Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zdrangane toata fata

242949
post 4 Nov 2010, 20:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 April 08




Incepuse sa fie din ce in ce mai zgomotoasa la gropi, nu mai statea bine pe sina de tramvai in curbe, aluneca usor de pe sina, si trebuia mereu redresata. Asta este primul simtom cind se duc cele 2 bucsi de pe puntea fata. Urcata pe elevator, daca misti energic stinga dreapta de una din rotile fata ( ca si cind vrei sa verifici jocul din capetele de bara ) constati ca se misca tot ansamblul roata, bascula, punte fata si similar se misca si roata pe cealanta parte.
Urma sa caut cele doua bucsi, si am inceput sa ma interesez la dealerii de piese. excl.gif Stupoare nu se vind decit cu toata puntea fata, si costa intre 2000 si 3000 RON excl.gif excl.gif mad.gif , vorba unuia care credea ca o sa-mi cistige pariul cind i-am spus despre ce e vorba: Adica cum astia de la Reno pentru un cirnat iti vind tot porcul??? sad.gif
Asta e pina la urma singura solutie este sa le reconditionez. Intrebarea este daca stie cineva unde se mai reconditioneaza s-au se toarna cauciuc

This post has been edited by cmandrei: 5 Nov 2010, 10:17


--------------------
Renault Modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 4 Nov 2010, 23:07
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(242949 @ 4 Nov 2010, 21:53)
nu mai statea bine pe sina de tramvai in curbe, aluneca usor de pe sina, si trebuia mereu redresata.
*


Bravo...bravo... cum mama draq sa stea bine pe sina de tramvai si in curba? mai ales acum cand este umezeala pe jos... normal ca aluneca...si cand am utilizat quattro cu n sisteme...nu stateam calumea pe sina....sa nu mai zic de cazurile cand este umed pe jos... probabil masina ta are probleme...te cred..dar nu face legatura aiurea cu ''statul/mersul pe linia de tramvai..si in curba blink.gif '' ...nu esti tren.. wink.gif ..evita linia de tramvai ca faci poc.. rolleyes.gif

This post has been edited by M i h a i: 4 Nov 2010, 23:08


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 5 Nov 2010, 11:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Off....Linia de tramvai si la refugiu semnal cu insistenta sa revii pe banda de mers, eventual luat fata nu ?; ca doar nu se pune problema sa depasesti refugiul pe stanga.
On...dau pariu ca si pe piatra cubica face la fel ! Din cate stiu bucsile mai nou se schimba cu bascula cu tot, dar daca tu zici cu tot cu punte nu te contrazic ! Totusi nu-mi explic, poate a schimbat cineva, rog sa posteze sunt curios. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 5 Nov 2010, 23:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salutare
Nu stiu cum este la Modus,dar eu la Scenic (masina din semnatura)exact acelasi lucru l-am patit , pt.cele 2 bucse am schimbat cadrul cu totul(am reusit sa il scot la 1800Ron.)dar sa nu ne mai mire nimic , asta este strategia Reno.
P.S.
Se pare ca exista cativa care reconditioneaza aceste bucse(sa zicem"pe genunchi")dar care nu tin mai mult de 1-2 ani.


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
242949
post 7 Nov 2010, 23:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 April 08




Si cum o nenorocire nu vine singura, era timpul de ceva mai substantial, astfel am constatat ca la trecerea din treapta a patea intr-a cincea la viteza, parca devenise cu cutie automata. Intai se tura si apoi parca cupla viteza. Sa nu mai zic ca dintr-o data debraia foarte sus si la drum lung incepuse sa miroasa a ferodo incins.
Am facut rost de schema de ansamblu si am inceput sa comand piesele. Setul de ambreiaj Valeo ( disc, placa, rulment hidraulic) 1000 ron parca, tampon elastic de sub motor inca 230, si urma bucsile de pe puntea din fata, pe care atit am tot intrebat in stinga si dreapta incit pina la urma am gasit un atelier care [SIZE=7][COLOR=blue]reconditioneaza bucsi auto din cauciuc de aproape orice model . Astea inca 480 ron. Culmea era ca tipul mai facuse bucsi similare la Megane parca, si care are similar o punte fata, in schimb nu cunostea Modusul, dar avea matritele pentru asa ceva. asa ca iata-ma si cu busi fata noi.... Le-am pozat innainte si dupa, sa stiti de ele, mai ales ca au un inel din plastic PD-List ( adica portocaliu ) si care in momentul cind se duc bucsile inelul se crapa, semn ca trebuie o "punte noua"
A sa nu uit adresa tipului cu bucsile, Pentru cei interesati, nu numai pentru Modus, Tipul se numeste Sandulescu Valentin, Str. Vasile Lucaci 82-84 tel: 0213235768 sau 0744371108, pe linga hala Traian. Cind vii de la Foisorul de Foc pe linia tramvaiului, cum treci de intersectia cu Calea Calarasilor, imediat la singa este Vasile Lucaci.
Intrebari si raspunsuri, pentru alte chestii , va astept pe mail la 242949@gmail.com

