 Jul 2016, 20:56
Post #4


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Greseala mea, nu am fost foarte atent, arata exact ca cel din imagine negru numai ca are un furtun pe care trage laptele din sticla/cutie ce se ataseaza de batul respectiv. Daca vrei iti pot zice modelul exact luni, si iti pot filma cum iese cafeaua. A costat 1200 ron respectivul. Stiu ca e important sa vezi multe inainte de comanda, eu ma patit-o cu un espresor manual de la deLonghi pentru acasa, la care s-a adeverit ca reviewurile erau degeaba. Cafeaua iesea de parca turnam prin palnie apa fierbinte. L-am schimbat pe un Philips Saeco la fel, manual care a fost mult peste.

This post has been edited by andreist: 29 Jul 2016, 20:57


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 29 Jul 2016, 21:03
Post #5


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Un espresso adevarat nu il vei scoate niciodata dintr-un aparat automat.

Pentru bugetul tau iti recomand:
https://www.price.ro/index.php?action=q&tex...ic&submit=Cauta
El in sine este un aparat fenomenal, insa este si foarte modificabil, poti sa ii adaugi un PID si iti va iesi ceva de genul asta: https://www.youtube.com/watch?v=IENddCqeUJY

Daca poti sa adaugi 650 RON peste buget, asta este o alegere excelenta dat fiind ca are si PID pentru controlul exact al temperaturii boilerului:
https://www.price.ro/preturi_lelit_pl41tem_..._pid_565391.htm

In timp, daca iti iei o rasnita adevarata poti avea cafeneaua in bucataria ta smile.gif

Mare atentie la materialul din care este facut boilerul - majoritatea aparatelor de pe piata au boiler de aluminiu pentru ca se incalzeste mai repede. Exista insa cercetari care arata o legatura clara intre aluminiu si alzheimer asa ca.. m-as interesa din ce e facut boilerul aparatului.




--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 29 Jul 2016, 21:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




QUOTE(andreist @ 29 Jul 2016, 19:56)
Daca vrei iti pot zice modelul exact luni, si iti pot filma cum iese cafeaua. A costat 1200 ron respectivul.
*


Chiar te rog, orice sfat e bun.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Jul 2016, 21:28
Post #7


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Avem la birou un Illy IperEspresso Francis Francis, adus de un coleg, presteaza decent de trei ani si mie chiar imi place ce scoate: http://cafelim.ro/illy/119-illy-francis-fr...respresso-.html

Dar e d'ala pastilat...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jul 2016, 06:40
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cand o vedea cafelistul de serviciu ce e pe aici face criza de fiere.
Daca ai timp, documentează-te aici.

This post has been edited by MuciX: 30 Jul 2016, 06:41


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Jul 2016, 07:07
Post #9


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu face nicio criza, e vorba de buget mic, n-ajung banii nici de o rasnita manuala mai de soi.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Jul 2016, 07:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Spumă multă și bună n-o să scoți cu nici unul dintre astea. Pentru aia trebuie unul profesional și, mai ales, experiență. Mîna omului face mai mult decît aparatul în sine.
Doar în două locuri am văzut capuccino cu spumă așa cum trebuie, densă și tare, dar în același timp foarte, foarte fină, să nu vezi urmă de bulă de aer în ea. Iar într-unul dintre acele locuri barmanul de-atunci a plecat, iar acum spuma nu mai iese la fel, deși aparatul e același. Mîna lui era secretul.

La muncă avem un Saeco, dar modelul cel mai simplu, vreo 480 de lei a fost la vremea lui. Încă rezistă, săracul, după mai bine de doi ani jumate de folosire intensă. Deci dacă vorbim de fiabilitate, nu cred că e cazul să-ți faci griji.

În rest, ce să zic... Chiar de curînd vorbeam cu un coleg despre asta și găseam surprinzător că, deși s-au inventat espressoare de mii și mii de euro, cu zeci de șmecherii, o grămadă de tehnici și trucuri... cafeaua cea mai bună tot la ibric iese. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 30 Jul 2016, 08:03


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 30 Jul 2016, 09:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




QUOTE(Fratzica @ 29 Jul 2016, 20:03)
Un espresso adevarat nu il vei scoate niciodata dintr-un aparat automat.

Mare atentie la materialul din care este facut boilerul - majoritatea aparatelor de pe piata au boiler de aluminiu pentru ca se incalzeste mai repede. Exista insa cercetari care arata o legatura clara intre aluminiu si alzheimer asa ca.. m-as interesa din ce e facut boilerul aparatului.
*


Asta nu o stiam, o sa trimit un mail sa intreb din ce material e facut boilerul la cele doua aparate. Daca e din aluminiu, partea buna e ca dupa cativa ani uiti de ce ai luat aparatul si nu mai bei cafea.

