Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare leduri pt semnalizare in oglinzi, Led mirrors Megane 2

skorpio_bog
post 14 Mar 2011, 20:57
Post #1


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Cum se monteaza leduri pt semnalizari in oglinzile retrovizoare cu incalzire

Materiale si scule necesare:
- 2 module cu leduri pt semnalizari (led mirrrors kit)
Photo0624.jpg ( Size: 91.95k ) Number of downloads: 11922

- Pistol cu aer cald
- Torx de 20 si 30
- Vreo 5 metri de cablu de 0.5 rosu (sau alta culoare, e alegerea fiecaruia)
- Papuci , varnish termocontractabil, banda izolier, banda de panza
- Letcon, fludor
- Clesti, surubelnite si alte scule marunte
Pentru a realiza aceasta modificare, se lucreaza in 4 etape:
a. Se trage cablajul care consta in 2 fire trase de la UCH pana la stalpii usilor din fata.
b. Se trage cate un fir de la fiecare stalp prin usa pana la mufele oglinzilor.
c. Se trag 2 fire de la mufa oglinzii pana la sticla oglinzii.
d. Se monteaza modulele cu leduri pe sticle si se cupleaza la firele trase pe oglinzi.

Pentru a realiza acest lucru trebuie sa demontam urmatoarele:
1) In partea dreapta: torpedoul, capacul cu butonul pt decuplat airbag pasager si ornamentul de pe stalpul fata.
2) In partea stanga: capacul de sub volan care acopera tabloul cu sigurante, ornamentul stalpului si teava care duce aerul la picioare. Dupa indepartarea panoului, se declipseaza panoul cu sigurante. Este prins intr-o clema sus si jos are un umar care intra intr-un orificiu din caroserie. Se scoate intai din partea de sus apasand usor pe clema respectiva apoi se trage putin in sus pana iese umarul de jos din orificiu. Dupa asta se va vedea UCH-ul. UCH-ul este prins intr-un surub torx 20 chiar pe centrul lui. Il desfaceti si apoi iese prin tragere in jos si spre scaunul soferului. In partea de sus este prins cu 2 urechi de plastic intr-un cadru de metal. Intra ca un fel de sertar. Aplecati UCH-ul si deconectati mufele din el dupa care il puneti cu grija deoparte.
3) Va mai trebui demontat apoi cozorocul care acopera ceasurile de bord. Acesta se scoate prin tragere spre sofer dupa care va trebui sa dati jos si tabloul de bord ca sa lucrati mai usor. Acesta e prins intr-un surub torx de 20 si 2 cleme pe lateral. Deconectati mufa din tablou si Il puneti deoparte si pe acesta.
4) Se demonteaza si corpul de plastic cu displayul de la radio-cd. Se trage in sus de el si se deconecteaza cele 3 mufe din interior.
5) Mai departe tragem un fir de la UCH pana la usa din dreapta. Aici va folositi imaginatia pentru a-l dirija prin bord cum doriti. Eu initial am vrut sa il trag pe langa instalatia originala, insa m-am lovit de o problema la partea centrala a bordului, unde instalatia originala vine foarte bine ascunsa si izolata intre sasiu si plansa de bord, astfel incat mi-a fost imposibil sa mai bag un fir pe acolo fara sa dau tot bordul jos. Ceea ce bineinteles ca nu am facut. Astfel am tras firul de la UCH in sus, prin spatele tabloului de bord, fix pe langa instalatia originala a masinii, iar pe centrul bordului l-am dirijat pe sub displayul de la radio-cd, dupa care am iesit cu el in partea dreapta pe langa airbag si l-am dirijat din nou pe langa manunchiul de fire care se ducea spre usa dreapta. Pentru o mai mare siguranta, cablul l-am invelit in banda de panza pentru a nu exista riscul sa se roada sau sa faca scurt cumva in locurile unde atinge de fierul sasiului.
PIC110310001.jpg ( Size: 47.21k ) Number of downloads: 13690

