Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema tempomat Fluence, 1.6 16V

CuZa
post 18 Apr 2017, 21:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 June 16




Salut,

De cateva zile am probleme cu tempomatul pe autostrada, adica inainte cu vreo 4-5km de viteza pe care o setez incepe sa mearga in suturi, face la fel si dupa ce ajunge la viteza setata doar ca nu atat de des si deranjant ca si inainte de-a o ajunge. Exemplu: setez viteza la 130 Km/h cand am 100+ urca frumos pana la 126 si dupa incepe sa mearga in suturi pana ajunge la 130 Km/h, aici se stabilizeaza putin, dar tot mai face din cand in cand, daca ma mut pe banda a doua sau de pe a daoua pe prima, face iarasi mai des chit ca viteza ramane aceeasi. M-am uitat cu atentie la RPM dar nu se vede nici o fluctuatie cand se simt suturile, consumul ramane si el constant.

Ciudat e ca pana la 110km/h nu am sesizat nici un sut iar mai sus de 110 frecventa si intensitatea lor cresc direct proportional cu viteza. Dupa vreo 150-200 de km totul e ok.
Filtrele de aer au fost shimbate in urma cu o saptamana.


--------------------
Renault Fluence 2015 Limited 1.6 16V - NKA 275
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 18 Apr 2017, 22:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Roti prost echilibrate?
Face si daca nu esti pe cruise?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 19 Apr 2017, 19:29
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Benzina mai buna de la Rompetrol de exemplu. Și la diesel același sfat. Filtru combustibil schimbat. S-ar putea la benzină sa nu fie cazul.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CuZa
post 20 Apr 2017, 07:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 June 16




QUOTE(roland @ 18 Apr 2017, 22:03)
Roti prost echilibrate?
Face si daca nu esti pe cruise?
*



hmm, intre ultimul drum pe autostrada cand cruise nu a avut nici o treaba si cel de acum singura modificare la masina a fost schimbul cauciucurilor, dar daca ar fii ele ar trebuii sa faca si daca nu sunt pe cruise, iar asta nu se intampla. De exemplu daca la 130 face pe cruise si pun piciorul pe acceleratie cat sa nu depasesc 130 nu mai face.

QUOTE(gcgeorgescu @ 19 Apr 2017, 19:29)
Benzina mai buna de la Rompetrol de exemplu. Și la diesel același sfat. Filtru combustibil schimbat. S-ar putea la benzină sa nu fie cazul.
*



da-o naibii de ea benzina, vin din Austria cu ea, cand am plecat de acasa aveam ceva benzina de la OMV Austira si deja mergea in suturi, am alimentat in Ungaria de la MOL la fel. La plecarea din Romania am bagat benzina de la Rompetrol si acelasi efect.....


--------------------
Renault Fluence 2015 Limited 1.6 16V - NKA 275
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Apr 2017, 10:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




No, asta-i ciudat. Pentru ca pe cruise masina considera input-ul de la pedala doar daca e mai mare decat ceea ce seteaza ea pentru a mentine viteza de cruise.

Daca apesi doar putin, masina nu considera input-ul de la pedala, iar tu zici ca atunci nu mai zmuceste. Posibil sa primeasca un input eronat atunci cand pedala e "pe zero"? Acolo ar putea fi problema.

Daca ai un OBD adapter si un torque, poti verifica daca variaza aiurea "throttle position", la mers pe drum drept pe cruise. Sau in service, sa verifice pedala...

Pe de alta parte, daca ai schimbat doar cauciucurile si doar de atunci face... e ciudata coincidenta. Ai dreptate, ar trebui sa faca si cand nu esti pe cruise, dar mai bine re-echilibreaza rotile inainte de a merge la service. Doar ca sa fii sigur.

This post has been edited by roland: 20 Apr 2017, 10:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 20 Apr 2017, 11:02
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Apropo de cauciucuri. Am schimbat acum o luna cu cele de vara, iar de la 120km pe oră îmi trepida volanul și pedalierul. Am fost la Norauto și am stat lângă mecanic să îmi reechilibreze roțile. Și mi-a arătat cum cel de la vulcanizare îmi pusese plumbi la mișto. Căci mie îmi trebuia pe ambele părți ale jantelor deoarece erau și cam strâmbe.
După reechilibrarea de la Norauto cu scule profesionale de ultima generație și cu un mecanic de bună credință nu am mai avut nici o problemă.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CuZa
post 20 Apr 2017, 17:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 June 16




QUOTE(roland @ 20 Apr 2017, 10:31)
No, asta-i ciudat. Pentru ca pe cruise masina considera input-ul de la pedala doar daca e mai mare decat ceea ce seteaza ea pentru a mentine viteza de cruise.

Daca apesi doar putin, masina nu considera input-ul de la pedala, iar tu zici ca atunci nu mai zmuceste. Posibil sa primeasca un input eronat atunci cand pedala e "pe zero"? Acolo ar putea fi problema.

Daca ai un OBD adapter si un torque, poti verifica daca variaza aiurea "throttle position", la mers pe drum drept pe cruise. Sau in service, sa verifice pedala...

Pe de alta parte, daca ai schimbat doar cauciucurile si doar de atunci face... e ciudata coincidenta. Ai dreptate, ar trebui sa faca si cand nu esti pe cruise, dar mai bine re-echilibreaza rotile inainte de a merge la service. Doar ca sa fii sigur.
*



Pai o sa ajung la service într-un final, tot ei au schimbat și rotile. Deja mi-am făcut programare pe săptămână viitoare și tipu mi-a spus la telefon ca vorbesc baliverne, dar o sa îl iau la o tura pe autostradă......


--------------------
Renault Fluence 2015 Limited 1.6 16V - NKA 275
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:22
Dacia