Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce va place la Renault Megane 4?, ???

clic
post 11 Feb 2019, 08:30
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 March 14




Ar fi bine sa si laudam partile bune ale M -4 .Am tot citit critici dar nu facem decat sa descurajam viitorii doritori.
Evident sunt pareri impartite.cei ce vor sa aduca critici sa se abtina si sa le mentioneze pe acel topic referitor la defecte.
Eu am cateva lucruri care imi plac in evolutia M4 pe langa aspect exterior
--Forma volanului
--Antifonarea masinii(se aude putin zgomot din exterior)
--Turbo pe motoarele benzina
--Felul in care se inchid usile .pe masina mea nu mai fac acel zgomot specific Renault ,se inchid fara zgomot ca la nemtoaice.
Sunt primele faruri cu lupa pe renault la care cu becurile normale vad soseaua fara probleme. smile.gif

This post has been edited by clic: 11 Feb 2019, 08:32


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 11 Feb 2019, 08:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Pretul - cel mai bun compromis din romania.

Motorul ca unitate si faptul ca in sfarsit ofera si ei puteri decente, gen 140-160 -200 cp....

E o masina corecta pt banii pe care ii dai, are oferta de unde sa alegi si pt cei ca mine si pt cei care vror gadget-uri si chestii moderne....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 11 Feb 2019, 09:03
Post #3


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Cateva chestii care imi plac:
- aspect (interior si exterior)
- tablou de bord digital
- Android Auto in combinatie cu Rlink-ul de 8.7 si sistemul Bose
- pachetul de lumini interior exterior (DRL, faruri led, lumini ambientale)
- motorul 1.6 dCi 130
- sistemul de senzori 360+camera marsarier
- oglinzile exterioare mari
- modurile de condus (Sport, Comfort, Perso, etc)


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 11 Feb 2019, 10:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Ce imi place:

1. La pretul pe care il are, este detasat masina care se conduce cel mai bine din clasa. Nu am simtit nicio diferenta fata de Mazda 3 iar fata de Ford Focus mi se pare net superior.

2. Ca la orice masina din clasa, producatorul a trebuit sa faca unele compromisuri. Imi place ca la noul Megane exista un upgrade la interior in ceea ce privesc materialele. Da, sub consola totul e plastic tare, dar asta gasesti si la Ford, si la Mazda, si la VW. In schimb, au tinut foarte mult sa-ti ofere o experienta placuta la condus, iar partile pe care efectiv le atingi sa fie calitative.

3. Performantele, cel putin la varianta GT pe care o am, sunt mult peste orice poti lua la pretul asta de la competitie. Nu as fi luat Golf GTI de banii astia (care in opinia mea e o masina extrem de urata), ca sa nu mai spun de semi-echivalentul de la Ford. Saream lejer de 30,000 intr-o configuratie cu mult mai putine optiuni.

Aveam un prag psihologic de 25,000 de dat pe masina, si-mi doream ceva relativ sportiv cu multa tehnologie. Cand am facut test drive cu GT ma abtineam sa nu zambesc, ca sa pot sa incerc sa mai negociez la pret. biggrin.gif

Trebuie luat in considerare si faptul ca, in continuare, cred ca M4 este detasat cea mai frumoasa masina din segment.

Poate acum si alti producatori s-au ridicat la nivelul M4 (am vazut ca multi pun faruri LED acum, iar tehnologia din interior s-a imbunatatit, insa in continuare M4 ramane cel mai bun compromis calitate/pret. Probleme mari nu au. Nu am vazut pana acum sa pice un motor sau sa ramana in drum cineva.

Eu nu sunt adeptul brandurilor. Daca in cativa ani cand voi schimba masina exista altceva mai bun in alta parte, probabil voi merge acolo. Imi place Kia Stinger, Peugeot 508 asta nou. Nu mi-as lua niciodata Mercedes, BMW, Audi. Mi se pare ca alti producatori ofera compromis mai bun la calitate vs pret. Nu dau 2 bani pe brand. Posibil si un Talisman cu facelift, probabil care va contine noul design de interior de la Clio (mi se pare absolut genial).

Ce nu imi place:

Nu prea si-au batut capul cu spatii de depozitare. La capitolul asta, altii ofera mult mai multe.

Protectia din spate de la portbagaj (aia care se ridica odata cu haionul) este ridicola. Nu ma deranjeaza neaparat calitatea cat faptul ca nu i-au facut o adancitura sa pui acolo ceva la drum lung. De asemenea, pot sa iau in considerare faptul ca la un impact s-a demonstrat ca un laptop pus acolo iti rupe gatul, deci poate de asta l-au facut asa. biggrin.gif

Zdrangane portierele la bass. E enervanta chestia asta dar nu imposibil de rezolvat.