6) Ajunsi cu firul la stalpul din dreapta, in functie de echiparea masinii voastre se procedeaza in felul urmator. Pentru cei cu echipari superioare care au mufe de cuplare a usii la stalpi, se taie firul la stalp, se pune un pin tata identic cu cei din mufa si se introduce intr-unul din sloturile libere ale mufei. Eu spre exemplu am ales slotul 44 pentru a introduce pinul de semnalizare. Firul se baga prin buretele protector care acopera mufa in stalp.
PIC110310005.jpg ( Size: 35.4k ) Number of downloads: 12721

Pentru cei cu echipari care nu au mufe de cuplare pe stalpii usilor, nu se mai taie firul. Se trage prin furtunul de cauciuc pana in usa. Continuarea cablajului in usa o voi explica mai jos. Dupa, se poate monta totul la loc pe partea dreapta: torpedou, etc.
7) Se monteaza la loc corpul de plastic cu displayul RCD, tabloul de bord si cozorocul acestuia.
8) Acum tragem cablul de la UCH la stalpul usii de la sofer. Acesta va fi un fir scurt. Idem ca la usa dreapta, in functie de echipare, taiem firul la nivelul mufei de pe stalp, ii lipim un pin tata pt mufa, il trecem prin buretele protector pe langa restul firelor si il infigem in mufa din stalp pe unul din sloturile libere. Eu spre exemplu, din motive de simetrie cu usa dreapta, am infipt acel pin tot pe slotul 44.
9) Dupa ce am tras cablajul, a venit timpul sa legam cele 2 fire la UCH pe semnalizare. Astfel, am ales drept comanda pt ledurile din oglinzi firele care se duc la semnalizarile de pe aripi. Pentru semnalizarea din dreapta vom lega firul lung pe care l-am tras prin bord pe pinul 2 al mufei PP1 din UCH. Este mufa neagra mica, in care intra 4 fire. Firul este bej. Puteti sa rupeti putin izolatia firului si sa cositoriti firul vostru pe el, ori puteti face ca mine, insa e ceva mai delicat. Cu o surubelnita finuta subtire, se scoate pinul din mufa si se lipeste firul vostru direct pe pin, dupa care se introduce la loc in mufa. Pentru semnalizarea din stanga vom lega firul scurt pe care l-am tras la usa soferului pe pinul 12 al mufei PP2 din UCH. Este mufa neagra mai lunga, in care intra 12 fire. Firul este portocaliu. Idem ca mai sus, puteti rupe izolatia si lipi firul pe cel din mufa, sau puteti face ca mine si scoate pinul din mufa neagra si lipiti direct pe el. It’s your choice.
PIC110310003modif.jpg ( Size: 64.46k ) Number of downloads: 12403
PIC110310004modif.jpg ( Size: 48.34k ) Number of downloads: 11379

10) Dupa ce lipim cele 2 fire, montam la loc UCH-ul, tabloul de sigurante, teava de climatizare, panoul de plastic de sub volan, etc.

In continuare voi explica cum tragem cablajul in fiecare usa.
1) Deconectam mufele de la stalpi la fiecare usa, depinde la care lucrati prima data.
2) Pentru a trage firul in usa, este de ajuns sa desfaceti partea cu piele a usii, nu este necesara demontarea integrala a fetei de usa. Pentru demontarea partii cu piele, exista deja tutorial pe forum, asa ca nu voi mai explica again. Desfacem si capacul negru de pe usa, care acopera mufa oglinzii retrovizoare. Acesta se scoate prin tragere, este prins in 2 cepi de plastic care intra in 2 gauri din usa. Dupa scoaterea capacului, se scoate si buretele protector de acolo si veti vedea mufa care se cupleaza la oglinda. Este neagra cu 10 pini. Se scoate si capacul care acopera boxa prin tragere. Este si el prins in cativa cepi de plastic. Se desface boxa. Este prinsa in 2 suruburi torx de 20. Se deconecteaza si mufa din ea si se pune deoparte.
Photo0628modif.jpg ( Size: 135.03k ) Number of downloads: 4132

3) Luam o sarma mai groasa sau un cablu mai gros care nu se indoaie usor si il introducem pe sus pe langa mufa oglinzii pana jos . Il dibuim prin locasul boxei cu mana si il dirijam pe langa cablurile originale ale usii. (aici aveti grija, ca va veti zgaria pe maini, dar asta e, orice chestie cere un sacrificiu).
PIC110310006modif.jpg ( Size: 58.53k ) Number of downloads: 4142

