Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

inlocuirea caloriferului se face in 20 de min, inca un motiv care ma face sa iubesc masina asta

jas2
post 6 Dec 2010, 17:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Mi-am zis acum ceva timp sa las balta acest forum si sa nu mai postez nimic datorita moderatorilor si adminului.Primii nu-si cunosc lungul nasului(unii dintre ei...) iar adminul ...Dar asta este o alta poveste...

Sa trecem la lucruri cu adevarat serioase:

Nu aveam caldura si acest lucru m-a innebunit luni de zile.Am schimbat cam tot,mai putin caloriferul.
Am cumparat calorifer si ma pregateam sa-l schimb in service datorita complexitatii operatiei...Trebuie dat bordul jos...eeehei...complicat.Imi cereau 4-500 lei manopera...iar pe calorifer am dat 250 lei.
Intr-un final m-am hotarat sa-l schimb eu pe principiul "daca poti tu pot si eu dar trebuie sa stiu ce stii tu".
Am trecut la documentare si...MARE SURPRIZA !

Se scoate caloriferul pe jos in 15 minute maxim.



La mine a durat cu totul 50 de minute.Am caldura ca la balamuc,la -20 de grade conduc in maieu...Ridica +22 de grade in masina dupa 5 km parcursi pe temperatura asta...

Puteam sa curat depunerile din calorifer cu otet(lasat 3-4 ore si apoi scuturat bine caloriferul) dar m-am grabit sa cumpar calorifer.Il am pe cel vechi si este luciu metalic in interior dupa o noapte cu otet.Se vede cuprul lucios efectiv...Dar ce a iesit din el...

Va pun la dispozitie acest link din dorinta de a va ajuta sa pastrati banutii in buzunar si sa va intretineti singuri masina.

Oricum...trebuie sa ne consideram fericiti ca se poate si fara a da bordul jos...


http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...%26tbs%3Disch:1

This post has been edited by jas2: 6 Dec 2010, 18:38


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manu_20_int
post 6 Dec 2010, 18:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 November 10




O sa ma uit sa vad daca gasesc caloriferul tot in partea de la sofer (asa am dedus eu ca este din pozele din link), cred ca la calorifer este problema mea din cauza careia inghet in masina!


--------------------
Renault Megane Scenic 1997/ 1.6e
RENAULT JAOF/Megane Scenic- 1.6e- 66kw- tip motor K7M-A7-02/benzina din 1997- km=111350; BC-06-FZL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 6 Dec 2010, 18:41
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Exact acolo este.Desfaci un surub de la masca de protectie a prizei de aer de la picioare si il vei vedea.Este f simplu de demontat-montat.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 7 Dec 2010, 18:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




o sa tin minte asta smile.gif

ai gasit cumva si la clima ??

This post has been edited by tuner: 7 Dec 2010, 18:29


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 7 Dec 2010, 20:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Ce sa gasesc omule ? sad.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mva_virgiliu
post 16 Dec 2010, 13:49
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




exista un program de servis auto pt. f. multe masini,daca poti face rost de el,ceea ce ai postat este si in programul de calculator,si ai facut f. bine ca ai aratat cum se schimba un calorifer la scenic.poate pe viitor colaboram .


--------------------
renault scenic expression 2004 JA11 DC40408 1,6/16v - b 100 mva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 16 Dec 2010, 23:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




Radiatoru de clima l-ai gasit....


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 17 Dec 2010, 06:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Radiatorul de clima este subtirel si se afla in fata celui de apa...
Si mai am un radiator micut tot pe aerul conditionat, se afla linga filtru de particule...la picioarele pasagerului fata.Asta nu stiu ce face dar de la el curge condensul sub masina cand merg cu aerul.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodoloi
post 17 Dec 2010, 23:22
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 26 October 09




Si la diesel e la fel pozitionat caloriferul ?


--------------------
Reno Scenic 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 18 Dec 2010, 00:01
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Dec 2010, 00:18
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(jas2 @ 17 Dec 2010, 06:25)
se afla linga filtru de particule
*



Tu nu ai filtru de particule pe masina ta biggrin.gif la ce ii spui tu filtru de particule este de fapt filtru de polen sau filtru de habitaclu ... care este totual altceva decat filtrul de particule biggrin.gif

Si celalat "radiator" micut este vaporizatorul ... sau cum vrei sa-i spui ... biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 18 Dec 2010, 06:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Noi pe Scenic 1 97-99 nu avem filtru de particule.Avem filtru polen.

