Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

65 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi Audio Renault Megane 3

dimitrivegas
post 7 May 2011, 22:37
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 January 11
From: Timisoara




Stie careva cum se scoate/demonteaza afisajul cd player-ului? Am un zgomot acolo.
Se face prin tragere? A incercat cineva?


--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression/2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 20 May 2011, 15:08
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salutare,
ce parere aveti despre difuzoarele mac audio mp13.2? huh.gif
as dori sa le pun pe spate, eu neavand nimic, doar cele de pe fata. wacko.gif
cu stima.


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 16 Jun 2011, 22:32
Post #63


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Salut,

Stiu ca zicea cineva pe forum ca ar incapea si difuzoare de 16.5 cm cu mici modificari la Megane 3. Credeti ca ar putea sa incapa difuzoare de 16.5 daca pun doar niste inele MDF , am vazut pe un logan de pe 4tuning si parca tot de 13cm are din fabrica.

Si inca o intrebare, stiti ceva de boxele din seria Alpine Type G sau de boxele de la SPL Dynamics? Stiu ca SPL Dynamics fac subwoofere foarte bune, dar de boxe nu prea am auzit.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 16 Jun 2011, 23:05
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




QUOTE(redspider22 @ 16 Jun 2011, 22:32)
Salut,

Stiu ca zicea cineva pe forum ca ar incapea si difuzoare de 16.5 cm cu mici modificari la Megane 3. Credeti ca ar putea sa incapa difuzoare de 16.5 daca pun doar niste inele MDF ,


Astea sunt de 16.5 , deci incap. http://www.reno.ro/index.php?showtopic=201...dpost&p=2850585


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 5 Jul 2011, 11:32
Post #65


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Mai am si eu o intrebare. Ati putea sa-mi recomandati o firma care se ocupa cu instalarea de produse audio in masina inafara de be-loud?
Ati ascultat ceva din seria Focal Access? Daca da ,cum credeti ca s-ar auzi ruland doar alimentate de la HU? Ma gandeam sa iau niste boxe mai bune acum si ulterior sa adaug si un amplificator.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 5 Jul 2011, 19:45
Post #66


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Depinde de ce ai in bord, daca ai Arkamys sau cel clasic 4x15w, pentru a-l amplifica trebuie sa pui un adaptor de nivel Hi-Lo si pe urma cablaj schimbat, pus un amplificator si boxele dorite, asta daca vrei putere.

Din ce vad, Acces-urile astea sunt difuzoare de "forta", necesita un amplificator de dicat sa le "miste", chiar si cu Arkamys-ul de 4x30w, nu faci fata la ele.

La vechiul Citroen am facut o instalatie de genul acesta.

Daca ai masina in garantie si mai mult ca sigur o ai, trebuie sa iei legatura cu cei de la Renault, sa-ti recomande un atelier specializat, ei la un moment dat lucrau cu cei de la Falcon Electronics, firma nu lucreaza rau, dar fata de ce au fost acum 4 ani, acum sunt slabuti + gama mica de produse, mai ai doar Kicker (o firma de scule audio Americane infintata in anii '80) si Sony, la ei am montat linia audio RockfordFosgate, din simplul motiv ca la C2 trebuie sa demolezi jumate de masina ca sa ajungi la difuzoare si inca un sfert de masina il desfaci ca sa schimbi cablurile.

Daca tot placa cu Falcon o pun, recomand sa suni la ei si sa-ti faci un estimat de calcul pentru manopera de montaj, dar vezi ca lucreaza cu un tarif de genul 25$/ora de manopera + TVA si sunt necesare minim 3 ore la un proiect de genul acesta.

Daca nu te conditioneaza, vezi AlarmService95, Be-Loud (produse ok, manopera slabuta) si baietii aia din Autovit + Delta Electronics din B-dul Expozitiei.

Spor la cumparaturi!


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 6 Jul 2011, 13:25
Post #67


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Multumesc pentru sfaturi. Sincer cred ca o sa i-au difuzoarele alea Focal si cu prima ocazie le pun si un amplificator dedicat, deci o sa fie work in progress pana obtin calitatea sunetului dorita , dar nu e graba.

De garantie chiar am uitat. O sa dau un mail la renault sa intreb pe cine agreeaza , dar chiar daca ar fi falcon sper sa monteze chiar daca nu iau boxele de la ei. M-am uitat si eu acum, chiar au o oferta slaba cei de la Falcon, de Kicker stiu ca au subwoofere si amplificatoare bune, boxele nu le-am auzit pana acum.
De be-loud m-as cam feri, am auzit si eu diverse patanii cu instalarea la ei si in plus am inteles ca nu ar oferi garantie la unele produse decat daca le montezi la ei, cel putin asa i-au facut unui prieten cu niste boxe si un HU.

