Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

EVACUARE 1.4 TCE, modificare evacuare megane 1,4 tce

alexmag90
post 2 Jun 2016, 22:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




Va salut , am gasit necesar sa deschid acest post dat fiind ca de aprox 2 luni sunt fericitul posesor al unui megane 3 coupe 1.4 TCE 130 cp , masina e geniala din multe puncte de vedere , insa EVACUAREA e DERANJANT de silentioasa , asa ca vreau sa stiu daca v-ati montat careva evacuare sport , unde , ce pret , opinii etc ?
Tin sa mentionez ca am vorbit la PILOT si o finala dedicata din inox ar fi undeva la 6-700 ron iar tot traseul undeva la 2100 ron unde mai castigi si cativa caluti , se merita sa modific toata evacuarea ?


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 3 Jun 2016, 15:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Deranjant?

Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

7. conducerea unui autovehicul care, în mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;

Eu zic ca se poate iesi si altfel in evidenta, mai elegant.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
budspencer07
post 3 Jun 2016, 15:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 589
Joined: 11 December 14
From: Suceava




Cu calutii te amagesti.Cuplu ioc in plus .


--------------------
Land Rover Range Rover 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmag90
post 4 Jun 2016, 05:03
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




QUOTE(roland @ 3 Jun 2016, 15:20)
Deranjant?

Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

7. conducerea unui autovehicul care, în mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;

Eu zic ca se poate iesi si altfel in evidenta, mai elegant.
*


Pentru mine sunetul evacuarii e esential , simt altfel masina , cat despre iesitul in evidenta , eu zic ca masina arata f ok avand in vedere ca am bara fata GT line si spate RS cu ornament pe centru , referitor la legislatie oricum n am de gand sa fac tiganie , in sensul ca huruie toba de la 1500 rpm cand o parchez , o setez cumva peste 3000 rpm si un sunet decent nu f agresiv , am vb cu cei de la pilot si trebuie sa scoata zgomot peste 83 dcbli pentru a fi in afara legii ( nu stiu ce nivel de zgomot ar fi asta , oricum daca se aude similar cu evacuarea stock a RS-ului sunt incantat si pana la urma oricum imi asum sa fiu un pic " in afara legii ". Cine conduce 1.4 TCE isi da seama despre ce vorbesc , chiar e silentioasa tare .


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Jun 2016, 08:09
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Tu vrei sportivitate dar ii pui GPL ..... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 5 Jun 2016, 10:21
Post #6


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Daca vrei sa auzi evacuarea existenta mai bine pune mana si scoate insonorizarea masinii. Schimband evacuarea zgomotul se va duce afara, insonorizarea habitaclului ramane aceiasi. Deci clar vei deranja pe altii, iar tu vei fi nemultumit ca nu suna cum vrei. Evacuarea aia este calculata pentru masina aia ... nu visa la cai in plus ca nu vei simti nimic. In plus sustin postul lui Roland, m-am saturat de toti care se cred interesant cu mult zgomot pentru nimic. Daca aveai 300-400 de cai si alergai pe circuit sau pe propietatea ta intelegeam. O evacuare modificata produce numai zgomot si vibratii in plus care sunt deranjante pentru altii ( daca iti pasa de altii ).


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmag90
post 5 Jun 2016, 21:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




I-am pus deja gpl amice , dar sa stii ca si instalatia de benzina e tot acolo , asa ca in functie de ce chef am , comut intre gaz si benzina , mai mult ca sigur faci parte din categoria de "intelectuali" care cand aud de GPL isi imagineaza explozii de butelii si injumatatirea puterii , tot ce se injumatateste este bugetul tau lunar alocat pt combustibil , si ce crezi, am fost pe autostrada si am facut cateva comparatii intre benzina si gpl si clar nu se simte nicio diferenta (viteza maxima 190 km cu aer atat pe benzina cat si pe gpl ) apropo era la revizie pe GPL un A4 3.0 quattro de 220 cp , asta nu e sportiv ? Asa ca abtine-te !!!