Moderatorul are dreptate.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentin_u
post 25 Jul 2011, 20:43
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 July 11




Am si eu o intrebare dupa ce se curata caloriferul se baga ceva in el ca eu am gasit lichid ?? tin sa precizez ca nu am habar de mecanica si masini deci va rog sa ma ajutati si pe mine...multumesc


--------------------
renault scenic renault scenic 2000/1,9TDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 25 Oct 2012, 12:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Da, instalatia se reumple cu antigel si se aeriseste. Radiatorul propriuzis nu trebuie pre-umplut cu lichid inainte de montare.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 26 Oct 2012, 02:56
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Cu bucurie constat ca postul meu a fost redeschis.

Va raspund oricarei intrebari legata de caldura si sistemul de incalzire al masinii din semnatura.Am trecut prin asta si stiu din experienta.O iarna am mers fara caldura...mama,mama....e groaznic...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
badescuandrei
post 7 Oct 2013, 23:18
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 October 13




este valabila informatia ca radiatorul sau caloriferul de caldura la un renault megane 1 se afla tot la sofer si se poate scoate fara a demonta bordul????


7 Oct 2013, 23:19:
este valabila informatia ca radiatorul sau caloriferul de caldura la un renault megane 1 se afla tot la sofer si se poate scoate fara a demonta bordul????

This post has been edited by badescuandrei: 7 Oct 2013, 23:19


--------------------
renault megane 1 1996/1.9D - AG 67 MDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 8 Oct 2013, 03:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Nu
La megane 1 nu ai loc pentru a scoate caloriferul pe jos.Bordul de Scenic este pozitionat mai sus.Tu trebuie sa demontezi bordul.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
badescuandrei
post 8 Oct 2013, 10:43
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 October 13




am inteles. o sa incerc prima oara sa ii adaug doua furtune in spatele motorului sa bag otet pe tur si pe retur sa vad daca asa iese cv mizerie ca sa dau bordul jos nu cred ca are rost.oricum mersi pt mesaj:)


--------------------
renault megane 1 1996/1.9D - AG 67 MDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 28 Oct 2013, 20:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Salut, caloriferul la megane 1 nu se poate da jos fara demontarea bordului.
Eu am reusit astazi sa dau caloriferul jos. A fost necesar pentru ca nu am reusit sa il curat nici cu otet nici cu solutii pentru tevi, nici cu apa sub presiune.
Masina este un megane 1 hatchback din 98 cu aer conditionat motor k7m-702.

Nu am facut poze, insa se gasesc toate informatiile in manualul de service. Am sa incerc sa adaug poze din manual.
Nu stiu cum este sistemul la cele fara aer conditionat (banuiesc ca e cam la fel).

Mentionez ca devizul estimativ la serus pentru aceasta operatiune este de 700 lei manopera si 600 lei schimbatorul de caldura.

Pasul 1:
Se demonteaza volanul

volan cu airbag (trebuie deconectata bateria mai intai)
volan_airbag.jpg ( Size: 132.53k ) Number of downloads: 4491

volan fara airbag
volan_fara_airbag.jpg ( Size: 57.89k ) Number of downloads: 4522


Pasul 2:
Se demonteaza blocul de lumini si stergatoare
Capacele...
capace_volan.jpg ( Size: 92.33k ) Number of downloads: 4426

...si blocul
bloc_lumini.jpg ( Size: 81k ) Number of downloads: 4367

Suplimentar se scoate bobina de la CLIP de pe butuc. Acest pas nu este mentionat in manual, dar trebuie efectuat daca nu se desface coloana de directie. In manual se specifica demontarea coloanei de directie, dar eu nu am considerat-o necesara.


Pasul 3:
Consola centrala
consola_1.jpg ( Size: 99.81k ) Number of downloads: 4382
consola_2.jpg ( Size: 138.34k ) Number of downloads: 358


Pasul 4:
Partea superioara a bordului

Se scot cu o surubelnita capacele de la difuzoare, se desfac si se scot difuzoarele, se desfac cele doua suruburi de prindere a capacului si se impinge capacul in sus.
capac_bord.jpg ( Size: 73.9k ) Number of downloads: 363

capacul in partea din fata (spre scaune) e fixat cu niste cleme destul de zdravene. Eu am lovit un pic cu pumnul ca sa iasa si nu am rupt niciuna. Se scoate intai din aceste cleme, dupa care se trage inspre volan. Nu trageti in sus de partea din spate ca nu iese.

