Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

65 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi Audio Renault Megane 3

caty2k
post 28 Dec 2010, 00:00
Post #1


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Salutate tuturor, am deschis acest topic pentru a ajuta toti posesorii de Renault Megane 3, cu sfaturi utile pentru montarea/instalarea difuzoarelor/subwoofer/casetofoane!

TOT CE ZIC E DIN PROPRIE EXPERIENTA!

Pentru inceput am avut statie + subwoofer. Au fost usor de montat in portbagaj, dar mai greu de tras cablurile. Va trebuie extrem multa rabdare, sa trageti cablul "rosu"(baterie-statie) deoarece aveti 2 variante.

1. Sa desfaceti jumatate de motor ca sa ajungeti la filtrul de aer, care are un surub hexagon la baza, sa-l inlaturati si apoi sa trageti simplu cablul (dinspre motor spre habitaclu)

sau

2. Sa stati extrem de incomod sub bord si sa incercati sa scoateti cablul secundar(de prefer o sarma maleabila, dar nu foarte) pe langa manunchiul de fire dinspre interior spre exterior, cablul ajungand undeva in spatele filtrului de aer, si incercand sa-l trageti cumva pe langa filtru.

Montarea Difuzoarelor.

Eu am achizitionat azi difuzoare MTX AUDIO T6C502 de 13cm diametru.
Adancimea MAXIMA de montare nu trebuie sa depaseasca 50mm(fara inele MDF), in cazul acesta geamul trece la "limita cu scarba" pe langa magnetul de la difuzoare(in cazul meu magnetul este acoperit de o membrana de cauciuc).

Tin sa precizez ca boxele trebuiesc neaparat amplificate, casetofonul nu poate "da" in ele cum trebuie.

Montarea Casetofonului.

Pentru montarea casetofonului este nevoie de foarte multa rabdare sau destui de multi bani care nu se merita.
Am vorbit cu cei de la alpine, ei mi-au cerut 250lei pe consola centrala iar daca o vreau in minim 1 an, transportul ma costa 400lei ... 650lei pentru o consola centrala?? Niciodata!

Consola centrala se poate si decupa cu foarte multa rabdare, ceea ce recomand celor ce vor sa schimbe DEFINITIV casetofonul. Casetofonul stock cel mai usor se scoate cu 2 electrozi de sudura indoiti la jumatate si curatat materialul de sudura, raman 2 "craci" cu care se scoate casetofonul cel mai usor cu putinta.

Singurul inconvenient este acela ca se pot pierde comenzile de volan, sau se poate monta un adaptor, care l-am gasit la pretul minim de 260ron, iar pentru niste comenzi de volan nu vad rostul pretului asa ridicat!



P.S: Bafta la modificari si aveti grija de voi si masinile voastre!

This post has been edited by caty2k: 28 Dec 2010, 00:05


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 28 Dec 2010, 16:31
Post #2


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Tu ai avut Arkamys pe ea ?!

Am vazut pe net un clip cu un mod de genul, un Sony GT630 pus acolo, personal nu m-a dat pe spate, dar si ala stoc se poate amplifica cu adaptor de iesire Hi-Lo.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Dec 2010, 10:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sigur ai inteles bine 400 ron transportul pentru o amarata de piesa de plastic?
In banii aia te duci tu pana in Franta si iei respectiva piesa, si mai vezi si Europa.

Eu sunt curios cum ai montat boxele pe portiere, de restul sistemului de sunet eu sunt multumit.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 1 Jan 2011, 12:14
Post #4


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




am inteles bine ... 400lei pe o amarata de piesa ... comanda speciala adusa in RO doar pentru mine, la mai multe cumparate se imparte suma pentru toate! Astea sunt costurile la ei sa o aduca in RO(asa mi-au zis).

a vazut cineva cum arata difuzoarele de megane 3 stock pe partea din interiorul portierei? o sa radeti cand o sa le fac poze! difuzoarele nu au nici-un pic de magnet, e membrana lipita pe plasticul ala si atat!

Am scot boxele stock ... cu bormasina ca sa pot scoate niturile cu care sunt prinse de caroserie. s-au pozitionat boxele, s-au dat alte gauri si le-au prins pe tabla(momentan) ca nu aveam inelele MDF la mine, o sa le montez alta-data.

difuzoarele au fost montate la tornado in vitan, au costat 600lei cu tot cu montaj si garantie 2 ani. cand o sa montez inelele MDF o sa montez si statia de amplificare, deoarece boxele se aud, dar bass-ul nu prea!



