Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan Primera 2006, impresii

PSC
post 12 Nov 2007, 18:29
Post #61


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Salut. Sunt si eu nou pe aici, la fel ca si masina mea, Nissan Primera Visia. N-am avut bani de Acenta (ma refer la cheltuielile ulterioare cumpararii, cum ar fi Casco, taxele de inmatriculare etc.). Am citit mai inainte un duel intre ce are si ce nu are o Primera Acenta. Sa va spun eu ce are Visia si ce nu are de la Acenta (ma refer la motorizarea de 1,6 - apropo, n-am inteles la nicio marca de masina de ce exista dotari care depind strict de motorizare):

- jante de otel 16" (Acenta le are din aliaj)
- scaun sofer reglabil lombar, pe inaltime si inainte-inapoi, DAR NU ELECTRIC (la Acenta se aplica si la scaunul pasagerului din fata)
- fara proiectoare de ceata
- fara senzor de ploaie la stergatoarele de parbriz
- fara camera video pentru mers inapoi
- volan si schimbator de viteze standard (neimbracate in piele)

DOTARI COMUNE VISIA SI ACENTA 1,6:
- computer de bord
- display color de 5,8"
- radio cu CD player (fara MP3)
- geamuri actionate electric fata si spate
- oglinzi retrovizoare exterioare reglabile electric si incalzite
- faruri reglabile electric
- aer conditionat cu reglare automata si manuala (climatizare)
- tetiere active fata, 3 tetiere spate
- 6 airbag-uri (1 in volan, 1 in bordul pasagerului din dreapta fata, 2 laterale in scaunele din fata si 2 tip cortina)
- cutie de viteze cu transmisie manuala, 5 trepte inainte si una inapoi (evident)
- motor pe benzina, 1,6 l, 109 CP, viteza maxima 185 km/h (conform cu cartea tehnica), consum 6,3 l% extraurban, 9 l% urban, 7,4% mixt - pe bune ca asa e, insa doar daca mergi noaptea prin Bucuresti (oricum, consumul creste pe drumurile de deal-munte, in timpul iernii, peste viteza de 140 km/h si in timpul functionarii A/C)
- ABS, EBD, NBA
- sistem franare cu discuri ventilate fata, discuri spate
- avertizor sonor la uitarea luminilor de pozitie aprinse la coborare
- avertizor sonor la lipsa cuplarii centurii de siguranta a soferului
- cotiera reglabila
- suport pentru ochelarii de soare ai soferului
- spatiu pentru pahare in fata si in spate
- sistem antifurt NATS (imobilizator electronic al motorului)

Cu motorul de 1,8 l, Nissan a scos numai varianta Visia, care in plus are ESP si Cruise Control (inutil in Romania), iar cu motorul de 2 l, Nissan instaleaza in plus sistemul de navigatie, ecranul color de 7", player DVD in loc de player CD (insa tot fara MP3) si pilot automat (de asemenea, inutil in Romania).
Singurul optional care se poate instala fara update de soft este TV tuner-ul, insa la un pret prohibitiv (undeva pe la 1.200 euro, parca). Asa a spus dealerul, n-am cerut detalii fiindca nu ma intereseaza.