Pasul 5:
Panoul cu ceasurile - Este fixat in 3 suruburi
Displayul de la casetofon - Este fixat in 3 suruburi
Casetofonul (nu stiu daca e neaparat necesar, in carte nu scrie nimic, eu l-am scos)
Scrumiera - se fixeaza cu 2 suruburi stanga - dreapta
Panoul de control pentru clima - se desfac cele doua suruburi de unde s-a scos scrumiera, dupa care se trage din partea de jos a panoului. In partea de sus a lui se prinde cu niste cleme. Se scoate cu totul prin tragere. Trebuie deconectate cele doua cabluri rosu si albastru care il conecteaza la blocul de dirijare a aerului.
In partea stanga a volanului se scoate capacul tabloului de sigurante si se desface blocul de reglaj al farurilor din cele doua suruburi.

Pasul 6:
Capacul de protectie a consolei centrale se scoate de sub bord - e prins cu 4 cleme
protectie_consola.jpg ( Size: 32.37k ) Number of downloads: 288

Conducta de aer care baga aer la picioare
conducta.jpg ( Size: 43.03k ) Number of downloads: 138


Pasul 7:
Incepem demontarea propriuzisa a bordului.
bord1.jpg ( Size: 76.71k ) Number of downloads: 213

In spatele panoului de control al climei, bordul se prinde cu doua suruburi.
Tot aici se mai observa o lamela metalica prinsa tot cu doua suruburi. Trebuie desfacute si acestea. Lamela metalica nu se scoate, ea prinde cu cele doua suruburi o parte din distribuitorul de aer, parte care dirijaza aerul catre picioare si care se va scoate separat ulterior.
Se desfac cele doua suruburi din spatele volanului. Acestea prind bordul de suportul coloanei de directie.
bord2.jpg ( Size: 98.21k ) Number of downloads: 269

Se desfac cele 4 piulite care fixeaza bordul pe colturile lui. Piulitele din partea de jos sunt acoperite de capace. Capacele se scot cu o surubelnita dreapta.
bord3.jpg ( Size: 129.54k ) Number of downloads: 300


Se trage de bord destul de zdravan, dar cu grija sa nu rupeti ceva. Se trage din partea stanga pana trece de butucul de pe coloana de directie, dar nu il scoateti de pe coloana. Se trage din partea dreapta cat se poate. Pe partea interioara a bordului se poate vedea ca manunchiul de cabluri este prins cu un colier de cauciuc. Desfaceti colierul respectiv si veti putea trage de bord si mai mult.


Aceste operatiuni efectuate in interiorul masinii va vor permite scoaterea blocului de dirijare a aerului impreuna cu caloriferul. Dar nu sunt suficiente, mai avem cateva operatiuni de facut in partea de la motor.


Pasul 7:

Se scot bratele stergatoarelor. Atentie la capacele de protectie sa nu le rupeti. Sunt destul de fragile.

Scoateti chederul si grilele de plastic de la stergatoare. Acestea sunt din doua parti si se scot in felul urmator: Intai se scoate cea din dreapta de deasupra bateriei - este prinsa cu un surub si o clema, se ridica putin si se trage inspre voi de sub parbriz. La fel se scoate si cea din stanga de deasupra unitatii de ventilatie, doar ca aceasta este prinsa cu doua suruburi. ATENTIE: Stanga si Dreapta sunt ale masinii, deci invers fata de cum va uitati la ele.

Pasul 8:
Pentru partea care urmeaza nu am poze, operatiunea este putin altfel decat cea descrisa in carte. Am sa pun cateva poze orientative.

Inainte de toate incercati sa curatati putin de frunze si mizerie, altfel o veti baga in radiator la montaj si e pacat.
Se baga mana sub motorul stergatoarelor si o sa dati de un surub cu cap de 10 care prinde o carapace mare de plastic. Il desfaceti si trageti carapacea cat se poate de mult intr-o parte.
Acum, in carte si in devizul de la serus apare demontarea unitatii de ventilatie. Aceasta operatiune este necesara pentru dezvaluirea surubului R din poza de mai jos.
fan.jpg ( Size: 101.28k ) Number of downloads: 378

Eu nu am facut aceasta operatiune deoarece presupune demontarea vaporizatorului si a placii metalice care acopera unitatea de ventilatie. Este o operatiune delicata si, din punctul meu de vedere fara rost.
Bagati mana prin golul care s-a creat prin tragerea carapacei de plastic si o sa simtiti surubul cu cap de 10, daca va uitati cu o lanterna o sa il si vedeti. Bagati cheia si desfaceti-l. Acest surub prinde unitatea de distributie din interior, deci trebuie neaparat desfacut.