4) Legam firul nostru de 0.5 de sarma mai groasa si il tragem pe langa cablajul masinii. Eu l-am invelit din nou in banda de panza pentru ca in usa mai atinge de tabla. Dirijam firul pe langa manunchiul de cabluri care se duc la furtunul de pe usa.
PIC110310007.jpg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 3076

5) Il tragem prin furtun pana la mufa si il taiem la nivelul celorlalte fire.
Photo0630.jpg ( Size: 85.56k ) Number of downloads: 2663

6) Ii lipim un pin mama identic cu restul si il infigem in mufa usii, bineinteles pe pozitia 44 ca sa corespunda cu mufa de pe stalp trasa anterior.
PIC110310011modif.jpg ( Size: 42.81k ) Number of downloads: 2604

7) Izolam totul la loc si conectam mufa usii la mufa de pe stalp.
8) Puteti profita de ocazie sa ungeti macaralele geamurilor fata si elementele care culiseaza la actionarea geamului cum am facut eu. Montam la loc boxa, capacul cu piele, butonul etc.
9) Sus la mufa oglinzii, ii lipim firului un pin mama identic cu cel de la mufa usii de mai devreme. Nu montati inca capacul negru si buretele de sus de la oglinzi.
10) Se desfac oglinzile de pe masina cu totul. Pentru asta, se desurubeaza cu un torx 30 surubul care fixeaza oglinda pe usa. Dupa scoaterea surubului, corpul oglinzii se mai tine in 2 cleme pe usa. Se apuca oglinda cu ambele maini si se trage de ea spre exterior, insa nu foarte tare. Se deconecteaza mufa care intra in oglinda si se pune corpul oglinzii deoparte.
IMAG0018modif.jpg ( Size: 138.65k ) Number of downloads: 3166

11) Infigem in mufa oglinzii firul nostru de semnalizare tras mai devreme. Aici apare inca o chestie, in functie de usa la care lucrati. La usa din dreapta veti avea un singur slot liber in mufa pe care il puteti folosi si anume slotul 8. Restul sunt ocupate. La usa soferului in schimb veti avea 3 sloturi libere si anume 6,8 si 10, deoarece pe oglinda de la sofer nu exista senzorul de temperatura la care vin 2 fire. De aici si diferenta de sloturi libere. Din aceleasi motive de simetrie, am folosit la ambele oglinzi slotul 8 pt comanda semnalizarii.

Mai departe, tragem cablajul in interiorul oglinzii.
1) Scoatem sticla oglinzii de pe corp. Pentru asta, folosim o surubelnita mai lata, sau orice obiect mai lat. Se apasa maxim pe sticla in partea care vine spre masina, astfel incat se va departa sticla in partea exterioara.
2) Se inveleste surubelnita intr-o carpa, sau un servetel si se introduce intre sticla si oglinda prin orificiul creat. Se declipseaza sticla oglinzii, apasand pe surubelnita cu grija.
PIC110312016.jpg ( Size: 53.17k ) Number of downloads: 3709

3) Se deconecteaza mufa mica alba de pe spatele sticlei, care este pentru incalzirea in oglinda (pentru cei care au asa ceva) si se pune sticla deoparte.
IMAG0064.jpg ( Size: 104.75k ) Number of downloads: 3472

4) Se declipseaza cochilia de pe corpul oglinzii cu grija. E putin mai dificil insa se scoate pana la urma, cu grija si rabdare. Este prinsa in 4 cleme (marcate cu sageti rosii pe poza de mai jos).
IMAG0067modif.jpg ( Size: 114.34k ) Number of downloads: 3376

5) Dupa acest pas, se vor vedea foarte bine firele oglinzii pentru comanda motoraselor, rabatare, incalzire etc. Se deblocheaza si mufa oglinzii (negru cu galben) de pe corpul acesteia. Are o clema care o blocheaza si intra pe niste santuri.
PIC110312009modif.jpg ( Size: 98.53k ) Number of downloads: 3034
IMAG0072.jpg ( Size: 111.94k ) Number of downloads: 2632
IMAG0073.jpg ( Size: 72.6k ) Number of downloads: 2844
IMAG0074.jpg ( Size: 70.02k ) Number of downloads: 2813