Nu am arkamis pe ea, e casetofonul de pe expression! Daca scoti casetofonul si faci gaura aia in consola, poti pune ce vrei tu! Iesirea hi-lo e deja montata pe masina(am avut subwoofer), urmeaza sa iau o statie cu 4 canale pentru difuzoare!

This post has been edited by caty2k: 1 Jan 2011, 12:16


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 1 Jan 2011, 17:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Niste poze din timpul montajului si dupa ai facut ?


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jan 2011, 19:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si eu sunt interesat de montajul boxelor, nu sunt multumit de panaramele stock. Arkamys-ul in rest are tot ce-i trebuie, nu are rost sa il schimb.
Am gasit pe www.megane3.fr cateva informatii, le pun si aici.


Attached thumbnail(s)
dsc0045ijn.jpg ( Size: 101.21k ) Number of downloads: 11013
dsc0047n.jpg ( Size: 101.14k ) Number of downloads: 11615
dsc0053.jpg ( Size: 78.29k ) Number of downloads: 11743
dsc0061j.jpg ( Size: 99.66k ) Number of downloads: 11593


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 1 Jan 2011, 21:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Saptamana viitoare sper sa schimb si eu difuzoarele si o sa pun poze.
O sa le amplific cu MAC MPX4000 , iar difuzoarele cred ca o sa fie MTX rtc502.

In portbagaj se ascunde asta. Inca nu stiu cum se leaga unu de celalalt , si ce cabluri imi mai trebuie. Daca stie cineva , il rog sa imi zica.

This post has been edited by Valy1: 1 Jan 2011, 21:03


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jan 2011, 21:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu unul sunt de parere ca intr-o masina nu ai nevoie de tub de bass, cat timp am mers cu destule masini care nu aveau asa ceva si aveau un sunet mai mult decat decent.
Daca nu ai bass suficient in masina, eu zic ca trebuie cautata problema in alta parte, nu in a instala un tub de bass, care mai si ocupa o carca de loc in portbagaj.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 3 Jan 2011, 21:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Am montat astazi difuzoarele ( Mac Audio Audio DVD 2.13 pe fata , Mac Audio MP 13.2 pe spate , amplificate de Mac MPX4000)

Urmeaza sa insonorizez usile si sa schimb cablurile cu unele mai groase...dar din pacate banii nu pica din cer biggrin.gif

This post has been edited by Valy1: 3 Jan 2011, 21:52

Attached thumbnail(s)
IMAG0424.jpg ( Size: 887.82k ) Number of downloads: 11997
IMAG0425.jpg ( Size: 708.88k ) Number of downloads: 2837


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jan 2011, 14:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Difuzoarele sunt pe 13 cm?

Pe spate merg cumva alte difuzoare?

Ce ai pus intre difuzoare si tabla usii ca sa nu vibreze?

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jan 2011, 14:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 4 Jan 2011, 14:22
Post #11


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




La ce se vede din poze nimic wacko.gif ...cred ca flutura diful ala acolo de numa'...

This post has been edited by Hack: 4 Jan 2011, 14:24


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 4 Jan 2011, 15:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Nimic deocamdata , nu "flutura" si nu se aude vibratie pe tabla. Sper in maxim o luna sa pun ceva sub difuzoare si sa schimb cablurile cu unele 0awg , poate si un condensator...usor usor , le fac pe toate.

N-are nimic daca sunt diferite difurile , si da, sunt de 13 , vezi restul specificatiilor pe link.

Nu-mi mai vine sa cobor din masina cu muzica asta:)

Cum se vede cu HU-ul schimbat ?

PS : caty2k , tin sa te corectez cu adancimea maxima de montare. Difurile de pe fata la mine au adancimea de 56mm si au intrat fara probleme , nu stiu cat loc ramane in rest , da' intra smile.gif.

This post has been edited by Valy1: 4 Jan 2011, 17:02

Attached thumbnail(s)
090923091739823764506914.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 3534


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 4 Jan 2011, 20:50
Post #13


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Valy1 cand intrii pe internet sa-mi trimiti si mie o poza pe mail fata si spate cu boxele te rog ... eu momentan ce bani aveam pentru statie etc ii dau pe franciza la casco iar ce mai aveam in plus trebuie sa schimb filtrul de benzina ca a cazut din locul lui si nu mai sta decat cu soricei(eram la munte si pana sa aflu ce se aude, l-am harjait circa 4-5km pe asfalt) ....

