Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire sau reconditionare injector

Magic4Ce
post 8 Apr 2017, 09:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Salut. Deschid topicul acesta pentru a dezbate urmatoarea problema:
Ce avem de facut cand se imbolnaveste vre-un injector?

Sunt posesor de scenic II, 2004, 1.9 Diesel, 120 cai... bolnavi... lucru confirmat de mesajul SERVICE si CHECK INJECTION.

Am observat ca pretul remedierii problemei este invers proportional cu riscurile asumate:

1-Inlocuirea injectorului- pretul unui injector nou este de ~850 RON la care se adauga manopera
2-Reconditionarea injectorului bolnav la service specializat - ~300 RON plus manopera
3-Achizitionarea unui injector SH - Preturile variaza intre 150-300 RON plus manopera de montare la un service.

Care credeti ca e varianta de luat in calcul si care sunt argumentele?

Mai trebuie tinut cont de faptul ca atat la pct.1 cat si la pct.2 nu se ofera decat 3 luni garantie argumentul fiind pompa de inalta presiune care poate debita span ce infunda injectorul (nou sau reconditionat.

This post has been edited by Magic4Ce: 8 Apr 2017, 09:25


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 12 Apr 2017, 21:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Ce se mai inghesuie lumea la postari...
radmasa.gif

O sa mai zic eu una, alta.
Scenicul meu zici ca e Andreea Marin, plin de surprize stupize.
Acum doua zile mi-a disparut mesajul cu CHECK INJECTION. Masina tragea ca nebuna, Yeeee, zic eu in sinea mea, m-am scos!
Ii zic neveste-mii: "-Vezi draga daca am baga motorina d-aia buna?"
Ea ma priveste aprobator huh.gif
"E mai aditivata si a curatat injectorul!" zic.

Fug la mall ca un barbat adevarat, iau un diesel injector cleaner si jubilez la gandul ca o sa scap definitiv si irevocabil de mesaj. Din pacate in drum spre peco reapare... Am simtit scaderea de putere aferenta. Lasa ca stiu ce am de facut, zic, ADITIVII, aia sunt piatra filozofala. A dracu' conspiratie a pompagiilor, cum strica ei masinile cetatenilor cu motorina aia botezata, da' lasa ca le vin eu de hac. Ajung la peco, bag gaz, cleanerul si nimic nou sub soare... pana acum seara cand a disparut iar mesajul si a revenit forta motorului care nu stiu cat o mai sta cu mine intrucat am citit ca injectoarele astea de diesel nu se prea murdaresc, mai degraba se uzeaza asa ca pa si pussy...

Material de studiu:
Diesel Injector Cleaning - Car Maintenance | RACQ https://www.racq.com.au/cars-and-driving/ca...jector-cleaning

This post has been edited by Magic4Ce: 12 Apr 2017, 21:37


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 13 Apr 2017, 11:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Daca citeai macar o parte din zecile de topicuri aflate pe acest forum pe tema injectoarelor cred ca ajungeai singur la o concluzie

pompele cu problema frecventa cu spanul sunt de la Delphi si echipeaza motoarele K9K pana la un punct ... motorul tau este F9Q, exista niste teste prin care se poate depista daca pompa produce span, plus ca o pompa care scoate span e clar ca se uzeaza repede si ar trebui sa se vada asta in presiunea in rampa, deasemenea toate injectoarele vor fi afectate de span, nu doar unul, ar fi o chestiune de timp pana pica si restul

La un injector SH nu ii stii istoricul, este o loterie, cel reconditionat este clar o varianta mai buna, dar nu se compara cu un injector nou

This post has been edited by BiGBearRO: 13 Apr 2017, 11:05


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 13 Apr 2017, 11:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Mda... Acum dimineata a aparut surpriza deloc surprinzatoare, CHECK INJECTION.
Saptamana viitoare sunt programat la service. Va tin la curent cu evolutia si rezultatele.


