Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Exista sansa sa platesc din buzunar?, asigurat CASCO si RCA

Marian66
post 20 Jan 2011, 19:13
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eh, daca tu esti vinovat, la amiabila nu ai ce neplaceri sa ai. completezi ala atent, ii dai omului copii dupa acte si aia a fost, te-ai achitat de obligatii


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 20 Jan 2011, 19:17
Post #32


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




nu am chef de umblat dupa pagubit la asigurator, ia tata RCA, eu iau amenda si pa smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 20 Jan 2011, 20:03
Post #33


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(semit @ 20 Jan 2011, 18:44)
Acelasi lucru l-am facut si cand am fost vinovat,am preferat sa platesc 120 lei amenda, sa-i dau RCA si sa nu ma doara capul dupa aia.
*


daca era de permis? bagai amiabila? tongue.gif asa..pt 120....numai de drag intru in unu... oricum daca nu ai dauna iti ofera un rahat la rca-ul urmator...20 lei.. radmasa.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Jan 2011, 20:07
Post #34


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Va rog sa ramaneti la subiect !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 23 Jan 2011, 12:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(klaus @ 20 Jan 2011, 11:07)
Are cinvea rahatul ala de "protocol de colaborare privind constatarea amiabila de accident" pe care l-au incheiat societatile intre ele si nu-l fac public?
Ca nu reusesc sa-l gasesc.
*



in cazul de fata acel protocol = zero barat. daca masina era parcata regulamentar, prin asta intelegandu-se ca era parcata astfel incat sa nu incalce nici o lege ( in lege nu scrie ca trebuie sa o parchezi cu botul in sensul de mers al benzii...parca?!), nu pot veni unii mai cu mot si sa spuna ca era parcata neregulamentar pt ca asa decid ei in baza unei fituici care nu are nici o putere din pct de vedere juridic (adica in instanta). mai mult, mi se pare evident un abuz in serviciu, fapta penala si pedepsita de legea romaneasca. e exact ca si cum ar decreta asigurarile ca nu despagubesc masinile negre, pe considerent ca acestea noaptea se vad mai greu cand sunt parcate...sau ceva de genul. legat de cei 5 m pana la coltul intersectie, sunt convins ca exista martori ca erau mai mult de 5m si iarasi sunt convins ca asa va declara si cel vinovat deorece numai asa nu va plati nimic din buzunar. get it?

This post has been edited by bob737: 23 Jan 2011, 12:53


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Jan 2011, 15:30
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




de acord cu tine, doar ca
1. protocolul poate sa aiba valoare juridica, daca e prevazut in noua lege a asigurarilor, care prevede si constatarea amiabila
2. masina aia, in litera legii, nu e parcata regulamentar, nu conteaza botul in ce directie e: e clar ca daca trec 2 masini una pe langa cealalta sunt stanjenite de ea si nici nu sunt 5m acolo. plus ca e posibil ca strada sa nu aiba 6m latime. ca toti parcam asa acasa e altceva
deci ideea e sa cauti in schema facuta de voi acolo in formular daca se vede unde e fata de coltul intersectiei si cat de lata e strada, ca de aia cu botul poti sa te mai manevrezi


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2011, 10:16
Post #37


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(bob737 @ 23 Jan 2011, 12:52)
( in lege nu scrie ca trebuie sa o parchezi cu botul in sensul de mers al benzii...parca?!)
*


Exista o prevedere indirecta, in art. 141(4) din ROUG:
"In localitati, pe drumurile cu sens unic, oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor este permisa si pe partea stanga, daca ramane libera cel putin o banda de circulatie.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
h3roin
post 24 Jan 2011, 10:56
Post #38


Cristea Adrian


Group: Members
Posts: 119
Joined: 8 February 10
From: Bucuresti




De acord cu semit. Amiabila a fost facuta de catre asiguratori , ei stiind ca in acest fel le vor scadea platile catre daune, si ca vor incasa mai mult de la cei care au casco si care au avut evenimente rutiere. Parerea mea ca trebuie sa sa ai talent la "desen" si sa ai si o privire in ansamblu cand te duci la politie sau la asiguratori. A si de mentionat : in cazul in ati produs o dauna si automat dati asigurarea RCA la viitoarea reinnoire a rca-ului conform bonus malus va exista o majorare de 10-20% la pretul platit.



24 Jan 2011, 12:18:
In litera legii masina nu era parcata regulamentar... Pana acum doar la casco se proceda asa in ceea ce priveste despagubirea.

This post has been edited by h3roin: 24 Jan 2011, 11:18


--------------------
Renault Megane 2007 - B-101-ADR
Megane II Privilege .....etc..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 1 Mar 2011, 17:54
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Asa cum banuiam, pana la urma a fost o cacealma a inspectorului faza cu 50-50. Au dat OK-ul de plata si apoi am bagat masina la reparat iar azi am luat-o.

Intre timp am mers doar cu Trafic-ul si mi-am luat un shpitz in kur la un semafor intr-o zi cu mazga pe jos. Asta avea la ASTRA RCA-ul. Cu ocazia asta am observat ca e "regula de baza" sa incerce sa te convinga sa iti faci masina pe CASCO ca sa scape ei...de fapt incearca sa isi arunce pisica de la unii la altii pe cheltuiala pagubitului care plateste marire de prima la CASCO daca accepta.
Evident ca n-am pus botul...asta de la ASTRA s-a uitat putin in laptop si a zis: "asta nu si-a platit ultima rata la RCA...nu mai bine va faceti masina pe CASCO?" radmasa.gif
Ala avea RCA pe un an achitat cand l-a facut...nici vorba de rate ca la CASCO unde sunt si specificate pe polita datele ratelor. Ma rog...ei incearca, aviz celor ce vor trece pe la inspectorii de daune, nu puneti botul la vrajeala...

This post has been edited by papa_mulo: 1 Mar 2011, 17:56


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 1 Mar 2011, 17:59
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai daca e cu regres nu are ce cota sa iti creasca.

bine ca ai luat masina.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 3 Mar 2011, 12:06
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Am terminat si eu cu dosarul meu si nu a fost culpa comuna.
Ca sa demonstrez ca eram parcat regulamentar asiguratorul mi-a cerut poze de la locul accidentului sa vada ca in zona mai sunt si alte masini parcate huh.gif
Oricum le-am spus ca si pe norc.ro se vede exact zona respectiva, au spus ca ca sunt poze neactualizte si poate intre timp s-au modificat regulile in zona.


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:22
Dacia