Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motorul nu trage si se aprind martorii, Preincalzire diesel, probleme la temperatura motor

daniel.donath@klcd.eu
post 2 Sep 2018, 01:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 June 18




Buna ziua tuturor,

am la un Renault Symbol 1,5 dci din 2006, urmatoarea problema: de vreo cateva zile motorul nu mai trage, cade in nas in treapta a 2-a si a 3-a. Daca accelerez usor, reusesc sa ajung pana intr-a 5-a, dar nu pot depasi 80 km/h pentru ca mi se aprind marotorii de "Avertizare preincalzire diesel" si "Probleme la temperatura motorului". Daca reduc putin acceleratia, martorii se sting, dar motorul tot nu trage asa cum ar trebui. Am avut si anul trecut o problema asemanatoare, nu depaseam nicicum 80 km/h, doar ca atunci nu se aprindeau martorii. Am schimbat filtrul de motorina, nimic. Pana la urma un mecanic mi-a turat motorul in treapta a 2-a pana la 4-5000 de turatii, a iesit un fum fantastic pe esapament, si problema a disparut. A mers normal pana acum cateva zile, doar ca acum mi se aprind martorii. Are cineva vreo idee, ce ar putea fi? Din ce am citit pe forum, sunt nshpe mii de defectiuni posibile...
E vorba de martorii 11 si 48 din attachment.
Multumesc!

This post has been edited by daniel.donath@klcd.eu: 2 Sep 2018, 01:24


Attached thumbnail(s)
martori_de_bord.jpg ( Size: 78.73k ) Number of downloads: 72


--------------------
Renault Symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Sep 2018, 06:54
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Du-te si pune un tester si vezi ce o doare.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:07
Dacia