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 15 Apr 2017, 17:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Ursoiule, multumesc pentru raspuns. Nu sunt cunoscator al motorizarilor Renault nici in proportie de 2% fata de alti membrii, asta e marea utilitate a forumului. In ceea ce priveste cititul... E mult prea multa informatie pe care nu o pot asimila neavand o baza teoretica (la care lucrez totusi)
Acum, tinand cont de faptul ca mesajul apare si dispare dupa bunul lui plac, conditii atmosferice/faze ale lunii/ciclu menstrual sau dracu' stie ce factori, incep sa suspectez mufa.
Cum se testeaza, altfel decat varianta babeasca "misca de ea si vezi ce se intampla"?
Multumesc tuturor care au rabdare sa citeasca elucubratiile unui neavizat dar mai ales celor care imi mai si raspund sugerandu-mi si altceva decat "Du-o nene la Service!" tongue.gif


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
synergist
post 19 Apr 2017, 08:57
Post #6


2300km cu 420 lei - GPL


Group: Members
Posts: 458
Joined: 11 August 11
From: Bucuresti




nu `s daca se considera reclama sau nu, pan` la urma fiind pe forum ..presupun ca nu suntem noi mecanici sa reparam, deci ...aici in bucuresti, la service-ul reprezentanta NESTY AUTO SERVICE este in curte la ei, un alt mic service independent, dar care doar repara injectoare. de toate felurile si modelele

so, daca vrei si parerea omului de acolo, suna la Nesty si cere cu nenea ala de repara injectoare

multa bafta!

This post has been edited by synergist: 19 Apr 2017, 08:59


--------------------
Reno Scenic 1.6 16v 2001 echipare multumitoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 19 Apr 2017, 09:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Multumesc mult dar eu sunt din constanta. Avem aici un service fff bun care colaboreaza cu Tehno Diesel din Lumina. Nu am auzit decat de bine despre lucrarile lor. Buba e ca am nevoie de masina ca de aer perioada asta si nu o pot tine blocata in service...


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 10 May 2017, 16:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Vorba aia cu pomul laudat la care nu te duci cu sacul mi s-a aplicat si mie. Am bagat masina in service pentru reconditionare injectoare. Ma suna omul de servici ca injectoarele sunt relativ bune, nu trebuiesc schimbate pastilele pe retur, doar reglate dar imi recomanda sa nu le fac ca sigur problema e de la motor, pistoane topite sau segmenti dusi. Mi s-a parut ciudat, mai ales ca masina nu consuma gram de ulei, nu scoate fum si in rarele momente in care dispare mesajul trage cu toti caii.
Cand am sugerat un test de compresie mi-au zis ca nu se poate ca nu au loc in compartimentul motor. Asta a fost momentul in care s-a facut un click in mintea mea si le-am zis sa nu faca nimic. Maine ma duc si o iau de la ei asa cum am lasat-o (exceptand faptul ca ma vor usura de ~300 ron manopera).
Ma gandesc acum ce sa fac in continuare. M-a pus pe ganduri... Sa fie din motor? Sa fie din injectoare? Cum sa procedez?
Simptomele sunt: Mesaj cu "Check injection" 98% din timp, insotit de o scadere a puterii si un consum mare. Cand mesajul dispare masina trage bine si consuma mai putin.
Fiind forum specializat sper doar ca sunt sanse sa gasesc indrumare aici.


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
synergist
post 10 May 2017, 17:03
Post #9


2300km cu 420 lei - GPL


Group: Members
Posts: 458
Joined: 11 August 11
From: Bucuresti




daca tot ai dus o la service, nu au pus si tester ul, ca sa vada de la CE este problema?!


--------------------
Reno Scenic 1.6 16v 2001 echipare multumitoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 10 May 2017, 18:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Au zis ca nu isi dau seama din tester... Acum cand am vb cu ei ultima oara m-am convins ca interlocutorul meu e praf. Mi-a sugerat sa desfac tot motorul ca daca doar reglez injectoarele nu o sa imi dispara vibratiile si detonatiile. Eu NU AM ASA CEVA!!! A tacut si a concluzionat ca nu are rost sa le reglez dar sa fac cum cred... M-am saturat de aberatiile lui si i-am zis sa nu mai faca nimic ca vin sa iau masina... Evident maine ca baietii sunt foarte ocupati si nu au timp azi sa mai monteze injectoarele...
Când i-am zis de tester a spus ca nu poate sa isi dea seama din tester care sunt defectiunile...


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
synergist
post 10 May 2017, 18:11
Post #11


2300km cu 420 lei - GPL


Group: Members
Posts: 458
Joined: 11 August 11
From: Bucuresti




n ai reprezentanta renault acolo?!
spune-ne aici codul erorii si sigur cineva o sa stie sa il interpreteze


--------------------
Reno Scenic 1.6 16v 2001 echipare multumitoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 11 May 2017, 09:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Tocmai am vorbit cu ei, dupa-amiaza ma duc sa iau masina. Raspunsul lor a fost urmatorul: Injectoarele sunt decalibrate iar asta se intampla doar in cazul defectiunilor mecanice.