Ca tinuta de drum, masina are 95% plusuri, daca nu esti vitezoman si nici n-ai veleitati de Schumacher sau Raikkonen. Stabilitatea este excelenta chiar si pe timp ploios (nu stiu daca si pe zapada - oricum, in carte scrie ca la circulatia in conditii de iarna ESP-ul trebuie dezactivat, asa ca...), insa, desi masina este destul de mare (nu foarte), este sensibila la vantul lateral, atat in stationare, cat si in mers. Imi aduc aminte ca, la primul drum cu ea pe autostrada (unde n-am depasit 120 km/h fiindca nu mai condusesem de 6 ani, iar pana atunci doar o singura Dacie si un Trabant) trebuia sa fiu atent la golurile de aer aparute la trecerea pe langa TIR-uri. Acum m-am obisnuit.
Parcarea se face incredibil de usor, daca esti atent, chiar si fara camera video. Loc sa ai, ceea ce in Bucuresti e problematic... As remarca o problema la cuplarea mersului inapoi: cateodata nu intra din prima, iar adeseori intra cu o usoara caraiala, ca si cand as fi o blonda si n-as calca ambreiajul ca lumea (stati linistiti, sunt baiat). La prima revizie, care va avea loc in aprilie 2008, le voi spune treaba asta.
Greierasii s-au cuibarit numai in bord (in "arcada" de deasupra ceasurilor) si undeva prin montantii centrali, probabil ceva slabit la centurile de siguranta. Insa partial e vina mea, eu i-am chemat: jumatate din cei 4.600 km i-am facut pe drumuri judetene, adica la tara, iar de 2 ori am iesit cu ea pe camp. Piatra cubica este insa cel mai mare dusman al masinii: la viteze intre 30-50 km/h ai senzatia ca se rupe toata masina, ca se dezintegreaza. Senzatia incepe sa dispara undeva intre 60-70 km/h. Suspensia este cam rigida, insa foarte buna pentru drumurile noastre, cu conditia sa nu dai totusi in gropi fara mila. Apropo de gropi: cand am mers la drive test, din cauza ca nu cunosteam drumul, am intrat cu masina de teste intr-un sant "uitat" de cei de la Electrica, cred ca avea 10 cm adancime santul. Am pus frana cu disperare, simtind din plin ABS-ul si asa, in franare, am luat santul in plin. Consultantul firmei isi cam pierduse culoarea la fata, eu mi-am cerut mii de scuze, apoi a intors-o si el, spunand ca in felul asta mi-am facut o idee de soliditatea masinii. Voiam sa-l intreb, apoi: OK, mai facem o proba?
O alta problema majora o reprezinta depasirile. Desi se poate obtine o plecare destul de rapida de la semafor, totusi depasirile reprezinta o problema, mai ales daca trebuie facute cu cresterea vitezei de la 90 km/h in sus. Ca sa nu mai spun de nenumaratele cazuri in care, vrand sa depasesc Skode Octavia, aia au accelerat si m-am pomenit fata-n fata cu masina de pe contrasens...
O alta dotare super sunt anvelopele Dunlop. Am escaladat o bordura, am trecut prin cioburi de parbrize, am luat o aschie metalica de pe drum, am mers pe janta vreo 5 km, iar anvelopa arata totusi impecabil! Nu am insa incredere in reparatia facuta, asa ca, daca Doamne fereste voi fi nevoit sa recurg la roata aia (care a devenit de rezerva), va trebui sa ma abtin de la viteze mari. Sper ca voi gasi anvelope Dunlop peste 2-3 ani, cand va trebui sa le schimb.

Condusul masinii este foarte confortabil, principalul "vinovat" fiind bordul. Consola centrala se intalneste numai la masinile de lux, iar amplasarea ceasurilor si martorilor pe mijloc este geniala. Tot bordul lumineaza inca de cand pun contactul (cadranele ceasurilor sunt desenate pe plansa bordului), in schimb, din cauza ca lumina lor se estompeaza cand aprinzi farurile, risti sa nu mai vezi nimic pe bord daca-ti bate soarele din spate si mergi la drum intins. Asta din cauza ca masina n-a fost conceputa pentru codul nostru rutier, care pretinde sa consumi bateria inutil pe timpul zilei, aprinzand farurile. Dar asta e... Cred, totusi, ca este masina cu cel mai ergonomic bord din toate cele vandute in Romania (ma refer la clasa medie numai).

Nicio masina din lumea asta nu are numai avantaje, iar in Romania se pun in valoare mai ales dezavantajele, cel putin in Bucuresti. Cu toate astea, desi m-am facut dator la banca pe 10 ani de acum inainte, desi strang tare din dinti cand platesc Casco, ma bucur de masina cu fiecare km parcurs si inca sunt in faza in care imi trec junghiuri prin inima atunci cand vreo pietricica de pe drum sare pe lateral sau pe dedesubt.

Am totusi o intrebare: cei de la service mi-au spus sa nu depasesc 4000 rot/min pana cand nu ajung la 15.000 km, in nicio treapta de viteza, iar in treapta 1 sa nu depasesc 3000 rot/min pana atunci. Din ce-am citit pe forumuri am aflat ca unii proprietari au si atins 5000 si chiar 6000 rot/min din prima. Cum e mai bine?

LE: masina m-a costat 15.850 euro. Pret DDP. Am mai pus inca vreo 1.400 euro pentru restul hangaralelor: numerele rosii, actele, inmatricularea, taxa aia aberanta de prima inmatriculare, Casco, RCA, rovigneta - bla-bla.

