Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 TCe 200 EDC7, drive test, probleme etc.

smardale
post 21 May 2017, 15:34
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




Va salut,

Weekendul acesta am avut ocazia sa testez Talismanul pe benzina. Impresia e în general pozitiva: masina urca ușor în ture, senzația de viteza e distorsionata de antifonare, motorul nu e foarte gălăgios, cutia schimba bine în modul sport, în celelalte e cam lentă,consumul mi se pare foarte bun.

Am avut însă o neplăcere foarte mare legata de zgomotul vântului în habitaclu. De la appx 75km/h se auzea un fluierat foarte accentuat pe partea dreaptă.

Aici am o întrebare pentru ceilalți posesori de talisman, mai ales al acestui model:aveți problema cu zgomotul de vânt? E ceva sistematic?

Alte întrebări
-:suspensia este adaptabila numai la modelele cu 4control?
-EBA depistează și pietoni?

Ultimile două întrebări vin în urma unor inconsistente de informații de la dealer / google.

Mulțumesc!


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinin
post 21 May 2017, 20:08
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 July 08
From: Constanta




Salut,
Am modelul pe benzina si nu am sesizat deloc zgomotul vantului. Este zgomot dar dupa o viteza "putin" peste 139Km/h... Ai incercat sa inchizi din panoul de comanda toate geamurile? Ma gandesc ca poate pe spate era putin deschis...

Confirm si eu consumul scazut atata timp cat nu te infigi in pedala de acceleratie: mers pe autostrada pe pilot adaptiv 120, in localitati regulamentar si fara depasiri -consum 6,1 l/100km....La intoarcere 135km/h cu depasiri dese si sportiv inclusiv localitati - 8,4 l/100 km.

1. Din cate stiu eu, suspensia adaptiva este valabila si la masinile fara 4 Control, aceasta fiind o optiune care tine cont de viteza de rulare si actioneaza in consecinta.

2.EBA este activ doar dupa 30Km/h si doar daca ai piciorul pe acceleratie. Pentru pietoni nu am vazut vreo informatie cum ca s-ar activa la detectarea acestora.

Va rog sa ma corectati, daca este cazul.

This post has been edited by sorinin: 21 May 2017, 20:09

Attached thumbnail(s)
IMG_8925_656_.JPG ( Size: 434.57k ) Number of downloads: 2451
IMG_8700.JPG ( Size: 1.87mb ) Number of downloads: 2478


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6, 200 hp, INTENS, 4CONTROL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 21 May 2017, 21:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




Mulțumesc pentru răspuns Sorin,

Cum ți se pare masina pe viteza de croaziera? Gen 130-140?e silentioasa? Te auzi cu lumea înăuntru? Poți sa compari cu diesel/alta marca?

Recomanzi masina?


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinin
post 21 May 2017, 21:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 July 08
From: Constanta




Salut,
O recomand din toata inima. Cutia schimba impecabil, forta are suficienta, imagine nu mai zic (se cam intoarce lumea dupa ea biggrin.gif );
Nu am probleme in a ma intelege cu cei din masina la viteza asta.
Cu diesel nu o pot compara. Adica o benzina e cam greu de comparat cu dieselul. Nu vreau sa isc o polemica B vs D, insa la benzina ai alt feeling. Oricum mie imi place benzina si, nefacand multi km/an, nu se justifica achizitia unui diesel.



--------------------
Renault Talisman 2016 1.6, 200 hp, INTENS, 4CONTROL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 21 May 2017, 23:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




Și eu sunt cam de aceasi părere, sunt de asemena fan benzina și îmi place și mașina. La testdrive nu am avut ocazia sa o conduc foarte mult însă m-a dezamăgit maxim fluieratul de vant. Pana și reprezentantul a zis ca e enervant și trebuie sa fie o problema undeva. De aia am zis sa arunc o întrebare și pe aici, sa nu fie o greșeală de proiectare.

Oscilez între talisman și Opel insignia 2.tehnologic e mai avansata dar are doar 165cp și 6 trepte. Plus motor nou netestat.Opelul însă nu a apărut ca să îmi pot face o parere

22 May 2017, 21:32:
Inca o intrebare: merita sistemul Bose? E o diferenta serioasa fata de cel standard?

This post has been edited by smardale: 22 May 2017, 20:32


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 May 2017, 00:26
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(smardale @ 21 May 2017, 22:35)
merita sistemul Bose? E o diferenta serioasa fata de cel standard?
*


Daca suiera vintul in masina nu va fi nici o diferenta laugh.gif
Oare din cauza suieratului de vint nu se vinde talisman in UK si Ireland? Ca pe aici cam bate vintl tare citeodata... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 May 2017, 07:02
Post #7