Acum stau stramb si incerc sa judec drept. Oare asa o fi? Nu cumva baietii vor sa stoarca un ban de vreme ce solutia oferita de ei a fost inlocuirea motorului, fiind din spusele lor mai putin costisitoare decat reparatia acestuia desi nu se stie cauza decalbrarii injectoarelor? Nu cumva injectoarele se pot decalibra din alte cauze si daca da, care ar putea fi acestea?

Multumesc anticipat celor care isi vor bate mintea si cu problema mea.

This post has been edited by Magic4Ce: 11 May 2017, 09:54


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 11 May 2017, 10:02
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




starea exacta a injectoarelor se poate afla doar pe un banc special
dar pana la asta ce spune testerul? ce coduri de eroare ai?
apoi pe baza codurilor vezi pe schema Renault cum se remediază


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 11 May 2017, 15:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Am luat masina. Seful de sala mi-a zis ca motorul e bun, nu bate, nu vibreaza, nu arata ca ar fi ceva in neregula. Cel care mi-a recomandat investigatiile mecanice e patronul si are prostul obicei de a inventa probleme. Am sa recalibrez injectoarele cand imi gasesc timp si vad pe urma care e situatia. Pacat de meseriasii aia buni ca au un asa patron...


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 12 May 2017, 13:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Salut,parerea mea:
facuta prima data o diagnosticare cinstita,ca sa separi problema:e injector,e pompa,e EGR,e DPF...sa stii cu ce te lupti.Nu te apuca sa le schimbi pe rand...ca poti schimba piesa defecta ultima(legile lui Murphy).
Si apoi doar vazut ce e de facut: reconditionat/reparat piesa defecta sau inlocuita cu una noua.
La injector:unul SH e loterie (cum zicea un coleg mai sus) plus ca trebuie inscris codul in ECU;unul nou e scump deci ramane solutia convenabila si anume reconditionat injectorul bolnav
La pompa de inalta presiune:din ce am citit/vazut pe aici,nu se "duce",mai degraba pica un oring/garnitura,dar nu e exclusa o defectiune mai mare(pompa e Bosch,zic ca sunt sanse mici totusi)
La EGR:se poate da jos si curatat,facut boboc.In cel mai rau caz unul nou.
La DPF(daca ai) :sunt firme care il reconditioneaza in bani decenti.
La ECU (calculator): poate avea ceva lipituri reci/contact imperfect (are totusi vreo 40 si ceva de pini) si asta sa provoace niste functionari aleatoare a sistemului de injectie.Asta se poate rezolva usor la un electronist (ECU is destul de robuste,foarte rar se duc;din nou,fiind Bosch e mica sansa sa se duca,dar nu imposibil sa aiba hibe).
Cu siguranta ca dupa un anumit numar de km(sa zicem >200.000) nu strica o verificare injectoare pe stand,chiar si preventiv.
Bafta!

This post has been edited by azaghorth: 12 May 2017, 13:34


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 12 May 2017, 15:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Injectoarele nu se pot recalibreaza, se reconditioneza/repara si apoi se genereaza pe banc un cod nou


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 12 May 2017, 18:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Pe tester am egr care nu inchide bine si diferente de debit intre injectoare. La pompagiu reprezentanta Bosch au zis ca pastilele pe retur sunt ok, nu e nevoie de reconditionare dar sunt decalibrate 3 injectoare din 4. Varianta recomandata de pompagiu a fost recalibrarea tuturor injectoarelor la parametrii din fabrica, cost 100Ron/buc. Pe tester de asemenea imi indica eroare la sistemul Air-bag, banuiesc spirala din volan. Defectiunea e afisata si pe display. Cam atat are masina ca bube. Acum astept chenzina sa ma duc cu injectoarele la reparat.

This post has been edited by Magic4Ce: 12 May 2017, 18:53


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 15 Jun 2017, 22:22
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Bun. Nu am mai scris aici desi am facut cate ceva. Zilele trecute am curatat EGR-ul. A doua zi dupa curatare apare mesajul in bord: Check injection + check emissions dupa câteva ore. Astazi am mers la pompagiu, injectoarele nu necesita reconditionare, debitele sunt bune, doua au nevoie de reglare. Zis si facut, verificat si supapa din capul rampei de admisie, toate bune, injectoare "ca noi", in bord ghici ce? Exact! Check injection...
Acum astept chenzina sa o pun iar pe tester, astfel voi afla daca EGR-ul curatat functioneaza cum trebuie...