TAKE CARE AND DRIVE SAFE!

Legat de difuzoare am 2 inele MDF pe care o sa le pun pe fata, cand o sa se mai incalzeasca putin smile.gif

P.S: Hack tu totdeauna ai ceva de comentat ... modificarile la tine unde sunt ca sa recunosc ca comentezi in cauza? Ale mele sunt prinse direct pe tabla si nu se aude nici cea mai mica vibratie !!

Ca eu sunt obsedat si vreau inele MDF la boxe ... asta e alta treaba!

This post has been edited by caty2k: 4 Jan 2011, 20:54


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 5 Jan 2011, 00:06
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Nu am facut poze si pe spate , iesisem putin la zapada si s-au miscat repede cu ele smile.gif.
Mai intra fata de usa daca pui si inele MDF ?
Eu ma gandeam la asa ceva , sau inele MDF subtiri.


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 5 Jan 2011, 07:47
Post #15


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(caty2k @ 4 Jan 2011, 20:50)
P.S: Hack tu totdeauna ai ceva de comentat ... modificarile la tine unde sunt ca sa recunosc ca comentezi in cauza? Ale mele sunt prinse direct pe tabla si nu se aude nici cea mai mica vibratie !!
*


Nu inteleg care-i problema ta?! huh.gif Trebuie sa-ti cer tie permisiunea inainte sa-mi dau cu parerea? Modificarile la mine sunt pe masina, la tine sunt altundeva?


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 5 Jan 2011, 12:41
Post #16


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Poze ceva nu pui si tu? Nu mi-o lua in nume de rau dar sa vada si altii ce ai facut si tu la masina, poate facem ca tine sau ca altul .. toate cele bune!

Valy1 si aia e o idee, tinand cont ca boxele stock sunt destul de inalte, inelul MDF fiind putin mai mic decat boxele, intra fata de usa 100% ... iar daca nu o sa intre, modificarile sunt oricand bine-venite!

Alaturat pun poze cu boxele stock ale masini, ce difuzoare am montat si inele MDF(cat de groase sunt)!

Attached thumbnail(s)
IMG_1375.JPG ( Size: 636.13k ) Number of downloads: 3201
IMG_1376.JPG ( Size: 608.52k ) Number of downloads: 1853
IMG_1377.JPG ( Size: 501.92k ) Number of downloads: 1815
IMG_1378.JPG ( Size: 607.52k ) Number of downloads: 1861
IMG_1379.JPG ( Size: 607.61k ) Number of downloads: 1912
IMG_1380.JPG ( Size: 529.32k ) Number of downloads: 1876
IMG_1381.JPG ( Size: 481.59k ) Number of downloads: 1648


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 5 Jan 2011, 14:06
Post #17


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Poze nu am facut cand am schimbat difuzoarele, oricum nu cred ca ar ajuta pe cineva prea mult, deoarece la M2 e alt sistem, iar difuzoarele de 13 intra perfect in gaura aceea si nu se prin pe tabla ci se prind pe fata de usa care este din plastic. Eu oricum am pus si niste silicon pe interiorul ramei difuzoarelor pentru a etansa mai bine...difuzoarele originale aveau o garnitura inclusa, asa cum se vede si in pozele tale.

This post has been edited by Hack: 5 Jan 2011, 14:08


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 5 Jan 2011, 20:10
Post #18


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Bine zis hack, acum am observat garnitura aceea smile.gif

Eu o sa pun mai intai mastick si apoi o sa prind inelele MDF de tabla, sa fiu sigur ca nu vibreaza(mersi de idee si ca m-ai facut atent).


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 17 Jan 2011, 23:34
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Caty2k, daca ai pus poze inteleg ca ai vazut cu ochii tai cum arata difuzoarele originale. Am si eu intentia sa le schimb dar astept primavara cu temperaturi mai generoase. Te rog confirma daca magnetul difuzorului este acel "moț" cu eticheta rotunda albastra pe el. Mie mi se pare extrem de mic pentru un magnet de difuzor de 13 cm. La puterea pe care ar trebui sa o manipuleze acest difuzor chiar si un magnet de neodymium asa mic cred ca ar fi insuficient. Daca totusi acela este magnetul inseamna ca difuzorele alea au un randament de 2 lei. Cam ce greutate are un difuzor? Si inca o intrebare: daca ai vazut si analizat difuzorul, crezi ca se poate scoate/taia tot continutul difuzorului inclusiv membrana si pastra doar rama exterioara pe care sa se fixeze un alt difuzor? Mie mi se pare ca in pozele alea de mai sus luate de pe megane.fr asa s-a lucrat. Sau a avut alti suporti la fel cu cei originali?