6) Pentru alimentarea ledurilor va trebui sa tragem 2 fire suplimentare in interiorul oglinzii. Pentru asta, firul de masa se ia direct din oglinda, de la masa incalzirii. Masa oglinzii vine pe pinul 5 din mufa. Se scoate pinul 5 din mufa oglinzii si se lipeste pe el inca un fir suplimentar. Eu am lipit un fir negru. Pentru a scoate pinii din mufa, se scoate protectia galbena de plastic de pe mufa, e fixata in 2 cleme pe laterale. Se ridica de acele cleme cu o surubelnita subtire si se trage spre exterior. Pinii vor fi fixati in mufa cu inca 2 cleme fiecare. Cu o penseta se departeaza usor acele cleme si se trage de fir pana iese pinul din mufa.
IMAG0076modif.jpg ( Size: 89.06k ) Number of downloads: 2984

7) Pentru + vom trage un nou fir in oglinda, la care ii lipim un pin tata si il vom infige in slotul 8 ca sa corespunda cu mufa de pe masina, de pe usa. Am observat ca pinii de pe oglinda sunt foarte asemanatori cu pinii de la mufele AMP de prin comert. Au acelasi sistem de fixare cu cele 2 cleme insa sunt putin mai scurti la partea de prindere a firului. Partea care iese din mufa este identica. Asadar i-am lipit firului de + un pin de la o mufa AMP si am incercat sa il introduc in mufa oglinzii, insa nu statea foarte fix. Dupa un studiu mai amanuntit al pinilor am observat ca pinul de la mufa AMP avea fixare doar intr-o clema, nu in 2 ca cei de pe oglinda. Asadar am facut urmatoarea modificare pinului AMP. I-am taiat cele 2 aripioare de la sistemul de fixare, iar pe partea cealalta am introdus varful unei surubelnite si i-am largit gaura astfel incat la introducerea sa in mufa oglinzii ambele cleme au putut sa intre in acea gaura sa il fixeze. Introducem protectia galbena pe mufa pentru fixarea totala a pinilor si cam atat.
PIC110312008.jpg ( Size: 80.92k ) Number of downloads: 2802

8) Firele noi trase le dirijam prin acel varnish de pe oglinda prin care trec si restul firelor si le taiem la dimensiune exact cat firele de la incalzirea in oglinzi. La celalalt capat le punem 2 papuci mama si ii izolam cu varnish. Puteti profita din nou de ocazia ca ati demontat oglinzile si sa le ungeti motorasele de reglaj, rabatare. Montam cochilia la loc si fixam mufa oglinzii pe corp, iar corpul il putem monta pe masina.
Trecem acum la ultima parte, si anume montarea modulelor cu leduri pe sticlele oglinzilor. Aici ar fi trebuit ca lucrurile sa stea destul de simplu insa cum inginerii de la reno sunt foooooarte inventivi si in loc sa faca lucruri fiabile, am impresia ca mai mult studiaza cum sa produca o piesa astfel incat in caz ca se umbla la ea sa se strice definitiv si sa trebuiasca inlocuita. Asadar, problema sta in felul urmator: aveti oglinzi simple, fara incalzire, atunci v-ati scos. Aveti oglinzi cu incalzire din fabrica, atunci ati pus-o. De ce spun asta? Veti vedea in continuare.
1) Pentru montarea ledurilor, planul este foarte simplu: este nevoie sa dezlipim sticla oglinzii de pe suportul de plastic, cel negru cu rozeta care se clipseaza pe corpul oglinzii, sa dezlipim folia de incalzire a oglinzii de pe sticla si sa punem modulele cu leduri intre sticla si folie dupa care lipim din nou suportul pe oglinda.
2) Luam pistolul cu aer cald si incalzim cu grija oglinda pe toata suprafata ei.
3) Dezlipim cu grija suportul de plastic de pe sticla. Aveti grija cum trageti de el sa nu il indoiti sau crapati. De asemenea aveti grija cum si cat de mult il incalziti sa nu se topeasca sau sa nu se deformeze de la caldura.
IMAG0080.jpg ( Size: 118.82k ) Number of downloads: 3339

