Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oil catch can pentru Laguna 2, 1.9 dCi 79kw

Ririnel
post 2 Aug 2016, 17:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Salutare! Am zis sa postez topicul si la sectiunea de modificari in caz ca lumea mai vrea sa-si faca acest lucru si poate gasi informatii si pe aici. Procedeul nu e complicat.

Un tutorial aici pentru 1.5 dCi

In principiu ce a zis Cristi Streulea in videoul acela trebuie facut deoarece catch can-urile nu vin cu nici-un fel de element filtrant. Se cauta o teava de cupru moale care sa intre cat de cat in gura catch can-ului si pe urma se ia niste burete de sarma din inox (eventual 2) si se pune de-a lungul tevii. Poxipol pentru legatura etc.

Pe urma la 1.9 dCi la Laguna trebuie pus intre epurator si duza aia care intra in furtunul de admisie (ala gros de dupa filtrul de aer). Pentru orice detalii imi puteti da PM.

Singura chestie de care nu sunt sigur sunt celelalte doua furtune care intra in epuratorul de ulei. Cel care intra in dreapta si cel care intra dedesubt. Cred ca sunt de retur. Acelea nu stiu daca ar trebui anulate sau cumva montate sa intre printr-o conexiune in catch can.

Daca e cineva care stie ceva de acele furtune sau are alte sfaturi in plus asteptam pareri.

Dupa aproape 600 de km nu pot observa prea mult ulei prin recipient. Se simte totusi ca acei bureti din inox sunt un pic uleiosi. Ce-i drept acesti km au fost facuti doar in oras. Urmeaza sa plec cu ea la drum lung prin august. Voi posta update-uri atunci.

Am uitat sa zic ca furtunele le-am gasit in Dedeman. Nu stiu cat o sa tina ca nu par cine stie dar clar sunt peste porcariile cu care vine catch can-ul.

Pana una alta las o poza aici pentru cei care nu vor avea prea multa inspiratie de pozitionare a recipientului.

Numai bine!


Attached thumbnail(s)
motor.jpg ( Size: 624.98k ) Number of downloads: 354


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 3 Aug 2016, 22:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




De unde l-ai cumparat?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ririnel
post 3 Aug 2016, 23:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Gasesti pe cateva site-uri la noi. Au sediu prin Targu Mures parca. Ii gasesti la o cautare pe google. In Bucuresti n-am prea gasit mare lucru. Oricum toate sunt importate din China smile.gif)


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 9 Aug 2016, 06:03
Post #4


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Mai inghesuie niste bureti de inox in epurator. E imposibil sa nu ai ulei in el, daca nu ai inseamna ca intra in admisie.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ririnel
post 10 Aug 2016, 09:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Pai furtunul care intra in ala de admisie e complet uscat. Am verificat.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ririnel
post 11 Aug 2016, 18:41
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Ok deci dupa 1000 si ceva de km am desfacut si nu am decat cateva picaturi de ulei pe fundul canului. Ceva nu am facut bine. Canul are 2 bureti din inox indesati acolo ca element de filtrare. Nu avea cum sa treaca de ei. Ceea ce am observat in schimb este ca au aparut niste urme de ulei pe la furtunasul care iese din fundul epuratorului. Sunt practic 2 furtunase: unul in dreapta si unul sub care duc spre motor. Tind sa cred ca deoarece e traseul mai lung acum nu mai apuca sa ajunga in can uleiul si se intoarce prin epurator inapoi in motor. Oare sa acopar acele orificii? Daca are cineva vreo idee nu o tineti doar pentru voi 😊. Multam fain.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 17 Aug 2016, 09:40
Post #7


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Daca ai ceva pe fundul epuratorului inseamna ca ramane ceva in el, deci isi face treaba. Verifica sa nu ai scapari pe undeva, insa daca tu spui ca nu ajunge nimic la retur, inseamna ca esti ok. Depinde si cat ai mers (la mine dupa 3000 de km a inceput sa se umezeasca un pic returul spre admisie si atunci am curatat epuratorul+traseul complet).


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ririnel
post 15 May 2017, 15:32
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Au trecut multe luni de atunci. Am desfăcut catch can ul și e o baltuta de vreo 1 cm pe fund ceea ce înseamnă că își face treaba.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 20 May 2017, 08:43
Post #9


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Am montat si eu un catch can, numai ca eu l-am facut dintr-un recipient din inox care era rezervorul de vopsea al unui pistol de vopsit.
Din capacul culbutorilor am dus un furtun in intrarea recipientului (cea care are acea teava montata in interior) si din iesirea recipientului am dus un furtun in acea ciperca, vreau sa stiu daca am procedat corect, nu am avut rabdare sa ascult acel tutorial, ii place sa se intinda la vorba precum guma de mestecat.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 23 May 2017, 00:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Este corect montat.

Dar cu gazele de la EGR ce facem cu ele? se gaseste pe net un dop din metal special care intra la racordul metalic ce face legatura intre motor si corp EGR.O fi ok? afecteaza cu ceva? Asta ca sa nu mergem cu mufa scoasa si sa avem erori sau alte modificari de soft.

Nu stiu pe unde am vazut , o afirmatie a d-lui espacern ca anulare egr = probleme injectoare pe viitor sau ceva de genul. Nu vad legatura , poate ma lumineaza cineva.

This post has been edited by andutu: 23 May 2017, 00:48


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 23 May 2017, 04:24
Post #11


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Da, asta cu egr ul nu o inteleg nici eu, nu vad legatura dintre injectie si gazele arse. Eu il tin deconectat de la mufa, ca atunci cand am itp sa il pot reconecta.
Singura problema ar fi cu temperatura gazelor din cilindru, daca egr ul functioneaza temepratura lor va fi ceva mai scazuta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:13
Dacia