Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mici probleme..

gabriel.bucur
post 30 Jul 2014, 20:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 April 14
From: Brasov




Salut,
Astazi am umblat prin ceva zone mai putin cunoscute mie si am dat cu spatele peste o bordura. Astfel dat jos una din protectiile de noroi (cred ca asa le zice) de la roata din spate.
Intrebarea este daca Megane-ul are in mod normal aceste protectii, deoarece cele care sunt acum nu par prea originale . Sunt produse de Renault dar pe partea dinspre interiorul rotii sunt taiate cumva sa incapa mai bine si de asta intreb daca in mod normal are accesoriul asta.

O alta problema ...acum tot uitandu-ma pe la "protectiile" astea , am sesizat ca bara din spate a masinii este putin desprinsa in partea dreapta pe lateral. Asa cum este ea desprinsa (ca in poze) este cat de cat " in parametri" sau poate sa fie dela bordura de azi sau alt incident din trecut (am masina de cateva luni doar).

- incuietoarea de la portbagaj ...chestia aceea de metal fixata pe partea de jos , pe bara , in portbagaj , care intra in capota la inchidere ...are un joc cam mare . Este normal?

- scartait la volan - carcasa de plastic din spatele volanului (cea cu contactul si blocul de lumini) atinge cu jumatatea de jos de volan si daca volanul este miscat doar putin scartaie infernal. Daca volanul este ridicat de tot se distanteaza si nu mai atinge (reglaj pe inaltime). Se poate cumva sa misc mai in spate ccarcasa cat sa nu atinga ?

Multumesc.




Attached thumbnail(s)
DSC_0029.JPG ( Size: 2.27mb ) Number of downloads: 343
DSC_0027.JPG ( Size: 2.1mb ) Number of downloads: 347
DSC_0028.JPG ( Size: 2.82mb ) Number of downloads: 345
DSC_0026.JPG ( Size: 2.27mb ) Number of downloads: 340


--------------------
Renault Megane I 2002
1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 25 Aug 2014, 14:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Stie cineva cati litri de ulei intra in motorul 1,6 8valve, Megane din 2000? Mulțumesc anticipat.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 25 Aug 2014, 14:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




QUOTE(gabriel.bucur @ 30 Jul 2014, 20:59)
Salut,
Astazi am umblat prin ceva zone mai putin cunoscute mie si am dat cu spatele peste o bordura. Astfel dat jos una din protectiile de noroi (cred ca asa le zice) de la roata din spate.
Intrebarea este daca Megane-ul are in mod normal aceste protectii, deoarece cele care sunt acum nu par prea originale . Sunt produse de Renault dar pe partea dinspre interiorul rotii sunt taiate cumva sa incapa mai bine si de asta intreb daca in mod normal are accesoriul asta.

O alta problema ...acum tot uitandu-ma pe la "protectiile" astea , am sesizat ca bara din spate a masinii este putin desprinsa in partea dreapta pe lateral. Asa cum este ea desprinsa (ca in poze) este cat de cat " in parametri"  sau poate sa fie dela bordura de azi sau alt incident din trecut (am masina de cateva luni doar).

- incuietoarea de la portbagaj ...chestia aceea de metal fixata pe partea de jos , pe bara , in portbagaj , care intra in capota la inchidere ...are un joc cam mare . Este normal?

- scartait la volan - carcasa de plastic din spatele volanului (cea cu contactul si blocul de lumini) atinge cu jumatatea de jos de volan si daca volanul este miscat doar putin scartaie infernal. Daca volanul este ridicat de tot se distanteaza si nu mai atinge (reglaj pe inaltime). Se poate cumva sa misc mai in spate ccarcasa cat sa nu atinga ?

Multumesc.
*


Incuietoarea de portbagaj (cea fixa) se poate schimba usor doar desfacand surubul cu care este fixata . Se potriveste si de Logan (10-15 ron).
Pentru a rezolva problema cu bara , aceasta trebuie data jos are niste cleme de plastic pe care se fixeaza (dupa ce ai dat suruburile jos) si acelea trebuie repozitionate , ele au iesit din gaurile de fixare la lovitura de bordura .