4) Dupa ce am dezlipit suportul, observam ca mizeria de megane nu are incalzirea ca restul masinilor, si anume o folie adeziva lipita pe sticla, ci litza de nichelina intinsa serpuit pe sticla, peste care este aplicat un burete dublu adeziv super greu de dezlipit si care nu se poate da jos decat prin rupere. De aici incepe chinul. Initial aveam 2 posibilitati, fie sa renunt la incalzirea in oglinzi si sa pun leduri, fie sa cumpar alte oglinzi cu incalzire si sa renunt la leduri. Insa nu m-am lasat si nu am vrut sa renunt la proiect. Asadar am gasit o solutie de compromis. Am cumparat 2 oglinzi de logan cu incalzire (sunt mult mai ieftine decat cele de megane), care au folie nu litza (stiu, ironic, pana si loganul are incalzire calumea cu folie la oglinzi ca majoritatea masinilor, nu litza ca meganul). Am dezlipit sticlele de logan de pe suporti si le-am luat foliile pt incalzire.
IMAG0081.jpg ( Size: 143.4k ) Number of downloads: 4227

5) Am curatat bine sticlele de la megane de buretele ala adeziv. Se curata greu, eu am frecat cu un burete de vase, cu partea mai rugoasa si cu detergent sub apa fiarta. Cam jumatate de ora mi-a luat sa curat sticlele de adeziv. Se curata si suportii de plastic de adeziv.
6) Se aseaza modulele cu leduri pe spatele sticlei, cat mai centrat posibil la marginea exterioara a oglinzii.
7) Peste modulele cu leduri eu am pus niste banda dublu adeziva speciala pentru a le izola complet de eventuala umezeala. Dirijam cele 2 fire ale modulelor cu leduri spre exteriorul oglinzii si masuram sa ajunga exact la orificiul unde se aflau pinii de la incalzirea clasica de megane.
Photo0634.jpg ( Size: 137.7k ) Number of downloads: 5285

8) Taiem firele la dimensiunea respectiva si lipim pe fiecare cate un pin. Eu am folosit pinii de la incalzirea de megane peste care am pus varnish termocontractabil.
9) Am aplicat banda adeziva pe toata suprafata oglinzii, peste care am lipit folia de incalzire de logan. Oglinzile de logan au forma foarte asemanatoare cu cele de la megane, doar partea exterioara putin mai mica, deci folia s-a incadrat la fix pe sticlele mele. Firele le-am dirijat de-alungul oglinzii pe marginea foliei.
Photo0635.jpg ( Size: 134.69k ) Number of downloads: 5040

10) Peste ansamblul folie-sticla am lipit inca un strat de banda dublu adeziva.
11) Acum a venit randul sa montam suportul de plastic pe oglinda. Pentru ca folia de incalzire de la logan are pinii pozitionati diferit fata de oglinda de la megane, va trebui sa dam 2 gaurele in suportul nostru, pentru a iesi pinii in exterior.
12) Aplicam niste prenadez pe marginea suportului de plastic, de jur imprejur, peste care aplicam ansamblul nostru sticla-incalzire si presam bine. Sa nu uitati sa scoateti cei 2 pini pt alimentarea ledurilor prin orificiul din suport.
Photo0637.jpg ( Size: 114.67k ) Number of downloads: 3779

13) Izolam toata oglinda in banda izolier ca sa stea bine presata sticla pe suport si lasam 24 de ore s se intareasca bine, sa se lipeasca.
Photo0639.jpg ( Size: 70.99k ) Number of downloads: 3445

14) Procedam identic si pt cealalta oglinda.
15) Datorita faptului ca pinii incalzirii de logan sunt mai departati unul de celalalt decat cei de megane, veti vedea ca nu mai puteti folosi mufa alba a oglinzii care alimenta rezistenta de incalzire. Ce e de facut? Cu o surubelnita subtire, indoiti clema papucilor din interiorul mufei si ii extrageti cu fir cu tot din acea mufa alba. Papucii ii introduceti in varnish termocontractabil si ii veti cupla la rezistenta de logan individual.
PIC110312018.jpg ( Size: 56.64k ) Number of downloads: 3263
PIC110312017.jpg ( Size: 39.84k ) Number of downloads: 2699

