Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dacia 1300 "Patina", 1975

harby ;))
post 10 Jun 2017, 21:04
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 1.346
Joined: 3 July 12
From: Pitesti




Ma bag si eu ca musca, dar cu o opinie altfel.
In primul rand, e masina ta, tu decizi, sunt banii tai si nimeni nu poate critica decizia ta, decat tu insuti!
In al doilea rand, ca sa iei decizia pentru a trimite masina la service-ul acela trebuie sa ai in vedere:
- urmarit felul cum se misca oamenii,
- sa vezi o masina facuta de ei dupa ceva ani sau chiar recent.
E foarte important sa vezi cum lucreaza, sunt patit cu meseriasii lui peste. Daca lucreaza bine si suma asta e: vopsit + tinichigerie + dezasamblat, zic ca este un pret decent. E foarte important sa respecte pasii importanti in curatarea caroseriei, protejarea si inlaturarea ruginei etc.
Din propie experienta iti spun, mai bine caut pe cineva care face o treaba buna din start, decat sa stau dupa mesterii romani. O sa ajungi la final sa realizezi ca nu merita, desi dai mai putini bani, e riscul ca treaba facuta sa nu reziste multi ani. PLUS, nu stiu tu cum stai cu timpul, dar sa lucrezi cot la cot cu mesterul care ti-o face e destul de greu, stresant, etc. Asa daca doar te duci in inspectie, e altceva.
Poate eu sunt mai comod, dar si mai ocupat ca timp.
Eu am trecut prin 2 faze din astea. Regret ca nu am facut de la inceput treaba cum trebuie, chiar daca dadeam mai mult, era altceva.
DAR exista si versiunea cand poti face ceva ieftin si bun.

Totodata, oameni buni, traim in 2017, voi inca mai credeti ca o vopsire la cuptor va costa 15mil cu factura si etc. ? Uneori trebuie sa ii intelegem si pe cei care fac un lucru, au taxe de platit, materialele de calitate nu sunt ieftine deloc si mai e si resursa umana, care .. . Adica nu cred ca voua v-ar conveni sa faceti lucrari mari pe 1000e.


--------------------
Renault 12 Gordini Pontiac Firebird 1972, 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Jun 2017, 21:09
Post #92


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(harby)
O sa ajungi la final sa realizezi ca nu merita,
*



la revanzare nu merita oricum,asta gandita pe plan financiar si nu sentimental....

This post has been edited by sobolan: 10 Jun 2017, 21:09


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Jun 2017, 21:44
Post #93


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 08:04)
Vreau ca tabla masinii (la care e cel mai mult de munca) sa fie eligibila de RetroMobil. Nu vreau sa existe surpriza neplacuta in care eu sa investesc si sa imi toc nervii si apoi sa primesc replici de genul : "Ne pare rau, dar aici nu e conform cu originalul!"/"Conducta asta de frana este plina de antifon, trebuie schimbata!"

Un stop, o inima de cheder - se schimba ulterior fara bataie de cap, tabla o data se face.
*



In conditiile astea rapciuga de 1300 din fata de la taxi Pelicanul, vopsita intr-o culoare galben taxi care nu cred ca era in paletarul epocii, cu barele de 1300 cu tampoane mici vopsite in negru, la fel ca si celelalte foste elemente cromate si colantata taxi pelicanul retro nu putea fi atestata...dar are insigna RCR pe masca...si am mai vazut si alte masini atestate desi au unele modificari...sunt si pe aici pe forum unele...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Jun 2017, 21:54
Post #94


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




icon_mrgreen.gif ,n-ai vazut ce-am vazut eu cu ochii mei....cu atestate.....

This post has been edited by sobolan: 10 Jun 2017, 21:54


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 10 Jun 2017, 21:57
Post #95


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Numai tu?! radmasa.gif

Treaba e una și bună:vrei lucrare de calitate,cauți meseriași și plătești.Vrei cârpeală cu 1500 de lei,ai la alegere câți ''meseriași'' vrei tu!Și varianta 3->ți-o faci tu singur cu mânuțele tale! wink.gif Exemple pe aici cu băieți artiști sunt destule...
După mine,viitorul proiect (exceptând vopsitoria finală) așa o să-l fac! smile.gif

Q.E.D!