25 Aug 2014, 14:59:
QUOTE(aluibasarabeanu @ 25 Aug 2014, 14:10)
Stie cineva cati litri de ulei intra in motorul 1,6 8valve, Megane din 2000? Mulțumesc anticipat.
*


La al meu 1,6 16 v intra 4,7 l , la tine cel putin 4,5 l (ulei de motor).

This post has been edited by Maxy25: 25 Aug 2014, 14:59


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.bucur
post 25 Aug 2014, 16:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 April 14
From: Brasov




QUOTE(Maxy25 @ 25 Aug 2014, 15:56)
Incuietoarea de portbagaj ......
....


Multumesc frumos.
Pot zice ceva cei de la ITP legat de bara aia ? adica ..daca nu te uiti atent nu observi si nici nu am dat direct cu bara in bordura ..mai mult au tras de ea protectiile alea de noroi.


--------------------
Renault Megane I 2002
1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 25 Aug 2014, 17:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




[quote=Maxy25,25 Aug 2014, 15:56]
Incuietoarea de portbagaj (cea fixa) se poate schimba usor doar desfacand surubul cu care este fixata . Se potriveste si de Logan (10-15 ron).
Pentru a rezolva problema cu bara , aceasta trebuie data jos are niste cleme de plastic pe care se fixeaza (dupa ce ai dat suruburile jos) si acelea trebuie repozitionate , ele au iesit din gaurile de fixare la lovitura de bordura .
<span class='edit'>25 Aug 2014, 14:59:</span>

La al meu 1,6 16 v intra 4,7 l , la tine cel putin 4,5 l (ulei de motor).
Asa mult, eu am crezut ca e ca motorul de logan si intra 3 litri!!!Ca la 35 de lei litrul se simte.Esti sigur ca atat intra?


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 11 Sep 2014, 17:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Am băgat 4 litri de ulei in motor (si cu filtrul schimbat) iar nivelul este peste maxim, am mers vreo 5 km, am parcat-o si mâine iau dinou nivelul dar nu cred sa mai scadă cu mult.

11 Sep 2014, 19:09:
Apropo de mici (sau mari ) probleme.Știți bara aia paralela cu puntea spate si la vreo15 cm distanta de ea?Astăzi am rămas cu ea in mana, așa era de ruginita!!!Am fărâmat cioturile care rămăseseră si mai departe va întreb pe voi.E grav????Majoritatea le aveți mâncate de rugina si nu au niciunfel de rezistenta!!!!

This post has been edited by aluibasarabeanu: 11 Sep 2014, 18:09


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
groul
post 11 Sep 2014, 18:19
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 November 13




http://www.reno.ro/Bara-de-torsiune-rupta-...-1-t258085.html
Citeste posturile 65-68. Eu cred ca e destul de importanta. Si a mea e cam "ementaller" si vreau s-o schimb (fac).


--------------------
renault megane 1999 1.4 16v
Renault Megane hatchback 1.4 16v ,motor ba0w 1999, 140k km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 12 Sep 2014, 13:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Am luat nivelul la ulei azi, este tot foarte mult peste maxim deci in 1,6 8v intra vreo 3,5 litri de ulei.Nu stiu daca sa il las asa sau sa mai scot din el.Aveti vre un sfat?


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 12 Sep 2014, 17:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




scoate din el, mai dai drumu pe la busonul de golire


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 12 Sep 2014, 19:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Am scos 300 ml si nivelul este fix la linia de sus a jojei. Concluzia: in motorul 1,6 e 8 valve intra 3,7 litri de ulei când schimbi si filtrul!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 25 Oct 2014, 09:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Mi se aude un vajait , initial am zis ca e din zona distributiei dar nu este .Este de la tulumba in care se afla lichidul de la servodirectie.Zicea cinevaca ar fi o bucsa la fulia aceea care se unge sau se schimba, stie cineva ceva concret.Motorul e cel cu 8 valve.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:38
Dacia