Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kadjar 1.2 TCe, probleme specifice si comportament

RveMO
post 17 Sep 2018, 10:34
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




@myreno4me Tu faci niste afirmatii ca aia e pentru ceva, cealalta pentru altceva dar sunt doar alegeri personale, nimic nu e sustinut de recomandari oficiale ale producatorului. Tu poti sa pleci si cu a 3-a de pe loc daca doresti, ca merge... sa nu mai schimbi viteza. Si mie imi e sila de schimbat viteze si de asta am ales sa iau automata. Nu mi-a trecut niciodată prin minte sa plec cu 2 de pe loc pentru ca e prea scurta viteza 1.

@127.0.0.1 Asta cu confortul pasagerilor e relativa. Si eu o am pe a mea care are rau de masina si nu merg tare. Ma rog, e posibil sa fie situații de care zici tu, dar 1.2 tce nu e un motor leneș sau care sa nu aiba vlaga, dar trebuie condus cum a fost facut sa fie condus. Stiu multe persoane care nu vor sa auda de benzina tocmai ca le place cuplul mare la turatii joase de pe diesel. Pe de alta parte nu le place ca trebuie turat mult pentru a avea toata puterea. Mie nu ca imi pare rau, dar daca aveam disponibila masina asta in varianta 1.2 tce cu EDC o luam fara sa clipesc.

This post has been edited by RveMO: 17 Sep 2018, 10:35


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 17 Sep 2018, 11:01
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




QUOTE(johnyboy @ 17 Sep 2018, 09:58)
La 1000rpm mai greu dar incepand cu 1500rpm sigur. (de la 1750 incepe cuplul maxim)
*


Si tine mai putin de 1000rpm .... Fiecare masina are dinamica ei si sunt situatii in care se comporta execrabil insa in mare parte datorita utilizatorului. Punctual 1.5 dci pe logan de exemplu , la 30-40 Km/h in treapta a doua este excesiv turat iar in a 3 a e subturat grav....cum mergi ? Cu huruitul in cabina sau cu tremuratul in scaun ?


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 17 Sep 2018, 14:29
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Ti-am raspuns la o nedumerire, de acum ce faci incepi sa compari bezina vs motorina? Nu ataca nimeni tce-ul, doar a spus ca nu i-a placut intr-o situatie.


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:26
Dacia