16) Ceilalti 2 papuci (albastru si negru) ii veti cupla la alimentarea ledurilor in felul urmator:
- Firul albastru din corpul oglinzii la firul rosu de pe sticla.
- Firul negru de pe corpul oglinzii la firul negru de pe sticla.
In final trebuie sa aveti 4 fire in corpul oglinzii: 2 pt incalzire si 2 pt leduri.
PIC110312013.jpg ( Size: 60.28k ) Number of downloads: 3008

Dupa ce se usuca oglinzile, desfaceti banda izolier de pe ele, le stergeti cu o carpa moale si curata si cu un fas de geamuri sau alta solutie pt ca sigur vor avea dare de degete, adeziv, etc pe ele si apoi coborati la masina sa le montati. Cuplati cele 4 fire descrise mai sus apoi clipsati oglinda pe corp prin apasare pana face tac. Va fi nevoie sa le reglati apoi ca sa vedeti in ele si puteti face proba la incalzire si la leduri pe semnalizare sau apasand butonul de avarii.

Rezultatul modificarii se poate vedea in clipul urmator:


Spor la modificari.

This post has been edited by skorpio_bog: 15 Mar 2011, 13:18


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 15 Mar 2011, 13:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Felicitari pentru tutorial si montaj.
A fost greu dar pana la urma rezultatul conteaza wink.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 13:52
Post #3


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




cheers.gif Hai si tu cu montajul biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 15 Mar 2011, 14:04
Post #4


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Felicitari ! aplauze.gif


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 15 Mar 2011, 14:08
Post #5


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Multa munca, dar rezultatul e OK.
Sunt insa curios daca noaptea nu deranjeaza la condus, mi se par destul de puternice led-urile.

This post has been edited by gabizegrean: 15 Mar 2011, 14:10


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Mar 2011, 14:09
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Frumos tutorialul. Sa ma anunti si pe mine cand se arde primul led? (cam in 2 sapt tongue.gif ) . Asadar, sper ca sa scrii despre fiabilitatea lor.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 14:14
Post #7


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(gabizegrean @ 15 Mar 2011, 14:08)
Multa munca, dar rezultatul e OK.
Sunt insa curios daca noaptea nu deranjeaza la condus, mi se par destul de puternice led-urile.
*



Nu sunt asa de puternice, pt ca sticla oglinzii diminueaza mult din lumina. Ziua spre exemplu se vad slab, mai ales daca e soare.

@ Mihai, esti tu asa sigur? Se pare ca le stii pe toate, ca pe toate topicurile ai cate o parere smile.gif Daca se va arde vreun led, vei fi primul anuntat, promit smile.gif

Oricum nu vad de ce s-ar arde. Modulele cu leduri le-am izolat foarte bine pe sticla oglinzii astfel incat nu are cum sa patrunda nimic la ele, apa sau alti factori externi. Ba chiar am facut proba oglinzilor inainte sa le pun pe masina, le-am scufundat in apa si am aprins ledurile, nu au nici pe dracu smile.gif Iar din alte cauze nu vad de ce s-ar arde. Koreenii fac smd-uri bune, nu se ard asa usor smile.gif Mai mult, smd-urile pe care le am in stopuri sau cele de la picioare, au mai mult de 1 an de cand functioneaza fara repros si alea stau aprinse aproape non stop, nu secvential ca la semnalizari.

This post has been edited by skorpio_bog: 15 Mar 2011, 14:20


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 15 Mar 2011, 14:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Completam de la mine, daca se ard ledurile tongue.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Mar 2011, 14:20
Post #9


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(skorpio_bog @ 15 Mar 2011, 14:14)
Se pare ca le stii pe toate, ca pe toate topicurile ai cate o parere smile.gif Daca se va arde vreun led, vei fi primul anuntat, promit  smile.gif
*


De stiut pe toate nu am cum.Nimeni nu le stie pe toate.Toti avem de invatat in permanenta wink.gif faza cu parere pe toate topicurile nu stiu cu sa o interpretez ..eh . Eu sper sa nu ti se arda , si sa tina ledurile.Chiar sunt curios, asta daca o sa postezi tu icon_mrgreen.gif .