This post has been edited by Adrian Frigo: 10 Jun 2017, 22:02


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 10 Jun 2017, 23:15
Post #96


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.647
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




@harby wink.gif) - Stefane,dar nici sa dai 2000 de euro DOAR pe vopsit...nu merita,e risipa curata.Cu banii astia o faci profi cu tot cu tinichigerie+ceva piese.Eu nu zic ca nu ai dreptate,stiu ce implica pregatirea masinii pentru vopsit,nu e munca pentru oricine,dar hai sa ne gandim ca pur si simplu e o tampenie sa dai mii de euro doar pentru asa ceva.Sper ca nu am jignit pe nimeni,stiu ca sunt proprietari de dacii care investesc destul de mult ca masina sa arate "tipla",si eu chiar admir acesti oameni,dar unii dintre noi nu ne permitem prea mult.

This post has been edited by DACIOTUL_97: 10 Jun 2017, 23:15


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciotul_98
post 11 Jun 2017, 11:07
Post #97


membru foarte autentic!!


Group: Members
Posts: 1.572
Joined: 15 June 13
From: Serbanesti,Arges




Brecul meu are terosonul original pe dedesubtul mașinii, bineinteles ca am conductele gazate cu alb si teroson, de fabrică pe tot cuprinsul lor, așa a venit din fabrică. O precizare pentru colegii restauratori daciile au fost negre pe dedesubt, usor gazat in culoarea caroseriei in zona aripilor fata și spate, așa ca tot e o moda sa fie terosonata in culoarea mașinii. Colegul restaurator care a cerut 2000 e pe revopsire, tot o lucrare de buget va face, sa rămână si profit dar nu va reflecta 2000 e.
Tinichigeria e mama vopsitoriei, nu o protejeze bine va umfla rugină vopseaua.

This post has been edited by Daciotul_98: 11 Jun 2017, 11:11


--------------------
dacia 1300 197x
Pentru detalii nu ezitati
0732366741-claudiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 11 Jun 2017, 11:14
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




QUOTE(b06fcn @ 10 Jun 2017, 21:44)
In conditiile astea rapciuga de 1300 din fata de la taxi Pelicanul, vopsita intr-o culoare galben taxi care nu cred ca era in paletarul epocii, cu barele de 1300 cu tampoane mici vopsite in negru, la fel ca si celelalte foste elemente cromate si colantata taxi pelicanul retro nu putea fi atestata...dar are insigna RCR pe masca...si am mai vazut si alte masini atestate desi au unele modificari...sunt si pe aici pe forum unele...
*



Masina aia arata cu totul altfel cand a luat atestatul. Nu e un exemplu bun.
DSC_7636.JPG ( Size: 467.94k ) Number of downloads: 826



--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harby ;))
post 11 Jun 2017, 12:34
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 1.346
Joined: 3 July 12
From: Pitesti




QUOTE(b06fcn @ 10 Jun 2017, 21:44)
In conditiile astea rapciuga de 1300 din fata de la taxi Pelicanul, vopsita intr-o culoare galben taxi care nu cred ca era in paletarul epocii, cu barele de 1300 cu tampoane mici vopsite in negru, la fel ca si celelalte foste elemente cromate si colantata taxi pelicanul retro nu putea fi atestata...dar are insigna RCR pe masca...si am mai vazut si alte masini atestate desi au unele modificari...sunt si pe aici pe forum unele...
*



Masina aia a fost stricata de nenorocitii aia, era impecabila. Si nu cred ca mai are atestat in halul cum au facut-o!