Parerea mea este ca ar trebui capitonata fata de usa pe interior cu un material fonoabsorbant pentru a obtine rezultate si mai bune. Se gaseste sub forma de folii autoadezive de diferite grosimi si suprafete pe la magazinele de specialitate si nu e chiar scump.

Sa auzim numai de bine si multam anticipat pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 18 Jan 2011, 23:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




QUOTE(V10 @ 17 Jan 2011, 23:34)
1. Te rog confirma daca magnetul difuzorului este acel "moț" cu eticheta rotunda albastra pe el
2. Cam ce greutate are un difuzor?
3. Si inca o intrebare: daca ai vazut si analizat difuzorul, crezi ca se poate scoate/taia tot continutul difuzorului inclusiv membrana si pastra doar rama exterioara pe care sa se fixeze un alt difuzor?

4.Parerea mea este ca ar trebui capitonata fata de usa pe interior cu un material fonoabsorbant pentru a obtine rezultate si mai bune. Se gaseste sub forma de folii autoadezive de diferite grosimi si suprafete pe la magazinele de specialitate si nu e chiar scump.

1. Ala e
2. Mica , pana in 200g zic eu.
3. Nu cred ca merge , mai repede faci unu de la 0 decat sa il adaptezi pe asta , oricum , incap difuzoarele , eu am pus cu adancime 56mm si a intrat , daca mai pui si un inel mdf , n-ai probleme.
4. Pe fata de usa se pune o pasta speciala , iar pe tabla usii se pune folia de care zici. Bani sa fie , ca o facem si pe asta.


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 26 Jan 2011, 11:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




daca poate sa si traduca cineva ar fi super

26 Jan 2011, 11:24:
http://www.megane3.fr/reportages-f99/chang...3-t976-120.html

26 Jan 2011, 11:28:
http://www.megane3.fr/reportages-f99/chang...o-rm3-t976.html

This post has been edited by adytym: 26 Jan 2011, 11:28

Attached File(s)
Attached File  sunet_m3.doc ( 814k ) Number of downloads: 459


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 4 Feb 2011, 16:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




ce parere aveti de ceva de genul pentru amplificare , fara a monta prin potbagaj statii de amplificare sau eu mai stiu ce swf.

4 Feb 2011, 17:00:
stiu ca se foloseau mai demult astfel de sisteme

This post has been edited by adytym: 4 Feb 2011, 17:00

Attached thumbnail(s)
amplificator__egalizator_auto.jpg ( Size: 40.95k ) Number of downloads: 1838


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 4 Feb 2011, 19:11
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Adytym, vazind fotografia pusa de tine ma incearca un sentiment de nostalgie dupa vremurile cind era la moda asa ceva. Daca vrei o parere eu nu as folosi asa ceva in 2011. Pe vremea cind s-a fabricat acea scula erau alte pretentii in materie de calitatea sunetului, vreu sa spun ca erau mai slabe decit acum. Oricum cred ca dupa atita timp nu mai functioneaza ca lumea potentiometrele si o sa ai numai fasaituri si alte zgomote la reglaj. Si in final, am indoieli legate de cei 2x100 W, cam ce grosime au cablurile de alimentare?

Dupa 1 an si jumatate de folosit Arkamys, parerea mea este ca nu de putere mica sufera ci de lipsa de calitate a sunetului. De multe ori cind ascultam o sursa de sunet de slaba calitate incercam sa mai compensam prin cresterea puterii. E posibil ca prin inlocuirea difuzoarelor sa se obtina ceva mai bun, dar ar trebui vazut si ce componente contine HU Arkamys si atunci poate ca si inlocuirea difuzoarelor devine aproape inutila. La un pret de 150 euro pentru optiunea asta nu ma astept sa gasesc niste componente pe lantul de conversie D/A, procesare, preamplificare si amplificare prea avansate. Componentele electronice de inalta calitate sint scumpe.

As mai fi curios daca difuzoarele pe varianta fara Arkamys si pe cea cu sint la fel. Eu as crede ca da. Si mai cred si ca diferenta prea mare nu e nici intre HU Arkamys si celalalt pe lantul audio. Arkamys mai are doar niste accesorii in plus: BT, USB, etc.



