Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oscilare la relanti, oprire motor în mers, Megane 3 1,5 dci 2009

Ionik
post 1 Jul 2020, 21:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 December 17




Salut ! Am schimbat filtru de motorina, senzor presiune pompa, doua zile à mers bine, à treia nu.Cand pun contactul îmi apare mesajul acela cu rosu și stop, și se mai întâmpla când pun a doua oara contactul sa dispară mesajul. Partea proasta e ca se oprește în mers și risc sa rămân cu ea în drum. Va mulțumesc anticipat pt o eventuala părere! ,


--------------------
renault megane 2009/3 - AG 76 EDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 1 Jul 2020, 21:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Cauzele pot fi multe, eu as zice ca sunt ceva probleme si pe la pompa de joasa presiune,fara o diagnoza nu te poate ajuta nimeni.

This post has been edited by xmisterx: 1 Jul 2020, 21:30


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionik
post 1 Jul 2020, 22:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 December 17




Mulțumesc pentru răspuns. Toate testerele puse pe ea, inclusiv reprezentanta indica presiune joasa pe rampa. Reprezentanta a indicat acum 2 ani și jumătate de când are simptome ( dar nu oprire în mers ce este cam de 3 săptămâni), sa schimb pompa de înaltă. Nu am făcut o. Atunci după ce am schimbat filtrul și o resoftare à calculatorului (nu știu dacă m am exprimat corect), simptomele au cam dispărut. Acum se pare, s au agravat.


--------------------
renault megane 2009/3 - AG 76 EDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 2 Jul 2020, 12:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Mergi la un service multi-marca, plateste o noua verificare tehnica/diagnoza si vezi o a doua parere.

Cei de la reprezentanta nu isi bat capul si nici nu au mecanici buni, scopul lor e sa vanda piese.

Eu daca luam de bun tot ce spuneau cei de la reprezentanta mai plateam inca o data masina si nu rezolvam nimic.

Iar legat de piese/manopera, nu iti imagina ca cei de la reprezentanta aduc piese mai bune sau se pricep mai bine, poti sa iti iei piesele pe original de oriunde, cea mai mare diferenta la reprezentata o sa fie ca o sa platesti totul dublu.

Bafta.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionik
post 2 Jul 2020, 22:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 December 17




Mulțumesc. Am omis sa punctez... Problemele s au accentuat de când este foarte cald afara. De exemplu, ieri dimineață am plecat de acasă pe la ora 7 și a mers perfect, însă când m am întors erau peste 30 de grade și au început '' minunile''.


--------------------
renault megane 2009/3 - AG 76 EDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionik
post 29 Aug 2020, 17:09
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 December 17




Am rezolvat. Am găsit un inginer de la Titu și mi a depistat problema. Senzor regulator pompa de înaltă. Asta după îndelungi căutări iar Amat ul mi a recomandat sa schimb pompa cu totul!


--------------------
renault megane 2009/3 - AG 76 EDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 29 Aug 2020, 17:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Ionik @ 29 Aug 2020, 18:09)
Am rezolvat. Am găsit un inginer de la Titu și mi a depistat problema. Senzor regulator pompa de înaltă. Asta după îndelungi căutări iar Amat ul mi a recomandat sa schimb pompa cu totul!
*


Vezi ca la intrarea conductei de motorina dinspre filtru in pompa , ai o sita metalica in pompa .E in spatele holender-ului ce cupleaza furtunul pe pompa .
Poti vedea aici de la 8.22 ...
https://www.youtube.com/watch?v=Da9XN0QJC84...Q&index=24&t=0s


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:08
Dacia