Unele probleme de caroserie, ce tin de ansamblare. Ba e capota mai sus, ba chederele fac figuri, la unii poti baga degetul pe sub portiere. Puteau sa fie mult mai atenti la chestiile astea.

Nu are torpedou refrigerat. La drum lung ar fi mers. Nu poti sa rabatezi scaunul de la pasager in fata, ca sa bagi cutii de peste 1,6 metri in masina. La fosta masina puteam sa fac asta si am avut nevoie de multe ori sa car de la ikea rahaturi mai lungi.

In spate nu exista gaura pentru schiuri. Din nou, fosta masina avea, si puteai sa iei si chestii din portbagaj prin gaura aia.

This post has been edited by vladof: 11 Feb 2019, 10:33


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 11 Feb 2019, 11:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Foarte obiectiv comentariul ! Cu, completarea că mașina asta pe mine m-a atras că un magnet. Poate și unde sunt fan Renault. Dar nu cred că asta este motivul. Sunt convins că și peste 7-8 ani tot atrăgătoare va fi .

This post has been edited by lcc: 11 Feb 2019, 11:21


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mike959
post 11 Feb 2019, 12:58
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 13 September 18
From: Bucuresti




Mie imi plac urmatoarele:

- aspectul atat exterior cat si interior
- calitatea materialelor este buna spre foarte buna
- este bine antifonata
- are un comportament rutier foarte bun
- ofera suficiente lucruri pentru banii platiti,multe fiind chiar surprize.
- confortul oferit in cei 6000 km pare foarte ok.
- rapoarte cutie de viteze foarte bune

Ca si minus(desi nu stiu daca il pot numi asa):
- se plang tatal meu si socrul gen ca dau cu capul cand intra in spate smile.gif)

This post has been edited by Mike959: 11 Feb 2019, 12:58


--------------------
Renault Megane Sedan 2018 Business 1.33 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 11 Feb 2019, 14:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Daca faci si tu parte din generatia bigfoot, da, de acord. biggrin.gif

Si eu sufar oarecum de spatiu, dar asa sunt toate din gama asta oarecum.

Ca alt minus, la GT nu poti baga picioarele sub scaun. Oameni peste 1,90 incap cu greu.

La drum lung, in spatele meu incape cineva pana in 1,70. (eu am 1,93).


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 11 Feb 2019, 18:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




QUOTE(clic @ 11 Feb 2019, 09:30)
Ar fi bine sa si laudam partile bune ale M -4 .Am tot citit critici dar nu facem decat sa descurajam viitorii doritori.
.........
*



Ce imi place :
1. Arata frumos din spate... cei pe care ii depasesti... le cam cade falca.
2. Este sprintara la 2000 rot/min. are cuplu sa ai curaj in depasiri.
3. TPM (tyre pressure monitor) nu mi l-am dorit, dar greseste cu maxim 0,1 bar in masuratori.
4. Este o masina ECO (echiparea mea) .... la viteze > limita legala consuma cu cca.2l benzina/100 km mai putin decat M2 personal din semnatura.
5. Izolarea fonica/ termica de la motor.
6. AC automat cu control bi-zonal.
Ce nu imi place :
Nu scriu nimic ca sunt superstitios.
De obicei ce nu imi place... aia crapa !
Sa va bucurati de ele fara evenimente !


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 12 Feb 2019, 09:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




Mie imi place asa:
1. Designul in primul rand.
2. Motorul foarte silentios si flexibil cu raport bun putere/consum.
3. Izolare fonica foarte buna...motorul se aude doar in reprizele de accelerare puternice
4. Pret bun raportat la dotari...s-a mai precizat asta mai sus si a fost unul din criteriile pe care l-am luat in calcul.
5. Servicii de garantie corecte, in sensul ca daca a fost semnalat un aspect am fost programat pentru remediere/inlocuire.
6. destul de confortabila.
Ce nu mi-a placut pana acum>
1. problemele copilariile si repetatele drumuri in service pentru remedierea lor (s-a scris pe forum despre ele)
2. pozitionarea comenzilor pe portiere.
3. suportul software destul de greoi pentru Rlink. Poate la alte marci e mai bun...poate...


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DonSemaca
post 7 Mar 2024, 13:50
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 March 24




Hai salut tuturor!