O sa vorbesc si la AlarmService95, sunt la o statie de autobuz de mine smile.gif , nu au focal in oferta dar au Alpine si DLS, poate gasesc o oferta buna pe acolo smile.gif.

Am mai intrebat la Darius Alarm, am vazut mai multe recomandari pe forumul de BMW parca, si mi-au spus ca pentru montaj + insonorizare doar in jurul boxelor ar lua 130 ron . A lucrat cineva cu ei pana acum?

LE:Acum am in bord HU-ul clasic, cel de 4*15W. Dar oricum orice as lua vreau sa ii pun un amplificator dedicat.

This post has been edited by redspider22: 6 Jul 2011, 13:28


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 6 Jul 2011, 17:13
Post #68


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Darius sunt ok, vecinul de sub mine si-a facut totul la masina la ei si pana acuma a dus 3 masini, in decursul timpului, ii recomanda cu caldura.

Daca necesita inele de adaptare, astia de la Falcon nu prea se baga, daca nu le pot comanda si daca le comanda o sa-ti ceara cam 60-100 de lei pe un set sad.gif si dureaza in medie 3-5 zile pana ti le aduc.

Be-loud sunt slabuti la montaj, cum am zis si eu, dar ca produse sunt ok.

AlarmService95 sunt seriosi si punctuali, un cunoscut de-al meu a lucrat acolo in trecut, ulterior mutandu-se la cei de la Falcon si recent a plecat si de la acestia, reprofilandu-se.

La 4x15 si Sony alea ieftine din Cora se vor auzi prost, tu ai nevoie urjenta de amplifcare, altfel nici nu le "misca", patit cu o Laguna 2 fara linie audio Cabasse si boxe Kicker, care pe un Sony din gama mijlocie rupea in doua Alpine-urile entry-level.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 6 Jul 2011, 19:45
Post #69


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




In sfarsit mi-a ajuns si jucaria acasa ... 4x55w RMS

Attached thumbnail(s)
ema460.JPG ( Size: 3.45mb ) Number of downloads: 4151
ema460b.JPG ( Size: 3.43mb ) Number of downloads: 4397


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 6 Jul 2011, 20:05
Post #70


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Stiu ca trebuie neaparat un amplificator pentru ca boxele acestea sa sune bine, asa era in plan initial dar nu am ramas decat cu bugetul acesta(cam 700 ron). Oricum cred ca o sa se auda mai bine decat cele stoc, iar cand o sa vina si amplificatorul o sa fie perfect biggrin.gif .
Oricum o sa vorbesc zilele astea si la AlarmService `95 si poate si la Wizards sa vad ce oferte mai primesc. Multumesc pentru sfaturi.

@caty2k felicitari pentru achizitie. Dupa ce il instalezi si daca ai timp lasa si un mic review la impactul amplificatorului in sistem.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 6 Jul 2011, 20:58
Post #71


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




In Domo ai la 250 lei amplificator 4x60 sau ceva de genul asta, de la Blaupunkt, cu specificatii decente, la asta mai adaugi boxele si cablajul si asta ti-e instalatia, doar manopera mai ramane de facut.

Daca montatorii sunt meseriasi, poti monta difuzoare custom cu statie ascunsa, in asa fel incat aia de la Renault nici nu vor observa ca ai asa ceva pe masina, de parca ei observa ceva smile.gif

This post has been edited by connectorxp: 6 Jul 2011, 20:59


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 6 Jul 2011, 21:14
Post #72


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




O sa ma uit si la ei , eu ma gandeam ca poate gasesc ceva SH care sa ma tina pana cand fac rost de bani pentru ceva calumea. Vazusem pe okazii un DLS CA51 cu 350 ron ,dubios de ieftin , sau un magnat rx44, mai am de cautat smile.gif .


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 6 Jul 2011, 23:34
Post #73


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Atentie mare cu sehasurile, o parte din ele sunt vandute ca nu-si mai fac treaba bine sau au fost calarite bine de tot, mai ales alea la preturi incredibil ca sa fie adevarate.

Mai bine cumperi una noua si modesta decat sa risti un SH, mai ales daca nu dispui de multi bani la inceput.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 6 Jul 2011, 23:44
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Eu am riscat la un SH si am avut noroc , si-a meritat toti banii.
Chiar si cu difuzoarele amplificate , fara subwoofer (eu il tin dat destul de incet) nu imi place cum se aude.

This post has been edited by Valy1: 6 Jul 2011, 23:44


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 9 Jul 2011, 12:06
Post #75


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Sh-urile, unele sunt bune, altele nu! Depinde de ce smecheras dai care vinde!

Fara statie se aude ... defapt nu prea se aude nimic radmasa.gif clar nici atat!