Pasul 9:
Desfaceti conductele de cauciuc de la calorifer. Acest punct este mai delicat deoarece necesita multa rabdare si indemanare. Colierele sunt intr-o zona destul de greu accesibila si sunt foarte aproape unul de celalalt. Eu m-am chinuit destul de mult. Nenorocirea este ca unul din coliere este mai mare si nu trece prin gaura prin care trec conductele.

Pasul 10:
Scoaterea blocului de dirijare a aerului.
Ne intoarcem in habitaclu. Acum unitatea de dirijare ar trebui sa se miste.
In partea dreapta urmariti lamela metalica de pe care s-au scos cele doua suruburi mai devreme si o sa observati ca se prinde in partea de jos cu o piulita. Slabiti piulita si trageti lamela in jos. Acum o sa observati ca unitatea de dirijare a aerului are un joc foarte mare, dar nu trageti de ea inca.
unitate_distributie.jpg ( Size: 135.21k ) Number of downloads: 428

Nu veti avea imaginea asta din cauza bordului, dar macar sa va faceti o idee de ce e acolo.
Trageti cu grija prin partea dreapta a bordului capacul de plastic care se gaseste intre unitatea de distributie a aerului si lamela metalica. Atentie ca trebuie miscat putin, nu iese pur si simplu prin tragere. Odata scos acest capac se poate scoate unitatea de distributie tot prin partea dreapta a bordului.

Caloriferul este prins in patru cleme de plastic. Daca trageti cu grija si desfaceti clipsurile unul cate unul va iesi fara probleme. Daca rupeti clipsurile nu va faceti probleme, exista doua gauri pentru suruburi cu care se poate prinde ulterior (este mentionat si in carte).
Daca aveti rabdare si chef, si in functie de starea garniturilor puteti sa le inlocuiti. O sa observati ca sunt un fel de purfix. La mine erau tasate si mancate si le-am inlocuit cu purfix.


La montaj urmati pasii invers decat la demontaj cu mentiunea ca dupa pozitionarea unitatii de distributie pe pozitie trebuie prins surubul de sus de la unitatea de ventilatie (cel pe care il vedeti cu lanterna). Este absolut necesar ca unitatea sa fie prinsa cu acest surub, altfel nu va putea fi pozitionata corect.

Daca urmati cu atentie pasii si aveti grija sa nu rupeti vreo prindere, ureche, clema, nu veti avea probleme. Eu chiar am scapat de niste zgomote dupa toate operatiunile.


La mine caloriferul are conductele din cupru. Daca aveti conducte din aluminiu recomand inlocuirea lui. Exista riscul sa fie corodate si sa se sparga chiar daca nu imediat, dupa un timp dupa montaj.
Curatarea a durat fix 3 ore si am facut-o in cada cu apa fierbinte, lichid anticalcar si detartrant de wc. Substantele au fost folosite oricum la final dupa desfundarea grosiera. Desfundarea grosiera am facut-o cu apa fierbinte si batai usoare cu podul palmei. Fratilor am umplut cada de rugina si moloz! Din 7 conducte 5 erau infundate.

Operatiunea a durat in total 7 ore si jumatate din care 2 ore demontajul, curatarea 3 ore, inlocuirea garniturilor cu purfix 30 min, montajul 2 ore.
La serus devizul continea 6 ore manopera + 1,5 ore manopera A/C.

Dupa operatiune am completat cu antigel aproximativ 1l, am facut aerisirea, iar acum am super caldura!

Imi cer scuze daca am mai facut greseli, sper sa va fie de folos daca vreti sa va incumetati.
Va doresc succes si daca aveti intrebari sau nelamuriri voi incerca sa va raspund.


This post has been edited by BigDaddyAdy: 28 Oct 2013, 21:19


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 29 Oct 2013, 06:38
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




1)Nu ai postat in aria corespunzatoare,adica Megane.Ai postat la Scenic.
2)Daca tot ai demontat bordul de ce nu ai inlocuit si caloriferul ? Costa in jur de 150 lei unul bun(si nou).Curatatul nu este eficient 100% ci doar 40-60 la %.Pacat de munca...