QUOTE(DACIOTUL_97 @ 10 Jun 2017, 23:15)
@harby wink.gif) - Stefane,dar nici sa dai 2000 de euro DOAR pe vopsit...nu merita,e risipa curata.Cu banii astia o faci profi cu tot cu tinichigerie+ceva piese.Eu nu zic ca nu ai dreptate,stiu ce implica pregatirea masinii pentru vopsit,nu e munca pentru oricine,dar hai sa ne gandim ca pur si simplu e o tampenie sa dai mii de euro doar pentru asa ceva.Sper ca nu am jignit pe nimeni,stiu ca sunt proprietari de dacii care investesc destul de mult ca masina sa arate "tipla",si eu chiar admir acesti oameni,dar unii dintre noi nu ne permitem prea mult.
*



Eu il astept pe Silos sa ne zica daca e doar vopsit sau cu tinichigerie. Totul depinde de calitate.


QUOTE(Daciotul_98 @ 11 Jun 2017, 11:07)
Brecul meu are terosonul original pe dedesubtul mașinii, bineinteles ca am conductele gazate cu alb si teroson, de fabrică pe tot cuprinsul lor, așa a venit din fabrică. O precizare pentru colegii restauratori daciile au fost negre pe dedesubt, usor gazat in culoarea caroseriei in zona aripilor fata și spate, așa ca tot e o moda sa fie terosonata in culoarea mașinii. Colegul restaurator care a cerut 2000 e pe revopsire, tot o lucrare de buget va face, sa rămână si profit dar nu va reflecta 2000 e.
  Tinichigeria e mama vopsitoriei, nu o protejeze bine va umfla rugină vopseaua.
*


Nu stiu, cred ca a ta a fost low-cost radmasa.gif
Dar 1307-le meu a fost alba si stiu alte exemple clare ca masinile erau vopsite si pe sub.

@sobolan
Eu ma refeream la cu totul altceva. Ca nu merita sa dai bani putini pentru a iesi masina mai nasol decat era! Si ca sa mai fac o paranteza, nu o sa merite ca valoare Dacia pana intr-un punct, cand nu o sa mai de unde sa le iei, piese or sa fie doar reproduceri.
Si va spun ca valoare creste, chiar daca e Dacie.

Scuze, Silos, ptr. off-topic.


--------------------
Renault 12 Gordini Pontiac Firebird 1972, 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Jun 2017, 12:36
Post #100


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In cazul asta ar trebui ca RCR sa revoce atestatul...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciotul_98
post 11 Jun 2017, 13:32
Post #101


membru foarte autentic!!


Group: Members
Posts: 1.572
Joined: 15 June 13
From: Serbanesti,Arges




Posibil reantifonata in service Papucul tău.


--------------------
dacia 1300 197x
Pentru detalii nu ezitati
0732366741-claudiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Jun 2017, 15:58
Post #102


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




eu stiam ca orice dacie vine vopsita dedesubt in culoarea caroseriei....chiar si antifonata/insonorizata de fabrica apoi ei o vopsesc peste la culoarea ei....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 11 Jun 2017, 16:22
Post #103


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




A mea are antifonul/vopseaua originală și nu e vopsită pe dedesubt în culoarea mașinii,doar la pasajele roților. wink.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 11 Jun 2017, 16:35
Post #104


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.647
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Erau vopsite in culoarea masinii doar la oale/pasaje si contraaripi.Nu stiu de unde o scoateti ca au fost si pe "burta" la fel.


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Jun 2017, 12:02
Post #105


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 08:04)
"Ne pare rau, dar aici nu e conform cu originalul!"/"Conducta asta de frana este plina de antifon, trebuie schimbata!"
*


Asta e exagerata, ca la un concurs gen cel de eleganta de la sinaia ai fi depunctat pt antifon/vopsea pe conducte (sau mai rau, pe forum icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif ) e o treaba, dar nu o sa ai probleme din cauza asta la obtinerea atestatului.

QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2017, 11:24)
Au devenit mai notorii acum, decat erau acum 15 ani, deci nu ii mai intereseaza volumul, cat calitatea membrilor si masinilor inscrise.
*


Aici e adevarat, s-a deviat la un moment dat putin de la linie, parerea mea ca pentru un scop nobil (marirea parcului de vehicule istorice chiar daca nu vor trece toate proba timpului).


QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 12:35)
Oare daca imi fac masina cu 1500E  nu va trebui sa completez pana la 2000 E sub alte forme ? Si pe langa tabla, conteaza si altele: poate daca imi fac masina la ei ,"o sa treaca cu vederea" faptul ca unul dintre stopuri are cromul de pe laterale un pic crapat, spre exemplu ? Nici nu stiu c e sa fac pe viitor... Momentan imi canalizez energia pentru garaj...
*


Asta iar n-o sa se intample. Lilica (un tip foarte ok dealtfel) isi face si el reclama la business-ul lui care fie vorba intre noi, la nivelul la care lucreaza este mai ieftin decat "concurenta"; nu ar conditiona semnarea cererii de atestare (pt ca efectiv atestatul se "aproba" de comisia tehnica de la bucuresti, el doar vede masina sa nu fie photoshopata) cu eventuale "beneficii".
Si daca ai cea mai mica farama de retinere sau vreo suspiciune poti veni la Bucuresti direct pt a fi vazuta/atestata wink.gif

Referitor la cost, ceea ce nu intelegeti voi este ca sa restaurezi dpdv tabla/vopea o dacie sau un porsche te costa in mare cam la fel. De aceea atunci cand te duci la unul care face si mustanguri si rolls-uri o sa gasesti preturi asemanatoare si pentru o amarata de dacie sau un aro.


QUOTE(b06fcn @ 11 Jun 2017, 12:36)
In cazul asta ar trebui ca RCR sa revoce atestatul...
*


Asta este treaba RAR-ului si o poate face o data la 2 ani cand masina trebuie sa se prezinte la o reprezentanta pentru efectuarea ITP-ului.

Eu inca sper ca masina aia e colantata si barele alea se pot curata, masina era de vis cand era la proprietarul anterior....

This post has been edited by Ov: 12 Jun 2017, 12:04


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jun 2017, 14:14
Post #106


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Ov @ 12 Jun 2017, 13:02)
Referitor la cost, ceea ce nu intelegeti voi este ca sa restaurezi dpdv tabla/vopea o dacie sau un porsche te costa in mare cam la fel. De aceea atunci cand te duci la unul care face si mustanguri si rolls-uri o sa gasesti preturi asemanatoare si pentru o amarata de dacie sau un aro.
*


Bingo. up.gif
Parerea mea, motivul pentru care multi "entuziasti" de masini retro spun ca nu ar da banii aia pentru a restaura o dacie este pentru ca valoarea ei de piata este de multe ori sub costul unei vopsiri profi, iar cum majoritatea "restaureaza" masini din considerente pecuniare, evident, nu merita.
SiloS daca are de gand sa tina masina cat o rezista tabla pe ea, evident va vrea sa o reconstruiasca pe cat de bine posibil, chiar daca nu-si mai vede banii inapoi. Bine, ii va vedea, in satisfactia de dupa.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 Jun 2017, 14:25
Post #107


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ OV - din ce am vazut, masina e vopsita, nu colantata. Am sa ma mai uit odata, ca sa fiu sigur. Insa, din pdv-ul meu, chiar si colantata masina aia nu mai indeplineste conditiile care au stat la baza atestarii...si dupa cum pare, RAR-ul nu a catadixit sa ii revoce respectivul atestat cand s-a schimbat culoarea in CIV (daca acest lucru a fost facut).
Codul Tehnic spune ca si RCR poate sa retraga o atestare, nu doar RAR-ul, mai ales ca in formularul de solicitare a atestarii, proprietarul masinii se angajeaza sa anunte orice modificare adusa masinii si care are vocatie de a anula atestarea, precum si sa instiinteze RCR in momentul vanzarii masinii. Chestie din urma care pentru mine opereaza ca transmitere catre noul proprietar a obligatiei de a anunta RCR in caz de modificare.
Mai mult, in Procedura de atestare de pe site-ul RCR scrie ca "Nu se admite inscriptionarea vehiculelor in scop comercial".