Trebuie sa iau cabluri sa pun statia!

@connectorxp: mersi de idee, o sa incerc sa ascund statia, dar oricum nu ma intereseaza daca ma lasa fara garantie ... imi fac si eu reviziile pe urma la un pret mult mai mic ! smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 9 Jul 2011, 18:43
Post #76


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Cablajul se schimba in mod obligatoru, mai toate difuzoarele vin in cutie cu cabluri, care indiferent cat sunt de ieftine, sunt mai bune decat litele cu care vine masina din fabrica.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demian2
post 9 Jul 2011, 18:48
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 December 10




Salut! Fratilor, eu sint pe linga, dar va intreb pe cei care mai umblati cu asa ceva. Eu am Arkamis fara USB, cu cele 2 mufe din dotare. Se poate adapta(trage fire) o mufa mama jack? Sa poti folosi un cablu jack-jack? Mersi!


--------------------
RENAULT Megane III 2010 1,4 Tce Privilege - CL xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 9 Jul 2011, 19:38
Post #78


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




exista cabluri adaptoare 2*rca->jack si cred ca gasesti si cu terminatie mama jack cat si tata jack, eu unu am un astfel de fir cu iesire tata jack pe care-l folosesc cu telefonul, mp3-ul etc.

This post has been edited by redspider22: 9 Jul 2011, 19:39


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 10 Jul 2011, 15:33
Post #79


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Se poate cumpara un cablu de 9,9 lei de la orice Domo, de la Belkin, are 3m lungime si este foarte bun, la un capat are doua mufe RCA de culoare rosie si alba si la celalt capat un minijack de 3,5mm.

La al tau poti adauga acel Audio Connection Box pentru a avea USB, care tot cat optiunea de USB costa.

This post has been edited by connectorxp: 10 Jul 2011, 15:33


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demian2
post 12 Jul 2011, 20:46
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 December 10




Multumesc,pentru sfaturi. Toate bune!


--------------------
RENAULT Megane III 2010 1,4 Tce Privilege - CL xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 24 Jul 2011, 17:20
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




astazi am ramas un pic uimit de cum se poate auzi sistemul audio standard de la megane si anume , am fost cu fratemiu cu masina intr-o scurta plimbare si am probat un nokia n8 care are modulator fm sa vedem cum se aude prin telefon, precizez ca telefonul are si egalizator , iar modul setat a fost pe cel rock. pot spune ca , chiar se aude bine , atat ca nu are o putere foarte mare de a emite semnalul , dar sunetul este extraordinar, exista bassi, inalte c-am ce ti-ai dori de la o sonorizare in masina. daca sunteti posesori de nokia n8 sau c7 puteti sa -i faceti o proba si asteptam si alte concluzii


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 25 Jul 2011, 18:46
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Prin bluetooth ai incercat?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 25 Jul 2011, 21:19
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pai prin care bluetooth, ca sistemul standard nu stie ce e aia


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 26 Jul 2011, 01:19
Post #84


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Radio normal stie si el bluetooth, daca are codul cu terminatia KML, Kit Maini Libere si in masina se observa portul de la microfon, lang oglinda centrala.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 26 Jul 2011, 08:02
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




si codul ala pe unde ar trebui sa-l gasesc

26 Jul 2011, 08:02:
iar despre portul ala nu cred ca -l am

This post has been edited by adytym: 26 Jul 2011, 08:02


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 26 Jul 2011, 18:08
Post #86


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Codul acela este in fisa masinii, unde este configuratia, de asemenea in meniul aparatului trebuie sa existe optiune Bluetooth, portul de microfon la cele facute in Spania, este sus langa oglinda retrovizoare si are aspectul unei gauri de ~1,5 cm diam si acoperita cu un "grilaj".


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 26 Jul 2011, 20:41
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




@adytym - arkamys cu KML fara USB (std pe privilege) functioneaza fara probleme sa-l conectez prin bluetooth atat cu C3 cat si cu C7. Merge streaming-ul audio, de curiozitate am inchis conexiunea bt si am incercat si emitatorul fm, si acesta functioneaza. Nu l-am testat indelung deci nu-ti pot spune cum se comporta in zone foarte aglomerate sau cu bruiaj. De fapt nu folosesc nici streaming-ul decat foarte rar, muzica o am pe 2-3 cd-uri cu mp3-uri si pentru mine este suficient.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 27 Jul 2011, 06:53
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




inseamna ca colegul vb de arkamys standard cel fara usb, ca al meu nu are nici in meniu optiunea bluetooth, si nici gauri pe langa oglinda nu sunt

27 Jul 2011, 07:12:
pai si eu doar i-am facut o proba si am ramasa surprins un pic la cum se aude, deci cum am spus si daca reusesc sa-i montez un egalizator cred ca va fi suficient pentru ce am nevoie, am gasit un model ceva foarte subtire numai astept sa-mi spuna dimensiunile sa vad daca il pot monta in bord

This post has been edited by adytym: 27 Jul 2011, 07:12


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 30 Jul 2011, 01:17
Post #89


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Aykamys-ul are egalizator, unde exista setarea Atmosphere, unde pe langa preset-urile disponibile pot regla joasele si inaltele + efectul de Soround, care nu se va seta in paralel cu alta forma de egalizator.