15 Jun 2017, 22:25:
Cod erori DF209 si DF272.
Sunt curios daca mai apar acum dupa curatare.

This post has been edited by Magic4Ce: 15 Jun 2017, 22:25


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobby_mates
post 20 Jun 2017, 14:16
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 6 August 07
From: Cluj-Napoca, Romania




Din ce vad eu, codurile de eroare indica catre EGR


--------------------
Renault Scenic RX4 1.9dCi 75kW 2002 - CJ-92-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 18 Jul 2017, 21:39
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




dupa toata treaba asta nu trebuie sa stergi erorile intai si api sa vezi daca mai apar?...eu am reparat recent frana de mana ( nimic special un cablu blocat) frana functioneaza ok dar vad ca eroarea persista...eu asa am zis ca trebuie sa sterg eroarea ...
scenicul meu are acelasi motor ca al tau, aceiasi eroare in bord dar singura eroare gasita este legata de bujei si turbo, sters erorile la motor( atat stie testarul meu, e doar pt motor) rezolvat un furtun de la turbo care prindea aer si vad ca doar eroarea la bujie persista...nu ma agit sa le schimb deoarece urmeaza sa ii fac motorul si schimb tot atunci...sper sa dispara si eroarea la injectie

This post has been edited by gsmart: 18 Jul 2017, 21:44


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldrocker1950
post 27 Aug 2017, 19:11
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 December 16




Nu stiu in ce masura iti e de folos dar iti zic cum e la mine : Scenic 2 2004 1870 cc cumparat la 75 mii km in febr 2008. Prin 2009 apare mesajul Chek injection. Ei bine,suntem in 2017,dupa 8 ani si mai bine,mesajul e acolo...masina merge de n-am treaba. Anul trecut l-a calarit fata cea mare venita in vizita in tara,mi-a zis ca pe transfagarasan nu mai avea forta,eu il dusesem la maxim la 197 km/h,la ea nu mergea mai mult de 120. In fina,am zis ca sunt injectoarele infundate. masina trece apoi la baiat,care e student. Dupa o vreme imi zice ,tata,si-a revenit,am bagat 180. Eu,ca muncitorul,cu motorina standard. fata si apoi baiatul au bagat motorina d-aia aditivata,cu cativa bani mai scumpa. Merge de n-ai treaba,dar mesajul cu chek injection e acolo...Am cautat tutoriale pe you tube si am vazut cum se umbla cu testerul acolo. Clar ca unu din injectoare nu mai lucreaza la maxim,cand o sa ajung la o reprezentanta,nu stiu,ca deh,merge si asa...PS Am mai descoperi ca noi mergeam cu motorul subturat,eram in vit IV la turatie mica. Acum nu schimbam vitezele decat la 2000rot/min iar la drum lung dam la computer consumul instant si bagam talpa cat sa fie turatia si consumul optim. Eu locuiesc in Giurgiu,am la Russe o reprezentanta Renault_Dacia.


--------------------
Scenic scurt VF1/JMRG 2004 privilege - gr 93 tom
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magic4Ce
post 27 Aug 2017, 20:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 23 March 09
From: Constanta




Daca schimbati la 2000 tot e jos. D-abia acolo incepe cuplul maxim. Eu schimb pe la 2600-2800 si pic mereu la +2000 cand trec in superioara. In inferioara schimb la 1600 si pic lafel la +2000.
P.S. A trebuit sa schimb motorul, s-au invatit cuzinetii. Am sters toate erorile dupa inlocuire si am plecat la drum. 1500 km. A aparut pentru o scurta perioada Check Emission. Nimic despre injectoare. Mecanicul avea clip si mi-a confirmat ca EGR-ul nu lucreaza in parametrii.