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu se vinde pentru ca aia sunt niste tarani constipati wink.gif. Bose ar trebui sa aduca ceva in plus, cel putin la Laguna III asa e. Iar B vs. D nu prea e cazul cand vorbim de cutie automata.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 May 2017, 07:21
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Bun raspuns radmasa.gif
Si cine s-aseamana, s-aduna...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 May 2017, 14:19
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(mars @ 23 May 2017, 06:02)
Nu se vinde pentru ca aia sunt niste tarani constipati wink.gif
*


Gresit tongue.gif Cind vinzi un renault la pret de jaguar, bmw sau lexus, ia ghici ce prefera lumea... rolleyes.gif Multi jurnalisti ar fi vrut sa faca drive test cu masina si sa o prezinte in reviste potentialilor clienti, dar... pauza. Asa ca lumea pe aici o sa isi cumpere niste amarite de masini din cele amintite mai sus.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agabrean
post 23 May 2017, 15:48
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 07
From: Brasov (RO) / Bruxelles (BE)




Eu nu stiu unde ai vazut tu BMW, Jaguar sau Lexus noi cu dotari echivalente la acelasi pret cu un Talisman.


--------------------
Renault Talisman Estate 1.6 dci 4Control Initiale Paris
Grand Scenic III 2013 2.0 BVA 150
Laguna III 2.0 GT 180 4Control
Laguna II 1.9 DCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinin
post 23 May 2017, 19:04
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 July 08
From: Constanta






<span class='edit'>22 May 2017, 21:32:</span>
Inca o intrebare: merita sistemul Bose? E o diferenta serioasa fata de cel standard?
*

[/quote]


Nu am sistemul BOSE pe masina. Asa ca nu ma pot pronunta. Unele review-uri au catalogat ca inutila achizitia acestei optiuni. Singurul incovenient, vazut de mine, este ca partea inferioara a boxelor din portbagaj, este usor de atins atunci cand incarci ceva mai voluminos (in cazul sistemului BOSE).


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6, 200 hp, INTENS, 4CONTROL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 May 2017, 19:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Sistemul audio BOSE pe Talisman merita daca vrei sa ai un sistem performant , puternic si cu fidelitate la putere mare . Daca asculti permanent radio nu este nevoie de nici un BOSE sau altceva performant.
La mine BOSE se aude BOSE numai de pe SD card sau de pe CD , adica dupa sursa cu fidelitate , in schimb sunetul de la radio pe majoritatea posturilor se aude destul de ne-BOSE , adica fara o mare fidelitate audio.

This post has been edited by stefandinescu70: 23 May 2017, 22:17


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 May 2017, 23:38
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(stefandinescu70 @ 23 May 2017, 18:30)
sunetul de la radio pe majoritatea posturilor se aude destul de ne-BOSE
*


Scuze pentru off topic, dar pe daciaclub exista bula daciotilor. Exista si aici asa ceva, gen "bula renotilor"? Asta e un post de bula, gen "perle la BAC". Avem prin urmare definitia unui sunet ne-BOSE. Evident, numai pe Talisman se poate avea asa un sunet.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 May 2017, 06:17
Post #14


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




blink.gif


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 May 2017, 07:21
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MoneyTalks @ 23 May 2017, 15:19)
Gresit tongue.gif Cind vinzi un renault la pret de jaguar, bmw sau lexus, ia ghici ce prefera lumea... :
*




Ia arata-mi si mie unde cumperi cele 3 amintite de tine la pret de Talisman ...

This post has been edited by cj98czh: 24 May 2017, 07:21


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 May 2017, 07:49
Post #16


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(cj98czh @ 24 May 2017, 06:21)
Ia arata-mi si mie unde cumperi cele 3 amintite de tine la pret de Talisman ...
*


In Germania am configurat un bmw 3 si mi-a iesit vreo 39k, un lexus is 200 la 41k, iar talisman 40k (asta ca sa compar ceva echivalent) Daca diferenta e pina in 3k euro, eventual numai in romania lumea prefera renault in locul uneia din cele amintite de mine. Nu spun ca talisman nu e bun, dar este exagerat de scump si ajunge in zona de pret unde ai marci premium de unde ai ce alege. Cine da 40k+ pe o masina nu isi ia renault


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 24 May 2017, 07:53
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Comparatie de mere cu pere. Seria 3=megane. La lexus nu cunosc corespondentele.
39k fata de 20k un megane...e 3.000 de euro...dar nah...

Asa si golful e la pret de talisman...si altele similare...