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 14:24
Post #10


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Eu cand promit ceva, imi respect cuvantul smile.gif Deci daca se arde vreunul sau se intampla ceva, garantat voi posta biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 15 Mar 2011, 15:16
Post #11


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Offtopic: din clip se pare ca nu ai rearanjat bine tapiseria scaunului din dreapta. Pai se poate domnu' inginer? icon_mrgreen.gif
Pare mult de munca dar rezultatul e pe masura. Felicitari pentru un tutorial foarte bine facut.

This post has been edited by SorinCT: 15 Mar 2011, 15:17


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 15:18
Post #12


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Asa sta ea, n-am ce-i face, doar e musama nu? laugh.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Mar 2011, 20:58
Post #13


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Felicitari pentru tutorial! aplauze.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valyl
post 15 Mar 2011, 21:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 12 May 10




smile.gif Piesa!!!


--------------------
Renault Megane 2 Bicorp 2008 - diesel 1.5/105
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Irish
post 15 Mar 2011, 21:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 11 September 08
From: Bacau .




Si care trebuie sa fie scopul acestora ??Sper sa nu te superi ca intreb tongue.gif .


--------------------
Renault Laguna II 1.8 Dynamique - BC 05 JMU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 21:12
Post #16


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Multumesc pt aprecieri biggrin.gif

15 Mar 2011, 21:15:
@Irish, daca cauti pe net gasesti multe chestii despre asta:

Signal Mirror® Technology

CarsTrucksMotorcyclesVans and SUVs
Signal® mirrors use high intensity lights to change ordinary exterior rearview mirrors into safety
features that command attention. When a turn signal is activated, a flashing chevron appears in the
corresponding side mirror to alert drivers in the “blind spots” around and behind your vehicle.
The mirrors operate as regular rearview mirrors whether the turn signals are activated or not.


Insa eu le-am pus din motive pur estetice smile.gif

This post has been edited by skorpio_bog: 15 Mar 2011, 21:15


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
froniecristian
post 15 Mar 2011, 22:11
Post #17


Cristi F


Group: Members
Posts: 152
Joined: 10 February 10
From: Rimnicu Vilcea




Felicitari pentru inovatie. Esti cel mai tare frate .Numai masinile scumpe sunt cu leduri din fabricatie. Intr-adevar se mai ard si dau un aspect neplacut, dar esti mult mai in siguranta cu ledurile . Daca ti se arde un bec de semnalizare pe stanga sau de la frana este mult mai greu pentru ceilalti conducatori sa-ti anticipeze miscarile .
Dragi Meganisti site-ul asta este sa ne ajutam uni pe ceilalti nu sa fim Invidiosi si Carcotasi .
Daca as gasi leduri pentru stopuri si semnalizare as cumpara fara ezitare. excl.gif
Totusi cam multa munca , daca nu esti de meserie mai bine te lasi pagubas.
Eu sunt multumit de cum se dezgheata oglinzile la megan.

This post has been edited by froniecristian: 15 Mar 2011, 22:31


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege 1,6 dci R9M - 130CP - Vl-02-AMC
I LOVE MY RENAULT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 15 Mar 2011, 22:32
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Mult ai muncit,dar rezultatul este pe masura.Felicitari!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 22:37
Post #19


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Multumesc.

Nu e tocmai inovatia mea, pentru ca modulele acestea exista de mult pe piata, exista si in forma cu sageata dubla cum am pus eu si cu sageata simpla, culori portocaliu, rosu, albastru. Au pus si altii inaintea mea, se gasesc pe youtube clipuri destule cu aceste lucruri. Eu mi le-am pus pentru ca prima oara am vazut la jd asa ceva si mi-au placut, insa fata de mine, el a renuntat la incalzirea in oglinzi pentru aceste leduri, eu nu.

