Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare/reparare pompita stergatoare, Megane 1 toate motorizarile

andreitalpos
post 26 Sep 2010, 15:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 May 10
From: Timisoara




cj98czh edit: Sper sa nu se supere colegii, dar am adunat de prin topicul deschis pe aria tehnica cele mai bune posturi pt. remedierea acestei probleme, si m-am gandit ca un tutorial exemplificativ este mai de ajutor.




Am rezolvat eu ieri problema aceasta si am fost inspirat sa fac si poze pasilor necesari.

Este vorba despre un Renault Megane Hatchback 1.4

Pasul 1: Pompita respectiva se afla in fata - partea dreapta sub aripa inferioara

sqmp1k.jpg

Pasul 2: Se da roata jos (am auzit ca se poate si fara a o da jos daca se foloseste un elevator). Eu am folosit tot elevator dar am dat-o jos in necunostinta de cauza. Oricum pentru a da jos aripa interioara

33ytdnc.jpg

Pasul 3: Se da jos aripa interioara, am folosit torx ( din pacate nu mai stiu masura). In poza deja e data jos si am marcat suruburile ce trebuie date jos

14brn11.jpg

qox1xv.jpg

Pasul 4: Motorasul se aflu deasupra rotii in stanga, se trage afara din "bazin". Arata astfel

eb9121.jpg

Recomand sa marcati care fir a fost scos in drepata sau stanga pompitei. Necesar pentru a nu fi surprinsi ca vreti sa stropiti luneta si va stropeste parbrizul.

Inlocuiti motorasul cu unul nou dar aveti grija cand il introduce-ti in "bazin" pentru a nu pierde garnitura din cauciuc.

This post has been edited by cj98czh: 10 Dec 2011, 23:32


--------------------
Renault Megane 1997 / Megane I Hatchback - TM 33 PIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 17 Nov 2010, 20:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Am cautat de nebun o supapa unisens la magazine de piese auto, la repr. Daewoo, etc. nici un rezultat. La sfarsit mi-am amintit ca sistemele pneumatice folosesc asa ceva si am cumparat una pt. aer. Are 2 cuple rapide cu gaura de 6mm, tai furtunul si-l infigi in supapa. Este ~30 ron.

Cam asa ceva doar ca asta e simplu conector:
http://www.kvautomation.co.uk/en/Series.as...ubsectionID=135


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraDrive
post 22 Nov 2010, 02:27
Post #3


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Am rezolvat si eu aceasta problema ieri.
La versiunea Megane 1 Ph 2 mai exista si 2 braduti pe care trebuie sa ii scoateti.
Pompa se extrage din bazin printr-o simpla ridicare.
Asa arata pompa.
20112010097.jpg ( Size: 205.58k ) Number of downloads: 1911

Pentru a ajunge la supapa buclucasa se va extrage prin fortare capatul cu extremitatile de separare a traseelor.
Odata extrasa aceasta extremitate se observa ca este compusa din doua bucati, alba si neagra.
Inauntru se afla supapa cilindrica.
20112010100.jpg ( Size: 189.82k ) Number of downloads: 2221

Se va folosi un smirghel fin pentru a inlatura aproximativ 1 mm din ambele capete.
Functioneaza impecabil.
Spor !


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:38
Dacia