PS...daca e sa vorbim de romanica, avem asa... IS200 pleaca de la 41.950 .... deci sa zicem "chel". Daca ii pui tot ce se poate pe el, sare cu mult peste 50k.
Un talisman pleaca de la 21.650 (vezi site renault) si o benzina cu absolut tot ce se poate, pret de lista e 36k ...

Diferenta intre cel mai bine dotat talisman vs cel mai slab dotat IS200 e deja de 6k ...

D-aia romanii sunt "masochisti" si isi cumpara reno nu lexus.

This post has been edited by dantes: 24 May 2017, 08:17


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 May 2017, 09:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 24 May 2017, 08:49)
In Germania am configurat un bmw 3 si mi-a iesit vreo 39k, un lexus is 200 la 41k, iar talisman 40k (asta ca sa compar ceva echivalent) Daca diferenta e pina in 3k euro, eventual numai in romania lumea prefera renault in locul uneia din cele amintite de mine. Nu spun ca talisman nu e bun, dar este exagerat de scump si ajunge in zona de pret unde ai marci premium de unde ai ce alege. Cine da 40k+ pe o masina nu isi ia renault
*



Cum au zis si colegii, compara si tu talismanul cu Mondeo, Insignia, Passat, Superb, 508, Mazda 6 etc.
Si daca vrei talisman din germania, poti lua Initiale 200tce cu maxim 35000...cu absolut toate optiunile bifate si culoarea speciala amethyst iese la 34300: https://www.restart-auto.de/konfigurator.php
Pt diesel mai adaugi un miar, iar pt break vreo 8 sutare.

This post has been edited by papa_mulo: 24 May 2017, 09:36


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 May 2017, 09:40
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Lasati-l mah ... ca el a comparat .... mere si pere ... si i-au dat prune ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cal
post 24 May 2017, 22:35
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 May 07




QUOTE(MoneyTalks @ 23 May 2017, 14:19)
Gresit tongue.gif Cind vinzi un renault la pret de jaguar, bmw sau lexus, ia ghici ce prefera lumea... rolleyes.gif Multi jurnalisti ar fi vrut sa faca drive test cu masina si sa o prezinte in reviste potentialilor clienti, dar... pauza. Asa ca lumea pe aici o sa isi cumpere niste amarite de masini din cele amintite mai sus.
*



Ma faci sa rad! laugh.gif


--------------------
. . .
Renault Talisman Intense, 1.6 TCE 200 EDC Black,2016
Renault Megane 2.2, 1.6 16v, Lux Privilege, Gri Beige,2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 May 2017, 22:52
Post #21


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(cal @ 24 May 2017, 21:35)
Ma faci sa rad! laugh.gif
*


Poate ar fi mai bine sa se faca un topic separat cu ultimele postari. Ai verificat cum sta la vinzari in europa bmw 5 compatativ cu talisman? Pe 2016 si 2017 pina in aprilie. Verifica si rizi dupa aia.

Ps. Nu sint fan bmw, iar o comparatie corecta e intre talismanul asta de care se vorbeste in drive test, dar in echiparea de top (initiale paris).

This post has been edited by MoneyTalks: 24 May 2017, 22:54


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 24 May 2017, 23:50
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




Salut,

Am tot testat la mașini, treaba nu e simpla.. Poate era mai ușor înainte când stăteai 4 ani la o dacie.

-De departe, ca design talisman ul e pe locul unu.
-și calitatea finisajelor e bună, mult peste fostele Renault uri, în ton cu clasa din care face parte.
-motor și cutie ok, dar nu perfecte

Ma termină însă politica lor de vânzare: pentru benzina te obliga la versiunea de top unde unele dotări sunt deficitare față de concurenta la un preț foarte mare. Ce nu-mi place (și nu-i vorba de mașină în sine, ci de cum e vândută)
-vrei nu vrei, te învârti pe la 30k
In banii ăștia nu ai:
-faruri led adaptive
-emergency brake assist pana la 0km/h(care oricum nu reacționează decât la masina care se deplasează în aceasi direcție cu tine ;nu pietoni sau obiecte statice)
-acc pana la 0km/h cu auto resume
-protecție la depășirea benzii active
(Astea desi cu edc și eps nu ar fi trebuit sa fie o problema prea mare.. Sistemele cumpărate însă sunt mai ieftine)
-nu poți comanda rlink2 decât în versiunea de top

In schimb ai scaune din piele cu masaj și un HUD pe care mai bine nu-l puneau deloc.. Sincer, acum fiind concentrat pe siguranță, as fi preferat scaune de stofa dar un EBA performant. Zen cu mai multe opțiuni ar fi vândut mai bine cred. Acum sunt rău de tot în dubii, un Passat cu safety pus la punct, led adaptiv dar cu ecran LCD mai mic și stofa, costa o idee mai puțin...(acum depinde și ce prioritatati ai)