<span class='edit'>12 Nov 2007, 18:50:</span>
QUOTE(LemonDemon @ 20 Oct 2006, 08:24)
Patratelele alb/negru reprezinta optionale pentru anumite modele.
Cea mai ieftina Accenta este 18050 EUR(numai masina) fara alte taxe...
*


Incorect.
Pe site e o greseala: banchetele rabatabile sunt disponibile si la Visia, deci in dotarea standard. Patratelul trebuia sa fie negru. Dar a gresi e omenesc.
Proiectoarele de ceata si camera video s-au montat pe primele modele Visia aparute in 2005 - pacat ca n-am apucat si eu un asa model... Deci, acele patrate alb-negru reprezinta dotari care POT FI PREZENTE SAU NU PE MODELUL VISIA, si nu pe ANUMITE MODELE.
Masina de teste de la Nissan (pe care am condus-o) era un astfel de model.
Grila din fata (de jos) a Primerei Visia nu are loc de montat proiectoarele de ceata ca la Acenta, dar probabil ca se decupeaza daca se vrea montarea proiectoarelor - nu stiu.

<span class='edit'>12 Nov 2007, 19:02:</span>
QUOTE(cristian_pop @ 2 Oct 2007, 16:04)
Cum poti depista varianta (acenta, visia) asa la o prima vedere?  sau se poate verifica pe undeva dupa numarul de identificare al autovehiculului sau altceva ce varianta de echipare are?
nu va intreb de modele noi ca la astea gasesc si eu pe site configuratiile. de una din 2003 intreb si asta numai pentru ca am vazut pe un site, aceasi masina trecuta ori la una ori la alta varianta de echipare. 
Mai era o "limited edition" care chiar nu stiu la ce varianta de echipare poate fi incadrata sau daca a existat intradevar sau este o...duma.
*


Daca te uiti pe strada dupa Primere, o sa poti deosebi o Visia de o Acenta foarte usor, chiar si motorizarea o poti afla:
- daca masina nu are proiectoare de ceata si are jenti de otel = Visia 1,6
- daca masina are jenti din aliaj si proiectoare de ceata = posibil Acenta 1,6 sau Tekna 2,0. Diferenta o face marimea displayului, care se afla uitandu-te pe geam si admirand prezenta/absenta cadrului negru in jurul ecranului
- daca masina are jenti de otel si proiectoare de ceata = Visia 1,8
- daca pe masina scrie dCi in dreapta, in spate, atunci e diesel (dar nu se pune, fiindca s-au vandut destul de putine in Romania).
Ceea ce am scris aici e valabil numai daca proprietarul nu a facut tuning la masina. Daca a facut tuning si vrei sa stii ce echipare este, atunci il astepti sa vina la masina sau il claxonezi si-l intrebi.

As vrea sa stiu: exista o "asociatie mutuala" a primeristilor, asa cum aveau trabantistii? Sau inca masina e prea noua?

This post has been edited by PSC: 12 Nov 2007, 19:10


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
makkinen
post 13 Nov 2007, 21:41
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 July 07




Primera e super faina, pacat de serviciile proaste ale service-ului din Iasi, am avut experiente neplacute cu ei, insa din fericire mai e si un service la Bucuresti.


--------------------
Renault Megane II.1 Bicorp 1.6 16V 2005 - IS-76-BSD
Mitsubishi Colt CZ3 1.3 SAM 95 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 1 Dec 2007, 12:57
Post #63


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




tocmai mi-a crapat plasticul de la geam electric sofer... de la frig...
Imi trebuie doar cablurile metalice, rola pe care se strang acestea, plasticele care culiseaza si sustin geamul ridicandu-l sus jos.
La nissan mi se spune ca doar plasticele culisante sunt separat, rola si sufee vin cu macaraua electrica (motoras) si costa tot ansamblul 14 milioane... cred ca ma apuc si caut sarma aia impletita si le schimb eu si gata...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 3 Dec 2007, 12:16
Post #64


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 1 Dec 2007, 12:57)
tocmai mi-a crapat plasticul de la geam electric sofer... de la frig...
Imi trebuie doar cablurile metalice, rola pe care se strang acestea, plasticele care culiseaza si sustin geamul ridicandu-l sus jos.
La nissan mi se spune ca doar plasticele culisante sunt separat, rola si sufee vin cu macaraua electrica (motoras) si costa tot ansamblul 14 milioane... cred ca ma apuc si caut sarma aia impletita si le schimb eu si gata...
*


Cum s-a manifestat defectul asta? N-a mai mers geamul? Si ce putem face ca sa nu se intample? Ori a fost vorba de vreun defect de material si n-ai ce-i face, mergem la noroc?