As vrea o apreciere asupra posibilitatii schimbarii anvelopei 205/55/R16 cu 205/55/R17 la auto Renault Megane 4 (9A) 1,3 TCE 85kW, an 2019. Mai fac precizarea ca , actualmente viteza la 103 km/h pe bord, viteza reala pe GPS este de 100 km/h, adica -3%. Pe un calculator de anvelope am obtinut o crestere de 4% a diametrului, -3% actual, rezultat +1% asta inseamna: la 100 pe bord as avea 101 km/h reali pe GPS. .. pe de o parte ..
.. pe de alta ..
Dimensiunea jantei actuale 16x6,5 si am ales 17x6.

Celelalte rezultate:

Suspensie: toleranta 100% (lasa chiar mai mult spatiu fata de cele OE)
Pana la aripi: Anvelopa va iesi in afara mai mult cu 5 mm. Acceptabil pentru majoritatea autoturismelor.
Pana la aparatoare noroi: Va umple spatiul de sub aripa cu 13 mm extra. Acceptabil pentru majoritatea autoturismelor
Frane: toleranta 100% (lasa chiar mai mult spatiu fata de cele OE)
Unghiul suspensiei pe pivotul rotii: La fel.

As vrea sa faceti o apreciere macar generala, daca la omologarea RAR, mi se va cere test, din perspectiva distantei de franare (marirea Razei totale a rotii cu 4%, posibila crestere a distantei actuale de franare tot cu 4%, din cauza momentului (impulsului) marit cu 4% fata de actual, avand aceeasi dimensiune a discului de franare?!).
Exista la producator echipari cu 205/55/R17, sau altceva pe R17, astfel incat sa evit eventuale teste RAR la omologare?! poate la RAR sau la reprezentanta au deja asemenea info ...

Multumesc.


--------------------
Renault Megane 4 2019 1.3 Tce 85kW - B301FDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 7 Mar 2024, 14:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Dimensiunile cu care e omolgat modelul sunt trecute in Cartea de Identitate a Vehiculului.

Daca vrei alte dimensiuni decat cele din CIV trebuie sa mergi la RAR pentru a fi mentionate (altii bani alta disctractie)


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 7 Mar 2024, 14:26
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Exista deja roti (anvelope + jante) pe 17" deja omologate pentru Megane 4, este absolut nejustificat sa faci calcule de tolerante si +/- viteza afisata vs. reala, ca sa nu mai discutam despre omologarea la RAR pe masina...
Uita-te in CIV la optionale - vezi ce dimensiuni suplimentare sunt deja omologate pentru masina. Daca ai si Certificatul de Conformitate cu care s-a livrat masina, cu atat mai bine - uita-te si-acolo.

Vezi in link-ul de mai jos dimensiuni omologate pentru motorizarea ta:
https://tirewheelguide.com/sizes/renault/megane/2019/


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 7 Mar 2024, 14:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pretul si motorul in 4 cilindri, benzinarul.
Nu-mi place ca-i turbo.

This post has been edited by Agrig: 7 Mar 2024, 14:28


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 8 Mar 2024, 08:41
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




Eu am luat-o in 2018 , la momentul respectiv era cel mai bun pret pentru faruri cu led , am modelu cu lupa in el , ulterior au introdus cele cu oglinda , si 1,33 turbo de 140 de cai , te infigi in el trage , mergi lejer , consuma putin . La juniori le plac luminile de pe usi si bord , si ca merg filmele pe ecranul masinii ... ceilalti nu au functia asta smile.gif

This post has been edited by Nilo: 8 Mar 2024, 08:41


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 8 Mar 2024, 12:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Designul exterior+interior
Motorul
4 Control
Tableta +bordul
Scaunele fata


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DonSemaca
post 9 Mar 2024, 19:34
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 March 24




Salut

Multam' fain Meg2s, link-ul a fost util si in plus o sa incerc sa adaug si in certificatul de inmatriculare noua dimensiune ...

Am observat ca topicul este despre aprecieri/nemultumiri si, as adauga cate ceva despre ce am patit in 5 ani:

- in primul rand a fost primul an (2019) in care GPF a fost obligatoriu la benzinare ... experienta cu DPF la Opelu de 1,3 pe care l-am avut mi-a dat fiori, insa mai stiam ca la benzina problemele astea au devenit ca si neglijabile .. si asa a fost!

- are doar 116cp, 220 Nm insa pastreaza raportul de putere pe tot intervalul de turatie specificat, asa cum am incercat si io o data anul trecut: in urcare dupa Dedulesti, imediat dupa viraj, intr-a doua pana la 5100/min, nu mai stiu sigur , undeva la 70 - 80 km/h.
Dupa 1 min s-a aprins cheita de service si mesaj de Verificare sistem antipoluare (GPF); am crezut ca s-a incarcat filtru, ca mi-a limitat turatia la 3000, si pe auostrada am pus-o la > 2000 ture sa-si faca regenerarea, da' am constatat peste 1 an ca de fapt senzorul de presiune diferentiala a crapat peste noapte. In fine , am gasit ce-am cautat si consider ca a meritat!!!