8 Nov 2010, 18:44:
Am reusit si am montat azi tot, si culmea parca e noua, nu mai troncane nimic, e silentioasa, sta pe sina de tramvai, singura biggrin.gif , parca e alta masina.

This post has been edited by 242949: 8 Nov 2010, 18:44

Attached thumbnail(s)
fata1.JPG ( Size: 49.8k ) Number of downloads: 1075
10092010625.JPG ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 1231
Tampon_Motor.JPG ( Size: 881.27k ) Number of downloads: 1252
Tampon_original__cu_uzura.JPG ( Size: 495.8k ) Number of downloads: 1252
Tampon_Reconditionat.JPG ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 1185
Catre_Vizita.jpg ( Size: 37.29k ) Number of downloads: 453
02112010097.JPG ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 497


--------------------
Renault Modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian tutuianu
post 15 Dec 2010, 13:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 29 August 09
From: Iasi




Salut,

Aceeasi problema o am si eu la un Clio 3 din 2006. Imi trancane fata si am schimbat amortizoare, bucse brat, bielete antiruliu si tot face zgomote deranjante.
Spune-mi, te rog, care e procedura cu nenea ala care face bucsi ca nu am chef sa dau 2000 + RON pentru o bucata de tabla si 2 bucse.
Eu sunt din Iasi si nu am cum sa ma duc pana la Bucuresti doar pt asta.
Multumesc,
Adi


--------------------
Renault Clio 3 2006/1.4, 16V, 98CP, Euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nashudela1
post 9 Jan 2011, 20:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 6 January 09
From: Bucuresti




Bucsile sunt identice cu cele de Megane 2, am eu de vanzare cautati la sectiunea Bursa "bucsi cadru motor".


--------------------
Renault EX Megane 2 2005 Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian tutuianu
post 16 May 2011, 08:24
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 29 August 09
From: Iasi




Am identificat de unde era zdranganeala la masina ! tongue.gif
Era din cauza faptului ca discul era foarte tocit, cred ca mai avea cam 1.3 cm de carne pe el. Am schimbat discuri si placute, am curatat si aerisit tot pe acolo si acum se aud doar greierasii din masina (stalp centura sofer, hayon si care o mai fi)
Bine ca am scapat mai ieftin, ca daca era sa schimb bucsele cu tot cu jug, falimentam.

Adi


--------------------
Renault Clio 3 2006/1.4, 16V, 98CP, Euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinak
post 26 Aug 2011, 21:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 August 11




si la mine zdrangane toate, o sa caut sa va ddaca tipul acela poate face bucse dem oldotan


--------------------
alfa q4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 24 Jan 2015, 09:40
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,
In urma cu o saptamana am inlocuit bucsile de la puntea fata. Acum masina functioneaza ireprosabil cu o singura problema: cand trec peste denivelari de reducere viteza, se aude un scartait puternic pe toata fata.
M-am consultat cu un prieten care mi-a spus ca scartaitul provine de la noile bucsi care sunt aftermarket. La Renault se vand bucsile cu tot cu puntea fata care are un pret ENORM!
Aceiasi problema apare dupa schimbarea bucsilor la puntea fata la Megane II. Imi puteti confirma acest lucru?
Am inteles ca scartaie numai cand este frig afara. La vara "cica" nu o sa se mai auda acel scartait puternic.

Atasez foto cu bucsile pentru puntea fata achizitionate.

Multumesc!

This post has been edited by Sigisman: 24 Jan 2015, 09:56

Attached thumbnail(s)
IMG_1322.JPG ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 74
IMG_1324.JPG ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 60


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2015, 20:46
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Alea sunt bucsile de la cadrul motor, si se schimba separat fara sa apara problema mentionata de tine.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 25 Jan 2015, 23:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,

Am inteles. Voi mai desface o data masina poate imi dau seama de unde poate sa apara acel scartait.

Multumesc!


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:46
Dacia