5 Jun 2016, 21:14:
Dreamer , pe tine te deranjeaza cand trece pe langa tine un RS , GTI , AMG , S , GT-R ?

This post has been edited by alexmag90: 5 Jun 2016, 21:14


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 5 Jun 2016, 21:30
Post #8


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 492
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Teava goala e cea mai buna.N-ai treaba, daca vrei sunet si sa traga masina, o intermediara care sa nu aiba restrictii mari ti-ar trebui ca sa faca contrapresiune, ca altfel ai pierde din putere.Si daca mai vrei sa castigi ceva putere din motoru ala, pune un intercooler mai mare si fa o remapare


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 6 Jun 2016, 08:21
Post #9


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




QUOTE(alexmag90 @ 5 Jun 2016, 21:12)
Dreamer , pe tine te deranjeaza cand trece pe langa tine un RS , GTI , AMG , S , GT-R ?
*



Tu nu ai asa ceva, una este ceva facut de fabrica si alta este cand faci tu ( sau altcineva ) improvizatii de gen cum spune eviltuning.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmag90
post 6 Jun 2016, 08:47
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




Am vorbit cu cei de la pilot si mi-au explicat ca daca as lua doar finala , ar costa in jur de 700 ron si as putea sa aleg intre 2 tipuri de sunet , daca schimb toata evacuarea avem o paleta mult mai diversificata , in functie de diametrul tevii , regim de turatii etc , asta inseamna ca pot sa personalizez destul de mult sunetul evacuarii si sunt convins ca o sa se auda foarte bine pentru ca pana la urma modific toata evacuarea .

Multumesc pentru implicare .


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmag90
post 26 Dec 2016, 20:02
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




Revin , am reusit de vreo 2 luni sa modific intreaga evacuare la Pilot Bucuresti ( care defapt e in Voluntari ) , vreau sa incep cu o remarca , nu va duceti la ei , nu sunt deloc profi . Am ajuns la ei undeva prin octombrie , le am explicat exact ce vreau , s au apucat sa demonteze , am vrut sa incep traseul de inox chiar de la racord flexibil , insa era mai complicat , baietii cam nepriceputi si asa ca am mai lasat vreo 15 cm de teava normala , apoi , am schimbat teava ( am pus un pic mai groasa , fi 57 ) si ambele tobe ( intermediara si finala ) cu unele magnaflow si borla , dupa ce au terminat ( cost total 1500 ron ) hai sa facem proba , cu usile inchise la service ( automat se auzea ecou ) , plec apoi cu ea in probe , se auzea dragut dar doar in ture f mari ( 4 -5000 ) , oricum nimic deosebit . Ma intorc la ei , nemultumit fiind , sa vad ce pot repara , oricum era aproape ora 17 , deci m am reprogramat in alta zi . Ajuns din nou , am reusit sa vb cu altcineva mai priceput fata de dorel ala din prima zi . I am explicat ca vreau sa se auda mai pronuntat , ca al lui coleg cand a facut proba a facut o cu usile service ului inchise si nu mi am dat seama exact ce si cum , in fine , singura solutie fiind sa mi dea jos toba finala Magnaflow ( cost aprox 350 ron ) sa inlocuiasca cu teava de inox si sa mi lase doar finala ( borla ) . Intr-adevar dupa aceasta operatiune , masina se aude aproape perfect ( as fi vrut un pic mai agresiv ), are un sunet placut imediat dupa 2800 ture ...oricum la 130 km / ora pe autostrada , aproape ca nu se aude nimic in habitaclu ( e mai zgomotoasa veche corsa c 1.3 cdti ) .

O sa revin zilele urmatoare cu un clip ( momentan atasez niste poze ).


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmag90
post 15 Jan 2017, 18:43
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




Am reusit in final sa fac un scurt video cu evacuarea modificata , tin sa precizez ca evacuarea isi face simtita prezenta pe la un 3000 rpm ( daca mentin un mers normal nici nu zici ca-s acolo biggrin.gif ) cu toate astea 130 - 140 km/h la 3500 rpm abea se aude din habitaclu evacuarea.
https://youtu.be/H293JkK_WvY


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:55
Dacia