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 3 Dec 2007, 16:30
Post #65


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




nu e de noroc, se intampla in timp. Ingheata de la frig si plesneste. N-a facut nici o problema pana la momentul respectiv... Nu am obiceiul sa deschid geamul dimineata cand e totul inghetat ci mult dupa, cand s-a incalzit tot.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 4 Dec 2007, 11:46
Post #66


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 3 Dec 2007, 16:30)
nu e de noroc, se intampla in timp. Ingheata de la frig si plesneste. N-a facut nici o problema pana la momentul respectiv... Nu am obiceiul sa deschid geamul dimineata cand e totul inghetat ci mult dupa, cand s-a incalzit tot.
*


Oricum, ceva suspect tot este. De ce s-a intamplat tocmai acolo? De ce nu si la alt geam? Eu raman la ipoteza viciului de material, probabil plasticul ala o fi avut vreo fisura inca de la nou, iar din cauza frigului s-a marit si a plesnit.
Habar n-am cum arata mecanismul care actioneaza geamul, nu stiu unde e plasticul ala, dar sper sa nu mi se intample si mie.
De regula, pe frigul asta nu deschid geamul decat daca parchez cu spatele intr-un loc dificil, dar asta se intampla dupa ce masina s-a incalzit.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 4 Dec 2007, 16:09
Post #67


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




nush ce s-a intamplat dar oricum nu e in garantie, iar la Badsi am fost azi si aia zic ca vine tot ansamblul, nu vine nici plastic nimic separat. ceea ce e naspa. la badsi e 10 mil cu tot cu tva tot ansamblul. oribil.
am sunat la singurul anunt de pe net cu dezmembrari de primera si cerea 200 de euro pe tot ansamblul... cam tot pe acolo. nu a vrut sa vanda separat doar plasticele ce vroiam eu....
astept acu sa vad daca codurile care sunt pe plastice si care coduri nu apar in programul de piese de la nissan exista pe la alte masini, ca nu cred ca un plastic de asta se face doar ptr o masina. poate la acele alte masini se vinde separat.
mi se pare stupid sa schimb tot de 200 de euro ptr un plastic care nu face mai mult de 200 de mii lei vechi. e o tampenie. e singura masina la care vad asa ceva. nici la vw, audi, bmw, nicaieri nu exista sa schimbi tot ansamblul doar ptr o prostie de plastic. vin piesele separate.

PS: ciudat e ca am sunat si la sima bayer in focsani si mi-au spus ca acele plastice ar veni separat si restul ansamblului vine impreuna. la tot restul ansamblului ei aveau pret de 14 milioane...
e o diferenta cam mare.... totusi.

Uite pentru faze de astea as vrea sa ne adunam dreacului sa ne unim fortele cumva, pentru ca daca suntem mai multi si presam cu unitatea grupului sunt sigur ca si dealerii si reprezentantele de nissan ne vor trata altfel.
pana acum n-am avut probleme cu badsi. am luat de la ei una alta, dar la faza asta au cam intrecut masura. este inadmisibil ca sef de service sa spui ca se schimba cu totul.... deci am scos schema de pe nissan fast cd (programul de piese de la nissan) unde apar mai multe coduri. si acolo codurile alea aratau clar ca sunt 2 piese diferite, insa nu-ti puteai da seama ce inseamna fiecare piesa. seful de service a zis ca e tot ansamblul impreuna de comandat, nu sunt piese separate. sa nu injuri in momentul ala?
sunt sigur ca voi cauta ceva dar pana la urma comand de afara daca e doar plasticele alea. si mi-l fac singur.
mi se mai zicea la fel ca trebuie reprogramare ptr ca sa mearga inchiderea si de pe noua cheie si se face doar cu testerul si soft special si mi-am facut singur sa mearga fara nici un fel de tester.
se pare ca orice reprezentanta e la fel in romania. e draguta la inceput apoi devine brusc reprezentanta atotstiutoare si invincibila. imi pare rau ca totusi erau oameni pe acolo care erau ok si cu care ma intelegeam bine.
insa unii strica tot locul.