QUOTE(MuciX @ 30 Jul 2016, 05:40)
Cand o vedea cafelistul de serviciu ce e pe aici face criza de fiere.
Daca ai timp, documentează-te aici.
*


Sincer sa fiu nu sunt mare cafengiu sau pretentios, beau 1-2 cafele pe zi si când zic cafea, ma refer la cafea ness, cafea de la aparatele de cafea ce se gasesc prin oras (aparatele alea mari ce functioneaza cu bancnote sau monede) si destul de des cafea 3 in 1 (ma rog nu prea e cafea, dar e comoda prepararea) insa pot recunoaste si apreciez o cafea de calitate preparata bine .
Doresc sa imi cumpar un aparat de cafea cu rasnita incorporata pentru a face o schimbare (next level, vorba aia) pentru ca macar asa stiu ca pun eu cafeaua in el si stiu ce beau, iar daca gustul acelei cafele se va apropia macar de cel al cafelei de la aparatele acelea mari (de se gasesc prin diferite institutii) eu ma declar multumit.
Multumesc pentru link-ul forumului, o sa pun si acolo cateva intrebari, sper sa nu ma omoare aia cu pietre, deja parca vad: "mai pune bani mane ca nu e destul!".


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 30 Jul 2016, 13:42
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Io citii forumul ala mai demult si mi.a trecut de sfaturi..Desi apreciez o cafea de calitate mi se pare exagerat sa dai mia de euro,chiar si mai mult,pe un espresor domestic..Daca ai bani in exces este altceva..Dar parca si atunci as prefera altceva..Am un coleg care venise de la sor.sa din Italia si adusese pachete de cafea pt sufletul lui.Dracu stie cum o chema dar cafeaua aia cu care m.a servit,facuta la fierbator deci alterat gustul apei si prin fierbere,mi s.a parut de vis..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 30 Jul 2016, 17:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Cam ai dreptate Iulia, am cerut un sfat intre cele doua espressoare si mai ca nu au strigat unii "BLASFEMIE !". Eu inteleg ca pentru unii cafeaua e o pasiune si investesc bani in aparate, insa pentru multi e doar un obicei.
Eu doresc ca dimineata sa apas un buton si aparatul sa faca singur cafeaua nu sa tot demontez si montez pe piese. Stiu ca in cazul prepararii manuale rezultatul merita toti banii si timpul, dar pentru mine inca nu, poate pe viitor.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 30 Jul 2016, 17:21
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




Personal il recomand pe primul,eu am un model asemanator Saeco....dupa ce treci la nivelul asta incepi sa faci diferenta intre aparate si cafele pe unde umbli....si apoi bineinteles cafea italiana ,se simte diferenta intre marcile de cafea folosita,spor...


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 30 Jul 2016, 17:42
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




QUOTE(VladSoare @ 30 Jul 2016, 07:59)
Doar în două locuri am văzut capuccino cu spumă așa cum trebuie, densă și tare, dar în același timp foarte, foarte fină, să nu vezi urmă de bulă de aer în ea.
*


spuma tocmai asta reprezinta, un ameste de aer+lichid, din tensiunea superficiala a lichidului+agitare intensa se regleaza dimensiunea bulelor de aer, cu cit mai mici cu atit mai fina spuma, catifelata wink.gif


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Jul 2016, 18:30
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Exact. Acuma, n-o lua și tu literal. Cînd spun "să nu vezi urmă de bulă" exagerez, evident. Vreau să spun să fie bulele extrem de mici, foarte greu sesizabile. tongue.gif

NiceGuy, nu e nimic rău în ce vrei tu. Eu și acasă și la munte folosesc un Tassimo. Automatizarea supremă. Aia da blasfemie. Saeco e lux prin comparație. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 30 Jul 2016, 18:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 30 Jul 2016, 18:34
Post #17


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




QUOTE
Cam ai dreptate Iulia, am cerut un sfat intre cele doua espressoare si mai ca nu au strigat unii "BLASFEMIE !". Eu inteleg ca pentru unii cafeaua e o pasiune si investesc bani in aparate, insa pentru multi e doar un obicei.

De la rosii, pc'uri, materiale de constructie pana la avioane, intotdeauna apar oamenii pasionati care considera ca trebuie sa dai mult mai mult decat face. Nu-s rele sfaturile, dar am vazut ca sunt foarte multi care duc spre extrem.

This post has been edited by andreist: 30 Jul 2016, 18:35


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 30 Jul 2016, 22:03
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Cam asa e pe mai toate forumurile, daca ceri un sfat cu privire la un anumit produs pe care il consideri peste medie, se gasesc unii sa spuna ca produsul respectiv nu merita ca mai trebuie pus macar atat ca sa iti cumperi ceva decent. Asa a fost si cand am cerut sfaturi pentru aceasta http://www.decathlon.ro/p/8351007_biciclet...krider-520.html bicicleta pe softpedia . Ca nu merita sa cumperi bicicleta sub 2000 lei, ca mai bine una second in banii astia. Le-am spus ca pentru ce imi trebuie mie e suficient, dar ei nu si nu. Pana la urma am cumparat-o si la cat si pe unde o folosesc eu nu imi pare rau.
Ce asa de greu de inteles ca nu toata lumea doreste superlativul, ci sunt unii care se multumesc si cu mainstream-ul.

