Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare 1.5 dCi 82 cp, Modificari majore motor 1.5 dCi

NightRider2016
post 18 Mar 2017, 01:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 July 16




Va salut cu respect ! Cel mai probabil multi dintre dvs mi-ar considera topicul a fi o pierdere de vreme sau cel mai probabil sa ma desconsiderati, dar v-as ruga pentru acei 1% din total care au spirit civic sa-mi dea o mana de ajutor. Am primit masina acum 8 luni de la un unchi - Megane 2 , 2005, 1.5 dCi -82 cp, cea cu geo. variabila. La vremea respectiva aveam golf 5 dar nu stiu de ce, m-am atasat foarte tare si am inceput sa trag catre Renault. Mi-am mai luat un Megane 3 coupe ( doar un add ) . Am inceput modificarile usor, printr-o evacuare cap-coada ( serpisori, etc ) , galerie de admisie , curatat injectoare, tur-retur la turbina, tot. Am facut soft.AM facut polish. Am curatat tot interiorul, banchete scaune prin abur. Masina sincer e 10/10 la aspect. Intrebarea mea este : " Cum sa o modific sa o ridic la 160 cp + ? " Am discutat cu ceva mecanici si mi-au spus - alezat pistoane , sa ma interesez sa vad cat imi duce axul cu came ca probabil chiuloasa duce , biele schimbate , etc.

Ce parere aveti ? Daca mai cunoasteti cumva un bolnav ca mine va rog da-ti-mi un nr de contact. va multumesc mult !


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.bunea
post 18 Mar 2017, 07:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 4 April 15




folie , boxe , statie , neoane cat de geo variabil ...................alta masina .


--------------------
Renault Megane 2011 Automatikgetriebe - munich zweisechs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NightRider2016
post 18 Mar 2017, 10:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 July 16




Am alta masina. Plus de asta , nu inteleg de ce geometria fixa nu iti place... Intra chiar din ture joase


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirghiea
post 18 Mar 2017, 16:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 15
From: Brasov




Din cate inteleg eu tu vrei 160 cp din 1.5 dci, cam greu. Dar uite un link de pe cliosport.net cu un clio 1.5 dci dus aproape de valoarea pe care vrei sa o atingi http://www.cliosport.net/threads/clio-1-5-...gnastik.310403/


--------------------
Renault Symbol 2004 1.5 dCi
Clio Life Evo 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NightRider2016
post 18 Mar 2017, 19:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 July 16




Merci tare mult ! Mai, daca stai sa o gandesti logic. Alezezi pistoanele ai Dej un 1.8 , mai pui biela, ac cu came sa calce altcumva, regulate de presiune, injectoare, turbo, cred ca o duci catre 150


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.bunea
post 18 Mar 2017, 23:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 4 April 15




poezie dulce melodie cheers.gif


--------------------
Renault Megane 2011 Automatikgetriebe - munich zweisechs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:46
Dacia