This post has been edited by Magic4Ce: 28 Aug 2017, 00:20


--------------------
Renault Scenic 2 2004 - CT-11-SXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nero73
post 19 Nov 2018, 21:00
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 4 June 05




Salut,

Ce zicei merita un injector reconditionat 380 lei? E o firma serioasa?

https://shop.kritters.ro/injectoare/372-inj...ejbr01801a.html


--------------------
Renault megane 2.1 1.5 dci 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 21 Nov 2018, 09:35
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Un injector de genul respectiv ar trebui sa vina dupa reconditionare si cu o fisa de test pe aparat specializat, care arata ca e in parametrii + noul cod generat (tot pe masina specializata) care trebuie scris pe masina. Asta inseamna o reconditionare profesionala.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABALASIANDREI
post 2 Mar 2019, 20:45
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 18




Am mai avut si eu probleme rare ca ale voastre, am mers în Galati la niște băieți buni în motoare...ei mi-au zis următoarele: la aceste motoare rare problemele pe injectoare si turbo, asta daca o conduci mai ok, aviz colegului de mai sus...problemele ar fi un senzor din egr, ca la mine, dar naspa ca ar trebui inlocuit tot egr-ul, si probleme ar mai fi la cabluri care nu sunt la fel de rezistente si o problemă foarte naspa de rezolvat.


--------------------
Renault Scenic 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 2 Mar 2019, 21:50
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(nero73 @ 19 Nov 2018, 22:00)
Salut,

Ce zicei merita un injector reconditionat 380 lei? E  o firma serioasa?

https://shop.kritters.ro/injectoare/372-inj...ejbr01801a.html
*


Sper ca ai citit mai jos ca e pret cu injectorul vechi la schimb....!!!!
Trecut fiind , prin service-ul lor , iti recomand sa-i uiti .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
szavulyzsolt
post 21 Feb 2021, 21:30
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 November 12




Buna tuturor!

Am incercat sa caut alt topic unde sa pot pune intrebarea mea, dar nu am gasit niciuna care sa cuprinde problema mea, asa ca sa nu deschid topic nou incerc aici:

Am un Megane 2 din 2007 1,9 dCi, cod motore F9Q804. Recent am avut o problema destul de serioasa: trebuia sa schimb doua injectoare (mai precis sa reconditionez doua din cele patru) si trebuia sa schimb si pompa de inalta presiune, acesta avand problema ca s-a rupt axul din ea.

Mi-am facut treaba: schimbat tot ce trebuie inclusiv distributia, toate piesele puse la loc (bineinteles intr-un service specializat). Am primit masina reparata pe care am incercat s-o testez. Motorul merge foarte bine, cu sunet mai fin decat inainte, zic ca trage cum trebuie, asa ca m-am linistit ca totul a fost facut bine si cu asta gata. Insa am avut o surpriza neplacuta: in primele zile am circulat doar in oras, am testat performanta motorului, insa in acest weekend am facut un drum lung si astfel am notat ca s-a crescut semnificativ consumul masinii, comparativ cum era inainte, consuma cam cu 1 litru mai mult (asta calculat doar afara, parcurgand un drum de cca. 300 km). Si asta daca am grija cum calc pedala de acceleratie. Daca merg cum am mers inainte de aceasta interventie diferenta ajunge chiar si la 1,5 L.

Intrebarea mea este daca cineva a mai intalnit acest lucru? Sau dupa o astfel de interventie acest lucru poate fi normal?

Va multumesc pentru raspunsuri!


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Grandtour 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 22 Feb 2021, 09:41
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




făcând abstracție de reparația ta
- daca injectorul este infundat/obturat si nu livrează in camera de ardere motorina suficienta rezulta un amestec sărac care duce la mers prost al motorului, lipsa putere și un consum mai mic.
- daca injectorul livrează motorina necesara rezulta un amestec corespunzător, mers normal si putere mai mare
plus ca atunci când mașina trage cum trebuie poate apărea și tendința de mers mai in forță, când știi ca are o problema și nu trage mergi mai calm ... zic
referirea trebuie sa o faci vis-a-vis de ce consum este dat în cartea mașinii sau consumul avut înainte de a avea probleme

This post has been edited by BiGBearRO: 22 Feb 2021, 09:41


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
szavulyzsolt
post 22 Feb 2021, 10:24
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 November 12




Iti multumesc pentru raspunsul prompt.
Chiar la asta m-am gandit si eu, ce ai scris la prima liniuta.
Pe partea de consum, in carte scrie 4,9 L/100 km (pe drum lung, desigur), iar eu am avut inainte de raparatie pe o anumita protiune de drum care parcurg des (intre M. Ciuc si Tg. Mures) 5,3 - 5,5 L/100 km. care acum este 6 - 6,3/100 km.
Urmeaza s-o mai testez si sper sa revina putin, pentru ca imi pare putin mult acest consum in felul ca nu ma duc mai mult cu 110 km/h si schimb pe la 2200-2300 rpm...


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Grandtour 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:30
Dacia