- in rest, dupa 3 ani juma', a pierdut tot freonu, iar dupa 4 a picat bateria. le consider de categorie putin importanta, motorul e foarte reusit, caroseria la fel si in general lucrurile importante vad ca inca rezista!


--------------------
Renault Megane 4 2019 1.3 Tce 85kW - B301FDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 11 Mar 2024, 15:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Oare citeste cineva titlul topic-ului?
Ce va place la Renault Megane 4?

This post has been edited by bogdabogda: 11 Mar 2024, 15:06


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 11 Mar 2024, 20:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Mie imi place totul, e foarte confortabila , am bagat drumuri lungi,vacante de 7-8000 de km, este excelenta .
Consumul este super ok, nu prea sar de 5,6 in extraurban !
Dupa aproape 6 ani nu am ce reprosa !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 12 Mar 2024, 21:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Sunt putine masini care, dupa ce le ai in posesie de 2-3 ani de zile, cand te desparti de ele (intri in casa / bloc / etc.), iti mai intorci privire pt. o fractiune de secunda sa o mai admiri o data. Mie masina asta prieteni, imi intoarce privirea si dupa imediat 8 ani... wub.gif

Indiferent ce misto masina ai avea, daca ai probleme de orice natura cu ea, nu mai vrei sa o vezi. Doresti sa "scapi" / "uiti" cat mai repede de ea. Nu e si cazul Megane-ului 4. In plus, are atuul designului deosebit / actual, iar ergonomia si functionalitatea au devenit un reper in industrie (ma refer la marci non-prenium). Micile probleme, nu se pun la socoteala. Trebuie vazuta per ansamblu masina, ca pachet. Iar "pachetul" M4, este peste orice vei gasi in aceeasi bani la altii, chiar cu un plus de 10%.

Eu am 140.000+ km si va spun cu mana pe inima ca merge ca in prima zi. Ce sa ceri mai mult de la o masina?



--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 14 Mar 2024, 19:12
Post #20


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




Eu am ales sedanul pentru ca doar asta se mai poate comanda acum. Mi-as fi dorit break-ul dar m-am trezit prea tarziu. Per total, cum zice si colegul de mai sus, luata ca "pachet" masina este aproape imbatabila si asta v-o spune unul care nu prea e fan a niciunei marci. Pentru mine va fi masina de serviciu in principiu, menita sa inlocuiasca un Clio 5 de care am fost destul de multimit. Mi-as fi dorit sa prind o varianta cu scaune reglabile electric, dar sunt ok si astea manuale. Ramane sa vedem cum se va comporta in timp.


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kermex
post 25 Mar 2024, 21:14
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 28 March 23




Atâta îmi place mașina asta, încât deja am peste 20.000 km, din mai 2023 biggrin.gif
- aspectul exterior, și da, cum zicea altcineva, spatele e extraordinar de frumos!;
- consumul (limbă-n limbă cum zice cartea: 5,5);
- climatizarea automată;
- FARURILE - recunosc că este unul dintre motivele pentru care am ales-o.
- Turbina care își face treaba excelent.


Ce nu-mi place:
- luneta foarte îngustă;
- Apple CarPlay mai dă rateuri uneori;
- nu reușesc nicicum să găsesc unghiul optim al oglinzii exterioare stânga. Foarte greu reușesc să văd în ea dacă am vreun obstacol.

This post has been edited by Kermex: 25 Mar 2024, 21:15


--------------------
Renault Megane Equilibre 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 26 Mar 2024, 22:20
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 20 February 07




Megane estate de la 0 km, tce 140, navigație cu android, ceasuri analogie, 2019, foarte mulțumit. Varianta de mijloc, ca și dotări suplimentare : vopseaua metalizată, far ceață total inutil, motorul de 140 care merită bănuțul și navigația cu android pentru eliminarea telefonului pe timpul deplasării+Waze. Mulțumit de motor, spațiu, confort, consum, stabilitate.
Nemulțumit de beneficiile pe care le oferea Megane 2 la spații de depozitare+perdeluțe de soare.
In aproape 70000 de km pe drumurile noastre nu simt nici o diferență de la 0km și până acum. De la ieșirea din garanție până acum reviziile făcute în regie proprie și totul este perfect.
Nu am dorit alte dotări suplimentare pentru că nu vreau o mașină complicată care să mă suplinească la condus atâta timp cât sunt conștient de ce pot.

This post has been edited by nlu: 26 Mar 2024, 22:24


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 13:48
Dacia