--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Feb 2011, 20:30
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ba eu m-as cam astepta. In 150 de euro cu componente aftermarket obtii un sunet mult mai decent. Iar acei 150 de euro erau ca upgrade, sistemul stock mai costa si el 250-300 de euro. Si, daca imi aduc bine aminte, diferenta era de vreo 300 de euro, 100 de euro e doar Audio connection box-ul.
Pe mine ma doare faptul ca, de banii in plus dati, puteau sa puna si ei niste boxe, nu difuzoarele alea de radio Gloria 66 din carton. Dar deh, tipic Renault, si la Symbol cred ca aveam sunet ceva mai decent, nu mai zic de Passat, unde singurul inconvenient era ca aveam doar casetofon la vremea aceea, in rest nu iti puteai dori ceva mai bun.
Cand vine primavara cred ca ii bag ceva calumea, sa aiba ceva bass si sa nu mai aud distorsiuni la volum maxim si mai vedem.
Boxa dreapta fata deja bazaie la anumite melodii, dar nu ma mai complic sa o schimb pe garantie, ii dau jet direct.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Feb 2011, 20:30


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2011, 23:15
Post #25


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca vrei ceva PROFI si special dedicat pentru gama Renault:
Difuzoare Pioneer Model TS-Q131C...

Numai bine!

This post has been edited by espacern: 4 Feb 2011, 23:16


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 4 Feb 2011, 23:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




v10, nu ma gandeam la modelul din poza , am zis ceva asemantor daca se mai fabrica asa ceva, generatie mai noua ca nu as vrea sa arunc o statie in portbagaj .

4 Feb 2011, 23:56:
este diferenta intre arkamis si cel standard, chiar si difuzoarele difera, arkamis ii 4x30w, iar cel standard ii 4x15w, si la mine cum ii cel standard da-ti seama.

This post has been edited by adytym: 4 Feb 2011, 23:56


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 5 Feb 2011, 01:26
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Eu zic sa iti pui totusi un amplificator in portbagaj , si niste difuzoare noi , daca vrei sa faci treaba bine. La SH poti gasi oferte foarte bune , eu am dat pe MAC 4500 doar 230 lei ( in magazin e cu vreo 300 mai scump).
Pioneer-urile recomandate cam jos sunt cam scumpe pentru ce stiu sa faca , la banii aia gasesti difuzoare Focal mult mai potente.
Acum am citit pe Megane3fr ca incap si difurile de 16.5cm , si ma cam ofttic ca eu am pus de 13.

Stiu ca ma repet , dar sunetul de acum nici nu poate fi comparat cu sistemul stock , asa ca daca aveti posibilitatea financiara , apucati-va de munca smile.gif.

This post has been edited by Valy1: 5 Feb 2011, 01:31

Attached thumbnail(s)
090823081739709884305142.jpg ( Size: 213.05k ) Number of downloads: 2236
090823081803709884305145.jpg ( Size: 210.24k ) Number of downloads: 2194


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Feb 2011, 11:12
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@espacern: ce inseamna ca sunt special concepute pentru Renault?
Cumva doar ca se potriveste mufa de alimentare sau faptul ca le montezi si obtii sunetul pe care il vrei fara alte modificari? Vad ca scrie la ele ca sunt de 35 wati RMS. Ar fi ok?

Eu unul nu as vrea sa ma mai complic cu amplificatoare tuburi de bass si alte accesorii, vreau doar sunetul de il scotea Radio Gamma pe Passat-ul din 2004 si e suficient pentru mine. Iar la cei 4x30 W teoretic ar trebui sa-l obtin.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 5 Feb 2011, 12:04
Post #29


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Difuzoarele acelea de la Pioneer, sunt concepute pentru Renault, in sensul ca intra in locasele de fabrica, fara modificari si magnetul este de dimensiuni mici. La Megane 2 este o problema acuta, cea cu upgrade-ul instalatiei audio, la M3 se pare ca tot in genul ala este.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2011, 12:15
Post #30


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Feb 2011, 11:12)
@espacern: ce inseamna ca sunt special concepute pentru Renault?
*


Se potrivesc in locasurile de origine fara nici un fel de modificare la fel si pentru conectarea electrica.
Mai rar un fabricant bun sa scoata ceva"dedicat"Renault.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
65 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:48
Dacia