Daca ai CD Player-ul normal, cel cu butoane plate, la Arkamys, butonul de volum (care are si alimentare pe el) si butonul de schimbare frecventa radio si baleiere prin meniuri sunt cauciucate si le poti tine cu doua degete.

Aparatele de bord prezente pe Megane in Romania sunt urmatoarele:

CD Player cu redare MP3 4x15W, care il au majoritatea de aici, el vine si cu optiune de Maini Libere Bluetooth, pentru cateva echipari de pe Megane, Scenic si Fluence
Aparatul are satelit de comenzi la volan, prize RCA/Jack pentru conectare surse audio auxiliare si display separat tip Aflanumeric:

CDP.jpg ( Size: 13.08k ) Number of downloads: 4243


CD Player cu redare MP3 4x30W, denumire comerciala 3D Sound By Arkmays, practic este un CD Player 4x30W cu un DSP creat de catre cei de la Arkamys, el se monteaza optional pe anumite echipari de Megane, Scenic si Fluence (plus Laguna, unde difera ca si specificatii).
Aparatul are satelit de comenzi la volan, prize RCA/Jack/USB (in functie de optiune) pentru conectare surse audio auxiliare, aparate Apple si alte dispozitive USB Mass Storage Device FAT32. Sistemul afiseaza pe un display separat tip Grafic, cu posibilitate de afisare imagini si animiatii monocromatice, optional poate fi cuplat cu sistemul de navigatie color Carminat TomTom:

ArkamysRAD05.jpg ( Size: 53.58k ) Number of downloads: 3871


Ultimul tip de player intalnit la noi pe piata este un sistem DVD cu CD Changer de 6 discuri si putere audio 4x30W, nu are ambianta 3D Arkamys, nu poate fi comandat impreuna cu port USB si este disponibil doar cu sistemul de navigatie Carminat NINAV4 7".
Aparatul are satelit de comenzi la volan, prize RCA pentru conectare surse audio auxiliare si display separat tip TFT color cu o diagonala de ~7 inchi, sistemul acesta se poate comanda doar pe echiparea Privilege pentru Megane 3 coupe si bicorp:

Carminat.jpg ( Size: 44.18k ) Number of downloads: 3873


Un al patrulea sistem, indisponibil pe piata noastra este Bose "Energy Efficient Series", care combina un player Arkamys cu un sistem Bose cu amplificare digitala (cate un amplificator pentru ficare difuzor, clasa D), sistemul are un aspect similar cu unitatea Arkamys, doar grilele de la difuzoare difera, purtand logo-ul Bose. Sistemul se gaseste pe toata gama de Megane, Scenic, Laguna si noul Latiude, se poate imperechea si cu un port USB si sistem navigatie color Carminat TomTom.

Sistemul va posibil la comanda incepand cu ultimul trimestru al acestui an, conform unui raspuns primit de la Vocea Clientului!

Am facut asta, ca sa fie mai usor sa spuneti ce aveti, eu zic ca e mai simplu sa ziceti am Arkamys cu USB, sau 4x15W, e mai usor, ca se pare ca nu doar nemtii de la VW si Opel stiu sa incurce itele cu o gama atat de mare de unitati audio.

Ca fapt divers, sunt undeva la 50% din proiectul meu de aducere a sunetului Arkamys pe un calcultator, mai sunt cateva finisaje de facut + testare pentru a vedea comportamentul cat mai aproape de realitate si daca este posibil o sa-l fac si public, deja am ajuns la REV4.3 Beta, dar ultimile finisaje vor dura foarte mult, din lipsa unui Megane, iar telefonul Sagem, reda un sunet Arkamys perfect, fara a avea "distorsiunile" unui habitaclu de masina.

This post has been edited by connectorxp: 30 Jul 2011, 01:27


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yambol
post 31 Jul 2011, 11:55
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 November 10




Pot inlocui un CD Player cu redare MP3 4x15W venit standard pe masina cu un CD Player cu redare MP3 4x30W Arkamys?

Am deja player-ul Arkamys dar nu am avut timp sa incerc si ma gandeam ca a facut cineva aceasta schimbare pana acum.


--------------------
Dacia/Renault/Dacia supernova/Megane3/Logan 2003/2011/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
65 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:14
Dacia