Din cauza asta cred ca RCR ar putea da un exemplu prin anularea atestatului, ca sa nu mai stea dupa RAR, care nu va face nimic...IN felul asta se descurajeaza orice tentative de folosire a atestatului ca mijloc de a scapa de taxe, vignete si altele...Altfel vom ajunge cu masini atestate carora li se schimba culoarea sau la care se pun CD-uri, inchideri centralizate si alte alea, care nu existau in epoca...

Si cand ma gandesc ca mi-am propus sa nu demarez procedurile de atestare ale Lazii 1200 din cauza ca nu-mi place cum arata la exterior, fiind insa originala 100%...

This post has been edited by b06fcn: 12 Jun 2017, 14:33


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Jun 2017, 15:49
Post #108


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Cand am zis ca sper ca-i colantata ma gandeam ca exista sanse sa fie refacuta (usor) smile.gif
Masina arata foarte foarte bine inainte!

Referitor la "atestat", hartia data de retromobil nu are nicio valoare fara mentiunea trecuta de RAR in cartea de identitate si anume "vehicul istoric". Atestatul dat de retromobil e valabil 90 de zile si serveste doar RAR-ului care intr-o vreme chiar il oprea atunci cand te prezentai cu masina. Din acest motiv spun ca retromobilul nu mai are ce sa faca dupa ce pe cartea masinii apare scrisul "vehicul istoric".

Sa stii ca nu sunt incuiati oamenii din comisia tehnica si o masina cu "patina" este intotdeauna apreciata. In plus poti face oricand dosarul de atestare fara sa risti nimic deoarece plata atestatului se face doar dupa ce primesti ok-ul de la comisia tehnica, deci nu risti sa dai banii si sa ramai fara atestat.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 12 Jun 2017, 21:29
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Oricum, tinand cont de ce-a facut noul proprietar cu masina, nu cred c-o sa-l deranjeze prea tare revocarea atestatului.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 13 Jun 2017, 16:23
Post #110


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Am vazut ce masini face Lilica, tocmai de aceea mi se par justificati cei 2000 E. Am vorbit cu el si in eventualitatea operatiunii similare pentru BMW : 2000-2500 E. Deci astia-s banii, indiferent daca vii cu o coaja de 500 E sau o raritate de 10.ooo E.

Eu pur si simplu puneam problema daca, cu o vopsitorie de ~1000e (care, intre noi fie vorba, poate fi chiar decenta), pot atinge standardul de calitate impus de RCR. Daca standardul de calitate e "totul tzipla", eu declar ca renunt la idee: nu sunt dispus sa investesc in masina mii de euro. Sunt constient ca o masina tipla poate ajunge si la 10.ooo E. Ca sa nu mai vorbesc de timpul petrecut in garaj...

Nu vreau "sa ma fac de ras" cu burdufele planetarelor si caseta de directie gazate, cu furtunele de apa si cu instalatia electrica gazate, dar nici nu o sa pun toate colierele noi, nu am de gand sa sablez si sa vopsesc puntea, nu vreau sa schimb arcurile si amortizoarele doar pentru ca ale mele arata "a vechi".



--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnybic
post 13 Jun 2017, 22:04
Post #111