PS: sa mai zic ca totusi mi s-au parut mai profesionisti cei din service de la focsani? am intrat azi in service in badsi si-am vazut niste chestii de mi-a stat inima. daca eram eu proprietarul masinilor alea si vedeam... ii luam la bataie pe mecanici.

This post has been edited by Apple: 4 Dec 2007, 16:11


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 7 Dec 2007, 11:24
Post #68


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 4 Dec 2007, 16:09)
PS: sa mai zic ca totusi mi s-au parut mai profesionisti cei din service de la focsani? am intrat azi in service in badsi si-am vazut niste chestii de mi-a stat inima. daca eram eu proprietarul masinilor alea si vedeam... ii luam la bataie pe mecanici.
*


Ce-ai vazut? Nu de alta, dar in aprilie ma paste prima revizie, cea de un an (fiindca nu cred c-o sa acumulez 15.000 km pana atunci).

Referitor la plastice: daca stiai codul de pe CD, de ce nu le-ai spus tu codul, sa vada ca nu esti chiar pe dinafara? Apoi tineai mortis ca tu vrei numai reperul cu codul repectiv si nu altul. Iar daca nu, sa-ti justifice de ce, din moment ce in catalog asa se vinde. N-au voie sa faca abateri de la catalog. Daca fac, OPC e urmatoarea statie.
Acum, inca o chestie importanta: masina ta e-n garantie la ei? Fiindca ce-am aberat eu mai sus se aplica la garantie. Daca nu e-n garantie, atunci trebuie sa joci cum canta ei, daca nu te poti descurca singur.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XDS
post 5 Jan 2008, 18:29
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 January 08




Salut ! Sint nou pe forum dar posesor de Primera 1.6L de 2 ani. Cand am ales masina am fost convins de raportul dotari/pret excelent, interiorul ozn-isitic si folclorul gen "Nissan -o masina foarte fiabila". Inainte de a cumpara aceasta masina stiam ca in principiu nu sint probleme majore (doar ceva greierasi). Din pacate la nici un an si eu am avut aceleasi probleme pe care le are cam orice propietar: geamul/macarau din stinga fata (a cazut pur si simplu in portiera)si "airbag-ul" se aprindea din cauza unui senzor aflat sub scaunul soferului. Am acceptat, sa astept o luna sa vina macaraua ptr geam(sistemul complet) si eroarea cu airbag-ul ptr. ca nu am fost "singur" radmasa.gif . Am un prieten cu primera de 2.0L si a avut aceleasi probleme! PANA AICI NIMIC NOU! Dar de curand a cedat cutia de viteze! O alta luna prin service! Bine ca au scos-o din fabricatie!


--------------------
Nissan Primera 2006 1.6L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 8 Jan 2008, 10:36
Post #70


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




problema cu cutia de viteze este absolut normala daca nu te obisnuiesti cu ambreiajul. Pe cateva forumuri de Nissan de afara, am descoperit oameni care au crapat cutiile de viteze si asta datorita faptului ca nu apasau ambreiajul pana la capat. e un pic incomoda pedala e adevarat, dar trebuie sa te obisnuiesti. Mie mi se parea ca agata insa la o apasare mai atenta mi-am dat seama ca e o problema de pedala, trebuie apasata pana la fund.
in vacanta asta mi-am dat seama ca este o masina al naibii de rezistenta. In motorul de 2000 intra 4L de ulei... Joja este tip lamela si e foarte ciudata... nu poti sa-ti dai seama unde e nivelul de ulei. Pana la urma mi-am dat seama care-i treaba, ramane o picatura sus de tot si zici ca e acolo nivelul, insa trebuie sa fie o pelicula destul de groasa pe joja ptr a determina nivelul de ulei. Ceea ce a insemnat sa completez 2,5 litri de ulei... Asta am facut-o automat ptr ca-mi clipocea becul rosu, ca si cum n-as avea presiune la ulei. E adevarat ca de cand am luat masina, acum vreo 10-11 000 km, n-am schimbat uleiul, si-am mai mers si foarte sportiv, mi se pare absolut normal consumul. Dupa toate astea, am descoperit ca neamtul schimbase uleiul, dar nu si filtrul. Halal... (el oricum vindea masina, deci nu-l interesa, plus ca era singura revizie de pe lista nefacuta la reprezentanta) Asa ca am pus ulei, imediat dupa vacanta am schimbat si filtrul si uleiul iar, ca sa dorm linistit. In rest nici o problema, indiferent de vreme.
macaraua aia inca mai astept... sa vina vara sa vedem... raman un pic stupefiat insa la alta problema... se pare ca filtrul de combustibil nu e schimbabil, sau nu exista un filtru... o fi vreun filtru mai bengos, metalic sau ceva. Pe nici un catalog de piese nu exista fuel filter... stie cineva mai multe?
Cat despre badsi, toata stima si respectul... insa doar ptr anumite echipe. Depinde pe mana cui nimeresti, mai sunt si uscaturi pe acolo... biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 24 Mar 2008, 16:05
Post #71