15 Mar 2011, 22:41:
QUOTE(froniecristian @ 15 Mar 2011, 22:11)
Totusi cam multa munca , daca nu esti de meserie mai bine te lasi pagubas.
Eu sunt multumit de cum se dezgheata oglinzile la megan.
*



Intr-adevar este multa munca si daca nu cunosti cat de cat masina, cam greu se pot monta.

Si eu am fost multumit de incalzirea de la megane ca functionare. Insa ideea postului era ca nu se poate adapta pt montajul ledurilor ca la alte masini datorita faptului ca e construita clasic, cu litza, nu are folie autoadeziva ca la majoritatea masinilor.

This post has been edited by skorpio_bog: 15 Mar 2011, 22:41


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 15 Mar 2011, 23:20
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




coolspeak.gif VA URMA....sa se incalzeasca mai bine si ma apuc si eu de treaba rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 23:24
Post #21


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Te astept cu pozele biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 15 Mar 2011, 23:26
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Si le pun si incalzire,m-ai suparat radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 15 Mar 2011, 23:28
Post #23


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




pai e pacat la cat costa 2 oglinzi de logan sa nu le pui si incalzire biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 18 Mar 2011, 14:39
Post #24


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cat mai e o oglinda cu incalzire pentru M2 (aftermarket)?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 18 Mar 2011, 14:54
Post #25


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Cu incalzire in jur de 50 ron. Fara incalzire e 40 din cate stiu.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristache03
post 20 Mar 2011, 22:53
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 May 08




Felicitari!!....cred ca e foarte mult de munca, oricum dak esti un baiat destept si ai ceva timp, poti scoate bani frumusei din aceasta optiune (stie toata lumea la ce ma refer)....Acum am si eu o intrebare: Cat de eficienta va fi dezaburirea?...tu ai facut o proba cu un lichid care ala oricum curge....Dak dezaburirea e ok poti pune un filmuletz in care sa pui ceva gheatza pe oglinda si care sa se topeasca in momentul pornirii dezaburirii...testul este cam greu ....dar nu si imposibil...succes in viitoarele adaptari.


--------------------
Renault Megane 2004 Sedan - b 50 mpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Mar 2011, 22:58
Post #27


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Eu mi-am facut modificarile la masina de placere si pt confortul meu personal, nu imi castig traiul din asta smile.gif

Legat de dezaburire, este la fel de eficienta ca din fabrica. Lichidul pe care l-am folosit este solutie de spalat parbrizul, pus intr-un fas de geamuri, care pulverizat pe sticla nu prea curge, decat daca pulverizezi de mai multe ori. In cazul meu, se vede in filmulet destul de clar ca lichidul se usuca pe oglinda (pe sticla raman urme de la apa care se usuca, asa cum ramane si de la ploaie). Oglinzile oricum dupa 1 minut se simt calde la maini daca le atingi. Cine le-a vazut pe viu poate confirma asta. Ba chiar cineva mi-a zis ca poti sa te si incalzesti la ele cand ai mainile inghetate smile.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dhragosh
post 20 Mar 2011, 23:16
Post #28


Membru forum.reno.ro


Group: Members
Posts: 284
Joined: 12 February 08
From: Bucharest




QUOTE(skorpio_bog @ 20 Mar 2011, 23:58)
Oglinzile oricum dupa 1 minut se simt calde la maini daca le atingi. Cine le-a vazut pe viu poate confirma asta. Ba chiar cineva mi-a zis ca poti sa te si incalzesti la ele cand ai mainile inghetate smile.gif
*



Confirm up.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege+ 1.6 16V 110HP 2007 - B-91-DHR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 20 Mar 2011, 23:19
Post #29


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Daca ai gheata serioasa pe ele (nu merge scoasa cu mana) stai tu mult si bine cu degrivarea aia indiferent daca ai oglinzile modificate sau standard.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Mar 2011, 23:27
Post #30


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




eh, in cazuri din astea extreme de iti ingheata bocna toata oglinda, poti sa ii dai si foc ca tot nu se dezgheata asa usor. Insa in cazuri de ploaie sau ninsoare functioneaza bine.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:52
Dacia