http://www.autoeco.ro/piese-auto/RENAULT/M...ura-subcat-124/

This post has been edited by jas2: 29 Oct 2013, 16:28


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 29 Oct 2013, 09:04
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Imi cer scuze, am dat cautare dupa megane si asta mi s-a parut cel mai relevant.
Caloriferul nu este in jur de 15 lei ci in jur de 150 lei, iar cel de 150 lei este prost si in 2 ani incepe sa curga. Unul acceptabil este in jur de 250 lei. O alta problema este ca nu prea se mai gasesc cu tevi de cupru cum este al meu ci cu tevi de aluminiu. Cuprul este mult mai rezistent in timp decat aluminiul deci eu consider ca este mai bun.
Cat despre eficienta dupa curatare nu prea vad de ce ar fi in jur de 40-60% pentru ca la o prima testare (inainte de montaj) se incalzea instantaneu uniform pe toata suprafata. In plus de asta l-am curatat pana nu a mai iesit nimic din el decat apa curata.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 29 Oct 2013, 16:33
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Ma rog...Iti dai seama ca am gresit cand am scris 15 lei si nu 150 lei.
Din experienta iti spun despre calorifer curatat...Am incercat si eu...Pana la urma tot l-am schimbat.

Caloriferele din aluminium sunt f bune, nu stiu de unde parerea ta proasta.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gpgorj
post 26 Jan 2017, 11:33
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 June 15




Va salut ! Stiti cumva daca la un Espace III se pot schimba fara a demonta bordul ?


--------------------
Renault Espace 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbogdan18
post 26 Jan 2017, 14:18
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 2 May 10
From: PITESTI




Bine ca ai revenit,jas2.Informatiile sunt foarte utile !


--------------------
renault scenic 3 2014 - DE-637-Yz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 26 Jan 2017, 15:16
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Multumesc,este o onoare pentru mine,orice apreciere.
Daca pot sa ajut,o fac.Mai gresesc uneori... smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 18 Jul 2017, 22:01
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




idee cineva cum se schimba la scenic 2?


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 19 Jul 2017, 07:48
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Da, se da bordul jos!


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudorodut
post 28 Oct 2017, 18:08
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 October 17




Buna ziua!
Detin un renault clio din 2002 am aceeasi problema cum are toata lumea adica cu incalzirea.
Am decuplat furtunele de sub capota cele ce duc spre radiatorul de incalzire din interiorul habitaclului.
Am turnat otet, am schimbat otetul de 5 ori, a iesit reziduri din instalatie. Apoi am clatit cu apa cu presiune. Dupa aceea am schimbat tot lichidul de racire. Am dat drumu la motor pana a ajuns la 90'C si abia baga aer cald putin foarte slab, dar totodata din cand in cand mai baga si foarte bine.
Din punctul meu de vedere nu ar fi radiatorul caci altfel nu ar baga aer cald cum trebuie deloc, dar totusi baga din cand in cand dar rar.
Am nevoie urgent de un raspuns caci trebuie sa plec, daca e sa ma puteti ajuta cu un sfat la telefon (0749336655). Las si comentariu cum am rezolvat daca ma ajuta cineva.

Va Multumesc

This post has been edited by tudorodut: 28 Oct 2017, 18:08


--------------------
Renault Clio 2002 - B47GOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 29 Oct 2017, 04:24
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Calorifer nou.
Data viitoare,incearca sa postezi in aria Clio.

This post has been edited by jas2: 29 Oct 2017, 04:25


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexen92
post 2 Oct 2023, 21:49
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 October 15




QUOTE(jas2 @ 29 Oct 2017, 04:24)
Calorifer nou.
Data viitoare,incearca sa postezi in aria Clio.
*



Salut. Nu am acces la mesaj privat asa ca incerc sa'ti 'atrag' atentia aici. Poate ma poti ajuta cu o informatie , doua .

https://www.reno.ro/Radiator-Incalzire-Scenic-2-t334155.html

Pe scurt , am ajuns la radiator , l-am scos si am realizat ca cele 2 tevi de tur/retur sunt dezastru. Trebuie sa le inlocuiesc.... Pe partea motorului , erau lipite furtunele de tevi si a trebuit sa le tai putin sa le pot scoate. Am ramas acum doar cu demontarea tevilor dar nu reusesc nici cum sa le scot afara. Ma poti ajuta oare cu o idee ? As prefera sa nu trebuiasca sa demontez si partea de sus a bordului deoarece am demontat deja jumatate de bord si nu as vrea sa ma prinda iarna cu ea inca pe bucati. Plus ca imi este teama ca am sa demontez bordul ( plasticele ) si tot nu o sa am acces la acele tevi sa le scot decat daca scot toata consola de ventilatie ( nu stiu ce denumire are ) + barile de protectie de pe sasiu . Sper sa nu ajung la asa ceva. Multumesc frumos. Orice ajutor e bine venit.

This post has been edited by dexen92: 2 Oct 2023, 21:59


--------------------
Renault Grand Scenic 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:28
Dacia