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Pedala de ambreiaj nu mi se pare deloc incomoda. Intr-adevar, Primera pe care am condus-o la test drive avea pedala de frana mult mai sensibila, iar cea de ambreiaj greu de apasat. Ma temeam ca, daca si la masina mea va fi asa, atunci imi va lua ceva timp sa ma acomodez. Din fericire, m-am acomodat a doua zi. Insa treapta de mers inapoi face figuri cateodata: fie trebuie sa turez putin de tot motorul ca sa cupleze, fie trebuie sa deplasez masina 1 mm inainte (si chiar si atunci caraie putin). Problema cred ca este a cutiei de viteze. Din ce citeam pe forumurile despre Almera, problemele erau si mai mari pe linia asta.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 25 Mar 2008, 08:30
Post #72


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




tu ai cutie 5+1. intr-adevar s-au auzit probleme despre cutie...insa depinde de folosire... insa la marsarier ai si inel de cuplare? trebuie sa tragi de el in sus cand cuplezi marsarierul. ceea ce spui tu suna ca si cum n-ai trage inelul ala in sus... e similar cu opel-ul parca si cu daewoo...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 25 Mar 2008, 10:10
Post #73


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 25 Mar 2008, 08:30)
tu ai cutie 5+1. intr-adevar s-au auzit probleme despre cutie...insa depinde de folosire... insa la marsarier ai si inel de cuplare? trebuie sa tragi de el in sus cand cuplezi marsarierul. ceea ce spui tu suna ca si cum n-ai trage inelul ala in sus... e similar cu opel-ul parca si cu daewoo...
*
Nu, n-am inel de cuplare. Schimbătorul de viteze trebuie dus la maxim spre dreapta și apoi deplasat spre înapoi, fără să trag și să împing nimic.
La primele 3 drumuri făcute, adesea confundam treapta 3 cu treapta 5 (sau invers), obișnuit fiind de la Dacia pe care am condus-o (nu a fost a mea) să balansez schimbătorul. După aceea, n-au mai fost probleme. Pe un alt forum citeam că cineva se plângea tot de treapta 3, cum că intră greu. Eu n-am avut probleme din astea. Nu pot să spun că mă incomodează atât de mult problema cu mersul înapoi, nu merg tot timpul cu spatele, însă problema există și părerea mea este că datează din faza de proiectare. În comparațiile făcute între Primera și alte mașini, mulți menționează etajarea neadecvată a treptelor cutiei de viteză. Eu sunt mulțumit de mașină, alta n-am mai condus, așa că nu știu care ar fi problema.
Am observat, însă, că problemele cu mersul înapoi, ca și cele cu frânarea, au apărut toate în sezonul rece. Eu merg numai în weekenduri cu mașina, foarte rar când o mișc în timpul săptămânii, din cauza traficului infernal din București (duminică am făcut 45 minute din Colentina în Militari), dar nu cred că cei 5.500 km rulați până acum să fie cauza apariției acestor probleme (mă refer la faptul că sunt prea puțini și peste o lună urmează revizia).

This post has been edited by PSC: 25 Mar 2008, 10:26


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 25 Mar 2008, 10:16
Post #74


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Faptul ca intra greu in marsarier nu inseamna ca ai o problema la cutia de viteze.
Sa stii ca se pot face reglaje la timonerie si sa fii suprins de rezolvarea problemei. Sau uzura unei piese din acest angrenaj sa creeze problemele. N-ar strica o verificare.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 26 Mar 2008, 15:58
Post #75


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(hellcat @ 25 Mar 2008, 10:16)
Faptul ca intra greu in marsarier nu inseamna ca ai o problema la cutia de viteze.
Sa stii ca se pot face reglaje la timonerie si sa fii suprins de rezolvarea problemei. Sau uzura unei piese din acest angrenaj sa creeze problemele. N-ar strica o verificare.
*
Uzură după numai 5.500 km? Atunci, la 15.000 km, să mă aștept să cadă de tot?