dacia si atat


Group: Members
Posts: 616
Joined: 6 December 13
From: Buzau




Poate ar fi cazul sa cauți și în alta parte,Îți dă garanție de banii aia și cât? ca degeaba iese țiplă și după doi ani o tabără rugina, spuneai ceva de un garaj cred ca ar fi cazul sa cauți un meseriaș și sa îl aduci acasă la tine sa lucreze iar în timpul tău liber mai cureți și tu un arc un taler o janta ,acum depinde de timpul tău de cât de comod ești ,sunt destui băieți care își fac mașinile acasă iar la final le duc la vopsit la cineva profesionist ,eu am vopsit la fostam ea mașină (nu dacia) capota și aripile la cineva în garaj ,bineînțeles am dat 100 ron de element plus materiale vopsea și ce a mai fost nevoi și a ieșit impecabil și după 6 ani mai văd masina prin oraș și vopseaua este la fel de frumoasa și strălucitoare .La pomul lăudat sa nu te duci cu sacul , mașinile care le-ai văzut cui aparțineau ca una este sa aparțină unuia care îl strânge de oute(adică oameni cu bani care restaurează mașini de zeci de mii de euro) dacă ceva este în neregula și una este sa aparțină unuia care se chinuie și el sa facă o dacioara și pe care îl ia la suturi și îl da afară din curte dacă vine cu pretenții .Nu îl cunosc personal, știu service-ul știu ca lucrează bine ca am văzut câteva lucrări dar dacă nu îți dă garanție și factură mai bine te lași la mana ta

13 Jun 2017, 22:09:
Un tinichigiu Bun Îți face mașină sa arate de expoziție după ce o vopsește vopsitorul important ca tinichigiul sa lucreze bine la tablă sa nu rămână mici infundaturi sau valuri pe tabla ca toate astea se văd după vopsire

This post has been edited by johnybic: 13 Jun 2017, 22:09


--------------------
Dacia 1310 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 27 Mar 2019, 11:15
Post #112


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Din pacate, nu am reusit sa progresez prea mult. Caroseria este in stare de conservare, in garaj. A fost lucrata de Nea Marinica - tinichigerie + antifonare, asa ca nu pot sa zic ca s-a degradat intre timp.

Ce am facut eu si cu prietenul meu cu care beau bere in garaj, in schimb, e de mentionat.

El si-a cumparat acum ~1 luna o Dacie din 1972, in stare buna, ca baza de proiect de restaurare.
Am cumparat si dezmembrat o Dacie 1310 TLX, am salvat de pe ea o gramada de piese. Avem inclusiv un set de punti de rezerva.
Am primit de pomana sa mai luam de pe ea piese, o Dacie 1300 romaneasca. Nu am salvat de pe ea decat ceea ce era in stare buna.
Am fost la fier vechi si am mai "praduit" piese.
Am adus de la beci la garaj toate piesele de 1300, inclusiv cele ale masinii mele.

Am gasit, scotocind in cutiutele cu piese de 1300, un contact frantuzesc.
Cheia intra si iese fara dificultate, in schimb se invarte destul de greu de ea.
Aveti idee, se poate reconditiona?

This post has been edited by SiloS: 27 Mar 2019, 11:16

Attached thumbnail(s)
20190326_150834.jpg ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 522
20190216_122221.jpg ( Size: 3.25mb ) Number of downloads: 509


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Mar 2019, 14:58
Post #113


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Exista un asa numit ulei grafitat, il gasesti prin dedeman si alte asemenea la vreo 15 lei. E cu bisulfura de molibden. Ajuta ialele sa se invarta mai usor.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 25 Oct 2020, 12:40
Post #114