This post has been edited by Mr.NiceGuy: 30 Jul 2016, 22:04


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 30 Jul 2016, 22:27
Post #19


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Primul aparat pe care ti l-am recomandat, Gaggia Classic, e 1250 RON, sub bugetul tau. Aparatul face un espresso excelent, atata tot ca nu are rasnita si automatizarile dintr-un aparat all-in-one.

Daca vei intra in discutii cu ei vei vedea ca cei de pe forumul espressoman sunt total impotriva aparatelor automate.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 30 Jul 2016, 22:55
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Ce sa intru in discutii, ca au fugit de raspuns ca dracii de tamaie. M-au expediat cat colo, ca vezi doamne, e forum pentru pasionatii de cafea/espresso nu pentru cei care si-au facut din cafea un simplu obicei.
Eu sunt curios daca ei dimineata au chef si timp sa isi pregateasca cafeaua asa cum scriu acolo (adica rasnitat separat, cantarit 7 grame cafea cu cantar de bijuterii, pus, presat, etc.) apoi curatate toate utilajele. Nu zic ca nu iese o cafea foarte buna in felul asta, dar pot trai si cu mai putin.


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 30 Jul 2016, 23:11
Post #21


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Ai fi surprins smile.gif)


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 31 Jul 2016, 07:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Pana mea,ca daca ar intra in tura la 6 dimineata,ca mine,sigur fac tot ritualu'asta..Cum sa nu..Sau sa fie sofer RATB ca aia se trezesc la 3.30..Sau poate ei nu beau cafeaua la prima ora si atunci este altceva..Fiecare cu dileala lui..Io o am p.aia cu cainii altii cu cafelele..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 31 Jul 2016, 10:08
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Tot ibricu si o linguritza d'aia lunga e de baza daca nu iti trebuie cantitati mari de cafea cum e pe la birouri. Tzac-pac ai facut cafeaua...si un ibric + linguritza le speli imediat.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 31 Jul 2016, 10:27
Post #24


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Eu la servici folosesc una de-asta: http://www.aeropress.com/product/aeropress/
In 2 min ai facut cafeaua si ai si spalat agregatul smile.gif
Cafeaua la ibric e prea tare pentru mine.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 31 Jul 2016, 10:40
Post #25


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Am baut cafea facuta la chestie d'aia, iese tare/buna, chiar e ceva interesant.


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Jul 2016, 10:43
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(papa_mulo @ 31 Jul 2016, 11:08)
Tot ibricu si o linguritza d'aia lunga e de baza daca nu iti trebuie cantitati mari de cafea cum e pe la birouri. Tzac-pac ai facut cafeaua...si un ibric + linguritza le speli imediat.
*

up.gif
Cînd am băut prima oară la ibric, am avut senzația că abia atunci am înțeles ce înseamnă o cafea adevărată. Dar e foarte tare. Plus că e foarte important să fie măcinată cum trebuie și făcută cum trebuie, altfel iese o poșircă.
Colegul însă caută o metodă cît mai simplă și automată. Cu ibricul trebuie să muncești un pic.

This post has been edited by VladSoare: 31 Jul 2016, 10:44


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 31 Jul 2016, 12:31
Post #27


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Si pe mine ma interesa fix acelasi lucru.
Un expresor fara fite, fiabil, eventual cu rasnita ca sa fac cafea din boabe.
Fara fite, nu ma interesaza spume, lapte, cappucino....etc, doar cafea neagra, buna si mai ales numai la apasarea unui buton.

Am avut o cafetiera care facea la filtru, dar nu mi-a placut, plus ca as vrea din boabe, cafeaua rasnita isi pierde repede aroma stand in pachet.

Plus ca expresorul face cafea cu gust puternic, incsa in realitate cafeaua nu e mai tare decat cea de la ibric sau filtru. Asta vreau, gust tare, nu neaparat cafea tare.
Ceva recomandari?

This post has been edited by vallixx: 31 Jul 2016, 12:36


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 31 Jul 2016, 12:43
Post #28


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(vallixx @ 31 Jul 2016, 12:31)
plus ca as vrea din boabe, cafeaua rasnita isi pierde repede aroma stand in pachet.
*


Pune-o la frigider.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 31 Jul 2016, 16:29
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Confirm.


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 31 Jul 2016, 17:44
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




QUOTE(vallixx @ 31 Jul 2016, 11:31)
Si pe mine ma interesa fix acelasi lucru.
Un expresor fara fite, fiabil, eventual cu rasnita...
Ceva recomandari?
*


Citeste pe espressoman sau fa-ti cont acolo, sunt o multime de informatii utile care te pun pe ganduri privind modul de preparare a unei cafele, pardon espresso.
Acum chiar ma gandesc daca sa cumpar espressor manual sau automat, desi nu stiu daca as avea rabdare si timp sa trec prin tot procesul tehnologic ca sa imi fac o cafea dimineata, desi stiu ca ar merita rezultatul.

Ca si recomandari, eu m-am oprit asupra celor 2 espresoare automate pe care le-am mentionat in primul post, ambele cu rasnita incorporata.

This post has been edited by Mr.NiceGuy: 31 Jul 2016, 17:46


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:00
Dacia