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 26 May 2008, 12:01
Post #76


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Până la urmă, am înțeles că Primera nu are sincron la treapta de mers înapoi. Cam ciudat, dar așa mi s-a spus la service. Ieri am făcut câteva manevre înainte-înapoi scurte și repezi (potrivire în parcare) și n-a mai cârâit cutia. La revizie au verificat-o, n-au constatat nimic dereglat.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 8 Jul 2008, 11:02
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




!!! nici o masina nu are sincron pe mers inapoi!!!

totusi impartirea cutiei in 6 trepte este de kko, mesteci in ea ca la mamaliga.


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 8 Jul 2008, 13:04
Post #78


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




La mine este în 5 trepte cutia, nu amesteci ca în mămăligă, ci ca în ceai. Dar m-am obișnuit.
Să vedem dacă se va materializa zvonul cu noua Primera ce va apărea în 2009, cel târziu 2010. M-ar interesa un buy back.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 11 Jul 2008, 08:00
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




chestia cu buy back in romania e cea mai mare teapa . iti evalueaza masina cu 2-3 mii sub pretul pietii, sunt patit.
orienteaza-te pe o japoneza adevarata, nu versiuni europene


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexcuprimera
post 2 May 2009, 19:55
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 25 March 09
From: Piatra Neamt




Sal. Vreau sa va povestesc si eu cate ceva despre primera P12 (in nici un caz Ph2).
In primul rand, motorul 1.6 ( QG16DE) are 109,1 cp, si cuplu 144Nm/4000 rpm (nu 160), nu cred ca la motorul respectiv sau la celelalte motoare se poate "opta" pt. pachet Drumuri grele(eu la echiparea Acenta am vrut in plus cruise control, dar fiind pe nivele de echipare, nu s-a putut). Si inca o chestie: ecranul TFT are diagonala 5,9 inch. Chiar ai dat 22000 euro pe versiunea cu motor 1,6, sau nu am inteles eu bine?( 1,6 acenta = 16665 euro)
in regim de Taxi, are un consum de cca 10l/100km in oras. Pana la 110 000km fara probleme. Aici bucsa caseta directie stanga si sonda lambda.


--------------------
Renault Megane 2006 Privilege 1.5dCi 101cp - NT81MOK NT81DAR
Viteza nu ucide,...impactul...da[COLOR=red][FONT=Arial]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi1971
post 7 May 2009, 16:21
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 March 09




Salut domnilor.
Am si eu un Nissan Primera, model 2003, benzinar si pot sa va spun ca am avut si eu probleme la 2 luni de cand l-am achizitionat (masina este SH). Prima data a cazut rulmentul de la butucul dreapta spate pe care l-am cumparat cu 1050 lei(uff ce scump) deoarece nu poti sa gasesti numai rulmentul(tii) apoi a cazut CUTIA de viteze (au mama) pe care am luat-o de la dezmembrari cu 500 euro si am montat totul cu un prieten in fata blocului(am scutit multi, multi bani). Acum am probleme cu bucsele de la ambele brate inferioare si nu pot sa iau numai bucsele ci bratele cu totul(pret brat original-1150 lei, pret producator cca 400 lei) Stau si ma intreb chiar toate piesele sunt comercializate la pachet si nu pe componente?
Hai ca v-am plictisit destul, asa ca va las.
Pa.
P.S. Am schimbat tipul de benzina cu care alimentam deobicei si mi-a scazut consumul de la 13-14% la 10,5-11% - urban. Alimentam cu benzina Petrom 95 si acum cu Petrom 99+ .


--------------------
Nissan Primera 2003 - Visia - IL-12-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi1971
post 14 Jul 2009, 22:53
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 March 09




Salut! Am reusit sa-mi fac chei tip briceag pentru nissan-ul meu. Am avut probleme cu gasirea lamelor care sa se potriveasca pentru contact dar iata ca astazi am reusit sa le termin.
Am luat cip-ul din vechea cheie si acum am cheie briceag.

Attached thumbnail(s)
14_07_09_2334.jpg ( Size: 56.5k ) Number of downloads: 1933
14_07_09_2335.jpg ( Size: 61.17k ) Number of downloads: 1934
14_07_09_2336.jpg ( Size: 62.62k ) Number of downloads: 1928


--------------------
Nissan Primera 2003 - Visia - IL-12-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:05
Dacia