This post has been edited by smardale: 25 May 2017, 00:08


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 25 May 2017, 09:57
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Nu inteleg de ce se compara Talisman cu alte branduri auto . Il cumperi asa cum l-a gandit Renaut este sau nu il cumperi, politica Renault nu o schimbam noi . Eu stiu ca se vrea ieftin si bun ( sau perfect de bun ) la cumparare de nou , dar nu exista asa ceva . Vrei perfectiune sau aproape de perfectiune , deschizi buzunarul larg la sume de minim 50 000 euro ( nu te rogi sa poti lua ceva NOU cu max 29.900 euro si full de gadgeturi top + min 250 cp ) . Din acest motiv nici nu se aduce in Romania Initiale Paris la Talisman pentru ca nu este vandabil in Romania ( inca ) . Eu am luat masina Talisman pentru motorizare/transmisie /suspensie /look modern/spatiu interior mare / dimensiuni exterioare+ raport latime/inaltime=stabilitate/ spatiu bagaje portbagaj si in final si pentru pretul de 32 000 euro care este a fost echitabil pentru o masina noua automata pentru 2016






QUOTE(MoneyTalks @ 23 May 2017, 23:38)
.......... Exista si aici asa ceva, gen "bula renotilor"? Asta e un post de bula, gen "perle la BAC". Avem prin urmare definitia unui sunet ne-BOSE. Evident, numai pe Talisman se poate avea asa un sunet.
*


No offence sa stii , dar pentru cunoscatori se intelege ce inseamna ne-BOSE. Pentru ceilalti sa inteleaga ce vrea ( sau sa il treaca ca test pentru BAC/ presupun ca nu la BAC ul de peste Dunare te refereai ) . Sunetul la Renault este oricum un mister. Nu platesti in plus pentru sunet ai mai nimic ( adica =fidelitate sau putere audio modesta ) , platesti in plus pentru sunet ai ceva bun , dar nu deosebit sau de top .

This post has been edited by stefandinescu70: 25 May 2017, 10:12


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 25 May 2017, 13:50
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Aiurea, IP-ul e cu 5-10% mai scump ca un Intens cu aceleasi dotari.
Decizia de a nu vinde IP pe niciun model in Romania e una "comerciala". Motivul nu tine neaparat de pretul de achizitie. Cine are 32-33k de dat pe un Talisman mai gaseste 1-2k in plus.
Poti intreba rcr. Slabe sanse sa primesti un raspuns coerent. Probabil nici pe ei nu-i intreaba nimeni, doar ii informeaza post-factum asupra deciziei.

@smardale, nu stiu ce passat gasesti la 30k, dar cu reduceri cu tot de-abia scoti un HL diesel de 150 cai la 35-36k. Mai mult de-atat nici ca as da pe un passat.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 25 May 2017, 15:00
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




QUOTE(mircea_aq @ 25 May 2017, 14:50)
@smardale, nu stiu ce passat gasesti la 30k, dar cu reduceri cu tot de-abia scoti un HL diesel de 150 cai la 35-36k. Mai mult de-atat nici ca as da pe un passat.
*



Pai am gasit deja. Oricum nu TDI, e benzina. Si nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba, am oferta in fata. E appx 28.5k.

E 1.4 TSI DSG. Care desi are 150 cp se simte cam la fel ca tce-ul. Au cuplu similar, la TSI 250 fata de 260, dar intra de la 1700 ture. Poate e si cutia. Mi-a placut o idee mai mult cum schimba DSG-ul, dar e subiectiva impresia.

Repet, ca feeling si comfort mi se par similare. Designul clar in favoarea Talismanului. Daca as alege cu inima as lua Renault, la tehnolgoie prefer Passatul.

Deci, cam la aceleasi dotari si bani:
-Renault are in plus scaunele de peiele cu masaj si LCD-ul mai fain
-Passat: scaune de panza, insa EBA mult mai performant si LED_uri adaptive. Ceva in cap de lista la mine. Mi-ar fi placut sa pot configura un Talsiman cu scaune de panza dar sa stiu ca pot pune faruri LED mai performante.

Neimportant dar sacaitor:
- la Renault nu-mi place ca au mutat multe butoane fizice in submenu-uri din Rlink(cum ar fi controlul zonelor de la AC) si controalele cu touch capacitiv pentru volum, home..care culema sunt si pe partea pasagerului. Nu le nimeream deloc din mers
- la Passat nu-mi plac controalele de pe volan. Multe, complicate, mici. E mai fain volumul la Reanult, care e fix indeiferent de pozitia volanului.