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Am trecut prin momente in care m-am intrebat serios daca a fost o idee buna sa cumpar si o Dacie 1300, de multe ori raspunsul a fost NU.
Ca sa te poti tine de un asemenea proiect, iti trebuie resurse:
- timp si disponibilitate
- bani
- spatiu
- scule
- know-how
- cel mai important, motivatie.
Cand am cumparat 1300-le, in primavara lui 2016, a fost cu siguranta o decizie impulsiva, sub actiunea nostalgiei fata de copilarie. Nu cred ca a fost totusi o decizie proasta, dar cu siguranta nu a fost facuta la momentul potrivit.
Dezmembrarea masinii in vederea reconditionarii a fost facuta cu siguranta intr-un moment prost.
Am dezmembrat-o in 2016 vara, m-am ales dintr-o masina functionala cu o caroserie si cu un maldar de piese.
A urmat o serie de probleme personale, in toamna lui 2016 "am pierdut" garajul, a trebuit sa strang toate piesele, sa gasesc un loc unde sa depozitez caroseria.
Am ajuns sa tin interiorul de Dacie in patul in care am crescut, toata camera devenise un mic depozit pentru piese de 1300. Caroseria a ajuns la Nea Marinica.
In 2017 am demarat constructia garajului abia in toamna. Pana atunci, evident, nu ar fi avut rost sa ma ocup de Dacie. La ce folos sa am Dacia vopsita si stralucitoare si eu sa nu am unde sa o tin ?
Uite asa s-a facut 2018. In prima jumatate a anului am prioritizat si am vopsit NISSAN-ul - prost, ce-i drept - iar in a 2a jumatate a anului am fost concentrat asupra unui examen.
Examenul l-am promovat, bucurie mare si voie buna, s-a facut 2019. In prima jumatate a anului 2019 mi-am schimbat domiciliul, am parasit Bucurestiul pentru orasul de origine - Buzaul.
Deja entuziasmul pentru Dacie scazuse, semnele de intrebare erau din ce in ce mai mari.
Mai ales ca incepusem sa caut un service care sa se ocupe de ea, dar ma loveam de refuzuri sau de promisiuni desarte: "vino peste o luna sa stabilim!".
Eram total descumpanit.
Ajunsesem deja la concluzia ca masina nu trebuia dezmembrata in 2016, ci ar fi trebuit sa o tin in stare de conservare pana cand as fi avut toate resursele.
Anul asta, la inceputul anului, am luat hotararea sa o duc la vopsit la Nea Florin, in sat - singurul care a zis "Da, frate, adu masina si o sa ti-o vopsesc".
Toate service-urile cu cuptor m-au refuzat intr-un fel sau altul, altii au incercat sa scape de mine aruncandu-mi scoruri prohibitive: "ti-o fac, dar o sa te coste 10.000 RON". Nu m-am dat la o parte si am zis "OK, platesc". Dar degeaba. Cand sa le aduc masina, refuz.
Asa ca luasem hotararea sa o fac in sat, intr-un garaj, ieftin, pe principiul "better done than perfect".
Bucurie mare, in sfarsit cineva dispus sa lucreze la Dacie. Am suit-o pe platforma, am dus-o la garaj la Florin.
A trecut o saptamana, au trecut doua, a trecut o luna. Nu s-a intamplat nimic.
1300-le ii ocupa din putinul lui spatiu si eu constatam siderat cum, desi masina mea il incurca, tot nu se ocupa de ea.
Dupa vreo 2 luni, intamplator, am luat legatura cu un tip din oras care mi-a promis ca se poate ocupa el de masina. Cuptor, experienta pe masini vechi, ba chiar si decent la pret. Cu Florin batusem palma pe 2000 RON, acum mi se cerea 3000 RON.
Asa ca am suit din nou Dacia pe platforma si am dus-o la alt service.
Acolo a stat aproape jumatate de an.
Ghinion.
Proprietarul atelierului a avut ghinion de angajati si a fost nevoit sa schimbe cateva echipe de pregatitori - vopsitori, toate astea ducand la prelungirea timpului de executie a lucrarii.
Ma asteptam ca la sfarsit sa iasa perfect.
Mi s-a explicat ca lucrarea face totusi mai mult de 3000 RON. Am acceptat.
Am plusat atat cat a fost nevoie. Inca 2000 RON.
Acum, in sfarsit, e gata vopsita, in garaj, acasa.
Sunt zone care arata bine, sunt zone cu care imi e si rusine sa pun poze.
Pragurile au fost vopsite prost.
Mai mult, nu stiu daca e vina pregatitorului sau e e vina constructorului ( Daca Ai Cap Ia-ti Alta ), dar mi se pare ca masina nu are pic de linie.
Rezultatul care nu corespunde cu asteptarile nu a facut decat sa loveasca puternic in motivatia de a o inchega.
Sper sa imi revina pofta treptat si ca imperfectiunile de vopsitorie/tinichigerie se vor estompa pe masura ce voi adauga piese pe masina.