In ceea ce priveste sistemul audio, Bose-ul nu m-a dat pe spate in ceea ce prieveste caliatatea, de aia am si intrebat cum se aude cel standard. La Fluence e slab.
-Bose: inaltele cam sus si cel putin reprezentantul nu a resuit sa le regleze cum trebuie. Tot ce ii iesea era sa miste pozitia "centrului" de colo colo prin masina. Sincer nu as da cei 5-600 Eur in plus decat daca as sti ca stock-ul e foarte slab
-La Passat, stock-ul se auzea foarte bine, comparabil cu Bose. N-am avut ocazia sa incerc sistemul lor de fitze

This post has been edited by smardale: 25 May 2017, 15:31


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 May 2017, 19:20
Post #26


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Passat 1.4 clar! Io nici nu as sta pe ganduri.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 May 2017, 20:26
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




De fapt era un vs subtil.... nu te-ai prins! 1.6 tce vs 1.4 tsi. Oricum nu conteaza nimic. Are VW la sigla si e pisat....e za car!

Ca tot e topic de talisman benzina, am fost la diversi dealeri si personal am avut de ales intre mondeo si talisman. Mondeo similar costa cam 4k mai mult la dotari similare, dar voiam benzina MUSAI....la mondeo parca e un pic mai gurmanda si hybrid no way.
Pisatul cu dotari similare....spre 50k ..exclus. bmw 5ar, nu vreau masina doar vara, insignia...ca opel si experiente neplacute, a6 sau e klass peste puterile mele, 508 nu m-a dat pe spate, mazda 6 e cam invechit plus ca timpi mari de livrare, iar oferta talismanului a fost cam de nerefuzat.
Asa ca din romanica noastra de c@c@t a fost cam singura oferta...asta si vis-a-vis de optiunile similare si cam de ce fraierii nostri de romani cumpara reno d-asta...

Comparatia e facuta de mine, pe viu, in martie si inceput de aprilie. Ca in germania era mai ieftin, ca in uk gasesti lexus in banii aia, ca acum sunt nustiu ce oferte, ca x, ca y...useless!

PS: La taliban ai data la intretinere in carte schimb ulei cutie la revizia 4, aka 120k km sau 4 ani. tongue.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 May 2017, 20:59
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




VW uber alles wink.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 25 May 2017, 21:02
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




pe radio sistemul bose se aude bine, dar muzica de pe un stick se aude intr un mare fel...pe talisman nu am ascultat muzica din sursa externa dar sunt convins ca se aude foarte bine. Am avut dsg, acum edc...mari diferente nu prea am sesizat...desi sunt (gt ul parca face frana de motor mai pronuntata decat dsg...in rest nu sesizezi mare lucru. ). In schimb motorul 1.6 tce este cireasa de pe tort si mi se pare aiurea comparatia cu 1.4 tsi 150 fie el cu act (la consum tsi ul banuiesc ca e mai ok). Decat un pasat cu design anost (tine de gusturi), mai bine un talisman...cu 4 control. Butoanele de la r link nu vad de ce le ai accesa in mers...ai satelitul de comanda. De comenzile climatizarii nu comentez ...exista buton auto sau reglezi pe loc cum vrei...nu stiu cine sta sa se joace non stop la clima, dar na...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 May 2017, 21:04
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(dantes @ 25 May 2017, 20:26)
De fapt era un vs subtil.... nu te-ai prins! 1.6 tce vs 1.4 tsi. Oricum nu conteaza nimic. Are VW la sigla si e pisat....e za car!
*
Și nu-i așa? Cînd o veni timpul să vinzi mașina, o s-o dai pe un pumn de semințe. Dacă era VW, puteai cere greutatea ei în aur și tot făceau clienții coadă la ușa ta. tongue.gif biggrin.gif
Trei luni mi-a luat ca să dau un Mondeo în stare perfectă. Dacă ar fi fost un Golf dizăl, nici n-apucam să dau submit la anunț, și deja îmi lua foc telefonul. biggrin.gif

N-am înțeles însă chestia asta:
QUOTE(dantes @ 25 May 2017, 20:26)
bmw 5ar, nu vreau masina doar vara
*
De ce doar vara? Pune-i gume de iarnă bune și circuli cu cinciarul fără nici o greață. Iar dacă nici așa n-ai curaj, atunci există și xDrive.

This post has been edited by VladSoare: 25 May 2017, 21:10


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:10
Dacia