O sa mai pun poze, mai vechi, mai noi, mai in detaliu, mai in ansamblu - totul treptat.

Attached thumbnail(s)
b550b39e_f4a7_46be_b3f4_3dbf56610788.jpg ( Size: 114.61k ) Number of downloads: 386
0390296d_11c5_4fed_baa9_23a9fcfecfc6.jpg ( Size: 103.09k ) Number of downloads: 369
04bef642_4ddc_41b8_8cc1_f647839fffac.jpg ( Size: 132.72k ) Number of downloads: 168
33898bcc_12cd_4711_a88b_712c48a3ea0c.jpg ( Size: 124.8k ) Number of downloads: 113


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 25 Oct 2020, 15:33
Post #115


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu exista Dacie perfecta, da' trebuie sa-ti gasesti tu motivatia perfecta ca sa ramana a ta si sa nu-ti para rau. Primii pasi (mari) i-ai facut deja, n-arata rau deloc Dupa ce-o s-o vopsesti cu negru sub masca o sa arate si mai bine.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 25 Oct 2020, 20:38
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 20 November 08




Are linie... e ok!!! Echipeaz-o exact ca la iesirea din fabrica si o sa isi recapete eleganta. Succes! partea cea mai grea a trecut. Oricum, nu o sa poti sa scapi de ea sa o vinzi / la câti bani ai bagat in ea, costa mai mult decât pretul pietei cheers.gif


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 28 Oct 2020, 10:15
Post #117


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Multumesc.
Am demarat operatiunea, asa cum se cuvine. Am luat toate piesele si le-am imprastiat pe jos. E haos. O sa incep cu interiorul si cu echipatul portierelor, vreau sa scap de piesele voluminoase.

Printre picaturi, am montat stresinile.
Nemultumit. Bucatile din fata arata bine, bucatile din spate nu s-au asezat cum trebuie. Am incercatbsa evidentiez defectele in poza, dar nu prea se observa. Lucru imbucurator, de altfel. smile.gif)
Oricum, asta a fost primul pas.

Vreau sa fac comanda acum de inima de cheder, am vazut pe olx ca se gaseste la un pret acceptabil.
Parbrizul trebuie dat jos din nou, cei care l au montat nu au stiut ca trebuie prinsa de cheder si tapiseria plafonului.

Vreau sa fac comanda de pasla insonorizanta. Nu as mai pune gunoaiele vechi de 45 de ani.

In cele din urma, vreau sa vopsesc jantele originale de 1300. Stiu unde anume vreau sa le duc, dar nu stiu ce culoare sa le fac. Aveti idee despre codul de culoare ? Cum fac sa ma apropii de culoarea originala ?

Attached thumbnail(s)
IMG_20201028_WA0006.jpg ( Size: 201.16k ) Number of downloads: 101
IMG_20201028_WA0005.jpg ( Size: 200.16k ) Number of downloads: 90
IMG_20201028_WA0004.jpg ( Size: 193.63k ) Number of downloads: 81
IMG_20201028_WA0003.jpg ( Size: 105.54k ) Number of downloads: 85
20201027_214500.jpg ( Size: 4.73mb ) Number of downloads: 91


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Oct 2020, 13:39
Post #118


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




In privinta vopsirii jantelor, poti merge cu ele la unii care au scanner si-ti prepara vopseaua.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnTonio_12
post 29 Oct 2020, 09:07
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 August 18




A iesit foarte bine masina! Felicitări.
Cu vopseaua pentru roti te poti duce la un laborator de vopsea.. Pe mine ma costat 40 de lei un spray
de 400 ml. laugh.gif


--------------------
Dacia 1300 L Dacia 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Oct 2020, 21:01
Post #120


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Haide ma, tot pe cric sta saracia aia de etajera deasupra panfeului?
Cat despre nuanta jantelor de 1300, incearca un PM catre Ov. Ar trebui sa stie.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:06
Dacia